Emeklilik

EMEKLİLİK KAYDI SORGULAMA

Bu yazıda sizler için emeklilik kaydı sorgulama nasıl yapılır detaylı olarak anlatacağız. Emeklilik kayıt sorgulama işleminizi Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sunduğu online kamu hizmetleri sayesinde yapabilirsiniz. Aşağıda sizlere verecek olduğumuz bilgiler sayesinde emekli kaydı sorgulama işleminizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. İnternet üzerinden yapacak olduğunuz bu işlem sayesinde merkezlere giderek uzun kuyruklarda bekleme gibi sorunlarınızdan da kurtulmuş olacaksınız. Kısa bir süre önceye kadar emeklilik ile ilgili işlemler Sosyal Güvenlik Kurumu resmi sitesi üzerinden E-SGM sistemi ile şifresiz olarak gerçekleştirilmekteydi. Fakat E-SGM sistemi kapatılması ile birlikte emeklilik kaydını sorgulama gibi emekliliğiniz ile ilgili işlemlerinizi E-Devlet sistemi ile yapabilirsiniz. Pek çok kamu işlemlerini bünyesinde barındıran E-Devlet sistemi üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilmek için E-Devlet şifrenize ihtiyacınız vardır. Emeklilik kaydı sorgulama işlemine emeklilik şartlarını yerine getirmiş ve emeklilik için başvurmuş vatandaşların ihtiyacı olmaktadır. Yazımızın devamında sorgulama işlemi nereden gerçekleştireceğiniz konusunda detaylı bilgilere erişebilirsiniz.


Emeklilik Kaydı Sorgulama İşlemini Nasıl Yapabilirim?

Emeklilik kaydı sorgulama işleminizi E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet üzerinden yapabilecek olduğunuz emekli kaydı sorgulama işleminiz için ilk olarak E-Devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. Devlet şifrenizi edinebilmek için, PTT şubelerine giderek kimlik bilgileriniz ile başvuruda bulunmanız gerekmektedir. E-Devlet şifre edinme işlemi için 2 TL ücret ödemeniz gerekmektedir. Bu yapmış olduklarınızdan sonra E-Devlet şifrenizi öğrenebilir ve emeklilik kaydını sorgulama işleminizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

  • Öncelikle emeklilik kaydını sorgulama işleminiz için yazımızın sonunda bulunan, sizler için paylaşmış olduğumuz bağlantıya tıklamanız gerekmektedir.
  • Açılan E-Devlet sistemi üzerinden ilk olarak ‘kimliğimi şimdi doğrula’ butonuna tıklamanız gerekmektedir.
  • Tıklama işleminizden sonra değişen sayfa ile birlikte, ilgili yerlere TC kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girmeniz gerekmektedir.
  • Ardından ‘Sisteme Giriş Yap’ butonuna tıklayınız.
  • Bu gerçekleştirmiş olduğunuz adımlardan sonra emeklilik kaydı sorgulama işleminizi yapabilir ve bilgilerinize kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

E-Devlet Şifresi İle Emeklilik Kaydı Sorgulama İşleminiz İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ben yurt disinda yasiyorum o yüzden ptt gidip esifre alamam ama türkiyede emekli olmadigima dair yaziya ihtiyacim var bu konuda yardimci olursaniz cok menmun olurum.
    Saygilarimla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu