Genel

En Düşük İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

Her sene yeni mezun olan kişiler ile birlikte ülkemizdeki işsizlik oranı değişiklik göstermektedir. Bu değişikliğe göre, işsizlere belirli şartlar altında verilen işsizlik maaşında da değişiklik olmaktadır. Bu sene de işsizlik maaşında değişiklik yaşanmıştır. Bu yazımızda hem işsizlik maaşına değineceğiz hem de “en düşük işsizlik maaşı ne kadar?” sorusuna cevap vereceğiz.


İşsizlik Maaşı Nedir?

Bir kişi işten çıkarıldığında, yeni bir işe girene kadar temel sayılan ihtiyaçlarını karşılayacak derecede devlet tarafından ödenen paraya işsizlik maaşı denmektedir. İşsizlik maaşını, işvereniniz işinize son verdiyse ya da iş yeriniz kapandıysa alabilirsiniz. İşsizlik maaşı alabilmeniz için ilk şart kendi kusurunuz nedeni ile işten çıkarılmamış olmanızdır.

İşsizlik maaşı, her ayın son gününde kişilerin hesaplarına yatırılmaktadır. İşsizlik maaşı alan kişiler maaşlarını PTT şubelerinden alırlar. Bunun için kimlik belgesi ile bulunulan yerdeki şubeye başvuru yapılması yeterlidir.

İşsizlik maaşının ne kadar süre ile verildiği de önemlidir. Açıklanana göre, hizmet akdinin feshedilmesinden önceki 3 sene içerisinde, 900 gün boyunca sigorta kapsamında çalışarak işsizlik primi ödemiş olan sigortalı kişilere 240 günlük işsizlik maaşı ödemesi yapılır. Eğer kişinin işten çıkarılmadan önce 1080 gün sigortalılığı varsa bu kişilere de 300 gün boyunca işsizlik maaşı ödenir.

Kimler İşsizlik Maaşından Faydalanabilir?

İşsizlik maaşı almak isteyen kişiler hizmet akdinin feshedilmesinden sonra yani diğer bir deyişle işten çıkarıldıktan sonraki 30 gün içerisinde İşkur’a başvuru yapmaları gerekmektedir. İşsizlik maaşı almak için başvurular elden ya da online olarak yapılabilmektedir.

İşsizlik maaşına başvuran kişilere artı olarak iş arayan kaydı da oluşturulmaktadır. Böylece işsiz kalan kişiye işe yerleştirme, danışmanlık ve mesleki eğitimler verilebilmektedir.

İşsizlik maaşını birisinin alabilmesi için kişinin işten çıkarılmış olması gerekmektedir. Ayrıca işten çıkarılmış olan kişinin işten çıkarılmadan önce o iş yerinde 120 günlük prim ödemeleri bulunmak zorundadır. Ek olarak toplam iş hayatları içerisinde de toplam 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olmalılar.

En Düşük İşsizlik Maaşı

Şimdi en düşük işsizlik maaşı ne kadar sorusuna cevap verelim. Yeni yılda, asgari ücrette ve diğer ödemelerde olduğu gibi işsizlik maaşında da değişiklikler görüldü. Belirlenene göre en yüksek işsizlik maaşı 1,421 TL olarak açıklandı. En düşük işsizlik maaşı ise damga vergisini çıkardığımızda 705,6 TL olarak belirlenmiştir. En düşük işsizlik maaşı ne kadar sorusunun cevabı bu şekildedir.

Önceki senelerde en düşük işsizlik maaşı 659 Türk Lirası olarak ödenmekteydi. Yeni yılda ise devlet işsizlik maaşlarına da zam yapması ile en düşük işsizlik maaşı 700 TL’nin üzerine çıkarak işsiz insanları sevindirdi.

Zam, sadece işsizlik maaşına değil asgari ücrete de yapılmıştır. % 8 zam oranının sonucunda yeni yılda asgari ücret net olarak 1.404 Türk Lirası olarak ödenmektedir. Asgari ücrete yapılan zam da en düşük işsizlik maaşı ne kadar sorusunun cevabını değiştirmiştir. Asgari ücrete yapılan zam ile işsizlik maaşlarının da oranı artmıştır.

Bunun yanında asgari geçim indirimi oranları da belirlendi. Kişinin evli olup olmamasına, eşinin çalışıp çalışmamasına ve kaç çocuğunun olduğuna göre bu indirim oranı değişmektedir. Buna göre, 2017 senesi içerisinde bekar bir çalışana devlet tarafından ödenecek olan asgari geçim indirimi 133 TL olarak belirlendi. Kişi evliyse ve eşi çalışmıyorsa asgari geçim indirimi 159 TL’dir. Hem evli hem eşi çalışmıyor hem de 1 çocuklu olan sigortalıya 179 TL; 2 çocuklu kişiye de 199 TL asgari geçim indirimi yapılacaktır.ü

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı