Emeklilik

EMEKLİLİK YAŞI HESAPLAMA

Emeklilik yaşı hesaplama konusunun hesaplama motorlarıyla nasıl gerçekleşeceğini açıklayacağımız bu yazımızda “ne zaman emekli olurum?” sorunuzun cevabını kolaylıkla bulabilirsiniz.


Yıllar boyunca süren çalışma hayatlarının ne zaman sona ereceğini merak eden vatandaşlar emeklilik yaşı hesaplama işlemleri için kollarını sıvarlar. Milyonlarca kişi ne zaman emekli olabileceklerini düşünür ve emeklilik hesaplaması yaparlar.

Sosyal Güvenlik Kurumu emeklilik yaşı hesaplama robotu vardır. Bu robot sayesinde emeklilik yalını merak eden vatandaşlar emeklilik yaşlarını hesaplayabilirler.

Emeklilik Yaşı Hesaplama

Emeklilik yaşını hesaplayacak olan vatandaşların sigorta kategorisine göre hesaplama yapmaları gerekir. 4A, 4B ve 4C çalışanları kategorilerine göre bir hesaplama işine girmelidirler.

Emeklilik yaşı kadınlar ve erkeklerde farklıdır. Erkekler kadınlardan daha sonra emekli olurlar. Bu sebeple hesaplama yaparken cinsiyetinizi de dikkate almalısınız. Robot ile hesaplama yapacaksanız cinsiyet bölümüne doğru bilgi girmeniz gerekecektir.

Sosyal Güvenlik Kurumu emeklilik yaşı hesaplama robotu ile hesaplama yapacak olan vatandaşların formdaki bilgileri doğru şekilde doldurmaları gerekir.

Emeklilik yaşı hesaplamak için doldurulacak formun doğru şekilde doldurulması için vatandaşların öncelikle hizmet dökümü alması uygun olacaktır. Hizmet dökümlerinizi E-Devlet üzerinden alabilirsiniz.

65 yaş üstünde olan kişiler Dünya Sağlık Örgütü’ne göre yaşlı kabul edilmektedir. 2018 yılı itibariyle çalışma hayatına başlamış olan bir kişi erkek ise 65 yaşında emekli olacaktır. Kadın ise yaş 58’e düşmektedir.

4A Emeklilik Yaşı Hesaplama İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

Daha önce çalışma hayatına başlamış olan vatandaşların emeklilik yaşları değişiklik gösterebilir. Emeklilik yaşı hesaplamalarını yapmak isteyen kişiler hesaplamalarını E-Devlet üzerinden de yapabilirler.

E-Devlet üzerinden yaş hesaplaması yapmak isteyen vatandaşların E-Devlet şifresi sahibi olmaları gerekir. E-Devlet şifreleri PTT şubeleri aracılığıyla alınabilir. PTT’ye işlem ücreti olarak 2 lira ödemeniz gerekecektir.

Emeklilik Koşulları Nelerdir?

 • Sigortalılık süresi; Çalışanların ilk defa işe başlamış oldukları tarih ile emekli olmak için başvuru yaptıkları süreye kadar olan zamana denilmektedir.
 • Prim ödeme gün sayısı; Çalışanın çalışma hayatı boyunca sigortalı olduğu sürelere denir.
 • Yaş; Emekli aylığı bağlanabilmesi için gerekli olan en önemli şartlardan bir tanesi yaş şartıdır. Yaş koşulunu taşıyıp taşımadığınız tahsis talep formunuzun tarihinden doğum tarihinizin çıkarılmasıyla bilinir.

Sosyal Sigortalar Kurumu Çalışanları Yaş Hesaplaması

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yapacağınız emeklilik yaşı hesaplama işlemleri yapılırken;

 • Doğum tarihi,
 • Cinsiyet,
 • Çalışmaya başlama tarihiniz,
 • Prim gün sayınız.

Emekli Sandığı Emeklilik Yaşı Hesaplaması

Sosyal Güvenlik Kurumu yaş hesaplama robotu ile emeklilik yaşı hesaplama işlemleri yapılırken;

4B Emeklilik Yaşı Hesaplamak İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

 • Doğum tarihinizi girmeniz,
 • Cinsiyetiniz,
 • Hizmete başlamış olduğunuz tarih girilmeli. Ekle butonu vardır. SSK veya BAĞ-KUR primine sahipseniz ekle butonu ile bunların eklemelerini yapabilirsiniz.

BAĞ-KUR Emeklilik Yaşı Hesaplaması

Sosyal Güvenlik Kurumu yaş hesaplaması robotu üzerinden emeklilik yaşı hesaplama işlemi yaparken;

 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız
 • Emeklilik türünüz; esnaf veya tarım
 • Doğum tarihiniz
 • Maluliyet, maluliyet derecesi, malul çocuk bilgisi gibi özel durumlarınız barsa bunları doldurmanız gerekir.
 • Yurtdışında çalışmışlıkları olan vatandaşların doldurabileceği yurt dışı borçlanması kısmı vardır. Sizin böyle bir durumunuz var ise bu kutucuğu doldurmanız gerekir.
 • Bu bilgilerinizi eksiksiz ve doğru şekilde girdikten sonra yaş hesaplamanız gerçekleşir.

Emeklilik İşlemlerine Geçiş

Emeklilik yaşı hesaplama işlemlerinden sonra emeklilik yaşınız ve emeklilik priminiz emeklilik için yeterli ise emeklilik işlemlerinize başlayabilirsiniz.

Emeklilik için gerekli belgeler şunlardır;

 • Bakım sağladığınız kişi sayısı, çalışma geçişiniz gibi sorulara yanıt bulunacak olan tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi. E-Devlet kullanıcıları bu belgeye zahmetsiz bir şekilde sahip olabilirler.
 • Emekliliği hak ettiğini gösterir belge olan sigortalılık belgesi.
 • Kimlik fotokopisi
 • 3 adet fotoğraf

Emeklilik hakkı elde edebilmeniz için gerekli şartlar şunlardır;

 • Bağ-kur’lu vatandaşların 5400 iş gücü altında olan prim günü ile emekli olması imkansızdır.
 • Gerekli prim gün sayıları tamamlanmış olmalıdır.
 • Yaş şartını yerine getirmemiş olan normal durumda olan vatandaşlar emeklilik hakkı elde edemezler.
 • Özel durumlarından dolayı erken emeklilik hakkı elde edecek olan vatandaşların da yaş şartını yerine getirmeleri gerekir.
 • Erken emeklilik hakkı elde eden vatandaşların prim gün sayıları eksik olabilir.

4C Emeklilik Yaşı Hesaplamak İçin TIKLAYINIZ

Emeklilik İkramiyesi

Emeklilik yaşlarını tamamlayıp emeklilik hakkı elde edecek olan vatandaşlar emekli ikramiyesi almaya da hak kazanacaklardır. Yıllardır emekli olacakları günü bekleyip emekli aylığı ile yapacakları işlerin hayalini kuran çalışanlar ne kadar emekli ikramiyesi alacaklarını da araştırırlar.

Emeklilik yaş hesaplaması işlemlerini Sosyal Güvenlik Kurumu yaş hesaplama robotu ile gerçekleştirmiş olan vatandaşlar emekli ikramiyelerini yaş hesaplama işlemlerinin ardından hesaplayabilirler.

4A emeklilik ikramiyesi, 4 B emekli ikramiyesi ve 4C emekli ikramiyesi hesaplamalarınızı da Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet sayfasından yapabilirsiniz.

SGK 4C İkramiye ve Maaş Hesaplama Robotu İçin TIKLAYINIZ!

İkramiye hesaplamalarınızı E-Devlet sistemi üzerinden de yapabilirsiniz. E-Devlet şifreniz ve kimlik numaranız ile yapacağınız ikramiye hesaplamalarınızı kısa zaman içerisinde kolayca yapabilirsiniz.

Emekli ikramiyesi hesaplaması yapmak için 4A çalışanlarının;

 • Kimlik numarası
 • SSK sicil numarası
 • Baba adı
 • Nüfus bilgileri
 • Doğum tarihi bilgilerini girmeleri gerekir.

4B çalışanlarının emekli ikramiyesi hesaplamalarını yapabilmeleri için;

 • Kimlik numarası
 • Kurum kısmı bilgiler; tarım veya esnaf,
 • Güvenlik kodu

4C çalışanlarının emekli ikramiyesini hesaplayabilmeleri için gerekli olan bilgiler ise şunlardır;

 • Hizmet yılı
 • Hizmet ayı
 • Aylık tarihi
 • Ek gösterge
 • TC kimlik numarası

4A, 4B ve 4C emekli aylık ikramiyelerinizi hesaplama işleminizi yaparken SGK veya E-Devlet aracılığıyla yapmalısınız. Özel kimlik bilgilerinizi gireceğiniz yanlış internet siteleri sizin mağdur olmanıza yol açacaktır. Kimlik bilgilerinizi 2. Şahıslar ile paylaşmamanız işlemlerinizin sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır.

25 Yıl Evli Kalanlara Emeklilik Yasası Çıktı Mı ?

Ölüm Halinde Emekli Maaşı Ne Kadar Düşer

Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım Hesaplama

İlgili Makaleler

327 Yorum

 1. Merhaba,
  16-07-1971 doğumluyum. Sigorta girişim 15-11-1989.
  Sitenizdeki bilgilere göre 2022 yılında 51 yaşında iken emekli olabilirim. Bir SGK uzmanına sorduğumda, sigorta başlangıç tarihimin 30-05-1989 ve öncesi olması halinde “1” yıl daha önce emekli olabileceğimi söylüyor. Bu doğru mudur?
  Kolay gelsin.

 2. 2000 yılının 11.ayında sıgorta gırısım var ne kadar prmle ve kaç yasında emeklı olabılırım askerlıgımı 18 ay borclansam 1999zun 5. Ayına denk gelıyor ozaman kac yasında emeklı olurum.

  1. Merhaba,

   Askerliği borçlanıp 1999 öncesine ilk sigortalığınızı çekerseniz;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1998 ile 08.09.1999 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 58 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5975’dür.

   Borçlanma yapmayıp, 2000 yılına göre ise;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 09.09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken yaş 60 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 7000’dir.

 3. 21.08.1967 dogumluyum sgk başlangıç 15.05.2003 tarihinde 4571 gun odemem var sorum şu 7000 gün prim odersem 58 yasinda mi emekli olurum .4500 günü doldurmuşum prim odemeden yasimi beklesem olurmu olursa kac yasinda emekli olurum teşekkürler

  1. Merhaba,

   7000 gün primle 58 yaşında normal emeklilik 4500 gün primle yine aynı yaşta kısmi emeklilik hakkınız var. Prim ödemeden yaşınızı bekleyebilirsiniz.

 4. Merhaba,

  11 Nisan 1981 doğumluyum A4 hizmet dökümümümde işe giriş tarihim 14.09.1998 olarak yazıyor. sanırım bu giriş okul staj dönemimden ama tek gün sigorta primi yatmamış, prim ödemesi yapılan sigorta girişim ise 25/08/2006 toplam prim gün sayım ise 3712 bu şartlar altında işe giriş tarihim hangisi oluyor, ve ne zaman emekli olabilirim.

  1. Merhaba,

   Staj başlangıcı sistemde ilk işe giriş tarihi gözükse de mevcut yasalara göre emeklilik için sigortalılık başlangıcı olarak baz alınmıyor. 2006 yılı sizin emeklilik için ilk sigorta başlangıcınız olduğundan ;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 09.09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken yaş 58 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 7000’dir.

 5. 25.07.1964 dogumluyum. 04.11.1988 tarihinde işe başladım 756 gün prim var.08.12.2012 tarihinden itibaren istege baglı devam etmekteyim.3600 den emekli olabilmek için yönlendirirmisinz

  1. Merhaba,

   2014 yılından sonra 3600 günü dolduran kadınlar 58 yaşında emekli olabilirler.

 6. MERHABA 03.08.1980 DOĞUMLU BİR BAYANIM. 1998 YILI 15 AĞUSTOS TARİHİNDE 4-A SİGORTA GİRİŞİM VAR. E DEVLET TE 1998 YILI 135 GÜN 1999 YILI 60 GÜN GÜN SAYISI GÖSTERİYOR. 31.01.2001 TARİHİNDE DEVLET MEMURU OLARAK GÖREVE BAŞLADIM. 2007 VE 2010 DOĞUMLU İKİ ÇOCUĞUM VAR. NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM MAAŞSIZ VE MAAŞLI OLARAK

 7. MERHABA 03.08.1980 DOĞUMLU BİR BAYANIM. 1998 YILI 15 AĞUSTOS TARİHİNDE 4-A SİGORTA GİRİŞİM VAR. E DEVLET TE 1998 YILI 135 GÜN 1999 YILI 60 GÜN GÜN SAYISI GÖSTERİYOR. 31.01.2001 TARİHİNDE DEVLET MEMURU OLARAK GÖREVE BAŞLADIM. 2007 VE 2010 DOĞUMLU İKİ ÇOCUĞUM VAR. NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM MAAŞSIZ VE MAAŞLI OLARAK

 8. Merhaba,
  1968 doğumluyum. SSK lıyım.
  Sigorta başlangıç tarihim:1987/01
  Toplam: 3514 günüm var.
  1 çocuk sahibiyim (Sigorta başlangıcından sonra)
  Şu an çalışmaya devam ediyorum.
  Çocuk borçlanması yaparsam ne zaman emekli olabilirim.

  1. Merhaba,

   Eğer doğumdan sonra 2 yıllık çalışma boşluğunuz varsa 720 gün borçlanabilirsiniz. Toplamda 4234 gününüz olur. Emeklilik yaşınız 43 Sağlamanız gereken prim gün sayısı 5150 gün dür. Kalan günlerinizi çalışıp prim ödediğinizde 5150 günü doldurduğunuzda emekli olabilirsiniz.

 9. Merhaba ben Yunus seçer benim sorum Ne zaman emekli olabilirim,
  Doğum tarihim:20.03.1961
  Askerlik yılı:1985 , Askerlik süresi:20 ay yaklaşık 600 gün
  Bağkur 4/b işe başlama aslında 03.081996 ancak prim hiç yatmadığı için,Bağkur işe başlamayı 12.05.2008 ‘den itibaren sayıyor ancak şimdiye kadar Bağkur hiç ödeme yapılmadı.
  SSK 4/a pirim gün sayısı 05.07.2013 ‘den beri 1120 gün Hale’n devam ediyor
  Bu şartlarda ne yapmam gerekiyor ve Ne zaman emekli olabilirim…

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre;

   1853 gün bağkur, 1120 gün ssk lı, 600 gün askerlik borçlanması yaparsanız. Toplamda 3573 gününüz ediyor.

   3600 günü doldurup 60 yaşıda emekli olabilirsiniz,
   Yada
   Askerliği borçlanmayıp çalışmaya devam ediyorsanız 600 günü dolurusanız yine 60 yaşında emekli olabilrisiniz. Askerlik borçlanması giriş tarihinizi geriye çeker ama normal emeklilik için, askerlik borçlanması ile beraber 1652 günlük prime ihtiyacınız var.

 10. Merhaba ben 02 08 1965 doğumluyum. 07 07 1993 senesinde devlet memuru oldum. 05 1985 senesinde 18 ay askerlik yaptım. askerliğimi borçlanmadım. borçlanmamın yaşa bir etkisi varmı? Kısacası ben kaç yaşında emekli olurum. Saygılarımı sunuyorum.

 11. merhaba. 9/4/1970(erkek) doğumluyum. 1/7/1986 yılında ssklı bir işçi olarak bir kamu kuruluşunda işe başladım.1997 yılında aynı kurumda memur kadrosuna atandım.normal şartlarda kademeli yaş tablosuna göre 49 yaşında emekli olabiliyorum.18 yaşından önceki çalıştığım 2 yılın yaştan emekliliğime etkisi nasıl olur.asıl olan işe giriş tarihimi yoksa 18 yaşından sonraki çalışma başlangıcım mıdır? ayrıca 9 ay 15 gün fiili hizmetim bulunmaktadır.

 12. Merhaba ismim Tuncer ünlü 02.03.1965 dogumluyum türk vatandasıyım 1988 3 ayında almanyada calısmaya basladı 2002-2012 yıllarında ıse kendi isimi yaptım 2012 yılından ıtibaren tekrar isci olarak calısmaktayım Türkiyede 2016 da 10 günlük sgk sigortalı calıstım askerigimi 1985 te 18 ay yaptım kac günden emekli olabilirim kac yasında tahmini kac tl alırım saygılarımla

 13. 17.08.2016 4c kapsamında işe başladım.16.11.2009 tarihli 4a kapsamında 186 günüm var. 16.02.1976 doğumluyum.Ne zaman emekli olabilirim.

 14. 01/07/1993 SSK GİRİŞİM VAR 4700 PRİMİM VAR 18 AY ASKERLİK VAR ASKERLİK BORCLANMASI YAPIP PİRİMİMİ YATIRIRSAN NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM ASKERLİK BORÇLANMASINDA EMEKLİLİK YAŞI ERKENE ALINIRMI TEŞEKKÜRLER

 15. 02.04.1970 doğumluyum.01.09.1990 işe giriş tarihim bayanım.5450 prim günüm var 5 yıldır çalışmıyorum.ne zaman emekli olurum çalışmadığım için bir sorun olur mu acil cevap verirmisiniz lütfen.cevap için şimdiden teşekkür ederim.

 16. İyi günler. 10.02.1960 doğumluyum. Hizmet Türü:Mecburi (Tarım) Sigortalılık Başlangıç Tarihi:01.10.1999 Hizmet Süresi:17 yıl 5 ay 20 gün ve 18 ay askerlik yaptım. Acaba ne zaman emekli olabilirim? Tarım ssk’sına (ek5) geçsem daha erken emekli olma şansım var mı?

 17. 1978 doğumluyum ise giriş tarihin 10.10 1999 prim günüm toplamı kaç olması gerekli ona göre primi doldurup işten çikicam yaşı çalışmadan beklicem.

 18. Merhaba,

  11 Nisan 1981 doğumluyum A4 hizmet dökümümümde işe giriş tarihim 14.09.1998 olarak yazıyor. sanırım bu giriş okul staj dönemimden ama tek gün sigorta primi yatmamış, prim ödemesi yapılan sigorta girişim ise 25/08/2006 toplam prim gün sayım ise 3712 bu şartlar altında işe giriş tarihim hangisi oluyor, ve ne zaman emekli olabilirim.

 19. merhaba. 01,01,1983 doğumluyum. 14.02.2012 ssk girişim toplam 181 günüm var. 05.09.2012 bağkur girişim ve bugün itibariyle 1646 günüm var. ssk yı daha avantajlı diyorlar emeklilik yaşı için ama inanın kafam çok karıştı. ne zaman emekli olabilirim,şimdiden teşekkürler 🙂

 20. merhaba 01.01.1959 doğumluyum 18.10.1994 sigorta başlangıç tarihi ne zaman emekli olabilrim ve maaşım belli mi

 21. yaşım 40 bayanım. 10.10.1976 doğumluyum sigorta girişim 23.01.2001. 350 günüm var nezaman emekli olabilirim . prim gün sayım kaç olması lazım. kaç yaşında yaşında olabilirim.

 22. 25.02.1971 dluyum. 12.06.1990 de memuriyete başladım kesintisiz halen memur olarak çalışmaktayım . yaş şartım ne zaman dolup emekli olabilirim.sgk sitesinde hesaplar farklı farklı çıkmaktadır. yardımcı olursanız sevinirim

  1. 657 SAYILI KANUN GEREĞİ ÇALIŞTIĞINIZ KURUM YETKİLİLERİ YADA KURUM İÇERİSİNDEKİ REHBERLİK SERVİSİ İLE GÖRÜŞEBİLİRSİNİZ.

 23. sigorta başlagıcı 1987 , 4012 gün ssk3660 gün esnaf bağkur,önce ssk ödeyordum son dokuz aydır esnaf bağkuru ödeyorum doğum tarihim 13.02.1967 ne zaman emekli olabilirim.

  1. Ssk ve bağkur primlerin var olduğundan hesaplama yapılamıyor. Sgk müdürlüğünden bilgi alabilirsiniz.Veya alo 170 iletişim merkezini arayarak başvuru oluşturabilirsiniz.

 24. 02.04.1970 doğumluyum bayanım 01.09.1990 SSK girişim var 5450 prim günüm var ne zaman emekli olurum.5 yıldır çalışmıyorum. Bu bir sorun olur mu

 25. 4/3/1971 dogumluyum
  1988 bagkur kaydim var
  hicbir pirim odemesi yapmadim
  2001 yilinda belcika isci olarak gittim
  halen belcikada yasiyorum isciyim cifte vatandas oldum
  turkiyeden nasil emekli olurum

  bilgilendirirseniz memnun olurum
  iyi calismakar

 26. MERHABA

  OĞLUM 8 YAŞINDA 15 TEMMUZ GAZİSİ 23 OCAK TA CEP TELEFONUMA TÜTÜN İKRAMİYESİ 26 OCAK 2017 DE HERHANGİ BİR DENİZBANK ŞUBESİNE GİDİP ALABİLİRSİNİZ DİYE MESAJ GELDİ.26 OCAK 2017 DE BANKAYA GİDİP SORGULAMA YAPTIM AMA BENİM VEYA OĞLUM ADINA ÖDEME GÖZÜKMEDİĞİNİ 170 İ ARAMAM GEREKTİĞİ SÖYLENDİ VE 170 İ ARAYARAK SORGULAMA YAPTIRDIM..3 GÜN SONRA YANIT OLARAK TEKRAR KENDİNİZ ADINA VEYA OĞLUNUZ ADINA BANKAYA SORUN DEDİLER..06.02.2017 TARİHİNDE TEKRAR GİTTİM VE YANIT AYNI ÖDEME GÖZÜKMÜYOR..KONUYLA ALAKALI BİLGİ KİMSEDEN TAM OLARAK ALAMIYORUM..BURDANDA TAM NET BİRŞEY ALAMAZSAM GEREKŞİ YERLERE BAŞVURACAĞIM…

 27. Merhaba 04.10.1974 dogumluyum 01.06.1991 ssk baslagicim 1999 da evlendim isten ayrildim istege bagli odeme yaptim suan 5450 prim gunum olunca istege bagli odemeyi biraktim 2001 ve 2006 dogumlu iki cocugum var ne zaman emekli olabilirim .

  1. 20 yıl 48 yaş 5525 prim gününden emekli olabilirsiniz. Ancak eksik günler için doğumdan sonraki 2 yıl içinde çalışmamış iseniz doğum borçlanması yapılabilir. Daha Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

 28. 44 yasindyimTURKIYEDE1987 CALISMAYBASLADIM1150 GUNUM VAR 18AY ASKERLIK YAPDIM . HOLLANDADA17YIL CALISDIM.KACYASINDA EMEKLI OLURUM

 29. merhaba 02/05/1957 doğumluyum 820 gün bağkur var 1800 gün ek5 tarım sigortası 600 gün askerlik var 1976 sigorta başlangıcı ne zaman emekli olabilirim teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu