Emeklilik

EMEKLİLİK İŞLEMLERİMİ NASIL TAKİP EDEBİLİRİM?

Bu yazıda emeklilik zamanı gelmiş ve emekli olmak isteyen vatandaşların sıkça sordukları bir soru olan emeklilik işlemlerimi nasıl takip edebilirim sorusu üzerinde duracağız. Emeklilik kişilerin belirli şartları doldurup çalışma hayatlarına son vererek ve çalışmadan emekli aylığı aldığı dönemlerdir. Emeklilik işlemleri için gereken şartlar ise; prim gün sayısını doldurmak ve SGK tarafından yönergelerde belirtilen çalışma yaşını aşmakla mümkündür. Bu 2 şartı sağlayan vatandaşlarımız emekli olmaya hak kazanacaklardır. Şimdi gelelim emeklilik işlemlerimi nasıl takip edebilirim sorusunun yanıtını aramaya.


Emeklilik İşlemlerimi Nasıl Takip Edebilirim?

Emeklilik işlemleri takip sürecinde bu sorgulamayı E-Devlet kapısı üzerinden gerçekleştireceğiz. E-Devlet kapısı, teknoloji çağında yaşamamız dolayısıyla hayatımıza giren ve kolaylaştıran bir uygulamadır. E-Devlet hizmetleriyle, devlet kurumlarında yapabileceğimiz işlemleri herhangi bir yere gitmeden, sanal ortam üzerinde ve en önemlisi de sıra bekleyip vakit kaybetmeden gerçekleştirebileceğimiz bir hizmetler bütünüdür. Şimdi kısaca E-Devlet şifresi ve nasıl temin edilebileceği hizmetinden bahsetmek istiyorum.

E-Devlet şifresi, E-Devlet kapısı üzerinden gerçekleştirmek istediğiniz işlemleri yapabilmek için oluşturulmuş bir şifre niteliği taşımaktadır. Bu şifre size özel bir şifre olup sizin TC kimlik belgenizle başvuru yapmanız gereklidir. E-Devlet şifrenizi en yakın PTT şubesine giderek 2 tl karşılığında temin edebilirsiniz.

Emeklilik işlemlerimi nasıl takip edebilirim sorusuna cevap bulmak istiyorsanız en alt kısımda verilecek linke tıklamanız gerekmektedir. Linke tıkladıktan sonra açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basarak kişisel bilgilerinizi girebileceğiniz E-Devlet sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu sayfada istenen TC kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi belirtilen boşluklara sırasıyla girip doğruluğundan emin olduktan sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna basarak hem emeklilik işlemlerimi nasıl takip edebilirim sorusunun cevabını bulmuş hem de sorgulama işleminizi başarıyla tamamlamış olacaksınız.

Emeklilik Takip İşlemleri Sorgulama İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. 13.03.2019 yılında emeklilik dilekçesi verdim.Evrak takip sisteminde sorguladıgım’da 21.03.2019 da gelen evrak dosyasına kaldırılmış yazıyor evrak geçersiz oldugu için’mi emeklilik işlemlerim devam etdiği içinmi gelen evrak dosyasına kaldırılmış yazıyor bilgilendirirseniz teşekkür ederim

    1. Merhaba,

      Emeklilik işlemlerinin doğal bir aşamasıdır. Emeklilik işlemleriniz devam ediyor. Sıkıntılı bir durum yok.

  2. emeklilik başvurum ankaradan 11 04 2016 tarıhınde sonuc kısmında tahsis yazıyor e devletten görebiliyorum amahenuz mesaj yada posta gelmedi nasıl hızlandırablirim

    1. Bu tür işlemleri hızlandırmak mümkün olmuyor. Bilgi almak için ilgili SGK müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu