Emeklilik

EMEKLİLİK TAKİBİ NASIL YAPILIR?

Yazımıza emeklilik nedir sorusuna cevap vererek başlayacak olursak; belirlenen bazı koşulların yerine getirilmesiyle bireylerin artık çalışmıyor oluşuna emeklilik denir. Bu yazıda sizlere emeklilik haline geçmesinde herhangi bir engel olmayan ve emeklilik başvurusu yapan kişiler için, sıkça sorulan emeklilik takibi nasıl yapılır sorusuna cevap vereceğiz.


Emeklilik Takibi Nasıl Yapılır?

Emeklilik takibi nasıl yapılır sorusunu cevaplamadan önce E-Devlet uygulaması hakkında bilgi vermek istiyorum. E-Devlet kapısı, resmi işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz bir sistemdir. Tek fark bu işlemin sanal ortam üzerinden gerçekleştirilmesidir. Klasik olarak resmi işlemleri gerçekleştirmek için devlet kurumlarına gider ve sıra beklerdik. Bu da çokça zaman kaybına sebep olmaktaydı. Artık E-Devlet sistemine geçilmesiyle bir şifre ile birlikte ana konumuz olan emeklilik takibi ve daha birçok işlemi E-Devlet kapısı üzerinden kolayca ve vakit kaybetmeden halledebiliriz. Bu işlem için bizlere E-Devlet şifresi gerekecektir.

E-Devlet şifresi E-Devlet işlemlerini gerçekleştirebilmek için oluşturulmuş bir şifredir. Bu şifreyi PTT kurumları aracılığıyla temin edebiliyoruz. E-Devlet şifresi kişiye özgü bir şifredir bu yüzden TC kimlik bilgileriyle PTT kurumlarına başvurulması ve E-Devlet şifresinin bu şekilde temin edilmesi gerekmektedir. E-Devlet şifresinin temin bedeli sadece 2 TL’dir.

E-Devlet şifrenizi temin ettikten sonra artık emeklilik takibi sorgulamasının cevabını kolayca bulabiliriz.

  • İlk yapmanız gereken aşağıda verilecek E-Devlet emeklilik takibi nasıl yapılır linkine tıklamaktır.
  • Ardından açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basarak sorgulama sayfasına yönlendirileceksiniz.
  • Bu işlemden sonra belirtilen boşluklara sırasıyla TC kimlik numaranızı ve PTT kurumundan temin ettiğiniz E-Devlet şifrenizi giriniz ve girdiğiniz bilgilerin doğruluğundan emin olduktan sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna basınız.
  • Böylece emeklilik takibi sorgulamasının cevabına ulaşmış olacaksınız.

E-Devlet Emeklilik Takibi Nasıl Yapılır Sayfası İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. kardeşim herşey çok kolay internetten diye yazıyorsunuz ama 73gündür bekliyorum bağkur 5400günden emekliliğimi daha ne kadar beklicamö acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu