• EMEKLİLİKTE YAŞI BEKLEYENLERE MÜJDE!


  kademeli emeklilik

  Torba yasasına son anda eklenen bir madde ile toplam 5 milyon kişiye 42 TL prim ödemeleri halinde sağlık hizmetlerinden faydalanabilme imkanı sunuluyor.


  Toplamda 5 Milyon Kişiyi Kapsıyor!

  Torba yasasında emeklilikte yaşa takılan vatandaşlar için önemli bir düzenleme üzerinde çalışılıyor. Emeklilik için prim gün sayısını tamamlamış fakat buna rağmen emeklilikte yaşa takılanlar için yapılan bu düzenleme toplamda 5 milyon kişiyi kapsıyor. Bu durum uzun zamandır emeklilerin istekleri arasındaydı. Fakat bu istek yapılan hesaplamalara göre maliyetin yüksek olmasına neden oluyordu. Bunun üzerine bir düzenlemeye gidildi. Bu düzenlemeye göre emeklilikte yaşı bekleyenler için toplamda 5 milyon vatandaşın sağlık hizmetlerinden faydalanması bekleniyor. Emeklilikte yaşı bekleyenler ayrıca aylık 42 TL ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanacaklar.

  Bağ-Kur Borcu Olana Sağlık Hizmeti

  Bu yasada ayrıca Bağ-Kur borcu olanlara da iki ayrı düzenleme getirilecek. İlk düzenleme uzun zamandır ödenmeyen Bağ-Kur borcu olanlar için. 24 aydan uzun süredir Bağ-Kur borcu olanlar için borçlu olduklara dönem dahilindeki tüm sigortalılık bilgileri silinecek. Ayrıca borcunu ödeyerek Bağ-Kurlu olmaya devam etmek isteyen vatandaşlara da yeniden yapılandırma imkanı sunulacak. Diğer düzenleme ise Bağ-Kur prim borcu olup sağlık hizmetlerinden yararlanamayan vatandaşlar için yapılıyor. Bu düzenlemeler şu an masaya yatırılmış durumdadır.  tıkla sorunu sor

  EMEKLİLİKTE YAŞI BEKLEYENLERE MÜJDE! İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Dilber dedi ki:

   Merhaba ben 1980 doğumluyum ve 01 10 1997 ise girisliyim 6200 prim günün var ve 20 yılımi doldurdum buna göre bende eyt lı mi sarılıyorum yani bir yasa çıkar ve kabul edilirse bende bu yasadan yararlanabiliyormuyum yoksa 16 yıl bekliycem ne maaş nede sağlıktan faydanalabilecegim şimdiden teşekkür ederim cvp karsanız sevinirim

  2. Vildan dedi ki:

   1993 yılında çalışma hayatına başladım 1977 doğumluyum emeklilik yasası çıkarsa emekli olabilirmiyim5680 iş günüm var

  3. Betul dedi ki:

   Benim babam 1987 işe girişli emekli sandıgından 1994 ilk 5 ayına kadar o sürecten sonra sgk var şuanda 1232 günü var kendisi 1964 dogumlu yeni çıkan bi yasada geriye dönük sgk ödenmeyen iş veren tarafından alınacak deniyor kaç yıl kapsayacak şekilde önceden denetimde sıkı olmadıgından 3 ay çalışsada 1 gun yatırılmış babam şimdi kaç yasında emekli olcak 3600 yaslılık deniyor internette olabiliyor mu birde biz istege baglı kalan gunu yatırabiliyormuyuz. Yatırsak ilerde aylıkta düşüş olur mu

  4. Hakan dedi ki:

   Merhaba, SSK lı olarak prim gün sayımı doldurmuş yaşı bekleyen birisiyim,SSK lı olarak çalıştığım işyerinden ayrıldım ve kendime büfe açmak istiyorum,dolayısıyla BAĞ KUR ödemek zorunda kalacağım,bağ kuru en düşükten yatıracağım için bu benim SSK lı olarak bağ kur un en düşük ödemesinden hayli yüksek yatan ssk primlerimi etkileyerek ssk dan emekli maaşımı düşürür mü?
   ve birde bağ kur ödemenin en düşükten yapılsa bile ssk emekli maaşını olumlu yönde etkileme imkanı olup olmadığı ve ssk dan emekli olmamı engelleyecek (ilerde ssk ya bağlı olarak emekliliğe hak kazanmam durumunda şu kadar bağ kur prim borcunuz var diyerek emeklilikte sıkıntı yaşarmıyım)

   Cevap verebilirseniz sevinirim
   Hakan ÖZCAN

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emeklilik yaşınıza kadar Bağkurlu olmak zorundasınız. Ya da başka bir işyerinde ssk lı olarak devam edeceksiniz. Bu durumda mükellefiyetinizden dolayı bağkur olmak zorunda kalmazsınız. 3,5 yıl bağkur primi öderseniz bu durumda da bağkur emeklilik şartlarına girersiniz. Bağkur primi maaşınızı düşürmez. İsterseniz varsa eşinizin üzerine açarak hem bağkurlu olmaktan kurtulur hem de eşiniz adına bağkur ödeyip onu da emekli etme şansınız olur.

  5. erdal kaya dedi ki:

   01.01.1973 doğumluyum 01.11.1991 ssk girşliyim 7503 gününm var. adıma işyeri açacagım bağkur lu olmam mecburu mi olursam emekliliğim uzar mı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet bağkurlu l-olmanız şart. Yaş şartınız değişmez ancak 9000 gün primi doldurmanız gerekecek.

  6. tahir dedi ki:

   01/07/1987 ssk başlangıcım 9025 prim günüm var 25.06.1969 doğumluyum ne zaman emekli olurum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Prim gün sayınızı ve sigortalılık sürenizi dolurmuşsunuz. Verdiğiniz bilgilere göre 50 yaşında 25.06.2019 tarihinde emekli olabilirsiniz.

  7. ahmet karabas dedi ki:

   1970 dogumluyum 01 04 1989 ssk girisliyim istenlen gunum fazlasiyla tamamdir sadece yas bekliyorum isten 10 ay once cikarildim bende bel fitigi ve boyun fitigi var artik calisamiyorum kimsede bize hafif is vemiyor agir is gecmiyor yaklasik 10 yildir halde hammalikta calistim en hafif 20kiloyu kaldirdik neresi bunun adaleti yuzde 5 yilimiz dalana kadar emekli ola bilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bu konu daha önce gündeme gelmesine rağmen ilgili düzenleme ile ilgili şuan maalesef bir düzenleme yok. Malülen emeklilik şartlarını taşımıyorsanız ügünüz ki normal emeklilik için gününüzü beklemeniz gerekiyor.

  8. servet tekocak dedi ki:

   tekocak Yorumunuz denetim için bekliyor.
   Mart 4, 2017, 12:36 am
   Slm 25ocak1972 dogumluyum mayis1992tarihinden itibaren15 ay askerlik yaptim 09.1994 tarihinde emniyet mensubu olarak emekli sandigina girdin 2003 yilina kadar devam ettim bu arada yipranmamda var ama süresini tam bilmiyorum 2004 yilindan itibaren halen sgk li olarak calisiyorum ve memuriyetten ayrilmadan evvel askerlik borclanmami yatirdim ne zaman kac yadinda ne sartla emekli olabilirim.

  9. Rüstem dedi ki:

   Merhaba 1959 doğumluyum 1995 yılında SSK başlangıcım mevcut 5750 günüm bulunmakta.

   Emekli olabilmem için askeri borçlanmayı yapmam gerekir mi ?

   Bu durumda nezaman emekli olabilirim?

   Desteğinizi rica ederim

  10. Erkan Gürlek dedi ki:

   Merhaba. Yaşa takıkanlardanım, genel sağlık sigortasından yararlanmak için ne kadar prim ödemem lazım ? Kişi basına düşen gelirm asgari ücretin üstünde .

  11. seher dedi ki:

   01091977 doğumluyum.95 li 2005 li 2015 li 3 cocugum var şuan 4378 primim var ne zaman emekli olurum ve erken emeklilik yasasından yararlana bilirmiyim.

  Sorunuzu Yazın