Emeklilik

2019 Emeklilik Yaşı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Emeklilik yaşı hesaplama işlemleri kapsamında, emeklilik planlarını etkileyen emeklilik yaşı hesaplama işlemi, Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasından ya da e-devlet sorgularından yapılabilmektedir. Bu kapsamda emeklilik yaşı hesaplama işlemleri kapsamında kişinin bugüne kadar geçirdiği hizmet süresi, işe giriş tarihi, prim miktarı gibi hususların tamamı hesaplanmaktadır. Bu hesaplamalar kapsamında elde edilecek emeklilik prim yaşı, kişilerin planlarını buna uygun yapmalarını sağlayacaktır.


Sosyal Güvenlik Kurumu Aracılığıyla Emeklilik Yaşı Hesaplama

Sosyal Güvenlik Kurumu kaynağını kullanarak emeklilik yaşı hesaplama işlemi için SGK’nın verdiği ‘Ne Zaman’ uygulamasının kullanılması gerekmektedir. hızlı ve güvenilir bir şekilde emeklilik yaşı hesaplamasına olanak sağlayan sisteme www.uyg.sgk.gov.tr/nezaman/ linkinden ulaşılabilmektedir. Sayfa, resmi nitelikli olması nedeniyle kolay ulaşılabilir ve güvenlidir. Ancak bilgisayarlarda bulunan zarar verici yazılımlara karşı önlem alınması amacıyla, kişilerin güvenilir ya da kişisel bilgisayarlarında bu tür sorguları yapmaları tavsiye edilmektedir.

Bu kapsamda yapılacak işlemde öncelikle Google arama motoruna SGK, Sosyal Güvenlik Kurumu, emeklilik yaşı sorgulama gibi anahtar kelimeler yazılarak Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasına yönlendirilmelidir. Yönlendirmenin gerçekleşmesi halinde en alt kısımda bulunan hizmetler bölümü ya da sağ üst kısımda bulunan arama bölümü aracılığıyla Ne Zaman sayfasına ulaşılması gerekmektedir. bahsedilen bu sayfa, içerisinde pek çok Ne Zaman konulu sorgulama işlemini barındırmaktadır. Bu sorgulama işlemleri sırasında kişilere, doldurulması gereken bir form gönderilecektir. Formdaki tüm bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız önem taşıyacaktır.

Formda bulunan başlığın hemen altındaki bölümde sorulan sorular, emeklilik yaşı belirlemesinde önemli rol oynamaktadır. Bu bölümde bulunan sorular cinsiyet, doğum tarihi ve hizmete başlama tarihinden oluşmaktadır. Emeklilik yaşı hesaplama işleminin çekirdeği konumunda olan bu sorular sayesinde sistem, emeklilik yaşınızı doğru bir şekilde hesaplayacaktır. Bunun yanında sorulan soruların yanında maluliyet durumu ve erken yaşlanma durumu sorulmaktadır. Bu sorulara da doğru yanıt verilerek kişilerin emeklilik yaş hesaplamasını yapmaları sağlanır.

Mevcut Bilgileriniz başlıklı kısımda ise ek bilgiler yer almaktadır. Burada giriş yapmanız gereken bilgiler şu şekilde sıralanabilir:

 • SSK prim ödeme gün sayısı
 • Diğer sandıklara ödenen prim gün sayısı
 • Askerlik gün sayısı
 • Fiili gün sayısı
 • Yurt dışı gün sayısı
 • 3600 günün doldurulduğu tarih

Bu boşlukları doldurmanız halinde kesin bir emeklilik yaşı hesabı yapılabilecektir. Bilgilerinizi doldurduktan sonra en alt kısımda, sol tarafta bulunan GÖNDER butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

E- Devlet Üzerinden Emeklilik Yaşı Hesaplama

E-devlet sisteminden emeklilik yaşı hesaplama işlemi, herhangi bir bilgi girişine ihtiyaç duyulmadan emeklilik yaşı hesaplama işlemini yapabilmenize olanak sağlamaktadır. Bu kapsamda yapacağınız sorgulama işlemi için öncelikle T.C. kimlik numaranız ve e- devlet şifrenizle sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Buradan karşınıza gelecek ekranın üzerinde bulunan e-hizmetler sayfasına giriş yapmanız gerekmektedir. Buradan Sosyal Güvenlik Kurumu başlığına tıklamanız gerekmektedir. Sonrasında ise hangi emeklilik grubuna dahilseniz (4A, 4B, 4C veya Emekli Sandığı) onu seçmeniz gerekmektedir.

Emeklilik Yaşı Nasıl Belirlenir?

Emeklilik yaşı belirleme işlemi, 1999 yılından önce yapılan işlemlerde daha farklı işlese de, 1999 yılı sonrasında emeklilik yaşı konusunda ağırlaştırmalar yapılmaya başlanmıştır. Bu kapsamda 1999 yılı öncesinde kadınların 38, erkeklerin 43 yaşında emekli olması durumu, belirtilen yıl sonrasında prim sayılarının da arttırılmasıyla herkesin farklı tarihlerde emekli olmasına bağlanmıştır. Bu kapsamda ödenen prim günü sayısı, cinsiyet, çalışma günü sayısı gibi pek çok etmenin de etkisiyle tüm işçilerin farklı tarihlerde, kendi durumlarına göre emekli olmasına kadar verilmiştir.

Erkekler İçin Emeklilik Yaşı Hesaplama

Erkeklerde emeklilik yaşı hesaplama işlemi, 2008 yılının Mayıs ayında yapılan değişiklikler kapsamında şekillendirilmiştir. Yapılan değişiklikler nedeniyle erkekler için 60 yaş ve 7200 prim gününün doldurulması gerekmektedir. Kademeli olarak yapılan emeklilik işlemlerinde belirtilen yaş 65’e kadar çıkabilmektedir.

Son olarak 5510 sayılı kanun ile belirlenen Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında yapılan düzenlemeler ışığında, 2008 sonrası erkeklerde emeklilik hesaplama işleminin kuralları şu şekilde sıralanabilir:

 • 7200 gün sayısını 31 Aralık 2035 yılına kadar tamamlamış olacak erkekler için emeklilik yaşı 60 olarak belirlenecektir.
 • 7200 gün sayısını Ocak 2036- Aralık 2037 tarihleri arasında tamamlayacak erkekler için emeklilik yaşı 62 olacaktır.
 • 7200 günü Ocak 2038- Aralık 2039 tarihleri arasında tamamlayacak erkekler için emeklilik yaşı 63 olacaktır.
 • 7200 günü Ocak 2040- Aralık 2041 tarihleri arasında tamamlayacak kişiler için emeklilik yaşı 64 olarak belirlenecektir.
 • 7100 günü Ocak 20144- Aralık 2045 tarihleri arasında tamamlayacak erkekler için emeklilik yaşı 65 olacaktır.

Kadınlarda Emeklilik Yaşı Hesaplama

Kadınlar için emeklilik yaşı hesaplama işlemi, 2008 yılı öncesi ve sonrasına göre şekillenmektedir. 1 Mayıs 2008 tarihinden sonra 7200 prim gününü dolduran kadınlar 58 yaşında emekli olabilmektedir. Bunun yanında 1 Ocak 2036 tarihinden itibaren prim gününü dolduran kişiler 59 yaşında emekli olacaktır. 31 Aralık 2039 tarihinde 5400 prim gününü dolduranlar 63 yaşında emekliliğe hak kazanacaktır. 2048 yılı ve sonrasında emeklilik prim gününü dolduranlar ise 65 yaşında emekliliğe hak kazanacaktır.

Kuruma Göre Emeklilik Yaşı Hesaplama İşlemi

Emekli olunan kuruma göre yaş hesaplama işleminde kişiler farklı bilgileri ile sisteme giriş yapmalıdırlar. Sosyal Güvenlik Kurumu sitesinde yapılabilecek kuruma göre yaş hesaplaması için, hangi alanda görev alındığının ve maaş türünün iyi bilinmesi gerekmektedir. bu konuda kişi emeklilik türlerinden (4A, 4B,4C, Emekli Sandığı) hangisinden emekli olacağını bilmelidir. Bu şekilde yapılacak hesaplama işleminde kişi, ne kadar prim günü kaldığından aylık yatan prime kadar, tüm bilgilerini görebilmektedir.

4A Emeklilik Yaşı Hesaplama

4A emeklilerinde yaş hesaplaması, kişilerin sisteme T.C. kimlik numaraları, SSK sicil numaraları, baba adı, nüfus ili gibi bilgileri vermesi ile hesaplanmaktadır. Bu şekilde yapılacak hesaplama işlemlerinde kişinin emeklilik maaş bilgileri de çıkarılabilmektedir. Kişi, bu sorgu türünde emekli olma yaşından ne kadar emekli maaşı alacağına kadar pek çok bilgiye ulaşabilmektedir. Bu şekilde yapılacak sorgulamada SGK sayfasından 4A Emeklilik Sorgulama ekranına ulaşılması yeterlidir.

4B Emeklilik Yaşı Sorgulama

4B emeklilik türünde yaş sorgulaması için sisteme sadece T.C. kimlik numarası ve güvenlik kodu ile giriş yapmanız yeterli olacaktır. bu şekilde yapılan sorgulama işlemlerinde kişiler Bağ-Kur’lu olarak çalıştıkları kuruma ait bilgilerden de yararlanabilir. Bunun yanında SGK sayfasında verilen bu hizmetlere ek olarak görev alınan kurumun muhasebe görevlisinden alınacak yardımla da emeklilik yaşı hesaplaması yapılabilmektedir.

4C Emeklilik Yaşı Hesaplama

4C emeklilerinde yaş hesaplama işlemlerinde Sosyal Güvenlik Kurumu resmi sitesini ziyaret etmek yeterli olacaktır. bu şekilde yapılacak sorgulama işlemlerinde kişilerden hizmet yılı, hizmet ayı, hizmet derecesi ve kademe gibi bilgiler istenmektedir. Emeklilik yaşı hesaplama  işlemlerinde tüm bilgileri girmeniz, hem emeklilik yaşı hesaplamasında hem emeklilik maaşı hesaplamasında önem taşımaktadır. Bu sorgulama şekillerinde sadece kalan prim gününüzü ve kaç yaşında emekli olacağınızı değil, emekli maaşınızın tutarını da sorgulamış olursunuz.

Emeklilik Başvuru (Talep) Formu Nasıl Doldurulur?

Kadınlar 3600 Günden Nasıl Emekli Olur? Tüm Detayları

PTT Emekli Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır ?

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. 1991-1992 yılları arasında 332 günlük sigortam var. Sigorta başlangıcı 16.07.1991.daha sonra 1992-1996 4 yıl üniversite de okudum.16/09/1996 da öğretmen olarak göreve başladım. Askerliğimi asteğmen olarak yaptım. Şuanda hala öğretmen olarak çalışıyorum. Nezaman emekli olurum

 2. 14.02.1966 doğumluyum.Cinsiyetim erkek.Emekli sandığı girişim 08.05.1991 ve istifa edip ayrılışım 27.06.2016 dir.11.07.2016 dan itibaren 4a lı olarak halen çalışmaktayım.En erken ne zaman emekli olabilirim.Sgk tescil ve hizmet dökümümde yedek subay olarak yaptığım 01.06.1994 ile 02.10.1995 arası ve fiili hizmet zammım işlenilmemiş bunun için ne yapmalıyım.Diğer hizmetlerim görülüyor.Emekliliği haketettiğim gün nereye başvurmalıyım.Mesleğim Uzm Dr.Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı