• En Düşük SSK Emekli Maaşı


  İnsanlar eğitim kurumlarından mezun olmalarının ardından iş hayatında kendi alanlarıyla ilgili farklı pozisyonlarda görev alırlar. Uzun süren bir çalışma hayatının ardından bu insanlar kendi istekleri dahilinde ya da sahip oldukları sosyal güvencenin yaş kriterine bağlı olarak iş hayatından ayrılırlar, yani iş hayatında artık pasif olarak yer alırlar. Sigortalı çalışan, çalışma hayatı boyunca kendi çalıştığı sektörünün belirlediği sosyal güvenceye bağlı olur ve sahip olduğu sosyal güvence onun sağlık alanında birçok hizmetten ücretsiz yararlanmasını sağlar. İş hayatında aktif bir rol oynayan sigortalı çalışan, bağlı bulunduğu sosyal güvencenin emeklilik şartlarına sahip olduğunda iş hayatından çekilir. Her sosyal güvencenin emeklilik şartları aynıdır fakat rakamsal olarak değerleri farklıdır. Mesela Emekli Sandığı’na bağlı kamu kuruluşunda görev yapan bir memur, 08.09.1999 tarihinden itibaren çalışmaya hayatına başlamışsa, sigortalılık süresi 25 yıl olmalı, 9000 gün sigorta primi ödemesi ve 43 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Ancak bu şartları sağladığında, sosyal güvencesine ödediği sigorta primin düşük olması durumunda en düşük SSK emekli maaşına hak kazanabilirler. Bu durum bayanlarda daha farklıdır. Her sosyal güvence sizden sigortalılık süresi, sigorta primi ödemesi ve yasaların belirlediği emeklilik yaşını doldurmuş olmanız gibi birtakım şartlar arar, bu şartlara sahip olmanız durumunda emekli olmaya hak kazanırsınız. Gerekli şartlar sağlandığı takdirde, iş hayatında aktif durumdayken sosyal güvencenize ödediğiniz düşük ya da yüksek prim ödemenize göre, sosyal güvenceniz tarafından size en düşük SSK emekli maaşı bağlanır ya da yüksek prim ödemesi gerçekleştirmişseniz o zaman yüksek bir emekli maaşı bağlanır.


  En Düşük SSK Emekli Maaşı Kaçtır?

  İş hayatında uzun bir süre görev yapan ve emeklilik şartları sağlandıktan sonra emekli olan bireyler ülkemizin büyük bir çoğunluğunu oluşturmaktadır. En düşük SSK emekli maaşı konusu sosyal devletin hizmetlerinden biri olarak yer alır. Sosyal devlet emekli olan bireylerin daha iyi bir yaşam standardına sahip olmaları için mevcut sosyal güvenlik yasaları iyileştirmek ve yetersiz olunan noktalardaki sıkıntıları gidermek amacıyla yeni yasaları yürürlüğe koyarak, onları uygulamaktadır. Mevcut sosyal güvenlik yasalarını yeniden düzenlenen alanlardan bir tanesi de en düşük SSK emekli maaşı yasalarıdır.

  Yeni düzenlenen yasalarla BAĞ-KUR sosyal güvencesine bağlı olarak çalışan bireyler eski yasalara göre, en düşük SSK emekli maaşı konusunda mağdur durumdaydı ve yeni yasalar da bu mağduriyetin devam etmesine neden oldu. Türkiye’de yapılan reformlardan biri 2008 yılındaki reformdur, bu reform ile BAĞ-KUR, Emekli Sandığı gibi sosyal güvenceler tek bir kurum altında, yani Sosyal Güvenlik Kurumu altında toplandı. 2008 yılındaki reform ile birlikte BAĞ-KUR sosyal güvencesine bağlı olan bireylerin mağduriyetleri ortadan kalkmadı, emeklilik durumunun gerçekleşmesi için istenilen şartlarda ve maaşlarda herhangi bir değişiklik yapılmadı. Aynı zamanda BAĞ-KUR sosyal güvencesine bağlı olan bireyler hem fazla sigorta prim ödemesi yapıyorlar hem de en düşük SSK emekli maaşına sahip oluyorlar. Yürürlüğe girmesi beklenen yeni yasa ile prim ödemesi, aynı zamanda en düşük SSK emekli maaşı sorunları ortadan kalkacak ve maaşın taban ücret kısmı eşitlenecek. Bu durumda en düşük SSK emekli maaşı asgari ücret ile eşit olacak. Bu yasanın yürürlüğe girmesi durumunda asgari ücret 1.300 TL olarak belirlenecek.

  Sigortalı çalışanların emeklilik şartlarının sigortalılık süresi ve yaş kriterini sağlayıp, sigorta prim ödeme gün sayısı konusunda sorun yaşıyorsa emekli olmaya hak kazanamıyorlar. Sosyal güvencesine ödemiş olduğu sigorta primi ücretinin düşük olması durumunda, emekli bireylere en düşük SSK emekli maaşı uygulanır. Sigortalı çalışan bireylerin sorunu olan sigorta prim ödeme konusu da yeni yasa ile düzenlenmesi bekleniyor. Yeni yasaya göre, emekli olmanız için sigorta prim gününüz eksik ise borçlanma ile bu eksiği tamamlayabileceksiniz. Özellikle 60 yaşını doldurmuş ve çalışma gücünün yaşı itibariyle bir kısmını kaybetmiş olan bireylere bu hakkın tanınması bekleniyor. Çünkü 60 yaşını tamamlamış olan bireyin çalışma gücü eskisi kadar yeterli olmayacaktır ve çalışması yaşı itibariyle mümkün değildir, bu nedenle onlara bu hakkın tanınması zorunlu olmalıdır. Sigortalı çalışan bireylerin emekli olabilmeleri için gerekli olan şartlardan olan sigorta prim ödemesi gün sayısı ve yaş kriteri her sosyal güvence kurumu tarafından farklı rakamsal verilerle belirlenir. Mesela, bugün itibariyle işe başlayan SSK sosyal güvencesine sahip bireyler 7200 gün sigorta prim ödemesi ile emekli olmaya hak kazanıyorlar ama sosyal güvencesi BAĞ-KUR olan bireylerin emeklilik şartlarından biri olan 9000 sigorta prim ödemesi gününe sahip olmaları gerekmektedir.

  11 milyon emeklinin yaşadığı ve her ay ya da üç ayda bir en düşük SSK emekli maaşı alan bazı bireyler için Ocak itibariyle iki farklı zam almışlardır. Bu zamdan hem SSK hem de BAĞ-KUR gibi sosyal güvenceye sahip olan emekli bireyler yararlanmıştır. Bu sosyal güvencelere sahip olan emekliler, kendi emekli maaşlarına ek olarak 100 TL daha ilave edildi. En düşük SSK emekli maaşı aşağıdaki görselde ifade edilmiştir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  maaş tablosu
  tıkla sorunu sor

  En Düşük SSK Emekli Maaşı İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Murat ÖZÜNAL dedi ki:

   07 AĞUSTOS 1965 doğumluyum. ilk SSK girişim 1 Ekim 1984’te ve adıma 90 günlük prim ödemesi yapılmış.
   Daha sonda 4 Mart 1985’te 18 ay askerlik yaptım.
   03 Ocak 1994’te kendi iş yerimi açtım 31 Ekim 2013’te kapatırken 19 Yıl 9 Ay 28 Gün Bağkur prim ödemem vardı.
   İşimi kapattıktan sonra 1 Kasım 2013’te SSK ya geçtim ve son 3,5 sene SSK primi ödedim ve şu anda SSK şartlarında emekli olmaya hak kazandım.
   Primler hep en alt kademeden asgari ücretten ödenmiştir. SSK ile Bağkur iç içe olduğundan ne kadar maaş alabilirim?
   1985’te yaptığım askerliğimi borçlanırsam toplam prim gün sayım 9.028 gün olması lazım bu durumda maaşımda değişiklik olur mu? Borçlanmaya değer mi?

  2. yasin dedi ki:

   Neden 2000 yilindan once emekli olanlarla,2000 yilindan sonra emekli olanlar farkli aylik aliyorlar,oysaki her ikiside ayni primi odemis.

  3. Ömer Özcan dedi ki:

   3710 günden 100/50 vergil indirim ile 1.1.2017 de emeklilik dilekçesi vedim. Ne kadar maaş alırım. Teşekkür ederim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Takip için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  4. Ömer yılmaz dedi ki:

   3480 qün ssk 2000 qün çiftçi bağkuru olan bir emekli 970tl ssk maaşı alıyor eşi benzeri yok

  5. serpil Demir dedi ki:

   Bi yanlislik veya eksiklik olabilirmi yukardaki bilgilerime göre

  6. serpil Demir dedi ki:

   Slm ben 25 /07 /2016 da dilekce verdim ve emekli oldum emekli sandigindan (1990 memuriyetim.oldu 1sene)sonra hic calismadim yurtdisindayim2015 yazinda ssk ya gecis yaptim kisa calisarak 5570 is günüyle 46 yasinda dilekcem kabul edildi fakat aylik olarak 985 TLgösteriyo sorgulama yaptigimda ayni 5500 isgünü calismiyligi olup 45 yasinda emekli olan arkadaslarim 1250TL aliyo acaba bana düsük gelme sebebini tahmin edebilirmisiniz teseklürler

  Sorunuzu Yazın