Emeklilik

Emeklilik Yaşı Sorgulaması 2018

Çalışma hayatlarının ne zaman sona ereceğini düşünen ve bunu araştırmaya karar veren vatandaşlar emeklilik yaşı sorgulama 2018 işlemleri için çalışmaya başlayan binlerce emekli adayı emeklilerinin son günlerini sorgulama sonrasında öğrenirler.


Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla emeklilik yaşı sorgulama 2018 işlemlerini yapabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu yaş hesaplama doğru ve güvenilir bir şekilde yapabilmeniz için hesaplama robotunu uygulamaya koymuştur.

Emeklilik yaşını sorgulayacak olan emeklilik adayları hangi sigorta kategorisinde faaliyet gösteriyorsa o kategoriye uygun hesaplama yapmalıdır. 4A 4B ve 4C emeklilik adayları kategorisine uygun hesaplama yapmazsa yanlış hesaplama yapmış olacaktır.

Emeklilik Yaşı Sorgulaması 2018

Emeklilik yaşı sorgulaması 2018 işlemi gerçekleştirecek olan emeklilik adayı sorgulama işlemini yaparken cinsiyetini doğru girmediği takdirde yine yanlış bir sorgulama yapmış olacaktır. Çünkü Türkiye şartlarında kadınlar ve erkekler ayrı yaşlarda emekli olurlar.

Emeklilik yaşı sorgulama 2018 robotu aracılığı ile emeklilik yaşlarını sorgulayacak olan emekli adayları karşılarına çıkan formlardaki bilgileri eksiksiz ve doğru bir biçimde doldurulmalıdır.

2018 yılı itibariyle çalışma hayatı başlamış olan bir vatandaş erkek ise 65 yaşında bayan ise 58 yaşını doldurmuş olmalıdır Türkiye şartlarında erkeklerin emekli olma yaşı 65 kadınların ise 58’dir.

E-Devlet vasıtasıyla yaş sorgulaması yapacak olan kişilerin E-Devlet şifreleri olması gerekir. E-Devlet şifresi olmayan vatandaşlar PTT şubeleri aracılığıyla E-Devlet şifresini alabilirler. PTT şubelerine 2 lira işlem ücreti ödemeleri gerekir. E-Devlet şifrelerini konsolosluklar aracılığıyla ve anlaşmalı bankalar aracılığıyla da temin edebilirsiniz.

Emeklilik Koşulları Nedir?

Çalışma hayatına başlamış oldukları tarihi itibariyle emekliliğe başvuru yaptıkları tarihe kadar olan süre aralığına sigortalılık süresi denir. Emeklilik koşulları arasında sigortalılık süresi vardır. Sigortalılık süresi yeterli olan vatandaşlar emeklilik şartlarından birisini taşıyor demektir.

Çalışma hayatları boyunca Sigorta primlerinin ödenmiş olan kısma prim ödeme gün sayısı denir. Yine emeklilik koşulları arasında prim ödeme gün sayısı bulunur.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi erkeklerin emeklilik yaşı 65 kadınların emeklilik yaşı 58’dir. Bu yaş koşullarını taşımayan bireyler emekli olmaya aday gösterilemez.

Sosyal Sigortalar Kurumu Altında Çalışan Vatandaşlara Yaş Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Sosyal Sigortalar Kurumu altında çalışan emekli adaylarının yaş sorgulama işlemleri yapılırken şu bilgilere ihtiyaç duyulur;

 • Doğum tarihi
 • Cinsiyet bilgileri
 • Çalışma hayatına başlama tarihi
 • Prim ödeme gün sayısı

Emekli Sandığı Bünyesinde Çalışan Vatandaşları Emeklilik Yaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Emekli Sandığı bünyesi altında çalışan vatandaşların emeklilik yaşı sorgulaması 2018 yapılırken şu bilgilere ihtiyaç duyulur;

 • Doğum tarihi
 • Cinsiyet bilgileri
 • Emekli Sandığı bünyesinde çalışmaya başlamış olduğu tarih

Emekli Sandığı bünyesinde çalışan vatandaşın Emekli Sandığı dışında SSK veya BAĞ-KUR primi varsa bu primleri ekle butonu sayesinde bildirmeleri gerekir. Ekstra olan sigorta primlerini Emekli Sandığı çalışma tarihi girilirken girilecektir.

BAĞ-KUR Çalışanları Emeklilik Yaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

BAĞ-KUR bünyesi altında çalışan emekli adayları emeklilik yaşı sorgulaması 2018 yaparken şu bilgiler istenir;

 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı numarası
 • Emeklilik türü; tarım veya esnaf
 • Doğum tarihi
 • Özel durumları varsa onlar belirtilecek
 • Emeklilik yaşlarına yurtdışı borçlanması yapmak istiyorlarsa bu özelliği dahil olacak kutucuğu işaretlemeleri gerekir.

Emeklilik İşlerine Geçiş

Emeklilik yaşı sorgulaması 2018 işlemi sonrasında yaşınız emekli olmaya yetiyor ve diğer prim gün sayısı koşulunu da sağlıyorsanız emeklilik işlerine geçiş yapabilirsiniz.

Emeklilik İçin Şu Belgelere İhtiyaç Vardır;

 • Tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi gerekir. Bu belge ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na bazı bilgilerde bulunmanızı sağlar. Bu bilgiler yaşınızdan, bakmak ile yükümlü olduğunuz kişi sayısına kadar çeşitlilik gösterecektir.
 • Sigortalılık belgesi gerekir
 • Kimlik fotokopisi
 • 3 adet fotoğraf

Emeklilik işlerine geçebilmeniz için bazı koşulları taşıyor olmanız gerekir. Belirteceğimiz koşulları taşımayan vatandaşlar emeklilik adayı olarak gösterilemezler. Emekliliğiniz için gerekli olan koşullar şunlardır;

 • BAĞ-KUR emekli aday olabilmek için en az 5400 iş gücü tamamlanmış olmanız gerekir.
 • 4A 4B 4C sigortalıların her biri için farklı prim gün sayıları mevcuttur. Kendi sigortanıza ait olan prim gün sayısını doldurmuş olmanız gerekir. Bir gün dahi eksik olan prim gün sayılarından dolayı emeklilik hakkı elde edemezsiniz.
 • Yaş şartlarını taşımayan vatandaşlar da aynı şekilde emeklilik hakkı elde edemeyeceklerdir.
 • Özel durumlar sebebiyle erken emeklilik elde etmek isteyen vatandaşlar da aynı şekilde yaş şartını yerine getirmek ile sorumludurlar.
 • Erken emeklilik elde etmek isteyen vatandaşlar sadece prim gün sayımı doldurmak zorunda değillerdir. Prim gün sayısını doldurmayan ancak çalışamayacak durumda olan vatandaşlar erken emeklilik şansını yakalayabilirler.

Emeklilik İkramiyesi

Emeklilik yaşı sorgulaması 2018 işleminden sonra emeklilik işlemlerini tamamlayan vatandaşlar emeklilik ikramiyesi sorgulama işlemlerine başlarlar. Seneler boyunca hatta ömrü boyunca ne kadar emekli ikramiyesi alacağını merak eden ve araştırma içerisine giren emekli adayları vardır.

Emeklilik yaşı sorgulama 2018 işini Sosyal Güvenlik Kurumu yaş sorgulama robotuyla yapmış olan vatandaşlar emeklilik ikramiyesi sorgulamaları da aynı motor aracılığıyla kolaylıkla yapabilirler.

4A 4B 4C emeklilik ikramiyesi sorgulama işlemlerinizi Sosyal Güvenlik Kurumu internet adresinden online olarak yapabilirler.

Emeklilik ikramiye sorgulama işlemlerinizi E-Devlet aracılığı ile de kolaylıkla yapabilirsiniz bunun için gerekli olan E-Devlet şifresi ve kimlik numaranız olacaktır. Online olarak yapılan sorgulama işlemleri en kısa zaman alan sorgulama işlemlerindendir

Online sorgulama işlemleri olmadan önce SGK binalarında uzun kuyruklar oluşur, sorgulama işlemleriniz için neredeyse bir günümüzü harcadık.

Emekli ikramiyesi sorgulaması yapabilmek için 4A çalışanlarının şu bilgilere ihtiyaçları vardır;

 • Kimlik numarası
 • SSK sicil numarası
 • Baba adı
 • Nüfus kayıt bilgileri

Emekli ikramiyesi sorgulaması yapabilmek için 4B çalışanlarınınşu bilgileri ihtiyaçları vardır;

 • Kimlik numarası
 • Tarım ve esnaf olarak kurum kısmına kurum bilgilerinin girilmesi gerekecek.
 • Sorulacak olan güvenlik kodunu doğru şekilde girmeleri gerekecek.

Emeklilik Yaşı ve Ne Zaman Emekli Olacağınızı Hesaplamak İçin TIKLAYINIZ

Emekli ikramiyesi sorgulaması yapabilmek için 4C çalışanlarının şu bilgilere ihtiyaçları vardır;

 • Hizmet yılı
 • Hizmet ayı
 • Aylık tarihi
 • Ek gösterge
 • TC kimlik numarası

Emeklilik yaşı sorgulamaları 2018, emeklilik maaşı sorgulamaları, emeklilik ikramiyesi sorgulaması işlemlerinizi hepsini Sosyal Güvenlik Kurumu veya E-Devlet aracılığıyla yapmalısınız. Kimlik bilgilerinizi gireceğini internet sitelerinin güvenilir olması önemli bir husustur. Güvenilir olmayan kötü amaçlı internet siteleri kimlik bilgilerinizi kopyalayarak yasal olmayan işlemlerde kullanarak sizi mağdur edebilir.

Kısmi Emeklilik Şartları 2018

Tarım Sigortası Emeklilik Şartları 2018

Yaş Haddinden Emeklilik 2018

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. 15.06.1973 dogumluyum.20.07.1992de sigorta girisim var 15 gun sadece.30 07.1992cıkıs.02.01 .2002 bagkur girisim 30.03.2018 sonuna kadar full.halen esnaf olarak aktifim.sigorta girisimin 92 olmasinin bana faydasi nasil olur.emeklilik yasim ne olur .ozetle 15 gun ssk 5850gun bagkurum var halen bagkur dayim bilgilendirirseniz sevinirim tskler

 2. 15.06.1973 dogumluyum.20.07.1992de sigorta girisim var 15 gun sadece.30 07.1992cıkıs.02.01 .2002 bagkur girisim 30.03.2018 sonuna kadar full.halen esnaf olarak aktifim.sigorta girisimin 92 olmasinin bana faydasi nasil olur.emeklilik yasim ne olur bilgilendirirseniz sevinirim tskler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu