• EMEKLİLİK HESAPLAMA SORU VE CEVAPLARI


  EMEKLİLİK HESAPLAMA SORU VE CEVAP

  Soru 1: Emekli Sandığı’nda çalıştıktan sonra SSK’dan emekli olmak istediğimde son 3,5 seneyi SSK primi olarak ödemem gerekiyormuş, bu doğru mu? Eğer 3,5 sene yatırılmazsa borçlanma yapabilir miyim?

  Cevap: Evet doğrudur. Borçlanma durumu olamıyor.

  Soru 2: Hem SSK hem BAĞ-KUR’dan prim gün sayım var. Askerlik borçlanması yaparak emekli olabilir miyim?

  Reklam

  Cevap: Askerlik tarihiniz SSK giriş tarihinizden önce ise borçlanma durumunda emeklilik yaşınızı geriye çekecektir. SGK müdürlüklerine başvurunuz.

  Soru 3: Hem SSK hem de BAĞ-KUR’a prim yatırdım. Hala BAĞ-KUR’luyum. Emeklilik tarihim nasıl olur?

  Cevap: Hizmet birleştirmesi için SGK müdürlüklerine başvurunuz. Orada emeklilik şartlarınız belirlenecektir.

  Soru 4: Hem BAĞ-KUR hem SSK prim günüm var. Yüzde 45 oranında özürlüyüm ve son yıllarda primlerim SSK’dan özürlü olarak yatmakta. SSK’dan mı BAĞ-KUR’dan mı emekli olurum?

  Cevap: Emekliliğe kalan son yıllarda SSK’dan prim yatmışsa SSK’dan emekli olabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  Soru 5: Doğum yapmadan önce sigorta girişim var. Ardından 3 tane çocuğum oldu. Doğum borçlanması yapabilir miyim? Yaparsam ne zaman emekli olurum?

  Cevap: Doğum borçlanması yapabilirsiniz. 3600 prim gününü tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

  Soru 6: Yurtdışında yaşıyorum ve o ülkenin vatandaşıyım. Türkiye’den nasıl emekli olabilirim?

  Cevap: Yurtdışı borçlanması yapabilirsiniz. Ancak Türkiye’de SSK girişinizin bulunması gerekiyor. Konsolosluğa başvurabilirsiniz.

  Soru 7: Babam sadece sezonluk işlerde çalıştığı için prim gün sayısı düşük. Emekli olmak için ne yapması gerekiyor?

  Cevap: En erken 3600 prim gününden emekli olabilir. Askerlik borçlanması ile prim günlerinizi arttırabilirsiniz.

  Soru 8: Ben ve eşim yurtdışında yaşıyoruz ama Türkiye’ye yerleşmek istiyoruz. Oradan emekli olmak istiyoruz ama Türkiye’de hiç çalışmadık, ne yapmalıyız?

  Cevap: Öncelikle Türkiye’de sigorta girişinizin bulunması gerekir. Daha sonra yurtdışında çalıştığınız günleri borçlanabilirsiniz. Emeklilik şartlarınızı sağladıktan sonra emekli olabilirsiniz.

  Soru 9: 10 yıllık SSK’lıydım sonrasında Emekli Sandığı’na geçiş yaptım. Emekli Sandığı’ndan emekli olursam emeklilik ikramiyemde düşüş olur mu?

  Cevap: Primlerinizin yüksek yatması ile alakalıdır. Pek bir fark oluşmaz. Hatta SSK zamanı düşük primden ödenmişse emekli sandığı maaşı daha iyi olabilir.

  Soru 10: 5 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra istifa ettim. Tekrar çalışmadım ve prim ödemedim. Emekli olabilmek için ne yapmalıyım?

  Cevap: 25 yıllık sigortalılık sürenizi, yaş haddinizi ve prim gün sayınızı doldurmanız gerekmektedir.

  Soru 11: Emeklilik günüm doldu ancak prim borcum gözüküyor. Acaba borçlu olduğum ayları sildirmek için dilekçe versem emekli olacağım tarih değişir mi?

  Cevap: Borçlarınız ödenmeden emeklilik durumu olamaz. Bu durumda borçlarını sildirmeniz veya kapatmanız durumunda emekli olabilirsiniz.

  Soru 12: Eşim vefat etti ve hem SSK hem de BAĞ-KUR’a prim ödemesi yapıyordu. Şimdi hangisinden emekli sayılacak? Eşimin maaşını almak için ne yapabilirim ve dul olduğum için babamdan da maaş alabilir miyim?

  Cevap: Çifte maaş alma durumu son yasalarla birlikte kalkmıştır. Diğer sorularınız için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  Soru 13: SSK’ya prim yatırdıktan sonra memur olduğum için Emekli Sandığı’na geçiş yaptım. Hala çalışıyorum. Ne zaman emekli olabilirim?

  Cevap: Emekli sandığından emekli olabilmeniz için yaş ve prim gün şartlarını sağlamanız gerekmektedir. Diğer sigorta günlerinizi emekli sandığına eklemek için SGK’ya başvuru yapabilirsiniz.

  Soru 14: Yurtdışında 3 yıl primimi tavandan yatırmayı düşünüyorum. Ancak Türkiye’ye döndüğümde çalışmak zorundayım ve asgari ücretten prim yatırılacak. Yurtdışındaki günlerimi tavandan yatırdığım zaman sonrasında Türkiye’de yatacak olan asgari ücretten ödemelerin tavandan yatırdığıma bir faydası olmayacak, doğru mudur?

  Cevap: Siz borçlanmanızı tavandan yapsanız dahi buradaki ödemeleriniz asgari ücretten olduğu zaman yine normale dönmüş olacak, tamamen nötrler gibi bir şey söyleyemiyoruz ancak ne kadar yüksekten yatarsa o kadar iyi. Ancak şöyle bir imkanınız olabilir; borçlanmalarınızı dediğiniz gibi tavandan ödersiniz, Türkiye’de bir işe girdiğinizde eğer mümkün olursa işverenle anlaşarak onun primlerinizi yüksekten yatırmasını sizin de bu ücreti ona vereceğiniz şeklinde bir anlaşma yaparak buradaki primlerinizi de tavandan ödemiş olursunuz.

  Soru 15: Yaptığım staj süreleri sigortalılık prim gün sayısına ekleniyor mu?

  Cevap: Staj için yapılan giriş ve primler emeklilik hesaplama için etkilememektedir.

  Soru 16: Askerlik borçlanması yaparak emeklilik prim gün sayımı doldursam ve işten ayrılsam kıdem tazminatı alabilir miyim?

  Cevap: Kıdem tazminatı alabilmeniz için haksız bir sebepten işten çıkarılmanız veya haklı bir sebepten dolayı işten ayrılmanız gerekiyor. Askerlik borçlanması yaparak prim gün sayısını doldurabilirsiniz. Emeklilik şartlarını sağlamışsanız da tazminat hakkınız bulunmaktadır.

  Soru 17: Sigorta başlangıç tarihim ve ilk sigorta primi yatırdığım tarih farklı. Emeklilik hesaplamasında hangisi esas alınacak?

  Cevap: SGK priminiz ilk ne zaman ödenmeye başladıysa SSK giriş tarihiniz o olarak kabul edilir. E-Devlette işe giriş tarihi olarak görülmektedir.

  Soru 18: Prim gün sayım emeklilik maaşı mı etkiler mi?

  Cevap: Evet etkiler, prim gün sayısı ne kadar yüksek olursa maaş o kadar artacaktır.

  Soru 19: Emekli maaşının yüksek olması için ne yapmalıyım?

  Cevap: Emekli maaşının yüksek olması için SGK’ya bildirilen günlük kazancınızın yüksek olması gerekir. Ayrıca üst seviyeden prim yatırmanız da doğrudan maaşınızı etkilemektedir.  tıkla sorunu sor

  EMEKLİLİK HESAPLAMA SORU VE CEVAPLARI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Hasan Kaya dedi ki:

   1976 doğumluyum 26.08.1995 ilk işe giriş tarihli 4a statüsünde 3 günlük uzun gün adında sigorta kaydım var Eylül 2000 yılında ise öğretmenliğe başladım .Halen öğretmen olarak çalışmaktayım.Bu bilgilere göre ne zaman emekli olurum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hasan Bey,

    Memuriyetten önceki günleriniz memuriyet süresine ekleniyor. Ancak ne kadar prim günü var ise o kadar ekleniyor. Örneğin 5 senelik bir priminiz olsaydı hizmet süresini 5 sene geriye çekecekti. Şimdi ise 3 gün eklenecek bu durumda;

    Tabi Olunan Emekli Yaşı: 58 (1.1.2034)
    Şuanki Yaşınız: 41
    Tabi Olunan Hizmet: 25
    Toplam Hizmet: 17 Yıl 0 Ay 3 Gün
    Kalan Hizmet: 7 Yıl 11 Ay 27 Gündür.
    Bilgi: Emekli olabilmeniz için yaş ve hizmet sürenizin(Her ikiside) mutlaka doldurulmuş olması gerekmektedir.

  2. MUSTAFA UMUT dedi ki:

   Merhaba babam 1964 doğumlu ve 2004 ten itibaren bağkur ödüyor; ancak ziraat odasına kaydı 1988 den itibaren var. Geriye dönük bir borçlanma ile emekli olabilir mi? Yani ziraat odasına kaydı emeklilik için kullanılabilir mi?Ya da nasıl emekli oluyor. Yardımınız için teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Mustafa Bey merhaba,

    Bağ-kur geriye dönük borçlanma 2008 öncesine yapılamamaktadır. 2004 tarihi itibari ile girişi ile ancak 60 yaşında emekli olabilir

    1. Mustafa umut dedi ki:

     Tekrar merhaba verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Peki ayrıca 92′ den beri koperatifle süt vermiş ama kooperatif sonra dağılmış bunun kaydı ile olur mu? Olursa kayıtlara nerden nasıl ulaşabilirim.

  3. cem dedi ki:

   merhaba 26.06.1968 doğumluyum, 1.05.1986 tarihinde kamu kuruluşunda sigorta girişliyim 1996 yılına kadar toplam 1814 günüm var …..25.12.1998 yılında memur alarak çalışmaya başladım hizmet birleştirmemi yaptım……ne zaman emekli olabilirim..teşşekkürler……şu an ssk ve memur toplam hizmet 23 yıl….
   halen memur olarak çalışıyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba;

    Verdiğiniz bilgilere göre;

    Tabi Olunan Emekli Yaşı: 54 (26.6.2022)
    Şuanki Yaşınız: 49
    Tabi Olunan Hizmet: 25
    Toplam Hizmet: 23 Yıl 7 Ay 14 Gün
    Kalan Hizmet: 1 Yıl 4 Ay 16 Gündür.
    Bilgi: Emekli olabilmeniz için yaş ve hizmet sürenizin(Her ikiside) mutlaka doldurulmuş olması gerekmektedir.

  4. Tan dedi ki:

   Bağkur yetim maaşı

   Merhabalar annemin yetim maaşının kesilmesiyle ilgili sorum var hocam
   Anneme 1999 yılında babamın vefatından sonra ssk dan dul maaşı bağlandı Aynı yıl dedem de vefat etti ama dedemin vefat tarıhınden çok sonra 2011 yılında dedemin tarım bağkur ara borçlanmasını ödedik ve anneme bağkur yetim maaşı da bağladılar
   2016 yılına kadar dul ve yetim aylıgını birlikte almaktaydı
   2016 yılında ssk dan bir yazı geldi ve annemin yetim maaşının kesildiğini ve geriye dönük yaklaşık 30000 tl odeme yapmamız gerektiği söylendi ve şu an bu para annemin dul maaşından kesilmektedir
   Ssk ya dilekce vermemize rağmen bir geri dönüş yapılmadı
   Bu konuda neler yapılabiliir
   Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yöneticimiz https://www.facebook.com/SskBilgilendirme/ Facebook sayfamızdan cevap vermişti.

    SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’nın Sosyal Güvenlik Kurumu’nun çatısı altında birleşmesi sonrası tek yasa olan 5510 sayılı Kanun’un yürürlüğe girmesi sonrası eş ve anne/babanın ölüm tarihlerinin 30 Eylül 2008 sonrası olması halinde kız çocuklarının aynı anda hem dul hem yetim aylığı alma imkânı ortadan kalktı. Eş ya da anne-babanın her ikisi ya da en az birisinin ölümü 1 Ekim 2008 tarihinden önce gerçekleşmiş ise sigortalılık statüsüne ve ölüm tarihine göre istisnalar hariç her iki aylığı birden almak mümkün olabiliyor. sizin durumunuza göre her iki aylık ile ilgili durumunuz;

    Statü : SSK..
    Ölüm Tarihi : 01.10.2008 öncesi
    Anne/Babanın Sigorta Statüsü : Bağ-kur
    Anne/Babanın Ölüm Tarihi : 01.10.1972 ila 03.10.2000 arası ve 08.08.2001 ila 02.08.2003 arası
    Alınacak Aylık : SSK Maaşını Alır. Toplam geliri brüt asgari ücret altında ise Bağ-Kur maaşını da alır.

    Tavsiyemiz yanlış bilgilendirme sonucu ödediğiniz primlerin iadesini isteyin. SGK iade için hesapladığı tutardan primleri düşüp düşmediğini kontrol edin.

  5. engin varol dedi ki:

   4A sigorta bilgilerim aşşağıda yer almaktadır.
   İşe Giriş Tarihi 02.03.1998
   Uzun Vade Gün Sayısı 0
   DurumuAktif
   Doğum Tarihi
   19/07/1981

   4B bağkur bilgilerim aşşağıda yer almaktadır.
   Tescil Tarihi 04.02.2005
   Tescil Tarihi 04.02.2005Toplam Gün Sayısı4467 (12 yıl 4 ay 27 gün)
   Doğum Tarihi 19/07/1981
   Ssk bilgilerim ve bağkur bilgilerimin hepsini edevlette olduğu gibi alıp paylaştım.
   1.soru mesleki eğitim merkezinin yapmış olduğu sigortada uzun vade gün sayısı ödenmişliği yoktur. 1998 pirim başlangıcı sayıla bilirmi? 2001 de askere gittim askerlik borçlanması anca o tariğe çekile biliyor.
   2.soru sigortalı olursam 4600 gün ile 60 yaşında Bağkurlu devam edersem 5600 günle 62 yaşında emekli olabilieceğim çıkıyor karşıma. bugün itibari ile sigortaya geçsem pirim hesaplamasında bağkurdan kaç gün pirim eksiltirler.
   3.soru sigortadanmı? yoksa bağkurdanmı? emekli olmak bana daha faydalı ve avantajlı olur.
   4.soru fazla pirim ödendiğinde emekli maşından ücret kesintisi olduğuna dair duyum alıyorum bu gerçekmi ve bu konuda tavsiyeniz nedir.
   5.soru genel anlamda benim durumumu değerlendirdiğinizde tavsiyeniz ve dikkat etmem gereken şeyler nelerdir. Yani şayet benim yerimde olsanız siz ne yapardınız ve nelere dikkat ederdiniz.
   ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM SAYGILARIMLA.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1- Mesleki eğitim merkezinin yapmış olduğu sigorta sadece kısa vadeli sigorta kolları primini kapsadığından emeklilik için sigorta başlangıcı sayılmaz.

    2- Askerlik borçlanması yapıp 2001 yılına çekmeniz size emeklilik yaşı olarak bir fayda sağlamaz. 1999 sonrası 60 yaşa tabi

    3- Sigortaya geçebilmeniz için aktif olarak bir iş yerinde çalışmanız gerekir. Kastınız isteğe bağlı sigorta ise, o da 4/B bağkur kapsamında. Bağ-Kur ve SSK dan emekli olma farkı sadece prim gün saysında farklılık yaratıyor emekli maaşınızın yüksekliği yatan prim tutarlarının yüksek olmasına bağlı.

    4- Fazla prim ödemesi emekli maaşını düşürmez bilakis yükseltir. Bahsettiğiniz durum; 1999 öncesi primleri yüksek olanlar için geçerli. Sizin böyle bir durumunuz yok.

    5- SSK sigortalısı olarak devam edip primleriniz yüksek ödenirse gün ve yaş avantajınız mevcut. Bağ-kurlu olarak devam ederseniz aylık daha düşük primle daha yüksek Brüt rakam gösterebilirsiniz. Karar sizin…

  6. özkan pehlivanlar dedi ki:

   İyi Günler
   21.12.2017 de emekliliği hak ediyorum(Allah nasip ederse).bu tarihte emekli olursam ocak 2018’deki zamdan faydalanabiliyor muyum?Ocak 2018 de emekli olsam naaş yönünden daha mı faydalı olur?Bilgi verirseniz çok memnun olurum.saygılar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emeklilik sistemi yapılan zamlarla ilişkili değil. Yani Ocak 2018 de emekli olmanız maaşınıza bir artış sağlamaz. 21/12/2017 de emekli olduktan sonra 2018 de belirlenen zamdan yararlanırsınız.

    1. özkan pehlivanlar dedi ki:

     teşekkür ederim

  7. gul dedi ki:

   1968 doğumluyum 1994 yılından beri vergi mükellefiyet ancak bağkur a kayıt yapilmamis 2009 itibariyle ödemelerimi bağkur a yapıyorum geçmişe yönelik birseyler yapilabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geçmişe dönük borçlanma askerlik ve doğum borçlanması olarak yapılabiliyor. Mevcut kanunlara göre başkaca geriye dönük borçlanma hakkınız yok.

  8. Nazife Yerlikaya dedi ki:

   06.01.2001 tarihinde okulda staj görürken sigorta başladı. Aralıksız 01.06.2016 tarihine kadar sigortalının. 1985 doğumluyum. Prim gün sayısı ne kadar olmalı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Staj sürenizde malullük, yaşlılık ve ölüm sigorta kollarından prim ödenmediğinden ilk sigorta başlangıcınız staj süresi sonunda ki işe başlangıç tarihinizdir. Bu tarihi baz alarak hesaplama yapabilirsiniz.

  9. cem dedi ki:

   merhaba 26.06.1968 doğumluyum, 1.05.1986 tarihinde kamu kuruluşunda sigorta girişliyim 1996 yılına kadar toplam 1814 günüm var …..25.12.1998 yılında memur alarak çalışmaya başladım hizmet birleştirmemi yaptım……ne zaman emekli olabilirim..teşşekkürler……şu an ssk ve memur toplam hizmet 23 yıl….

  10. Nurcan Şahin dedi ki:

   Emekli olduğumuzda (ssk işçi) maaşın düşmemesi için primin EN AZ kaç liradan yatırılması gerekiyor?
   Bazı sitelerde 2500 TL prim yatırıldığında düşmez diyor, bazıları 3000 TL ve üzeri olması gerekiyor diye yazıyor.
   Ben 1993 girişliyim, 1968 doğumluyum, bayanım (50 yaşımın dolmasını bekliyorum).

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emeklilik maaşının düşmesi kademeli olarak emeklilik maaşı bağlanma oranındaki düşmeden kaynaklanıyor. 2500 tl Brüt olarak belirlenmesi maaş bağlama oranındaki düşüşü telafi etmek için hesaplanan tutar. 3000 TL ve üzeri Brüt ücret bağlanacak maaşınızı az da olsa yükseltir.

  11. murat tunabaş dedi ki:

   27/07/2000 tarihinde devlet memuru olarak göreve başladım.01/04/1994 ilk sigorta girişim ve 913 gün sigorta günlerimi emekli sandığına aktardım. 26/02/1996 ile 26/08/1997 yılları arası askerliğimi memur iken 550 günü borçlanarak ödedim.Öğrenmek istediğim emeklilik yaşım ve kalan hizmet sürem nedir.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Emekli Sandığı ile ilgili detaylı bilgiyi kurumunuzdan edinebilirsiniz

  12. SALIH ERDAL ESIN dedi ki:

   1983-1991 ARASI SSK KAYDIM/HIZMET DOKUMLERIM VAR. 1991-2016 ARASI BIRLESMIS MILLETLERDE CALISTIKTAN SONRA MAYIS 2016’DA YURT DISINDA AYNI KURUMDAN EMEKLI OLDUM. DISARIDAN PRIM YATIRMAK SURETIYLE 4A GRUBU EMEKLI OLABILIR MIYIM? HANGI BELGELER GEREKIR? TESEKKURLERIMLE.
   SALIH ERDAL ESIN

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Türkiye’de de çalışmışlığınız var ise Borçlanma yaparak emekli olabilirsiniz. Ancak yurt dışında aylık alıyorsanız. Bu durumda kurum sizin aylığınızı kesebilir.

  13. A.Kadir dedi ki:

   Merhaba,Öncelikle bu ücretsiz hizmetiniz için teşekkür ederim.Bu konuda maalesef detaylı bilgi alacağımız bir birim yok.Tüm iyi niyetine rağmen Alo sgk hattı da belli sınırlar dışında yardımcı olamıyor.Sizden ricam aşağıda yer alan bilgilerim doğrultusunda cevaplayabileceğiniz detayları tarafımla paylaşmanız…
   .Doğum tarihim : 06.04.1967 Sigorta başlangıç tarihim : 01.10.1990 Askerliğimi Sigorta başlangıcımdan önce 18 ay olarak Mart 1988 ile Ağustos 1989 tarihleri arasında yaptım Bugün itibariyle 5695 günüm var.Diğer tüm detayları aşağıda ataçladığım ek’te paylaşacağım.
   Sorularım;
   1*Askerlik borçlanmasını 18 ay mı veya daha azmı yapayım ki emekli olma tarihimi öne çekeyim.Ayrıca yüksek maaş istediğim için borçlanma rakamımın maaşıma etkisi olurmu.Borçlanma rakamı askerlik tarihin dolayısıyla maşını etkilemez sadece günü öne alır diyenler var.Çünkü askerliğimi 1988-1989 tarihleri arasında yaptım.Ne öneririsiniz.
   2*Aşağıdaki verilere göre emekli olursam ek ödemeler vs ne kadar maaş alırım.En az sgk emekli maaşı 1360 falan deniyor ama daha az alanlar var ve benimde sgk sitesinden yaptığım hesapta 1050 gibi bir rakam çıkıyor.En az 1500 ve üstü almak için bu kalan sürede yapabileceğim ne var,ne öneririsiniz…
   3*Yaklaşık 14,15 ay sgk kayıtlarında da görülen basın kartı taşımışlığım var.(2012 sonrası)
   Bu da yaklaşık fiili hizmet zammı olarak 100 gün civarı bir şey yapıyor.
   Bu gün sayısı askerlik borçlanması dolayısıyla öne çekilecek tarih dışında ekstra olarak emekli olma tarihimi’de 100 gün öne çekermi.Çünkü en az 3600 gün basın kolundan ödeme zorunluluğu var gibi konuşuyorlar.Bu durumda ben 1 yıl için 90 gün hizmetinden faydalanamıyormuyum acaba..Çünkü basında uzun zaman çalıştım ama kartım 15 ay kadar oldu ve öncesi hangi koldan yatırıldı bilmiyorum.

   Yani özetle bana 11 ay asgari ücretle borçlan ve 6.4.2018 tarihinde emekli ol deniyor ama bugünkü hesapla bakarsak 1050 TL maaş anlamına geliyor(doğruysa).En 1500 ve üstü maaş için bu kalan sürede neler yapmalıyım ki (Fiili hizmet zammınıda kullanma imkanım varsa ) daha önce emekli olayım.

   Başınız ağrıttım.Tekrar teşekkürler Cevabınızı bekliyor olacağım.

   Saygılarımla

   EMEKLİLİK ŞARTLARINIZ
   Yaş Şartı
   Yaşınızın Dolacağı Tarih

   Hizmet Yılı Şartı
   Sürenizin Dolacağı Tarih

   Prim Gün Şartı
   Kalan Prim Gününüz

   1 – ) 2000 YILI ÖNCESİNE AİT KAZANÇLAR
   Yıl Gün Kazanç
   1999
   1998
   1997
   1996
   1995
   1994
   1991
   1990
   270
   150
   270
   360
   30
   120
   150
   90
   962,30 TL
   277,25 TL
   325,96 TL
   270,68 TL
   17,17 TL
   10,08 TL
   5,23 TL
   1,60 TL

   Toplam 1.870,27 TL

   Gün Sayısı 1440
   Gösterge 9475 (12 / 1)
   Aylık Bağlama Oranı 62
   Eski Tam Aylık 79,59 TL
   Eski Kısmi Aylık 20,12 TL
   Güncellenmiş EKA 170,09 TL
   2 – ) 2000 YILI İLE 2008 EKİM ARASI KAZANÇLAR
   Yıl Gün Kazanç Güncel Kazanç
   2008
   2007
   2005
   2004
   2003
   2002
   2001
   2000
   270
   88
   138
   360
   360
   290
   270
   360
   5.566,50 TL
   1.716,00 TL
   2.248,02 TL
   5.962,68 TL
   4.910,14 TL
   2.868,16 TL
   1.710,00 TL
   1.752,45 TL
   5.566,50 TL
   1.716,00 TL
   2.962,30 TL
   9.090,16 TL
   8.911,52 TL
   6.520,75 TL
   5.435,63 TL
   9.386,41 TL

   Toplam 49.589,28 TL

   Gün Sayısı 2136
   Ort. Gunluk Kazanç 23,22 TL
   Ort. Aylık Kazanç 696,48 TL
   Aylık Bağlama Oranı 45
   Yeni Tam Aylık 313,42 TL
   Yeni Kısmı Aylık 117,55 TL
   3 – ) 2008 EKİM SONRASI KAZANÇLAR
   Yıl Gün Kazanç Güncel Kazanç
   2014
   2013
   2012
   2011
   2010
   2009
   2008
   239
   359
   350
   361
   360
   360
   90
   18.404,19 TL
   24.788,71 TL
   19.555,77 TL
   14.864,16 TL
   8.937,00 TL
   8.154,00 TL
   1.916,10 TL
   22.155,69 TL
   32.539,31 TL
   27.877,84 TL
   22.634,83 TL
   15.378,25 TL
   15.303,52 TL
   3.830,99 TL

   Toplam 139.720,43 TL

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Kadir bey sigorta kollarınız ve veri girişleriniz farklı olduğu için kurumunuzla görüşmenizde fayda vardır. Daha sağlıklı ve net bilgiye ulaşacaksınızdır.

  14. ASUMAN KIRKORTAKLI dedi ki:

   IYI GUNLER BABAM MEMUR EMEKLISIDIR.ANNEM VE BEN BABAMIN MAASINI ALIYORDUK.ANCAK ANNEMDE SIMDI VEFAAT ETTI AYNI SURECTE KARDESIMDE BOSANDI.YANI BIR ONCEKI AY 1 ES COCUK IKEN BU AY SADECE 2 COCUK OLDU.SIMDU BENIM SORMAK ISTEDIGIM BIZ KARDESIM ILE ANNEM VEFAAT ETTIGI ICIN HER BIRIMIZ % 40 ORANINDA MI MAAS ALACAGIZ YOKSA BENIM ANNEM HAYATTA IKEN ALDIGIM MAAS MIKTARIM YARI YARIYA BOLUNECEK.ANNEMIN VEFAAT ETMESI VE KARDESIMIN MAASA ORTAK OLMASI NASIL BIR DEGISIKLIGE NEDEN OLUR ..TESEKKURLER

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    2 çocuk arasında belirli oranlarda dağıtılacaktır. Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  15. sami erol dedi ki:

   merhaba.ilk defa 01.08.1995 tarihinde ssk lı olarak 20 gün prim ödendi.14.12.1998 tarihinde memuriyete başladım.01.09.2016 tarihinde memuriyetten ayrıldım.(17.5 yıl)tekrar sigortalı olarak işe başlarsam kaç gün prim ödemeliyim ve kaç yaşında emekli olabilirim.teşekkürler…

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Ne zaman emekli olabileceğinizle ilgili olarak hem kamu hemde ssk lı hizmetiniz olduğundan dolayı Alo 170 SGK hattını arayarak başvuru oluşturmanız ve kurumdan bilgi almanız gerekmektedir

  16. can karaca dedi ki:

   Merhaba. Babam 07/10/1954 doğumlu. Sigorta giriş tarihi 09/03/1977. İşe başlamadan önce 20 ay askerlik yapmış. Şuanda 2500 gün ödenmiş primi var.İnşaatta çalıştığı için sürekli eksik yatırmışlar.Birinci sorum ne zaman emekli olabileceği?İkinci sorum bu eksik yatan günler için bişeyler yapabilirmiyiz onu öğrenmek istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    25 yıl sigortalılık süresi 44 yaş 5000 gün tamamlaması gerekmektedir.Eksik kalan günler için sadece askerlik veya var ise yurt dışı borçlanması yapılabilir.Ayrıca babanız kısmi emeklilik talebinde de buluna bilir bunun için 15 yıl sigortalılık süresi 3600 prim gün sayını doldurarak bağlı bulunduğu sgm”ye müracaat ederek sağlıklı bir işlem gerçekleştirile bilir.

  17. nurten dedi ki:

   MERHABA. BEN SON 3 YILDIR DEVLET KADROSUNDAYIM. TOPLAM 13 YIL EMEKLİ SANDIĞI, 10 YILGA SSK . LI OALRAK ÇALIŞTIM. 48 YAŞINDAYIM. İSTİFA ETMEYİ İSTİYORUM. EMEKLİ SANDIĞINDAN EMEKLİ OLMA HAKKINI ELDE ETMİŞ DURUMRDAMIYIM? EMEKLİ İKRAMİYESİ ALABİLİR MİYİM? YAŞI HENÜZ DOLDURMADIM.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Emeklilik için son çalıştığınız kurumun emeklilik uygulaması üzerinden emeklilik gerçekleşir. Yaş durumunuz ve diğer detaylı hesaplama işlemi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  18. Ali dedi ki:

   Merhaba benim babamın primi ve günü doldu askerden sonra işe başlamış başlama tarihi 1989 ama yaşını beklemek zorunda kalıyor babam erken emekli olabilir mi?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Özel durumunuzdan dolayı lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  19. Mustafa dedi ki:

   Mrb öncelikle. Yaşım 20.10.1963.bagkur gir:01.01.2005.bagkur toplam gun:10 yıl 20y 18 gün ssk giris:1996 prim gün 605 suan ssk devam kaç yaşında emekli olurum.odemem gereken prim ne kaldı. Şimdiden tşk. Ederim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi ve hesaplama için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  20. Hasan KILCI dedi ki:

   Merhabalar. 1968 mayıs ayı doğumluyum. 1991 yılının Ağustos ayında Sudi Arabistan ülkesine gidip çalıştım. 1995 in aralık ayında kesin dönüş yaptım . Fakat o süreçte sigortam yapılmadı, ama ikametim vardı. 1997 nin temmuz ayından sigorta girişim var ve toplam uzun vade gün sayım 1172 gün. Ne zaman emekli olabilirim ve borçlanma ile erken emekli olma şansım var mı ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi için lütfen ALO 170SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  21. Serdar dedi ki:

   Benim hanim10.11.1980 dogumlu. Is baslangic 01.06 2000 yili Ssk li 7000 gun 58 yasinda emekli oluyor sorum 3600 gunden 60 yasinda emekli olabilirmi almanyadayiz

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    15 yıl sigortalılık süresini tamamlamalıdır, 3600 gün sigorta primini yatırmalıdır.
    24.05.2002-23.05.2005 tarihleri arasında şartları yerine getirenler 52 yaşında emekli olabilirler.
    24.05.2005-23.05.2008 tarihleri arasında şartları yerine getirenler 54 yaşında emekli olabilirler.
    24.05.2008-23.05.2011 tarihleri arasında şartları yerine getirenler 56 yaşında emekli olma hakkına sahiptirler.
    24.05.2011 tarihinden sonra şartları yerine getirenler 58 yaşında SSK 3600 günden emeklilik hakkına sahip olabilirler.
    LÜTFEN Dünyanın her yerinden +90 216 170 11 12 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYARAK işlem yapınız

  22. Yaşar aslan dedi ki:

   Merhaba 1976 doğumluyum 1993 de ilk işe girişim var yeraltından 3000 gün yerüstünden 2200 günüm var yeraltına 2008 den önce başladım ne zaman emekli olabilirim teşekkürler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  23. Levent Erdogan dedi ki:

   Selam ben Danimarkada yasmaktayim, 1969 dogumluyum. 1989,1991 yillari arasinda askerligim ve 1991 tarighinde 6 ay vekil ögretmenligim var. Emeklilik borclanma miktarini yurtdisina göremi yapacagim ? ne zaman olabilirim ? prim miktarim ne kadar olur ? birde emekli sandigndanmi olacagim ?

  24. Naz dedi ki:

   1971 dogumlu bayanın 1989 yılinda 1 hf sigorta başlangıcim var ardindan halk egitim merkezinde usta ogretici olarak 1990 -1993 yillari arasinda 473 gun yatırilmis primim var .30/09/1999 yılindan beri milli egitimde ogretmenim halen aktif çalışıyorum emekliligi ne zaman hak ederim.2 çocuk annesiyim .çok teşekkurler

  25. enes dedi ki:

   merhaba
   doğum tarihim : 07/01/1970

   sigorta işe giriş tarıhı :01/02/1994

   askerlik yaptıgım tarih :26/08/1990

   odedigım prim gun sayısı 5071

   emeklı olmak ıcın ne kadar askerlık borclanmasını odemem gerekır
   askerlık odemesı yası gerıye cekermı ne zaman emeklı olabılırım

  26. Hayrettin dedi ki:

   Merhaba 01.01.1965 doğumluyum 01.03.1984 sigorta başlangıç tarihi Askerlik borçlanmasıyla birlikte toplam primim 4565 gün primim vardır ne zaman emekli olabilirim

  27. zeynep taşkın dedi ki:

   merhaba,1966 doğumluyum.1991 girişliyim.4300 iş günüm var nezaman emekli olabilirim.

  28. Aykut dedi ki:

   Merhaba 25.02.1962 dogumluyum 17.09.1983 tarihinde askerligimi bitirdim 20 ay askerlik yaptim sigorta girişim 19.09.1986 dir.
   20 ay askerlik borçlanmasi odedigimde 2 yil one cekip 1984 un prosedüründen
   emekli olabilir miyim 4628 gün primim var.

  29. FATMA dedi ki:

   MAYIS 1992 DOĞUMLUYUM İŞE GİRİŞİM 11.09.2012 1447 GÜN PRİM SAYIM VAR NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM?

  30. İlhan tekin dedi ki:

   Merhaba,

   1992 yılında (16 yasimda) ssk başlangıcım var. 2000-2001 yıllarında yedek subay olarak askerlik yaptım ve 2001 mayıs ayından bu yana aralıksız olarak SSK’lıyım.

   1992-2000 yılları icin geriye donuk prim ödesem emekli olduğumda maaşıma katkısı olur mu?

   Teşekkür eder

  31. Bekir uygun dedi ki:

   Merhabalar
   Babam 1947 dogumlu
   1972 yilinda 100 gunluk sgk girisi var su an ise yuzde 85 engelli oldugu icin engelli maasi aliyor sgk dan emekli olabilirmi. Tesekkurler

  32. ali dedi ki:

   Merhaba;
   ssk hizmet dökümümde aşağıdaki harfler var? bu şüpheli ise ne kadar bir sürede düzeltilir yada silinir? emekli olmama 2 yıl var bu etkiler mi? 308 günüm bu şekilde.
   (Ş)4a APHB
   (K)4a APHB
   bunlar silinirse geriye dökük borç çıkarmı ve bu işlem daha uzun sürerse emekli olmama engel mi. mesela 2 yıl sonra günüm dolduğunda halen bu işlem çözülmediğinde ne gibi bir sorun olur

  33. Zekeriya dedi ki:

   16 yıl bir iş yerinde çalıştım ve işveren beni işten çıkardı. Sonraki işyerimden 3600 den ayrılma hakkı varmıdır.

  34. Ilkay dedi ki:

   Yaşım geldi ama 450 günün eksik nekadar prim parasi odemem gerekiyor 450gune tskr

  35. Alp Arslan dedi ki:

   Merhaba annem bu ay emekli oluyor 800 TL maaş bağlandığı gözüküyor evrakta sorum şu
   2016 da emekli olacaklara verileceği belirtilen 3 zam
   Nasıl bağlanacak eklenecek annemin maaşına
   Seyyanen ve diğer 2 normal zam
   Bu verileceği belirtilen 800 TL maaşın içinde değil dimi bu zamlar ?

  36. oğuzhan dedi ki:

   Merhaba ;
   Annemin Çalıştığı Pirim Günü:2615
   Doğum Tarihi: 01.01.1969 –> Yaş:46
   İşe Giriş Tarihi: 27.05.1989 –> SSK 4A’ LI
   Çocuk Sayısı= 2 (1992 ve 1997 Doğumlu)
   2 Çocuk Yasaya Göre: 770+770=1440 Gün

   Çocuk Pirim Günü + Çalıştığı Pirim Gün
   1440 + 2615 = 4055

   Emekli Olacağı Gün Sayıyı= 5375 Gün

   5375-4055=1320 Gün Daha Gerekli Emeklilik İçin. 1320 Günü Yıl,Ay,Gün olarak hesaplarsak= 3 Yıl 7 Ay 15 Gün

   Emeklilik İçin:3 Yıl 7 Ay 15 Gün Gerekli

   Çocuk parasını ödeyip artı bir para ödeyerek Annem nasıl Erken Emekli olabilir Çok Teşekkür Ederim…

  37. cem dedi ki:

   merhaba 26.06.1968 doğumluyum, 1.05.1986 tarihinde kamu kuruluşunda sigorta girişliyim 1996 yılına kadar toplam 1814 günüm var …..25.12.1998 yılında memur alarak çalışmaya başladım hizmet birleştirmemi yaptım……ne zaman emekli olabilirim..teşşekkürler……şu an ssk ve memur toplam hizmet 23 yıl….
   helen memur olarak çalışıyorum

  38. erhan dedi ki:

   merhaba.672 nolu khk ile 1 eylül 2016 da ihraç oldum.01.01.1966 doğumluyum.1986 yılında 104 gün ssk pirim ödemem var.16.02.1989 da öğretmenliğe başladım 01.09.2016 da yaştan emeklilik hakkımın dolmasına 4 ay kala ihraç oldum.Emekliliğe Esas 27 Yıl 11 Ay 24 Gun.MEB de Kadrolu Öğretmenliğe Esas 26 Yıl 3 Ay 2 Gun.hizmet süresi görünüyor.Ben emekli olabilirmiyim,ikramiye alabilirmiyim.sorumu cevaplarsanız sevinirim.teşekür ederim.

  39. şahin keleş dedi ki:

   07.04.1964 doğumluyum 1982 ssk girişim ve ssk dan 952 günüm var 2009 da bağkur ödemeye başladım ve devam ediyorum 1666 günümde orada var nasıl emekli olurum

  40. Mehmet Limon dedi ki:

   01.01.1968 doğumluyum. 12.06.1985 sigorta başlangıcım. sigorta günüm 9200.
   Benim hesabıma göre 01.01.2017 tarihinde emekli olmaya hak kazanıyorum. Doğru mudur? Eğer doğru ise Şu bat ayında zam zamanı. bu tarihten sonra emekli olmamın bana bir faydası olur mu? Emeklilik dilekçe mi ne zaman versem daha iyi olur.
   Yardımınız için teşekkür ederim.

  41. Selma Yeşil dedi ki:

   48 yaşındayım hiç sigortagirişim yok .Hemen giriş yaparsam kaç yaşında emekli olurum.04/11/1968 doğumluyum.dahz doğrusu olabilirmiyim

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.