emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Emeklilik İçin Yaş Düzeltmelerinde Acele Edilmeli

Emeklilik İçin Yaş Düzeltmelerinde Acele Edilmeli

Doğum tarihleri farklı nedenler ötürü nüfus kütüklerine yanlış işletilebiliyor. Daha sonradan her ne kadar nüfus kayıtlarını düzeltmek mümkün olsa da sonradan yapılan yaş düzeltmesi emeklilik için önemli sorunlar yaratabiliyor. Bu yüzden çocuklarınız için yaş düzeltmeleri gerekiyorsa bunu çok erken tarihlerde yaptırmak o kadar yararlı oluyor.

Yaş Düzeltmelerinde Acele Edilmeli

Farklı sebeplerden ötürü doğum tarihleri nüfus kütüğüne yanlış kaydettirilebiliyor. Nüfus kayıtlarını daha sonradan düzeltmek mümkün olsa da yaş düzeltmeleri özellikle geç yapıldığında emeklilik esnasında büyük sorunlara yol açabiliyor. Çocuğunuzun doğum tarihinin yanlış kaydedilmesi, hem iş yaşamında hem de emeklilik döneminde sorunların giderilmesi için mutlaka erken tarihlerde yapılması gerekiyor.

Nüfusa yaşın yanlış kaydedilmesi durumu yani yaşı gerçekte olduğundan küçük yazdırılmış olanların durumu emeklilik konusunda ileride büyük bir sorun yaratıyor. Kişinin gerçekte örneğin 55 yaşında emekli olacakken nüfus olarak 53 yaşında gözüktüğü için iki yıl beklemesi ya da çalışması gerekiyor. İki yıl emekli aylığından mahrum kalmak ise o kişinin kendi refahında büyük sorunları yaratabiliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu SGK’dan yaşlılık, malullük ya da emekli aylığı bağlanması esnasında sigortalılar ve hak sahibi çocuklarının, sigortalının ilk kez işe girdiği tarihte nüfusta belirlenen doğum tarihleri esas alınıyor. Özellikle 1 Ekim 2008 sonrasında ilk kez işe girenler için çalışmaya başladıkları tarihten sonra doğmuş olan çocuklarının nüfus kütüğüne de ilk olarak yazılmış olan doğum tarihleri temel alınıyor.

Yaş Düzeltmesi Hemen Yapılmalı

Bu bakımdan çocuğun yaşının farklı sebepler ile nüfus kütüğüne gerçekte olduğundan farklı yazılmış olanlar çocuğun işe girmeden önce yaş düzeltmesini yaptırmaları gerekiyor. Staj sigortası emeklilik için dikkate alınmıyor bu yüzden staj sigortası sonrasında da yaş düzeltmesi yaptırılabilir. Fakat normal sigortalı olarak çalışmaya başladıktan sonra yapılacak yaş düzeltmeleri emeklilik için dikkate alınmıyor. Bu yüzden mutlaka yaş düzeltmesinin sigortalı olarak normal çalışmaya başlamadan önce yapılması gerekiyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu, iş kazası ya da meslek hastalığı yüzünden hak sahiplerine bağlanacak olan gelirlerin hesaplamasında ise yine tespit edilen rapor yaşını temel alıyor. Başka bir deyişle SGK, gelir tespitinde hekim ya da sağlık kurulu raporunda durumun ilk kez tespit edildiği tarihte nüfus kütüğünde geçerli olan doğum tarihini temel alıyor. Bu durumda da rapor ile iş kazasının ya da meslek hastalığının ilk kez tespit edildiği tarihten sonra yapılacak olan yaş düzeltmeleri de yine kabul edilmiyor.

Doğum Günü Belli Olmadığı Hallerde Temmuz Kabul Edilir

Nüfus işlemleri esnasında bilgiler bazı durumlarda nüfus müdürlüğünde çalışanlar tarafından sehven yanlış giriliyor. Bu durumda ise yani nüfus kütüğünde ilk kez kayıtlı olan doğum tarihinin nüfus kütüğünün yenilenmesi ya da kütüğün naklinde yeni nüfus idaresi kayıtları kapsamında hatalı işlenmesi durumunda yapılmış düzeltmeler sigortalının iradesi dışında gerçekleştiği için emeklilik işlemlerinde dikkate alınıyor. Bu durumun aynı zamanda belgelenmesi ya da mahkeme kararı ile gerekçelendirilmesi gerekiyor.

Fakat kendi istekleri yani anne ve babanın ihmali yüzünden nüfusa geç kayıt ettirilmiş kişiler için ise bu durum düzeltmesi emeklilik için herhangi bir durum yaratmıyor. Bu durum kanıtlansa bile SGK bu durumu geçersiz kabul ediyor. Ancak irade ile nüfusa geç kayıt ettirilmiş çocukların sigortalı olarak işe başlamadan önce yaş düzeltmelerinin yapılması mağduriyet oluşmasını engelliyor.

Diğer yandan doğum tarihlerinde ay ve gün bilgisi yer almayan ya da bilinmeyen kimseler için yapılacak düzeltmelerde ise doğum tarihi 1 Temmuz olarak kabul ediliyor ve emeklilik yaşı da 1 Temmuz’a göre hesaplanıyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.