Emeklilik

Emekliye Promosyon Veren Bankalar ve Şartları

Yeni yıla girilmesinin hemen ardından, emeklilerin alacakları maaşlar konusunda planlanan zamlar ve alınan emekli maaşı miktarlarına göre de promosyon ödemesi yapılması konusunda birçok açıklama yapılmıştı. Özellikle de emeklilere yapılacak promosyon ödemelerinde, hangi bankaların ön plana çıkacağı, kimlerin bu promosyonlardan faydalanacağı ve ödemelerin alınabilmesi için ne gibi şartların taşınması gerektiği de merak edilmekteydi. İlk olarak emekliye promosyon veren bankalar konusunda bir sıralama yapacak olursak, başvuru yapılabilecek bankaları şu şekilde sıralayabiliriz.


 1. Türkiye Ekonomi Bankası (TEB)
 2. Akbank
 3. Garanti Bankası
 4. Türkiye İş Bankası
 5. Ziraat Bankası
 6. Denizbank
 7. QNB Finansbank
 8. Fibabanka

Emekliye promosyon veren bankalar için netleşen liste yukarıdaki gibidir. Kişiler başvuru yaptıktan sonra, bankanın sunduğu aralıklara göre 3 yılda bir olacak şekilde bu ödemelerden faydalanabilecekler.

Emekli Promosyonundan Nasıl Faydalanılır?

Emekli vatandaşlarımızın promosyon ödemelerinden faydalanabilmeleri için ilk olarak hangi bankanın ne kadar promosyon ödemesi yaptığına bakması gerekmektedir. Çünkü, verilecek olan promosyon ödemesi için bankaların kimisi maaş gruplarına göre ödeme yaparken, kimisi de her maaş grubunun eşit miktarda faydalanacağı ama nakit ödemenin yapılmadığı bir şekilde hizmet sunmaktadır.

Tüm bankaların sunduğu hizmetler birbirinden farklı olsa da, emekli promosyonu alınabilmesi için belirlenen şartlar hepsinde aynı şekilde geçerlidir. Buna göre, emekli promosyonundan faydalanmak isteyen kişilerin banka seçimini yaptıktan sonra, kimliklerini yanlarına alarak banka şubelerine gitmesi ve emekli maaşlarını bu bankaya taşımaları gerekmektedir. Ayrıca, kişilerin emekli maaşlarını taşımaları sırasında, onlara en az 3 yıl boyunca söz konusu banka ile çalışacaklarına dair bir de sözleşme imzalatılcaktır. Maaş taşıma işlemi yapılıp taahhüt de imzalanırsa, promosyon ödemelerinden faydalanılabilecektir.

Emekliye Ne Kadar Promosyon Ödenecek?

Emekliye promosyon veren bankalar, başvurular sonrasında alınan emekli maaşı tutarlarına göre ödeme yapacaktır. Buna göre kişilerin maaş aralıkları doğrultusunda alacakları promosyon tutarlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

 • 1000 TL ve altındaki emekli maaşlarına 300 Türk Lirası
 • 1000 TL ile 2000 TL arasındaki emekli maaşlarına 375 Türk Lirası
 • 2000 TL’nin üzerindeki emekli maaşlarına da 450 Türk Lirası

Bankaların yapacakları promosyon ödemelerinde, alınan emekli maaşına göre yapılacak ödeme miktarları yukarıdaki gibidir. Kişiler maaş taşıdıklarından dolayı, promosyon ödemelerinin dışında bankanın emeklilere özel hazırladığı kampanyalardan da faydalanmaları söz konusu olacaktır. Buna göre, kişiler banka şubesi başvurusu olmadan kredi kullanabilecek, düşük faiz oranları ile kredi başvurusu yapabilecek, vadesiz mevduat hesaplarından ücretsiz olarak para transferi işlemi gerçekleştirecek ve aidatsız kredi kartı kullanımına başlayabilecekler.

Genel olarak promosyon ödemeleri için miktarlar yukarıdki maaş aralıklarına göre belirlenmektedir. Ancak, Fibabanka tarafından, promosyon ödemelerinde bazı değişikliklere gidilmiştir. Buna göre, Fibabanka’ya emekli maaşını taşımayı kabul eden ve bankaya da 3 yıl taahhüt veren kişiler, aşağıdaki gibi ödeme alacaktır.

 • 1000 TL’nin altındaki emekli maaşlarına 330 Türk Lirası
 • 1000 TL ve 2000 TL arasındaki emekli maaşlarına 415 Türk Lirası
 • 2000 TL’nin üzerindeki emekli maaşlarına da 500 Türk Lirası

Görüldüğü gibi, maaş aralıklarına göre, diğer bankaların yapacağı ödemelerin 50 TL’ye kadar üzerinde promosyon ödemesi yapılabilmektedir. Ödemeler her ne kadar istenen ölçüde olsa da, Fibabanka’nın Türkiye genelinde yeterli şube sayısının olmaması, emeklilerin karar vermesinde olumsuz bir izlenim bırakmaktadır. Bundan dolayı çalışmalarını sürdüren banka, maaşını Fibabanka’ya taşıyan kişilerin Türkiye’deki tüm ATM noktalarından komisyon ödemeden maaşlarını çekebilmeleri için anlaşma sağlamıştır. Bundan dolayı maaşını taşıdığınızda Fibabanka şubesini aramadan, ayda bir kere ücretsiz para çekimi yapabileceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu