• Emeklilik Yaşı Nasıl Hesaplanır?


  En çok sorulan sorulardan birisi emeklilik yaşı kaç oldu veya ne zaman emekli olabilirim, olduğu görülüyor. Uzun süredir çalışanların yapmak istediği şey emekli olmaktır. Emekli olup dinlenmek, gezmek, tatil yapmak veya çocuklarıyla kalmak ister insan. Aslında emekli olmak bütün çalışma yıllarına karşılık alınmış olan hediye gibidir. Çünkü gençliğinizden itibaren bütün gücünüzle durmadan çalışıyorsunuz ve artık belli bir yaşa geldiğinizde dinlenmeniz gerekiyor. Çalışma sürenizi doldurmanızın ardında emeklilik şartlarını da taşıyorsanız sizde emekli olabilirsiniz. Emeklilik yaşı ülkemizde çok tartışılan bir konudur; çünkü önceki zamanlara göre emeklilik yaşı artırılmıştır. Bu durumda insanların daha uzun yıllar çalışması gerekir. Fakat emeklilik yaşı ve şartları bağlı olduğu sigorta kurumuna göre değişebilir.


  SSK Emekli Yaşı Hesaplama

  Öncelikle eski adı SSK olup yeni adıyla 4/a olan sigorta grubudur. Bu grupta bütün güzel sanat kollarında çalışanlar, yazarlar, usta öğretici olarak çalışanlar, ders ücreti karşılığında görev verilenler gibi kişiler yararlanabilir. SSK için cinsiyetiniz önemlidir; çünkü emeklilik şartları değişmektedir. SSK emeklilik yaşı hesaplamak için doğum tarihiniz-gün, ay, yıl- ve hizmete başlama tarihiniz – gün, ay, yıl- çok önemlidir. Bir diğer önemli olan şey ise prim ödeme gün sayınızdır. Bu bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde bilmenizde fayda vardır. Eğer bunları biliyorsanız emeklilik yaşınızı hesaplayabilirsiniz.

  BAĞKUR Emeklilik Yaşı Hesaplama

  Eski adı Bağ-Kur olup yeni adıyla 4/b sigortalı gruptur. Bu grupta bağımsız çalışanlar, köy ve mahalle muhtarları, kendi iş yeri olanlar, çiftçiler sigortalı olabilirler. Bu gruptaki kişilerin emeklilik yaşı hesaplamaları için emeklilik türlerini bilmeleri gerekir. Yani emeklilik türünün kısmi ya da tam olduğu bilinmesi gerekir. Bir sonraki gerekli bilgiler cinsiyet ve doğum tarihidir. Eğer özel durumunuz varsa onu da belirtmeniz gerekir. Özel durumunuzda maluliyet derecenizi, erken yaşlanma durumunuz var mı yok mu gibi bilgileri de eksiksiz vermeniz gerekir. Verilen bilgiler doğrultusunda emekli yaşınızı öğrenebilirsiniz.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Emekli Sandığı Emeklilik Yaşı Hesaplama

  Eski adıyla emekli sandığı olan; fakat yeni adıyla 4/c olan sigorta grubudur. Bu sigorta grubu devlet memurluğu olan işleri kapsamaktadır. Emekli sandığı sigorta grubu içinde cinsiyetiniz, doğum tarihiniz gerekmektedir. Emekli sandığına dahil olan hizmetlerinizin başlama ve bitiş tarihleri de önemlidir. Başka yerlerde hizmetiniz varsa bu bilgileri de vermeniz gerekir. Bütün bilgilerin doğruluğunda emekli yaşınızı öğrenebilirsiniz.
  tıkla sorunu sor

  Emeklilik Yaşı Nasıl Hesaplanır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. yaşar aydın dedi ki:

   01/01/1968 doğumluyum işe giriş 20/05/1993 ne zaman emekli olabilirim

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhaba,

    Ne zaman emekli olacağınızı öğrenmek için aşağıda ki hesaplama sayfasını kullanabilirsiniz.
    https://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/

  2. TEVFİK dedi ki:

   1991-1992 yılları arasında 332 günlük sigortam var. Sigorta başlangıcı 16.07.1991.daha sonra 1992-1996 4 yıl üniversite de okudum.16/09/1996 da öğretmen olarak göreve başladım. Askerliğimi asteğmen olarak yaptım. Şuanda hala öğretmen olarak çalışıyorum. Nezaman emekli olurum

  3. Ahmet Şakru dedi ki:

   14.02.1966 doğumluyum.Cinsiyetim erkek.Emekli sandığı girişim 08.05.1991 ve istifa edip ayrılışım 27.06.2016 dir.11.07.2016 dan itibaren 4a lı olarak halen çalışmaktayım.En erken ne zaman emekli olabilirim.Sgk tescil ve hizmet dökümümde yedek subay olarak yaptığım 01.06.1994 ile 02.10.1995 arası ve fiili hizmet zammım işlenilmemiş bunun için ne yapmalıyım.Diğer hizmetlerim görülüyor.Emekliliği haketettiğim gün nereye başvurmalıyım.Mesleğim Uzm Dr.Teşekkür ederim.

  Sorunuzu Yazın