Emeklilik

EMEKLİLİK PRİM HESAPLAMA

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli olmak isteyen çalışan bireylerin, emekli olabilmesi için bazı koşulları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu şartlar ise belirli bir miktarda prim ödenmesi, belirli yaşı doldurmaları gerekmektedir. Emeklilik prim hesaplama işleminiz ile prim gün sayınızı kolaylıkla hesaplayabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere emeklilik primi hesaplama işleminizi nasıl yapacağınız hakkında bilgi vereceğiz. Bu işlem kısa bir süre önceye kadar SGK ile ilgili işlemlerinizi üzerinden şifresiz kolay bir şekilde gerçekleştirebileceğiniz Sosyal Güvenlik Kurumu resmi sitesi üzerinden sunduğu online hizmet olan E-SGM sistemi ile yapmaktaydınız. Fakat artık E-SGM sistemi kullanımdan kaldırılmıştır. Sorgulama işlemlerinizi E-SGM sistemi üzerinden değil de pek çok sorgulama işlemi ile halen hizmet vermeye devam eden E-Devlet sistemi üzerinden tek şifre ile güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. E-Devlet sistemi bünyesindeki neredeyse tüm kamu ile ilgili sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirmeniz için ortam sunmaktadır. Emeklilik prim sorgulama işlemi de size sunulan hizmetlerden biri olup emekliliğiniz gerekli olan prim miktarı ile ilgili gerekli bilgileri edinebilirsiniz. Emekliliğiniz için önemli şartlardan biri olan prim ödeme işlemleri takip edilmesi gerekmektedir. Yazımızın devamında emeklilik prim sorgulama işleminizi nasıl gerçekleştireceğiniz konusunda gerekli bilgileri bulabilirsiniz.


Şifre İle Emeklilik Prim Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Şifre ile işlem yapma E-Devlet üzerinden yapılmaktadır. E-Devlet üzerinden yapacak olduğunuz tüm işlemlerde E-Devlet şifrenize ihtiyacınız vardır. E-devlet şifrenizi kimlik bilgilerinizle birlikte PTT şubelerine giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Bu başvuru için 2 TL ücret  ödemeniz gerekmektedir. Bunlardan sonra ise E-Devlet şifrenizi edinebilirsiniz.

E-Devlet şifrenizi edindikten sonra ise, emeklilik prim hesaplama uygulaması için yazımızın sonunda bulunan bağlantılara tıklamanız gerekmektedir. E-Devlet üzerinden yapacak olduğunuz bu emekli prim hesaplama işleminiz için bağlı olduğunuz kuruma göre işlem yapmanız gerekmektedir. SSK’lı iseniz 4A, BAĞ-KUR’lu iseniz 4B, Emekli Sandığı içinse 4C seçeneklerinden işlem yapmanız gerekmektedir.

Emeklilik prim sorgulama işlemi için ise bağlı oladğunuz kurumun bağlantısına tıkladıktan sonra ilk olarak açılan sayfadan ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ butonuna basınız. Değişen ekrandan; TC kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi giriniz. Tüm bu işlemlerden sonra emeklilik primi hesaplama işleminizi yapabilirsiniz.

E-Devlet 4A Emeklilik Prim Hesaplama İşlemi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

E-Devlet 4B Emeklilik Prim Hesaplama İşlemi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

E-Devlet 4C Emeklilik Prim Hesaplama İşlemi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merhabalar, ben yurt disinda sigortali olarak 40 yil calistim, ama, Türkiyede hic calismisligim yok, Türkiyeden asgari seviyeden emekli olabilirmiyim ?. Olabilirsem ne kadar ( kac TL ) pirim ödemem lazim. An itibariyla 58 yasindayim. Saygilar sunar Tesekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı