• Emeklilik Sorgulama


  İnsanlar belirli bir süre kamu kuruluşlarında ya da özel sektörde görev yaptıktan sonra yasalarca belirlenen iş hayatından çekilme yaşına ulaştıklarında, iş hayatından isterlerse ayrılabilirler. İnsanların yasaların belirlediği yaşa kadar çalışıp daha sonra iş hayatında pasif olarak yer alma durumun emeklilik denir. Türkiye’de emekli olabilmek için bireylerin birtakım şartlara sahip olmaları gerekmektedir. Bunlar emeklilik yaşı, sigortalılık süresi ve sigorta prim ödeme günü gibi şartlara bağlı olarak emeklilik işlemi gerçekleşmektedir. Emekli olmadan önce sigortalı olarak çalışan bireyler hangi sosyal güvenceye bağlılar ise o sosyal güvencenin emeklilik şartlarını sağlamaları gerekmektedir. Mesela, Emekli Sandığı sosyal güvencesine sahip olan bir memurun sigortalılık süresi, sigorta prim ödemesi gün sayısı ve emeklilik yaşı, BAĞ-KUR sosyal güvencesine sahip olan tarım sektöründe çalışan bir bireyden farklı olacaktır. Emekli olmadan önce sigortalı olarak çalışan bireyler emeklilik sorgulama sistemi ile ne zaman emekli olacaklarını kolayca öğrenebilmektedirler.


  Emekli olma yaşına geldiğinizde emeklilik dilekçesi ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurmanız gerekmektedir. Bu bekleme sürecinde emeklilik sorgulama sistemi ile emekli olup olmadığınızı Sosyal Güvenlik Kurumu internet sitesi aracılığı ile kolayca öğrenebilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından gerekli belgelere erişim sağlandıktan bir süre sonra emekli olma işleminiz tamamlanmış olacaktır. Buna göre sigortalı olarak çalıştığınız zamanlarda sahip olduğunuz sosyal güvencenize iş vereniniz tarafından ödenen sigorta prim ücreti ne kadar ise, emeklilik hayatınızda bu orana göre bir emeklilik maaşı belirlenmektedir. Emeklilik sorgulama sistemi sayesinde ne zaman emekli olacağınızı kolayca öğrenebilirsiniz. Emekli olmadan önce sigortalı olarak çalıştığınız zamanlarda sahip olduğunuz sosyal ve sağlık alanındaki imkanlardan yararlanmaya devam edersiniz. Mesela devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri, dal hastaneleri ve sağlık ocaklarında ücretsiz olarak muayene ve tedavi olma imkanına sahip olmaya devam edersiniz. Özel sağlık kurumlarında muayene ya da ameliyat olmak isterseniz, sosyal güvencenize iş vereniniz tarafından ödenen sigorta prim ücreti kapsamında belirli bir ek ücret talep edebilirler ya da sosyal güvenceniz muayene ve ameliyat ücretinin tamamını kapsıyorsa bu hizmetlerden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Aynı durum ilaç tedavisi için de geçerlidir. Tedavinizde olması gereken ilaçların bazıları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenir ve siz aldığınız ilaçtan ücretsiz olarak yararlanırsınız ama bazı ilaçlar için de fark ücreti uygulanmaktadır, bu fark ücretini sizin ödemeniz gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kullanıma sunulan emeklilik sorgulama hizmeti ile emekliliğinize ne kadar kaldığını öğrenebilirsiniz.

  Emeklilik  Sorgulama İşlemi

  Bireyler yasaların belirlediği yaşı dolduruncaya kadar kamu kuruluşlarında ya da özel sektörde görevlerini sürdürmeye devam ederler. Emeklilik şartlarından olan sigortalılık süresi, sigorta prim ödeme gün sayısı ve yaş kriteri gibi şartların hepsine sahip olduktan sonra emekli olmaya hak kazanırlar. Bireylerin sigortalı olarak çalıştıkları zamanlarda emeklilik sorgulama işlemlerini yapabileceği bir sistem üzerinden emekliliklerine ne kadar kaldığını, ne zaman emekli olabileceklerini kolayca öğrenebilmektedirler. Emeklilik sorgulama işlemi için ilk olarak yapmanız gereken şey Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesini açmanız gerekmektedir. Yazımızın sonunda yer alan linklerden size uygun olan kurumu seçerek o linke tıklayınız. Bu şekilde emeklilik sorgulama işlemi sayfasına kolayca ulaşabilirsiniz. Açılan sayfada boş olan alanlara kişisel bilgilerinizle doldurup, sisteme aktardıktan sonra Gönder butonuna bastıktan sonra emeklilik sorgulama işleminizi hızlıca gerçekleştirebilirsiniz.

   

  Emeklilik Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

  BAĞ-KUR Emeklilik Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

  Emekli Sandığı Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

   

  Sponsorlu Bağlantılar

  tıkla sorunu sor

  Emeklilik Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. sevim YAMAN dedi ki:

   emekli maaşımı ne zaman alabilirim

  Sorunuzu Yazın