Emeklilik

Emeklilik Takip Sistemi

İnsanlar eğitimlerini tamamladıktan sonra, eğitim aldıkları alanda kamu kuruluşlarında ya da özel sektörde görevlerine başlarlar. İşe girdikleri tarihten itibaren işverenleri tarafından sigorta işlemleri başlanır. Her insanın çalışmış olduğu sektöre göre belirlenen bir sosyal güvenceye sahiptir. Sosyal güvencelerin Sosyal Güvenlik Kurumu çatısında toplanması kapsamında kurumun, emeklilik takip sistemi gibi bir hizmeti bulunmaktadır. Bireylerin sahip oldukları sosyal güvence sayesinde, sigortalı olarak çalışan bireyler sosyal, sağlık ve muayene sonrası uygulanan ilaç tedavisi gibi alanlarda birçok hizmetten yararlanabilirler. Herhangi bir sektörde sigortalı olarak çalışan bireyler sahip oldukları sosyal güvence ile devlet hastanelerinden, araştırma hastanelerinden ve üniversite hastanelerinden ücretsiz olarak yararlanır. Özel sağlık kuruluşlarında sahip oldukları sosyal güvence, muayene ücretinin tamamını ödüyorsa, sizin muayene ücreti vermenize gerek yoktur ama sağlık güvenceniz muayene ücretinin bir kısmını ödüyorsa, geri kalan muayene fark ücretini sizin ödemeniz gerekmektedir. Aynı durum muayene sonrası uygulanan ilaç tedavisi için de geçerli. Sosyal devletin belirlemiş olduğu sosyal güvenlik yasaları kapsamında yer alan ilaçların bir kısmını sosyal devlet karşılıyor, bu ilaçlara sahip olduğunuz sosyal güvence ile ücretsiz olarak temin edebiliyorsunuz ama sosyal devlet bazı ilaçların ücretini ödemiyor, bu durumda ilacın ücretini sizin ödemeniz gerekmektedir.


İnsanlar yasaların belirlemiş olduğu yaşa kadar kamu kuruluşlarında, özel sektörde ya da kendi iş yerlerinde çalışırlar. Sosyal devletin belirlemiş olduğu yaşa sahip olduklarında ise aktif olarak yer aldıkları iş hayatından ayrılırlar. Sosyal Güvenlik Kurumu’na gerekli belgeler ve emeklilik başvurusu belgesi ile emeklilik işlemlerinin başlamasını sağlayabilirsiniz. Başvuru işleminin ardından emeklilik takip sistemi hizmetinden yararlanabilirsiniz. Emeklilik başvurusu işleminiz tamamlandığında sahip olduğunuz sosyal güvence kapsamında emeklilik takip sistemi hizmeti ile emeklilik maaşı bağlanır. Emeklilik takip sistemi ile öğrenebileceğiniz emeklilik maaşı hesaplaması, sigortalı olarak çalıştığınız zamanda ödediğiniz sigorta primlerinizin miktarı ile belirlenir.

Emeklilik Takip Sistemi Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sosyal güvenceler kapsamında emeklilik takip sistemi gibi bir hizmeti bulunmaktadır. Emeklilik işleminizin sonuçlanması için bir ile üç ay arasında bir sürede tamamlanmaktadır. Bağlı olduğunuz sosyal güvenceye, çalışma süresinde ödemiş olduğunuz primlere göre size emekli maaşı bağlanacaktır. Emeklilik işlemlerinizi tamamladıktan sonra, emekli olup olmadığınızı sorgulamak amacıyla kurulmuş olan emeklilik takip sistemi hizmeti bulunmaktadır. Buna göre, emeklilik başvurusu sorgulama işlemi için ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet adresini açmanız gerekmektedir. Yazımızın sonunda yer alan linke tıklayarak, Sosyal Güvenlik Kurumu internet sitesi hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Karşınıza çıkan sayfadaki boşluklara T.C. kimlik numaranızı ve emeklilik başvuru işlemlerinin hangi yıl başladığını sisteme doğru ve yanlışsız bir şekilde aktardıktan sonra sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

4

Emeklilik takip sistemi sayesinde, emeklilik başvurunuzun süresini ve ulaşmak istediğiniz her belgeye kolayca ulaşabilirsiniz. Emeklilik takibi sistemi uygulaması için yine Sosyal Güvenlik Kurumunun internet sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. Açılan sayfada Varide/Evrak No ve Varide/Evrak Tarihi bilgilerini sisteme doğru ve eksiksiz bir şekilde aktardığınızda emeklilik takibi sistemi uygulamasından yararlanmış olacaksınız.

5

Emeklilik Başvurusu Sorgulaması İçin TIKLAYINIZ!

Emeklilik Takip Sistemi İçin TIKLAYINIZ!

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. 01/01/1966 dogumluyum sgk girisim 09/08/1990 askerligimi sigorta girisimden once 550 gun tamamlatim.toplamda 8030 gun sgk pirimi ve 25 yili gectim ne zmn emekli olurum.askerlik borclanmami tapmatim.saygilar.Ali Zaman

  2. slm
    ben 14/07/2016 tarihinde izmit sgk müdürlüğüne emeklilik dilekçesi verdim bana e devletten takip edebilirsiniz durumunuzu dediler fakat hale durumumumu göremiyorum emeklilik takip sisteminde

    1. E-Devlet sayfanızdan kontrol edebilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  3. Üniversite ogrencisi ve 23 yasindayim ogrenimim daha bitmedi.babamdan dolayi olum maasi aliyorum.bu maas haziran ayinda kesildi ve yine bu ayda ogrenim durumumla ilgili bilgilendrmeyle birlikte bagli bulumdugum sgk ya dilekce gonderdim.1 bucuk ay oldu dilekceye cvp gelmedi.dilekceye cvp gelmesini mi beklemeliyim yoksa baska bir kurumami (kaymakamlik,valilik )bilgilendrme yapmaliyim.tesekkurler

    1. İlgili SGK müdürlüğü ile iletişime geçerek durumunuzu sorgulatabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı