• EMEKLİLİK YAŞI HESAPLAMA


  emeklilikte prime takılanlar

  Emeklilik yaşı hesaplama konusunun hesaplama motorlarıyla nasıl gerçekleşeceğini açıklayacağımız bu yazımızda “ne zaman emekli olurum?” sorunuzun cevabını kolaylıkla bulabilirsiniz.

  SGK Emeklilik Yaşı Hesaplama

  SGK’yı üç ana başlık altında inceleyebiliriz.

  4A Emeklilik Yaşı Hesaplama

  4A emeklilik yaşı hesaplama işlemini yapabilmeniz için bu yazımızda bulunan adımları teker teker uygulamanız yeterli olacaktır.

  Reklam
  • 4A emekli yaşı hesaplamak için ilk olarak yazımızın sonunda bulunan linki tıklayınız.
  • Açılan sayfada sizden cinsiyet, doğum tarihi (ay,yıl ve gün olarak), hizmete başlama tarihiniz gibi bilgiler istenecektir. Bu bilgilerinizi doğru bir şekilde giriniz.
  • “Mevcut Bilgiler” kısmına SSK gün sorgulama işleminden elde edeceğiniz prim ödeme gün sayınızı ve 3600 günün dolduğu tarihi giriniz.
  • Diğer bilgilerinizi varsa doldurunuz, yoksa doldurmak zorunda değilsiniz.
  • “Malüliyetiniz Var Mı?” ve “Erken Yaşlanma Var Mı?” sorularına, cevabınıza göre “EVET” ya da “HAYIR” bilgilerinden birini seçiniz.
  • “GÖNDER” butonuna tıklayınız.
  • Karşınıza emekli olacağınız tarih gelecektir. Emeklilik yaşı hesaplama işleminizi buradaki tarihi baz alarak gerçekleştirebilirsiniz.

  4A Emeklilik Yaşı Hesaplama İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

  sgk hizmet dökümü

  Emeklilik Hesaplama

  4B Emeklilik Yaşı Hesaplama

  4B emeklilik yaşı hesaplama işlemlerinizi aşağıda anlatılan bilgiler doğrultusunda gerçekleştirebilirsiniz.

  • 4B emeklilik hesabı için lütfen aşağıda verilen linki tıklayınız.
  • Açılan sayfada emeklilik türü, cinsiyet ve doğum tarihi bilgilerinizi giriniz.
  • Altında yer alan seçeneklerden ise size uygun olanı tıklayınız.
  • “TAMAM” butonuna tıkladığınızda karşınıza 4B emeklilik tarih bilgileriniz gelecektir.

  4B Emeklilik Yaşı Hesaplamak İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

  4C Emeklilik Yaşı Hesaplama

  4C emeklilik yaşı hesaplama işleminiz için aşağıda verilen adımları uygulamanız yeterli olacaktır.

  • 4C emekli yaşı hesaplaması için öncelikli olarak yazımızın sonunda verilen linki tıklayınız.
  • Açılan sayfada doğum tarihinizi ve cinsiyetinizi giriniz.
  • Her yaptığınız hizmet için başlama ve bitiş tarihini giriniz. Burada ilk başlama ve bitiş tarihiniz 4C’ye devredilen, ikinci başlama ve bitiş tarihiniz 4B’ye devredilen ve üçüncü başlama ve bitiş tarihiniz 4A’ya devredilen bilgileriniz olmalıdır. Bunlar bilgilerinizi gireceğiniz kutucukların yanında da yazmaktadır. Buradan bilgi eklemelerinizi yapabilirsiniz.
  • Tüm bilgilerinizi doldurduğunuzda karşınıza 4C emekli yaşı hesaplamak için kullanacağınız tarihler gelecektir.

  4C Emeklilik Yaşı Hesaplamak İçin TIKLAYINIZ

  Emeklilik İkramiyesi Hesaplama

  Emeklilik ikramiyesi hesaplama işlemlerini gerçekleştirebilmek için öncelikle aşağıda yer alan linke tıklamanız gerekiyor. Bu linke tıklamanızın ardından karşınıza şöyle bir ekran gelecektir. Burada doldurmanız gereken bazı bilgiler bulunmaktadır. Bu bölüm üzerinde Emekli Sandığı emeklilik hesaplama işlemlerini gerçekleştirmeniz mümkündür. Ayrıca emeklilik maaşı hesaplama ve emekli ikramiyesi hesaplama işlemlerini bu robot sayesinde gerçekleştirebilirsiniz.

  Emeklilik İkramiye hesaplama ve emeklilik maaş hesaplama işlemleri için derecenizi, kademenizi, ek göstergenizi, görev tazminat göstergenizi, temsilinizi ve makamınızı, hizmet yılını, hizmet ayını, kıdem yılını, ikramiye yılını, aylık tarihini, pay ve paydayı ve kademe tazminat ek göstergenizi doğru ve eksiksiz bir şekilde yazmanız gerekmektedir. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken şeyler üç madde şeklinde sıralanmıştır.

  1. Emeklilik ikramiye hesaplama ve emeklilik maaş hesaplama işlemlerinin yapılabilmesi için, en az, aylık tarihi, kademe ve derece bölümlerinin doldurulması gerekir.
  2. Makam temsil görev tazminat göstergesi olan kişiler makam+görev tazminat göstergesi+temsil bölümünü doldurmalıdır.
  3. Emeklilik maaş hesaplama ve emeklilik ikramiye hesaplamaları sadece girilmiş olan bilgiler baz alınarak yapılacaktır. Resmiyet arz etmemekle birlikte sadece bilgi amacı gütmektedir.

  SGK 4C İkramiye ve Maaş Hesaplama Robotu İçin TIKLAYINIZ!

  Emeklilik Yaşı Tablosu

  Emeklilik yaşı tablosu denildiği zaman ortaya birçok farklı tablo çıkmaktadır. Şimdi hep beraber emeklilik yaşı tablosu detaylarına bir göz atacağız.

  Erkek çalışanlar için Bağ-kur emeklilik yaşı tablosuna bakacak olursak 9.000 prim gününü doldurmaları gerektiğini ve ancak bu şekilde emekli olabileceklerini görürüz.

  Bahsi geçen bilgilere yukarıdaki tablo aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte Bağ-kur emeklilik yaşı tablosu hususunda belirli tarihler arasında emekli olma durumu olan kişiler aşağıda yer alan görsele bakabilirler.

  Bununla birlikte erkekler için Bağ-kur 5.400 günden emeklilik yaş tablosu şu şekildedir.

  Bir diğer yandan Bağ-kur kadınlar için emeklilik yaş tablosuna bakacak olursak ilk olarak Bağ-kur 7.200 günden primini doldurmuş olan kadın çalışanların emeklilik yaş tablosunu görürüz.

  Bununla birlikte 9.000 prim günü şartını doldurmuş olan kadınlar için Bağ-kur emeklilik yaş tablosu belirli tarihler arasında şu şekilde olacaktır.

  Bağ-kur emeklilik yaş tablosu konusunda son olarak kadınlar için 5.400 prim günü tablosu için aşağıda yer alan görseli inceleyebilirsiniz.

  Bir başka emeklilik yaş tablosuna göz atacak olursak, erkekler için SSK emeklilik yaş tablosunu aşağıda yer alan görselde görmemiz mümkündür.

  Kadınlar için emeklilik yaş tablosuna bakmak isteyen kişilerin ise aşağıda yer alan görsele bakası gerekmektedir.  tıkla sorunu sor

  EMEKLİLİK YAŞI HESAPLAMA İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Emel dedi ki:

   21.08.1967 dogumluyum sgk başlangıç 15.05.2003 tarihinde 4571 gun odemem var sorum şu 7000 gün prim odersem 58 yasinda mi emekli olurum .4500 günü doldurmuşum prim odemeden yasimi beklesem olurmu olursa kac yasinda emekli olurum teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    7000 gün primle 58 yaşında normal emeklilik 4500 gün primle yine aynı yaşta kısmi emeklilik hakkınız var. Prim ödemeden yaşınızı bekleyebilirsiniz.

  2. Didar Ancu dedi ki:

   Merhaba,

   11 Nisan 1981 doğumluyum A4 hizmet dökümümümde işe giriş tarihim 14.09.1998 olarak yazıyor. sanırım bu giriş okul staj dönemimden ama tek gün sigorta primi yatmamış, prim ödemesi yapılan sigorta girişim ise 25/08/2006 toplam prim gün sayım ise 3712 bu şartlar altında işe giriş tarihim hangisi oluyor, ve ne zaman emekli olabilirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Staj başlangıcı sistemde ilk işe giriş tarihi gözükse de mevcut yasalara göre emeklilik için sigortalılık başlangıcı olarak baz alınmıyor. 2006 yılı sizin emeklilik için ilk sigorta başlangıcınız olduğundan ;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 09.09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken yaş 58 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 7000’dir.

  3. fulya dedi ki:

   25.07.1964 dogumluyum. 04.11.1988 tarihinde işe başladım 756 gün prim var.08.12.2012 tarihinden itibaren istege baglı devam etmekteyim.3600 den emekli olabilmek için yönlendirirmisinz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2014 yılından sonra 3600 günü dolduran kadınlar 58 yaşında emekli olabilirler.

  4. Meral Güldağı dedi ki:

   Merhaba,
   1968 doğumluyum. SSK lıyım.
   Sigorta başlangıç tarihim:1987/01
   Toplam: 3514 günüm var.
   1 çocuk sahibiyim (Sigorta başlangıcından sonra)
   Şu an çalışmaya devam ediyorum.
   Çocuk borçlanması yaparsam ne zaman emekli olabilirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer doğumdan sonra 2 yıllık çalışma boşluğunuz varsa 720 gün borçlanabilirsiniz. Toplamda 4234 gününüz olur. Emeklilik yaşınız 43 Sağlamanız gereken prim gün sayısı 5150 gün dür. Kalan günlerinizi çalışıp prim ödediğinizde 5150 günü doldurduğunuzda emekli olabilirsiniz.

  5. Yunus seçer dedi ki:

   Merhaba ben Yunus seçer benim sorum Ne zaman emekli olabilirim,
   Doğum tarihim:20.03.1961
   Askerlik yılı:1985 , Askerlik süresi:20 ay yaklaşık 600 gün
   Bağkur 4/b işe başlama aslında 03.081996 ancak prim hiç yatmadığı için,Bağkur işe başlamayı 12.05.2008 ‘den itibaren sayıyor ancak şimdiye kadar Bağkur hiç ödeme yapılmadı.
   SSK 4/a pirim gün sayısı 05.07.2013 ‘den beri 1120 gün Hale’n devam ediyor
   Bu şartlarda ne yapmam gerekiyor ve Ne zaman emekli olabilirim…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre;

    1853 gün bağkur, 1120 gün ssk lı, 600 gün askerlik borçlanması yaparsanız. Toplamda 3573 gününüz ediyor.

    3600 günü doldurup 60 yaşıda emekli olabilirsiniz,
    Yada
    Askerliği borçlanmayıp çalışmaya devam ediyorsanız 600 günü dolurusanız yine 60 yaşında emekli olabilrisiniz. Askerlik borçlanması giriş tarihinizi geriye çeker ama normal emeklilik için, askerlik borçlanması ile beraber 1652 günlük prime ihtiyacınız var.

  6. SERVET ÖZEL dedi ki:

   merhaba 01.01.1959 doğumluyum 18.10.1994 sigorta başlangıç tarihi ne zaman emekli olabilrim ve maaşım belli mi

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Sigorta kolunuzu bilmediğimizden dolayı lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  7. hava mumcu dedi ki:

   yaşım 40 bayanım. 10.10.1976 doğumluyum sigorta girişim 23.01.2001. 350 günüm var nezaman emekli olabilirim . prim gün sayım kaç olması lazım. kaç yaşında yaşında olabilirim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    58 yaş 25 yıl 4500 prim gün sayısından hak edersiniz.

  8. Birgul dedi ki:

   25.02.1971 dluyum. 12.06.1990 de memuriyete başladım kesintisiz halen memur olarak çalışmaktayım . yaş şartım ne zaman dolup emekli olabilirim.sgk sitesinde hesaplar farklı farklı çıkmaktadır. yardımcı olursanız sevinirim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    657 SAYILI KANUN GEREĞİ ÇALIŞTIĞINIZ KURUM YETKİLİLERİ YADA KURUM İÇERİSİNDEKİ REHBERLİK SERVİSİ İLE GÖRÜŞEBİLİRSİNİZ.

  9. Nurullah GÜLAYDIN dedi ki:

   sigorta başlagıcı 1987 , 4012 gün ssk3660 gün esnaf bağkur,önce ssk ödeyordum son dokuz aydır esnaf bağkuru ödeyorum doğum tarihim 13.02.1967 ne zaman emekli olabilirim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Ssk ve bağkur primlerin var olduğundan hesaplama yapılamıyor. Sgk müdürlüğünden bilgi alabilirsiniz.Veya alo 170 iletişim merkezini arayarak başvuru oluşturabilirsiniz.

  10. Zeynep dedi ki:

   02.04.1970 doğumluyum bayanım 01.09.1990 SSK girişim var 5450 prim günüm var ne zaman emekli olurum.5 yıldır çalışmıyorum. Bu bir sorun olur mu

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    55250 prim gün sayısı 52 yaş emeklilik şartı bulunmaktadır.

  11. necmi yilmaz dedi ki:

   4/3/1971 dogumluyum
   1988 bagkur kaydim var
   hicbir pirim odemesi yapmadim
   2001 yilinda belcika isci olarak gittim
   halen belcikada yasiyorum isciyim cifte vatandas oldum
   turkiyeden nasil emekli olurum

   bilgilendirirseniz memnun olurum
   iyi calismakar

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Dünyanın her yerinden +90 216 170 11 12 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYARAK detaylı bilgi alınız

  12. NİLÜFER ALTAYLAR dedi ki:

   MERHABA

   OĞLUM 8 YAŞINDA 15 TEMMUZ GAZİSİ 23 OCAK TA CEP TELEFONUMA TÜTÜN İKRAMİYESİ 26 OCAK 2017 DE HERHANGİ BİR DENİZBANK ŞUBESİNE GİDİP ALABİLİRSİNİZ DİYE MESAJ GELDİ.26 OCAK 2017 DE BANKAYA GİDİP SORGULAMA YAPTIM AMA BENİM VEYA OĞLUM ADINA ÖDEME GÖZÜKMEDİĞİNİ 170 İ ARAMAM GEREKTİĞİ SÖYLENDİ VE 170 İ ARAYARAK SORGULAMA YAPTIRDIM..3 GÜN SONRA YANIT OLARAK TEKRAR KENDİNİZ ADINA VEYA OĞLUNUZ ADINA BANKAYA SORUN DEDİLER..06.02.2017 TARİHİNDE TEKRAR GİTTİM VE YANIT AYNI ÖDEME GÖZÜKMÜYOR..KONUYLA ALAKALI BİLGİ KİMSEDEN TAM OLARAK ALAMIYORUM..BURDANDA TAM NET BİRŞEY ALAMAZSAM GEREKŞİ YERLERE BAŞVURACAĞIM…

  13. Nezahat dedi ki:

   Merhaba 04.10.1974 dogumluyum 01.06.1991 ssk baslagicim 1999 da evlendim isten ayrildim istege bagli odeme yaptim suan 5450 prim gunum olunca istege bagli odemeyi biraktim 2001 ve 2006 dogumlu iki cocugum var ne zaman emekli olabilirim .

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    20 yıl 48 yaş 5525 prim gününden emekli olabilirsiniz. Ancak eksik günler için doğumdan sonraki 2 yıl içinde çalışmamış iseniz doğum borçlanması yapılabilir. Daha Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  14. mevlut mersin dedi ki:

   44 yasindyimTURKIYEDE1987 CALISMAYBASLADIM1150 GUNUM VAR 18AY ASKERLIK YAPDIM . HOLLANDADA17YIL CALISDIM.KACYASINDA EMEKLI OLURUM

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi için dünyanın her yerinden SGK DANIŞMA HATTI +90 0216 170 11 12 numaralı telefonu arayabilirsiniz

  15. ali dedi ki:

   merhaba 02/05/1957 doğumluyum 820 gün bağkur var 1800 gün ek5 tarım sigortası 600 gün askerlik var 1976 sigorta başlangıcı ne zaman emekli olabilirim teşekkür ederim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.