Emeklilik

EMEKLİLİK TAKİP İŞLEMLERİ

Bu yazımızda sizlere emeklilik takip işlemleri nelerdir hakkında bilgi vereceğiz. Öncelikle emekliliğin ne olduğundan söz edecek olursak; emeklilik, bireylerin artık çalışmasına gerek kalmadan maaş almalarına denir. Emeklilik haline geçilebilmesi için sigortalı çalışanın primlerinin tam ve eksiksiz olarak ödenmesi ve çalışma iş gününü doldurması gereklidir. Bu şartları yerine getiren kimseler emekli olmaya hak kazanacaklardır. Şimdi de emeklilik takibi hakkında bilgilendirme yapalım.


Emeklilik Takip İşlemleri Nasıl Gerçekleştirilir?

Emeklilik takip işlemleri için artık herhangi bir kamu kurumuna gitmenize gerek kalmadı. E-Devlet sisteminin hayatımıza girmesiyle birlikte birçok işlemde olduğu gibi emeklilik takibi de sanal ortam üzerinden kolayca halledilebilir hale geldi. Bu da zamandan tasarruf anlamına gelmektedir. E-Devlet sistemine geçilmeden önce hemen her işlem için kamu kurumlarına gidilmesi ve belki de saatlerce sıra beklenmesi gerekiyordu. Artık bu işlemleri gerçekleştirirken yaşanan yoğunlukta son bulmuş oldu.

E-Devlet üzerinden emeklilik takibi gerçekleştirebilmek için E-Devlet şifresine ihtiyaç duyacaksınız. E-Devlet şifresi hemen hemen tüm E-Devlet işlemleri için kullanabileceğiniz bir şifre olup aynı zamanda kişiye özgü bir şifredir. Yani sizin adınıza olan E-Devlet şifresini sadece siz temin edebilirsiniz. E-Devlet şifreniz PTT kurumlarınca başvuru yapılarak verilmektedir. Bu başvuru işlemi için size en yakın PTT kurumuna gitmeniz gerekmektedir. Bu işlemin bedeli 2 TL’dir. E-Devlet şifrenizi temin ettiğinize göre E-Devlet üzerinden emeklilik takibi için lütfen aşağıda verilecek linke tıklayınız. Ardından açılacak sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basınız. Emeklilik takibi sayfasına yönlendirileceksiniz. Belirtilen yerlere TC kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi yazınız. Yazdığınız bilgilerin doğruluğundan emin olduktan sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna basarak emeklilik takip işlemleri sorgulamayı tamamlamış olacaksınız.

Emeklilik Takip İşlemleri Sorgulaması İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı