emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

En Düşük Emekli Maaşı 1.500TL Oldu! İşte Tüm Ayrıntılar

En Düşük Emekli Maaşı 1.500TL Oldu! İşte Tüm Ayrıntılar

En Düşük Emekli Maaşı 1.500TL Oldu! Başkan Erdoğan canlı yayında açıkladığı korona virüs ile mücadele ile ilgili almış oldukları sosyal ve ekonomik tedbirleri açıklamış bulunmaktadır. Gelen bilgiler doğrultusunda korona virüsüne karşı oldukça önemli detaylar bulunmaktadır. Korona virüsü ile Mücadele Eşgüdüm Toplantısı ardından alınan kararları tek tek açıklayan Başkan Erdoğan, en düşük emekli maaşını 1.500TL’ye çıkartıldığını ve emekli vatandaşlarımız için bayram ikramiyelerinin Nisan 2020 ayı içerisinde ödeneceğini açıklamış bulunmaktadır. Ayrıca sosyal amaçlı kredi paketlerinin de devreye alınacağını da belirtmiş bulunmaktadır.

Neredeyse tüm dünyaya yayılmış olan korona virüsü ile ilgili olarak gerçekleştirilen Türkiye olarak tedbir toplantısının ardından Başkan Erdoğan alınan kararları basın ve canlı yayın aracılığı ile duyurmuş bulunmaktadır. Başkan Erdoğan korona virüsü nedeni ile tüm dünya genelinde 8 bin insanın hayatını kaybettiğini belirtirken, Korona virüsü ile Mücadele Eşgüdüm Toplantısı sonrasında dikkat çeken açıklamalarda bulunmuştur. Başkan Erdoğan’ın yapmış olduğu açıklamalar esnaf ve vatandaşlarımız için son derece önem taşımaktadır.

Koronavirüsü Mücadele Eşgüdüm Toplantısında Alınan Kararlar Nelerdir?

Koronavirüsü Mücadele Eşgüdüm Toplantısında Alınan Kararlar Nelerdir? Başkan Erdoğan gerçekleştirilen toplantı sonrasında alınan kararları tek tek açıklamış ve korona virüsüne karşı ileriye dönük yapılacak olan işlemleri belirtmiş bulunmaktadır. Toplantı sonrasında Başkan Erdoğan’ın yaptığı konuşmaları ve alınan kararlar aşağıdaki gibi olmaktadır.

 • Korona virüsüne karşı geçici süre ile kapatılmış olan Perakende, AVM, Demir – Çelik, Otomotiv, Lojistik – Ulaşım, Sinema, Tiyatro, Konaklama, Yiyecek – İçecek, Tekstil – Konfeksiyon ve Etkinlik – Organizasyon sektörleri için Muhtasar ve KDV tevkifatı ile birlikte SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran 2020 ödemelerini 6’şar ay erteleme kararı aldıklarını açıklamış bulunmaktadır.
 • Konaklama vergisini Kasım 2020 ayına kadar uygulamayacaklarını belirtti.
 • İç hava yolu taşımacılığı içerisinde 3 ay süre ile KDV oranını % 18’den, % 1’e indirdiklerini açıklamış bulunmaktadır.
 • Otel kiralama işlemlerine yönelik olarak, irtifak hakkı bedellerinin ve hasılat payı ödemelerini Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süre ile ertelediklerini belirtti.
 • Korona virüsüne karşı alınan tedbirler nedeni ile nakit akışlarında sorun yaşayan firmaların, bankaya olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari olarak 3 ay ötelenmiş bulunulmaktadır. Gerekli görülmesi halinde de ilave finansman sağlanacaktır.
 • İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kullanım oranlarının korunması amacına yönelik olarak, ihracatçıya stok finansman desteği sağlanacaktır.
 • Korona virüsü nedeni ile işleri olumsuz yönde etkilendiğini beyan eden esnaf ve sanatkarların Halk Bankasına borcu olanların, talep etmeleri halinde Nisan, Mayıs ve Haziran için anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süre ile faizsiz erteleyeceklerini açıkladı.
 • Kredi Garanti Fonunu 25 milyar TL’den, 50 milyar TL’ye çıkartarak, kredide önceliği gelişmelerden olumsuz yönde etkilenmiş likitide ihtiyacı oluşan ve teminat açığı olan firmalara ve KOBİ’lere vereceklerini açıklamıştır.
 • Vatandaşlarımız adına uygun ve avantajlı şartlarda sosyal amaçlı kredi paketlerini düzenleyeceğiz.
 • Konut alımında 500 bin TL’nin altında bulunan konutlar için kredi kullanım miktarını % 80 oranından, % 90 oranına çıkartacaklarını belirtirken, konut alımındaki asgari peşinatı % 10 oranına düşüreceklerini belirtti.
 • Korona virüsünün yayılmaması için alınan tedbirlerden ötürü Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için temerrüde düşmüş firmalar için kredi sicillerine “mücbir sebep” notu düşülmesini sağlayacaklarını açıkladı.
 • Asgari ücret desteğine devam kararı alındığını açıkladı.
 • Gündemde yer alan esnek ve uzaktan çalışma modellerini daha etkin hale getirilmesi için çalışmalarını sürdüreceklerini açıklamış bulunmaktadır.
 • Kısa Çalışma Ödeneğini devreye alarak, bundan yararlanmak için talepte bulunmak isteyenlere süreçleri kolaylaştıracak ve hızlandıracağız dedi. Bu şekilde işlemine ara vermiş olan firmaların işçileri için geçici gelir desteği verirken de iş verenlerin maliyetini azaltmış olacağı demiş bulunmaktadır.
 • En düşük emekli maaşını 1.500TL’ye yükseltiyoruz.
 • Emekli vatandaşlarımızın bayram ikramiyelerini Nisan ayının başında ödeyeceğiz.
 • Emekli vatandaşlarımızın maaş promosyon ödemelerinin banka şubelerine gerek kalmaksızın, direkt olarak hesaplara yatırılmasını sağlıyoruz dedi.
 • 76 yaş ve üstü emekli vatandaşlarımızın talep etmeleri halinde emekli maaşları evden ödenecektir.
 • 65 yaş üstü vatandaşlarımız için korona virüsüne karşı maske, kolonya ve dezenfektan ücretsiz olarak dağıtılacaktır.
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız tarafından belirlenen kriterler doğrultusunda ihtiyaç sahibi ailelere ödenmesi için ilave olarak 2 milyar TL tutarında kaynak ayırmış bulunmaktayız.
 • İstihdamdaki sürekliliği temin etmek için 2 aylık telafi çalışmasını, 4 aya çıkartmaktayız.
 • Tek başına yaşamını idam ettiren 80 yaş üstü yaşlılarımız için sosyal hizmet ve evde sağlık hizmetlerinden oluşmakta olan periyodik takip programını başlattıklarını açıkladı.

Emekliler Artık Emekli Maaşlarını Evlerinden Alabilecekler!

Emeklilere Hangi Banka Ne Kadar Promosyon Verecek ?

5 Bin Prim Gününü Tamamlayan Emekli Olabilecek. İşte Detaylar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.