emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Emekliye Seyyanen Zam İsteniyor, Emekli Maaşı 1800 TL mi Olacak?

Emekliye Seyyanen Zam İsteniyor, Emekli Maaşı 1800 TL mi Olacak?

Emeklilerin aylık maaşlarını yükseltme istekleri doğrultusunda seyyanen yani tüm çalışanlar için eşit zam yapılması talebi gündeme geldi. Buna göre yüzdelik zamda herkesin maaşına göre farklı zam almasından vazgeçilecek ve tüm emeklilere eşit şekilde zam yapılacak. Eğer bu teklif kabul edilirse en düşük emekli aylığı 1800 TL’ye yükselecek.

Seyyanen Zam Talebi Geldi

Emekli maaşları için iki türlü zam şekli bulunmaktadır. Bu zamlardan ilki ve uygulanmakta olanı yüzdelik zam şeklidir. Yüzdelik zam olarak ifade edilen zam şekli herkesin maaşlarına göre zam almasıdır. Seyyanen olarak adlandırılan zam formülü ise herkesin eşit şekilde zam alması ve böylece zam eşitsizliğini ortadan kaldırmaya yönelik olan zam çeşididir. Emekli aylıklarını arttırmak için yeni bir formül geliştiren Türkiye Emekliler Derneği yeni talebinde emekliler için seyyanen zam sistemine geçilmesini talep etti. Aynı zamanda talepleri kapsamında yüzde 35 olan alt sınır aylık bağlama oranının da yüzde 70’e yükseltilmesini istediler.

Türkiye Emekliler Derneği tarafından yapılan açıklamada emekli aylıklarına 6 aylık enflasyon oranına göre belirlenen yüzdelik zamanlar yerine seyyanen zam talep edildiği belirtildi ve 5510 sayılı kanunun 55’inci maddesinde de değişiklik talep edildi.

En Düşük Emekli Aylığı 1800 TL

Türkiye Emekliler Derneği açıklamasında emekli aylıklarının 6 aylık enflasyon oranlarına göre belirlenen yüzdelik zamların yerine seyyanen zam sistemine geçilmesi halinde emeklilerin daha yüksek maaş alacakları ifade edildi. Açıklamada; “TÜFE oranındaki yüzdelik zamlar yetersiz kalıyor. Emekli aylıklarına seyyanen zam yapılmalı. 5510 sayılı Kanun’un 55. Maddesi değiştirilmeli ve seyyanen zamlar ile birlikte refahtan da pay verilmeli,” şeklinde ifade edilen seyyanen zam talebinin yanında ayrıca gösterge sistemine geçiş yapılması ve mevcut sistemde yüzde 35 olan alt sınır aylık bağlama oranlarının da 2 kat arttırılarak en az yüzde 70 seviyesine getirilmesi talep edildi. Bu şekilde uygulanması halinde ise en düşük emekli aylığı 1800 TL’ye yükselebilir.

Ancak seyyanen zam talebinin hükümet tarafından dikkate alınmayacağı ve mevcut yüzdelik zam oranları üzerinden devam edileceği ön görülüyor. Çünkü TÜFE üzerinden yüzdelik zam hesabı yapılarak zam verilmesi, esasında o anki ekonomik durum temel alınarak belirleniyor. Ancak seyyanen yani eşit bir zam oranı tercih edilmesi halinde ekonomik olarak zor olan devletin bu dönemlerde tüm emeklileri memnun edecek zam oranlarını karşılayamayacağı ve bu şekilde zam yapamayacağı ağırlık kazanıyor. Ekonominin düzelmeden seyyanen zam gibi tekliflerin geçerlilik kazanmayacağını belirtilen uzmanlar, konuyla ilgili olarak seyyanen zam yerine emekli maaşlarında daha yüksek zam oranlarının uygulanmasının da en azından etkili bir çözüm olacağını söylüyorlar.

Emekli Maaşları Eriyor

Son zamanlarda ekonomide yaşanan olumsuz gelişmeler pek çok açıdan emeklileri mağdur ediyor. Tüm dünyada görülmesine karşılık ekonomisi kritik olan ülkelerde ekonomik açıdan çok daha büyük zararlar veren koronavirüs salgını, bu bakımdan Türkiye ekonomisini de çok sert şekilde etkiledi. Artan fiyatlar ile birlikte dövizin de yükselişe geçmesi özellikle emekliler gibi sabit geliri olan pek çok kişiyi mağdur ediyor. Türkiye ithalatının pek çok kısmı dövize bağlı olduğu ve döviz yükselmesi anlık olarak iç ekonomiyi etkilediği için emeklilerin son yapılan zamlarının da erdiği görüldü.

2000’li yılların başındaki emekli aylığı ile günümüz emekli aylığı kıyaslandığında ortaya çıkan durum emekli aylıklarında acil şekilde düzenleme yapılması gerektiğini gösteriyor. 2000’li yılların başında bir emekli aylığı ile 8 çeyrek altın alınabiliyorken günümüzdeki emekli aylığı ile sadece 1,8 (bir nokta sekiz) çeyrek altın alınabiliyor.

İsteğe Bağlı Nasıl Emekli Olunur, Şartları Nelerdir ?

Erken Emekli Nasıl Olunur, Ne Yapmalıyım, Şartları Nelerdir?

Emeklilik Yaş Tablosu Erkek / Kadın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.