Emeklilik

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (Eyt) – 2018

Ülkemizde emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) yüz binlerce kişiyi kapsamaktadır. Konu hakkında herhangi bir yeni düzenleme yapılmazsa da bu kadar kişi mağdur durumuna düşecektir. Ülkemizde bu problem sosyal güvenlik kapsamında yapılan reform ile başlamıştır. Bu reformda getirilen maddeler sebebi ile emekli olma hakkını kazanmış olmasına rağmen emekli olamayan kişi sayısı azımsanamayacak rakamlara ulaşmaktadır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eski Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yaptığı açıklamalarda emeklilikte yaşa takılanlar kapsamında herhangi bir çalışma yürütmediklerini ifade ederek pek çok kişinin hayalleri suya düşmüştü. Fakat yakın bir zaman önce kabinenin değişmesi ile birlikte bakan değişikliği de gerçekleştiği için emeklilikte yaşa takılan kişiler için yeni bir umut doğmuştur. Bu doğrultuda problem ile bire bir mücadele eden pek çok kişi özellikle sosyal medya üzerinde örgütlenerek yeni bakan J. Sarıeroğlu’na konu hakkında yaşamakta oldukları hak mahrumiyetini ve mağduriyetlerini anlatmaya çalışıyorlar. Bakan değişiklikleri bu gibi problemlerin çözümünde farklılıkları beraberinde getirirken konu nedeniyle sıkıntı yaşayanlar detaylı bir çalışama planı beklemektedir.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için Bir Çalışma Var Mı?

Eski Bakan Müezzinoğlu sosyal reform ile ortaya çıkan bu problemlere karşılık bu tür sistem değişikliklerinde çeşitli mağduriyetlerin yaşanabileceğini bu durumun normal karşılanması gerektiği cevabını vermişti. Bu doğrultuda süreç ile ilgili herhangi bir değişikliği ön görmediklerini de ifade ederek EYT mağdurlarını üzmüştü. Peki, bakan değişikliği ile birlikte konu hakkında herhangi bir düzenleme bulunuyor mu?

Emeklilikte yaşa takılanlar hakkında oldukça ciddi bir kamuoyu baskısı bulunsa da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu tarafından herhangi bir umut verici açıklama gelmemiştir. Tüm bu gelişmelere rağmen sadece kamuoyunda değil mecliste de konu diğer milletvekilleri tarafından sık sık gündeme geliyor.

Peki, EYT sınırına takılanlar ne gibi bir hak mahrumiyeti yaşıyor? Konu ile yakından ilgisi olanların net olarak bildiği emeklilikte yaş sınırı problemi pek çok kişi tarafından aslında ne büyük zorlukları beraberinde getirdiği bilinmiyor. Bu doğrultuda EYT olan kişiler emekliliği hak etmelerine ve emekliliğin getirdiği tüm haklardan yararlanmaları gerekmesine rağmen tüm bu sosyal ve sağlık haklarından yararlanamıyor. EYT’ler emekli hakkına sahip olsalar da yaşa takıldıkları için sağlık sigortasından yararlanabilmek için pek çok kişi genel sağlık sigortası pirimi yatırmak durumunda kalmaktadır. Bu da yüz binlerce kişinin ekonomik anlamda sıkıntıya düştüğünü ve insani ve sosyal devletin gerektirdiği bir hak olan sağlık hizmetlerinde dahi yararlanmak için ekstra emek harcaması gerektiği anlamına geliyor.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Ne gibi Sıkıntı Yaşıyor?

Tüm bunların yanı sıra emeklilik pirim gün sayısı tamamlanmasına rağmen emeklilikte yaş sınırına takılan binlerce kişi de emekliliğin getireceği bu ağır külfetleri yaşamamak amacı ile halen kamuda çalışmaya devam etmektedir. Bu kişilerin kamuda çalışmasını sağlamak hem kişilerin iş performansının düşmesine hem de yeni iş istihdamı için kadro açmaya olanak tanımadığının göstergesidir. Bu doğrultuda acilen yapılacak bir emeklilikte yaş sınırı planlaması ile bu mağduriyetlerin giderilerek kazanılan hakların hak sahiplerine geri verilmesi gerekir. Aksi halde emekli gün sayısı dolmuş olmasına rağmen emekli olamadığı için pek çok vatandaş sadece sağlık sigortasından yararlanabilmek için bile en az 53 TL ödemeye devam edecektir. Fakat işin başka bir boyutu da 53 TL gibi bir rakamın herkes tarafından ödenememesidir.

Tüm bu geçen süreç içerisinde bakan J. Sarıeroğlu sadece yazılı bir açıklama ile konuya değinmek ile yetinmiştir. Bakanlıktan yapılan bu açıklama emeklilikte yaşa takılanlar için oluşan gelişmelerden ziyade daha yüzeysel tutulmuştur. Belli ki bir süre daha bu problem üzerinde çalışma yapılmayacak.

EYT düzenlemesi sebebi ile hak mahrumiyeti yaşayan kişiler erken emeklilikten ziyade pirim gün sayılarını ve yaş sınırını tamamlayarak hak ettikleri tüm sosyal ve sağlık haklarından ücretsiz bir biçimde yararlanmak istiyor.

Sorunun çözümüne yönelik mağdur olan vatandaşlara destek olan milletvekilleri de bakan J. Sarıeroğlu’da yazılı bir soru önergesinde bulundur. Fakat bakanlıktan yapılan açıklama doğrultusunda bakanlığın bu konuya halen sıcak bakmadığını ve yapılacak olan bir düzenlemenin devlete külfet olacağını ifade etmiştir. Oysaki yıllarca çalışarak devlet kurumlarına destek ve emek veren yüz binlerce kamu çalışanının emeklerinin karşılıkları verilerek hak ettikleri emekliliğe en kısa süre içerisinde kavuşmalarını sağlamak devletin görevidir. Fakat bakanların umut vaat etmeyen açıklamaları ve yaklaşımları atılan her adımı şimdilik sonuçsuz bırakmaya devam ediyor.

EYT problemi uzunca bir süre daha ülke gündemini meşgul etmeye devam edecek gibi görünüyor. EYT’ye takılan vatandaşları bekleyen sorunlardan biri de vatandaşların ilerleyen yaşları sebebi ile iş bulamamalarıdır. Bakanlığın bu noktada EYT mağdurları için sağladığı tek kolaylık sadece genel sağlık sigortası primlerini azaltmış olmaktır. Fakat geçinmenin oldukça zor bir hale geldiği günümüzde 53 TL gibi bir rakam yine de pek çok vatandaş için ödenemeyecek kadar yüksek bir meblağdır. Devletten bu konu hakkında kısa sürede bir düzenleme bekleniyor.

EMEKLİLİK HESAPLAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. mac başladıktan sonra ofsayt kuralını kaldırıyorum demek gibi birsey bu. ama burado Türkiye hersey mümkün maalesef. bize yapılan bu terbiyesizliktir. umarım devletimiz bu yanlıştan bir sn önce döner

 2. benim 1996 bağkur girişim var 22 yıldır 7950 gün pirim yatırdım ve borcum yok eyt ile ilgili bir kanun çıkarsa biz bağkurlularda faydalanacakmı acaba tşk ler

 3. 1985 başlangıç ve 10300 gün 10 yıl sigorta 18 yıl bağkur 13. Basamak .3 ay kaldı vereceği para 1400 tl yazık çok yazık bu adaletsizliğe ..ne soruyum

 4. Benim sorum askerlikten önce sigortalı ölüp mecburî hizmet olan askerlik görevini ifa edıp askerlikten sonra tekrar sigortalı çalışıp emeklilik başvurusunda askerlik görevinin sayilmamasi acaba normalmidir

 5. 1981 de 21 günlük sigorta pirim günüm bulunmakta ve 2010 yılının 1. ayından bu güne kadar çiftçi bağkuru yatırmaktayım en erken nasıl emekli olabilirim hangi nasıl bir yol izlemem gerekir.

 6. 1967 doğumlu bayanım,
  4a sigorta başlangıç tarihim 01.11.1988,
  4b sigorta başlangıç tarihim 01.10.2008
  4a hizmet sürem 2592 gün
  4b hizmet sürem 3202 gün
  doğum borçlanması yapmadım.
  Ne zaman emekli olabilirim.
  Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu