emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

En Düşük Emekli Aylığı 1900 TL mi Oluyor, Ocak Zam Oranı Belli Oldu?

En Düşük Emekli Aylığı 1900 TL mi Oluyor, Ocak Zam Oranı Belli Oldu?

Temmuz ayından sonra her yıl yapılan beklenti anketinden bu sene için de sonuçlar belli oldu. Buna göre beklenti anketinden yüzde 4,79 oranında sonuç çıktı. Eğer bu tutar sene sonuna kadar korunursa ve ekonomi gidişini stabil tutarsa, 2021 ayından itibaren en düşük emekli maaşı 1900 TL olabilecek.

Ocak Zammı Beklenti Oranları Hesaplandı

Geçen Temmuz ayında yapılan zam ile birlikte emekliler için 2020 yılında alacakları maaş oranı belli olmasına karşılık 2021 yılı için de zam oranlarının hesaplanması başlandı. Her yıl beklenti anketlerine göre belirlenen zam oranı, Merkez Bankası tarafından son yapılan beklenti anketi ile birlikte 2021 yılının ilk altı ayına yönelik saptandı.

Buna göre Tüketici Fiyat Endeksi yani TÜFE’nin temel alınarak yapıldığı anket beklentisi yüzde 10.82 oranında belirlendi. Eğer bu tahmin geçerliliğini korursa, 2021 Ocak ayında emekli maaşlarına yüzde 4,79 oranında zam yapılması bekleniyor. Bu zam oranları geçerli olursa en düşük Bağkur emeklisi maaşı bin 977 liraya yükselirken, SSK taban aylık da 2 bin 340 liraya yükselecek. Ancak bu oranların geçerlilik kazanmasını enflasyonun takip edeceği yol gösterecek. 2021 Ocak ayına kadar yapılacak nihai beklenti anketi kesin zam oranlarını belirleyecek.

Emekli Zamları Nasıl Belirleniyor?

Emekliler için zam oranları belirlenmesinde toplu sözleşme ve görevde olan memur ve emeklileri, SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı emeklileri için zamlar yıllık bazda iki defa yapılıyor. TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranlarına göre değişen zam oranları, enflasyona bağlı olarak belirleniyor. Geçtiğimiz Ocak ayında emekliler 6,49 oranında zam almıştı. Yine geçen Temmuz ayında ise yüzde 4,41 oranında zam almışlardı.

Merkez Bankası her yıl daha sonraki dönemlerde emeklilere ayrılacak bütçeyi ve zam oranlarını tespit edebilmek amacıyla beklenti anketi düzenliyor. Beklenti anketi yılın altı ayına bölünerek yapılıyor. Ocak ayından Temmuz ayına kadar olan süreyi kapsayan anketler ilk beklenti anketi olarak adlandırılıyor ve esasında geçen son altı ayı temel alarak hesaplanıyor. Yine Temmuz oranlarının belirlenmesi de Ocak ayından itibaren yapılan beklenti anketlerine göre gerçekleşiyor. Enflasyon oranlarının beklenti anketinde temel alınan oranlarda seyir etmesi halinde beklenti anketinde saptanan oranlar çok az farklar ile zam olarak yansıyor. Ancak buradaki temel nokta enflasyon oranlarının değişime gitmemesi. Enflasyonun arttığı durumlarda emeklilerin maaşlarına alacakları zam oranları da düşüş gösteriyor.

Emekliler Sabit Zam Farkı Talep Ediyor

Beklenti anketleri enflasyon temelinde olduğu için dinamik bir yapıya sahip olup sürekli değişim gösterebilmektedirler. Bu durum ise doğrudan emekliler için yapılacak zam oranlarına yansıdığı için başta Emekliler Derneği olmak üzere çoğu emeklinin talebi değişken enflasyon oranlarına göre zam almak yerine sabit bir oran üzerinden zam taleplerinin yerine getirilmesi.

Yıllık bazda hesaplanacak sabit oranlar üzerinden emekli zammı olması halinde emekliler enflasyona karşı en azından aldıkları aylıkların erimesini önleyebiliyorlar. Enflasyon farkı nedeniyle alınan zamlarda ise erimenin yaşandığı görülüyor. Buna göre emekli maaşlarına enflasyon yüzünden düşük seviyelerde zam yapıldığında, emekliler aldıkları aylık ile geçimlerini zor sağlıyorlar. Böylesi değişken bir sistem yerine sabit oranlardan zam yapılması emeklilerin hem daha fazla emekli maaşı almalarına olanak tanıyacak hem de enflasyona kıyasla aylıklarının değerini koruyacak. Yapılan araştırmaların gösterdiği üzere geçtiğimiz Temmuz ayında emeklilerin aldıkları zam oranları birden artış gösteren enflasyon nedeniyle erimeye uğradı ve temelde zam almamış bir duruma düştüler. Böylesi sorunların yaşanmaması için enflasyona bağlı belirlenen zam oranının değişmesi isteniyor.

Erken Emekli Olmak İsteyenler Belirtilen Tarihlere Dikkat!

Emeklilik Aylığı (Maaşı) Hesaplama Nasıl Yapılır?

Ölüm Halinde Emekli Maaşı Ne Kadar Düşer, Kimler Faydalanır

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.