• Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) Erken Emeklilik mi Geliyor ?


  Erken emeklilik sürekli olarak gündemde olmasına rağmen ilk defa bu kadar yüksek sesle dile getirildi. Bu durumu da muhalefet partilerinin milletvekili sayısında çoğunluğu sağlaması etkili oldu. Hükümete yakın duran partinin de bu konuda teklif vermesi EYT mağdurlarını daha da umutlandırdı. Sektörleri nedeni ile yıpranan, artık dinlenmeye çekilmek isteyenler, yaşının ilerlemesi nedeniyle iş bulamadığı için emekliliği planlayanlar, emekliliğin bir ek gelir olması nedeniyle hem emekli maaşı alıp hem de çalışmaya devam etmek isteyenler gibi yaklaşık 4 milyondan fazla kişi mevcut. Peki Erken emeklilik çıkacak mı? EYT yasası ve erken emeklilik TBMM’de görüşülecek mi? Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) son durum nedir? Nasıl bir çözüm bulunacak? Soruların yanıtları TBMM’nin açılması ile birlikte tekliflerin gündeme alınmasından sonra belli olacak. Ancak biz sunulan kanun teklifleri ile ilgili bilgiler verip; kafa karışıklığına sebep olan bazı konuları yazımız da anlaşır şekle getirmeye çalışacağız.


  Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Nedir?

  Hemen hemen her aileyi ilgilendiren EYT mağdurlarının oluşmasına sebep olan 4447 Sayılı Kanundur. Bu kanun 1999 yılında deprem esnasında yürürlüğe konuldu. Ülkemizde mevcut bulunan şu an ki emeklilik sisteminde, primini dolduran bir emekli adayı bununla birlikte emeklilik yaşını da beklemek durumundadır. Halk arasında bu emeklilik yaşını beklemek zorunda kalanlara emeklilikte yaşa takılanlar veya EYT denir.

  Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Neden Mağdur Oldu ?

  Mevcut yasada emekli olabilmek için 3 şartı yerine getirmek mecburidir. Bu şartların ilki sigorta başlangıcından itibaren geçirilmesi gereken hizmet süresidir. İkinci şart, sigorta başlangıcına göre belirlenen prim ödeme gün sayısıdır. SSK’ 4/a ya tabi çalışanlar için 08 09 1999’a kadar emeklilik sisteminde sadece bu iki şart mevcuttu. Bağ-kur lu 4/b ve Memurlar 4/c ye tabi çalışanlar ise prim gününü sağladıktan sonra emekli olabiliyordu.

  Yani;

  SSK 4/a lılarda;

  • Kadınlar 20,
  • Erkekler 25 yıllık sigortalılık süresini tamamlamanın yanında bir de 5000 günü tamamlamışlarsa SSK’dan hemen emekli oluyorlardı.

  Bağ-Kur’lular ile Memurlardan ise;

  • Kadınlar 20,
  • Erkekler 25 tam yıl prim ödeme şartını yerine getirir getirmez, başkaca bir şart aranmaksızın emekli oluyorlardı.

  08.09.1999 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 4447 sayılı Kanun ile artık emeklilik için üçüncü bir şart olan ‘Yaş’ kuralı geldi. Bu kanun sonrası artık; 09.09.1999 günü ve sonrasında işe girenlerden,

  Sponsorlu Bağlantılar

  • Kadınlar 58 yaşında, Erkekler 60 yaşında emekli olabilecekleri yaş şartı geldi.

  Öte yandan, kadın ve erkek fark etmez SSK’lıların prim günü 7000 gün, Bağ-Kur’lular ile memurlar da 9000 gün ile emekli olabilme şartı geldi. 08.09.1999 gününden önce işe girmiş olanlara ise emeklilik için yaş kademesi getirildi. Bu kademeleri

  2018 – NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM ?

  yazımızda bulabilirsiniz.

  Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) liler için İYİ Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, ve Cumhuriyet Halk Partisi Meclise kanun teklifi verdi. Kanunla ilgili iki çeşit taslak bulunuyor.

  Bunlar;

  1999 Yılı Öncesi Şartlara mı Dönülüyor?

  Verilen tekliflere göre 1999 öncesi sigorta başlangıcı olanların bu kanun değişikliğinden önceki şartlara tabi emekli olabilmesinin sağlanmasıdır. Buna göre de;
  Kadın ise 50 yaşını, erkek ise 55 yaşını doldurmuş olması, kadın ise 20 erkek ise 25 yıldan beri sigortalı bulunması ve en az 5000 gün sayısını tamamlayanlara aylık bağlanması olduğunu buradan açıklamalıyız. Yine 50-55 yaşlarının esas alınması halinde ise kısmi emekli aylığı bağlanabilmesi için de kadın ise 50, erkek ise 55 yaşını doldurmuş olması, 15 yıldan beri sigortalı bulunması ve en az 3600 gün prim ödemesi gerekecek.

  Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) liler için Yüzde 5 Formülü

  Yine mecliste görüşülecek diğer tasarı ile emekli olmak isteyen vatandaşlar, emekliliği için gerekli yılları her ay maaşının yüzde 5 inden feragat ederek emekliliğini tamamlayacak. EYT prim ve hizmet süresini tamamlayanlardan yüzde 5 maaşında kestirmek şartıyla kabul edenler hemen emekli olabilecek.

  Bu taslağa göre de;

  • Emekliliğine yaş itibariyle 1 yıl kalanlar % 4
  • Emekliliğine yaş itibariyle 2 yıl kalanlar % 5
  • Emekliliğine yaş itibariyle 3 yıl kalanlar % 6
  • Emekliliğine yaş itibariyle 4 yıl kalanlar % 7
  • Emekliliğine yaş itibariyle 5 yıl kalanlar % 8
  • Emekliliğine yaş itibariyle 6 yıl kalanlar % 9
  • Emekliliğine yaş itibariyle 7 yıl kalanlar % 10

  oranında düşük maaş ile, kalan süreler boyunca yaşlılık aylığı alabilecekler.

  Erken Emekli Olmak İçin Ne Yapmalıyım

  Emekliler Tekrar Çalışırsa Maaşı Kesilir Mi?

  3600 Günden Emeklilik Şartları, Maaşı Ne Kadar Olur?

  Erken Emeklilik Şartları  tıkla sorunu sor

  Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) Erken Emeklilik mi Geliyor ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Muhammer dedi ki:

   05 05 1993 sigorta girişim şu an 25 yıl tamam 6045 gün sigortam var eyt den yararlanırsak emekli olabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Şartları sağlıyorsunuz teklif görüşülüp onaylanırsa emekli olabilirsiniz.

  2. Ahmet Dişikırık dedi ki:

   01.10.1977 doğumlu erkek.01.03.1996 SSK girişim var.Şuan 5050 prim günüm var.Eyt kabul edilirse ne zaman emekli olurum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    EYT teklifi kabul edilirse prim günü yeterli 25 yıllık hizmet süresini doldurduktan sonra 2021 de emekli olabilirsiniz.

  3. rıfat dedi ki:

   1995 ssk girişim, 5660 günüm var eyt çıkarsa faydalanabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet EYT kanunu 08/09/1999 tarihi öncesini kapsayacak. Siz de faydalanabileceksiniz.

  4. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba Aşır Şimşek Bey,

   2000 ve 2008 yıllarında verilen borçlanma hakkından sonra yeni bir düzenleme yapılmadı ve mevcut durumda da böyle bir çalışma bulunmuyor.

  5. Fatih Seyhan dedi ki:

   Ben yurtdisinda yasayan bir turk vatandasiyim ve yasim 47 dir. Yurtdisina gitmeden once sigortali calismisligim var. Ben su anda turkiyede ssk dan emekli olmak istiyorum bunun icin ne yapmam gerekiyor ve ne gibi bir odeme yaparak emekli olabilirim ssk acaba ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    YUrt dışında halen çalışmakta iken Türkiye den emekli olabilmeniz mümkün değil. Eğer çalışmıyorsanız Çalışmış olduğunuz süreleri kanıtlayıcı belge ile borçlanma yapabilir. Sigorta bşlangıç tarihinize göre gereken şartları sağladıktan sonra emekli olabilirsiniz.

  6. Cemik yildiz dedi ki:

   01.04.1999 da bana giris yapilmis prim hic yatirilmamis benim primlerim 2004 yilinda basliyor ben ne yapmaliyim bana yardimci olurmusunuz girisim var gunum yok bu kanundan yaralanamicam 60 yasini beklemem gerekiyo emeklilik icin isten ciksam kendim kidem tazminati da alamiyom bi yardimci olurmusunuz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    01/04/1999 tarihi staj başlangıcı ise emeklilik için prim yatmadığından gün gözükmez. Bu arayı maalesef borçlanıp ödeyebilme hakkınız da bulunmuyor

  7. İbrahim dedi ki:

   09.11.1994 işe giriş tarıhı 07.08.1979 dogum tarıhı 05.10.2018 kadar 6000 gün prım
   Bilgilere dayanarak ben eyt magduru oluyor muyum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    EYT mağduriyeti 1999 yılı öncesi sigorta başlangıcı olan tüm sigortalıları kapsamaktadır. Dolayısıyla bu kanun sizi de ilgilendiriyor.

  8. aşır şimşek dedi ki:

   1986/1991 yılları arası vergi dairesi kaydım var bağkur kaydım yok bununla ilgili ne yapabilirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bu tarihlerde bağkur başlangıcı yapılabilmesi için 2000 yılında imkan sağlanmıştı. Bu kanundan yararlanmadıysanız o tarihler için bağkur başlangıcı yapıp prim ödeyebilme hakkınız bulunmuyor.

  9. aşır şimşek dedi ki:

   vergi dairesi kaydı olup bağkur kaydı olmayanlarla ilgili bir çalışma yokmu.

  Sorunuzu Yazın