• Emeklilik için Gerekli Evraklar 2018

  Yıllarca uzun ve yorucu çalışma temposundan sonra tüm herkesin ortak olarak hayal ettikleri en önemli şey huzurlu ve mutlu bir emeklilik olmaktadır. Fakat bilindiği üzere emekli olmanın bazı şartları mevcuttur. Nedir bu şartlar? Belirlenmiş bir prim ödenmesi ve yaşınızın da yasal süreci doldurmuş olması gerekmektedir. Bazı hallerde bu şartlar değişiklikte gösterebilmektedir.


  Mesela ilk sigortalanma yılı bu değişikliğe vesile olabilmektedir. SGK’nın emekli maaşı bağlamak ya da diğer bir ödenek işlemlerini yasal yollardan talep etme kuralına bağlamıştır. Bu sebepten emekli olmak isteyen kişi ilk önce emekli olmayı talep etmelidir. Yani emeklilik dilekçesini SGK’ ya vermelidir. Ancak bu başvuru dilekçesi yeterli değildir. SGK Emeklilik için Gerekli Evraklar 2018 tarihinde bazı evraklar isteyerek emekliliğe hak kazananları tespit edip emekliliğe sevk etmektedir

  Emekli Olabilmek İçin Nasıl Başvuru Yapılmalıdır 

  Emeklilik başvuru iş ve işlemleri üç ayrı aşamada yapılabilmektedir. Bunların en başında SGK’ lı  ( 4 A) Bir diğeri ise BAĞ-KUR (4 B) En son ise Emekli sandığı  (4 C) memur olanlardır. Bu kategorilerde çalışan kişiler şimdiye kadar sigortalı olarak ve hak sahibi olanlar emekli olabilmek için Tahsis Talep ve buna ilaveten Beyan Taahhüt Belgesi ile birlikte SGK ‘ ya başvurarak müracaat ediyorlardı. Sosyal Güvenlik Kurumu Emeklilik için Gerekli Evraklar 2018 tarihinde emekli olabilme işlemlerini hızlandırmak ve maaş bağlamanın sürelerini kısaltmak için internet üzerinden Online olarak emeklilik müracaatlarını kabul etmeye ve ilgili kişiye SMS vasıtası ile cevap vermeye başlamıştır.

  Yani SGK bundan sona tüm sigortalıların istenilen belgeleri internet ağı üzerinden online olarak verebilmelerine imkan sağlamıştır. Bundan sonra emekli olmak isteyenler kendi istekleri doğrultusunda internet ağı ile E-Devlet vasıtası ile online başvurularını yapabilecektir. Tabii kendi istekleri doğrultusunda ellerindeki belgeler ile isterlerse SGK’ ya şahsen de başvurabilirler.

  E-Devlet ile Emeklilik Müracaatı Nasıl Yapılmaktadır

  Türkiye’de internetin yaygınlaşması ve Sosyal Güvenlik Kurumunun bu ağı etkin olarak kullanmaya başlaması Emeklilik için Gerekli Evraklar 2018 tarihinde E-Devlet üzerinden kabul edilmeye başlamıştır. E-Devlet şifreniz ile sisteme girerek Sosyal Güvenlik Kurumunun ilgili sayfasından size özel Tahsis talep formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurup emeklilik işlemlerine başlayabilirsiniz. E-Devlet üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi internet sitesine bağlanarak size özel ve doldurmanız için karşınıza çıkan dosyayı ve dosyada emekli olma yaşınız, hangi iş yerinde çalıştığınız gibi bazı bilgileri isteyebilirler.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Aslında E-Devlet’e girdiğinizde sistem otomatik olarak size ait olan bilgileri ve belgeleri ortaya çıkartmaktadır. Size düşen bu bilgi ve belgeleri inceleyerek sormuş oldukları soruları cevaplamak. Sorulan sorulara cevap verdikten sonra artık emeklilik başvurunuzu resmen yapmış olursunuz. Buradan almış olduğunuz talep belgeniz kurumunuza veya iş yerinize gelecektir. Ve böylece gerekli işlemler başlatılıp aylık bağlama ve emekli olma işlemleri sırası ile Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılacaktır. Bütün bunlara rağmen isterseniz evraklarınızın tamamını elden olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna teslim ederek de emeklilik işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

  Emeklilik İçin İstenen Evraklar Nelerdir?

  SGK’ ya bağlı emekli olmak isteyen kişiler Emeklilik için Gerekli Evraklar 2018 tarihinde şöyle olacaktır

  • Gelir vergisi muafiyet belgesi
  • İşinden ayrılış belgesi
  • Kendisine ait tahsis ve talep belgesi (Emekliliğe hak kazandığınız belgeleyen belgedir)

  BAĞ-KUR’ a kayıtlı emekli olmak isteyen kişiler için gerekli belgeler şunlardır.

  • Kişiye ait tahsis talep belgesi

  Emekli Sandığına bağlı kişiler Emeklilik için Gerekli Evraklar 2018 tarihinde şunlardır.

  • Fotoğraflı ve mühürlü emeklilik belgesi
  • Üç adet vesikalık fotoğraf
  • Emekli aylığını ve emeklilik ikramiyesini hangi bankadan almak istediğini beyan eden bir dilekçe
  • Vukuatlı nüfus kayır örneği ve nüfus cüzdanının fotokopisi
  • Emekli olmak isteyen erkekler için askerliğini tamamlamış olduğuna dair terhis belgesi ayrıca askerlik borçlanması yapıldı ise bu borçlanmayı gösterir belge ile beraber ödeme doküman ’ı
  • Memuriyete başlama tarihinde mezun olunan oku ile emekli olmak istediği tarihte mezun olduğu okulların diploma örnekleri tasdikli olmak şartı ile
  • Şayet sigortalı bir hizmeti var ise ve bu hizmetini memuriyetteki hizmeti ile birleştirmiş ise bunu belgeleyen bir belge ile beraber kesenek farkının tahsil edildiğini gösteren belge
  • Yerleşim belgesi ve kuruma ait resmi kimliği

  Emeklilik için Gerekli Evraklar 2018 tarihinde tamamlayıp Sosyal Güvenlik Kurumu dahilinde çalışmakta olduğunuz ve bağlı bulunduğunuz kurumunuza emekli olmak istediğiniz başvurunuzu yapabilirsiniz. İsterseniz E-Devlet üzerinden de bütün bu işlemleri yapabilir emeklilik başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Yukarıda anlattığımız üzere emekli olmak isteyen vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumunun istediği belgeleri Emeklilik için Gerekli Evraklar 2018 tarihinde nelerdir sorusunu cevaplamaya çalıştık.

  Ancak bütün bunlara rağmen kişiler isterlerse Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek bizzat başvuruda yapabilirler. Başvuru esnasında SGK’ nın Emeklilik için Gerekli Evraklar 2018 tarihinde neler olacaktır sorusunun cevabını da öğrenebilir ve gerekli evraklarını tamamlayarak emekli olabileceklerdir.

  Emeklilik Yaşı Sorgulaması 2018

  Kısmi Emeklilik Şartları 2018

  Tarım Sigortası Emeklilik Şartları 2018  tıkla sorunu sor

  Emeklilik için Gerekli Evraklar 2018 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Ramazan TEKER dedi ki:

   Merhabalar. Ben 25.12.1968 doğumluyum. 07.03.1988 bağkur girişim var. .06.01.2006 da ssk lı oldum. Toplamda 6219 Bağkur ve 2167 gün SSK olmak üzere toplam 8387 günüm var. 25.12.2018 de emekli olacağım. Bu durumda ne kadar maaş alırım. (Not:Hesaplama Robotu sadece bir kurumu hesaplıyor, oysaki benim iki kurumum var ve SSK dan emekli olacağım.)

  2. Erdal seyfi dedi ki:

   Merhaba ben 25101968 doguMluyun
   m 01051987 ise giris tarihim var ekim 25 de enekliligim doluyor dilekcemi ekim ayibin basinda verebilirmiyim tesekkurler

  3. Mustafa YILMAZ dedi ki:

   Öğretmenim 3600 ek gösterge nedeniyle bu sene emekli olmak isteyenler yasa çıktıktan sonra emekli olabilecekler mi

  4. SEVGİ dedi ki:

   Merhabalar
   Ben kamu kurumunda (MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ) çalışıyorum emekli olmak istiyorum ve temmuz zammından yararlanmak iistiyorum 1 ay senelik iznim var Ayrıca BENDEN YILLARDIR kefalet kesiliyor ( döner sermaye saymanı olduğum için) ve kefalet paramı nasıl alabilirim ( 20 yıldan fazla oldu kesiliyor) işlem basamaklarını yazarsanız neler yapmam gerekli sanırım 3 resim açıkça yazarsanız sevinirim. çOK TEŞEKKÜRLER ..

  5. Dursun dagdeviren dedi ki:

   1966 doğumluyum 1982 sigorta girişim var toplam 3300 gün prim im var 2008 de esnaf bagkura giriş yaptım hiç pirim ödemedim 2100 gün bagkura borcum var bu durumda nasıl emekli olabilirim halen aktif ssk liyim ilginize şimdiden teşekkür ederim

  Sorunuzu Yazın