EMEKLİLİK HESAPLAMA SORU VE CEVAPLARI | SSK | SGK | Sorgulama | Hizmet Dökümü | Gün Sayısı
 • EMEKLİLİK HESAPLAMA SORU VE CEVAPLARI  EMEKLİLİK HESAPLAMA SORU VE CEVAP

  Soru 1: Emekli Sandığı’nda çalıştıktan sonra SSK’dan emekli olmak istediğimde son 3,5 seneyi SSK primi olarak ödemem gerekiyormuş, bu doğru mu? Eğer 3,5 sene yatırılmazsa borçlanma yapabilir miyim?

  Cevap: Evet doğrudur. Borçlanma durumu olamıyor.

  Soru 2: Hem SSK hem BAĞ-KUR’dan prim gün sayım var. Askerlik borçlanması yaparak emekli olabilir miyim?

  Cevap: Askerlik tarihiniz SSK giriş tarihinizden önce ise borçlanma durumunda emeklilik yaşınızı geriye çekecektir. SGK müdürlüklerine başvurunuz.

  Soru 3: Hem SSK hem de BAĞ-KUR’a prim yatırdım. Hala BAĞ-KUR’luyum. Emeklilik tarihim nasıl olur?

  Cevap: Hizmet birleştirmesi için SGK müdürlüklerine başvurunuz. Orada emeklilik şartlarınız belirlenecektir.

  Soru 4: Hem BAĞ-KUR hem SSK prim günüm var. Yüzde 45 oranında özürlüyüm ve son yıllarda primlerim SSK’dan özürlü olarak yatmakta. SSK’dan mı BAĞ-KUR’dan mı emekli olurum?

  Cevap: Emekliliğe kalan son yıllarda SSK’dan prim yatmışsa SSK’dan emekli olabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  Soru 5: Doğum yapmadan önce sigorta girişim var. Ardından 3 tane çocuğum oldu. Doğum borçlanması yapabilir miyim? Yaparsam ne zaman emekli olurum?

  Cevap: Doğum borçlanması yapabilirsiniz. 3600 prim gününü tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

  Soru 6: Yurtdışında yaşıyorum ve o ülkenin vatandaşıyım. Türkiye’den nasıl emekli olabilirim?

  Cevap: Yurtdışı borçlanması yapabilirsiniz. Ancak Türkiye’de SSK girişinizin bulunması gerekiyor. Konsolosluğa başvurabilirsiniz.

  Soru 7: Babam sadece sezonluk işlerde çalıştığı için prim gün sayısı düşük. Emekli olmak için ne yapması gerekiyor?

  Cevap: En erken 3600 prim gününden emekli olabilir. Askerlik borçlanması ile prim günlerinizi arttırabilirsiniz.

  Soru 8: Ben ve eşim yurtdışında yaşıyoruz ama Türkiye’ye yerleşmek istiyoruz. Oradan emekli olmak istiyoruz ama Türkiye’de hiç çalışmadık, ne yapmalıyız?

  Cevap: Öncelikle Türkiye’de sigorta girişinizin bulunması gerekir. Daha sonra yurtdışında çalıştığınız günleri borçlanabilirsiniz. Emeklilik şartlarınızı sağladıktan sonra emekli olabilirsiniz.

  Soru 9: 10 yıllık SSK’lıydım sonrasında Emekli Sandığı’na geçiş yaptım. Emekli Sandığı’ndan emekli olursam emeklilik ikramiyemde düşüş olur mu?

  Cevap: Primlerinizin yüksek yatması ile alakalıdır. Pek bir fark oluşmaz. Hatta SSK zamanı düşük primden ödenmişse emekli sandığı maaşı daha iyi olabilir.

  Soru 10: 5 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra istifa ettim. Tekrar çalışmadım ve prim ödemedim. Emekli olabilmek için ne yapmalıyım?

  Cevap: 25 yıllık sigortalılık sürenizi, yaş haddinizi ve prim gün sayınızı doldurmanız gerekmektedir.

  Soru 11: Emeklilik günüm doldu ancak prim borcum gözüküyor. Acaba borçlu olduğum ayları sildirmek için dilekçe versem emekli olacağım tarih değişir mi?

  Cevap: Borçlarınız ödenmeden emeklilik durumu olamaz. Bu durumda borçlarını sildirmeniz veya kapatmanız durumunda emekli olabilirsiniz.

  Soru 12: Eşim vefat etti ve hem SSK hem de BAĞ-KUR’a prim ödemesi yapıyordu. Şimdi hangisinden emekli sayılacak? Eşimin maaşını almak için ne yapabilirim ve dul olduğum için babamdan da maaş alabilir miyim?

  Cevap: Çifte maaş alma durumu son yasalarla birlikte kalkmıştır. Diğer sorularınız için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  Soru 13: SSK’ya prim yatırdıktan sonra memur olduğum için Emekli Sandığı’na geçiş yaptım. Hala çalışıyorum. Ne zaman emekli olabilirim?

  Cevap: Emekli sandığından emekli olabilmeniz için yaş ve prim gün şartlarını sağlamanız gerekmektedir. Diğer sigorta günlerinizi emekli sandığına eklemek için SGK’ya başvuru yapabilirsiniz.

  Soru 14: Yurtdışında 3 yıl primimi tavandan yatırmayı düşünüyorum. Ancak Türkiye’ye döndüğümde çalışmak zorundayım ve asgari ücretten prim yatırılacak. Yurtdışındaki günlerimi tavandan yatırdığım zaman sonrasında Türkiye’de yatacak olan asgari ücretten ödemelerin tavandan yatırdığıma bir faydası olmayacak, doğru mudur?

  Cevap: Siz borçlanmanızı tavandan yapsanız dahi buradaki ödemeleriniz asgari ücretten olduğu zaman yine normale dönmüş olacak, tamamen nötrler gibi bir şey söyleyemiyoruz ancak ne kadar yüksekten yatarsa o kadar iyi. Ancak şöyle bir imkanınız olabilir; borçlanmalarınızı dediğiniz gibi tavandan ödersiniz, Türkiye’de bir işe girdiğinizde eğer mümkün olursa işverenle anlaşarak onun primlerinizi yüksekten yatırmasını sizin de bu ücreti ona vereceğiniz şeklinde bir anlaşma yaparak buradaki primlerinizi de tavandan ödemiş olursunuz.

  Soru 15: Yaptığım staj süreleri sigortalılık prim gün sayısına ekleniyor mu?

  Cevap: Staj için yapılan giriş ve primler emeklilik hesaplama için etkilememektedir.

  Soru 16: Askerlik borçlanması yaparak emeklilik prim gün sayımı doldursam ve işten ayrılsam kıdem tazminatı alabilir miyim?

  Cevap: Kıdem tazminatı alabilmeniz için haksız bir sebepten işten çıkarılmanız veya haklı bir sebepten dolayı işten ayrılmanız gerekiyor. Askerlik borçlanması yaparak prim gün sayısını doldurabilirsiniz. Emeklilik şartlarını sağlamışsanız da tazminat hakkınız bulunmaktadır.

  Soru 17: Sigorta başlangıç tarihim ve ilk sigorta primi yatırdığım tarih farklı. Emeklilik hesaplamasında hangisi esas alınacak?

  Cevap: SGK priminiz ilk ne zaman ödenmeye başladıysa SSK giriş tarihiniz o olarak kabul edilir. E-Devlette işe giriş tarihi olarak görülmektedir.

  Soru 18: Prim gün sayım emeklilik maaşı mı etkiler mi?

  Cevap: Evet etkiler, prim gün sayısı ne kadar yüksek olursa maaş o kadar artacaktır.

  Soru 19: Emekli maaşının yüksek olması için ne yapmalıyım?

  Cevap: Emekli maaşının yüksek olması için SGK’ya bildirilen günlük kazancınızın yüksek olması gerekir. Ayrıca üst seviyeden prim yatırmanız da doğrudan maaşınızı etkilemektedir.  tıkla sorunu sor

  EMEKLİLİK HESAPLAMA SORU VE CEVAPLARI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. olcay dedi ki:

   Merhabalar, Ben 2001 yılın da emekli sandığında stajerlik yaptım 2001 yılında sigortaya girişim var ama günüm yok bu girişi belirtir ssk ya ait elimde kartım var bu girişim sgk da gözükmüyor. 2012 yılınd 25 günüm var, benim için hangi tarih esas alınacaktır 30.10.1983 doğumluyum. Saygılar.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüğüne elinizdeki kartı gösterip SSK girişinizin düzeltilmesini talep edebilirsiniz.

  2. olcay dedi ki:

   Selamlar. 2001 yılında emekli sandıgında stajerlik yaptım, 2001 ssk ya girişim var bunu belirtir ssk ayit ssk kartım var fakat bu girişim ssk gözükmüyor.2012 yılında 25 günüm var benim için hangi tarih emekli olabilirsem geçerli olur. Saygılarımla

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine kartı gösterip itiraz edebilirsiniz. Şuan E-Devlette yazan geçerlidir.

  3. sefa marmara dedi ki:

   merhaba,

   1999 yılında ssk dan emekli oldum. O günden beri emekli maaşı alıyorum ve başka herhangi bir sigortalı işte çalışmadım. 2015 yılının ikinci yarısından itibaren tekrar özel sektörde sigortalı olarak çalışmaya başladım. İleri bir tarihte bu son işimden de herhangi bir sebeple ayrıldığımda benim adıma ödenen primler emekli maaşımda herhangi bir artış yaratır mı? Yaratırsa bunu nasıl hesaplayabilirim?

   Teşekkür ederim, saygı sevgi bizden.

   Sefa Marmara

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hayır herhangi bir artış yaratmaz.

  4. öngün nazmi dedi ki:

   Iyi gunler;

   01/10/1977 yili dogumluyum ve cifte vatandasligina sahibim turk ve belcika vatadandasligim var.

   Sorum ise Turkiyeden emekli olabilirmiyim ve olur ise ne kadar miktarda odeme yapmak gerekiyor ve turkiyeden alacagim emekligim burdaki emekligim ile beraber alabilirmiyim.
   Turkiyeden alacagim emekligim icin turkiye’ye kesin donus yapmam sarti varmi.

   Su anda ise Universite’de ogretim gorevlisi olarak gorev yapiyorum ve yaklasik 10 sene calismisligim var.

   Gosterdiginiz ilgiye ve vereceginiz bilgiler icin tesekkurler

   Saygilar ile
   Nazmi Ongun

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz. yada konsolosluğa danışabilirsiniz.

  5. Damla Özmen dedi ki:

   1967 doğumluyum sigorta başlangıcım: 04 1995. Prim günü: 433. İki çocuğum var doğum tarihleri: 2000 ve 2001. Doğum borçlanmasıyla birlikte kaç gün prim ve kaç yılında emekli olma durumum var.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    51 yaş ve 5750 prim günü şartlarınızı sağlamanız gerekir.

  6. atika dedi ki:

   suanda ssk4397 günümvar 15.10.1963 dogum tarihim kalan borcumumu yeniyasadan yararlanabilirmiyim yardımcı olurmusunuz

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/sskda-geriye-donuk-prim-odemesi-var-mi/ yazımızdan geriye dönük ödeme ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

  7. HAYRİ KOÇAK dedi ki:

   01.06.1977 de sigorta başlangıcım var şu ana kadar toplam 2320 gün pirim ödemem var. halen çalışıyorum. yaklaşık 4,5 yıldır net 1500 tl maaş alıyorum. borçlanma yasasından yaralanmak istiyorum ne kadar borçlanacağım ne kadar pirim ödeyeceğim.ne kadar emekli maaşına bağlanırım doğum tarihim 01.01.1960 cinsiyet erkek

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  8. muhammet tellioğlu dedi ki:

   1984 sskgirişliyimssk dan1566 gün bağkurdan 4513 günüm var. 18 ay askerliğimide eklersek ne zaman emekli olurum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK hizmet birleştirme işlemleri sonrası SGK müdürlüğü tarafından emeklilik şartlarınız belirlenecektir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGk hattını arayabilirsiniz.

  9. hikmet Atalay dedi ki:

   01/06/1992 ssklı olarak 07/ 05 1996 ya kadar çalıştım 07 /05/1996 dan 2012 ye kadar bagkulu olarak çalıştım 2012 den bu güne kadarda ssk lı olarakta çalışmaktayım ssk dan ne zaman emekli olurum dogum tarihim 10/ 03 1964 dür saygılarımla

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK hizmet birleştirme işlemleri sonrası SGK müdürlüğü tarafından emeklilik şartlarınız belirlenecektir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGk hattını arayabilirsiniz.

  10. fatma ay dedi ki:

   annem, gecen yıl vefat eden babamın (bagkur emeklısı) maaşından faydalanıyor. başka bır gelırı, gayrımenkulu gıbı durumları yok ve bu maaş asgari ücretin altında. 2009 yılında vefat eden ve evliliği olmayan abimden de emekli maaşı alabılecegını duyduk. geliri asgari ücretin altında olduğu ıcın. doğru mudur?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hangi maaş yüksekse onu alabilir.

  11. Burak Kahraman dedi ki:

   Eylul 1974 dogumluyum. Sigorta girişim Kasım 1995 . 4597 sigorta gunum var. Eylul 2011 de 3600 gun ve 15 yıl hizmet kanunundan yaralanarak( 16 yıl 4597 gun ile) son calıştıgım is yerinden emekli olmak uzere yası bekleme sartıyla tazmınatımı alarak ayrıldım.Sonra yurtdısına geldim Su an 3 yıldır İsviçrede yasıyorum . Raporlu ılaçlarım oldugu ıcın turkıyedeki ikametgahımı sıldırmeyerek ikamet olarak hem yurtdısında hem turkıyede gorunuyorum. Raporlu Ilaçlarımı alabılmek ıcın turkıyede issiz gorundugum için Gss prımlerimide hala yatırıyorum. Bu 3600 gun 15 yıl sartını tamamlayarak işten ayrılan insanlar yası beklemek uzere emekli sayılıyorlar sanırım. Buna ragmen Gss primlerini hala odemek zorundamıyız. Sorum bu cevabınız ıcın sımdıden cok tesekkur ederim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  12. ABDULBAKİ TEKİN dedi ki:

   BENİM SİGORTA GİRİŞİM 01/03/1985 DOĞUM TARİHİM.14/05/1968 PİRM GÜN SAYIM3700 NASIL EMEKLİ OLABİLİRİ TEŞŞEKÜRLER

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ yazımızdan emeklilik şartlarını öğrenebilirsiniz.

  13. ABDULBAKİ TEKİN dedi ki:

   GÜZEL BİR ŞEY.

  14. Hatice dedi ki:

   Doğum Tarihim 21/08/1975, İlk İşe Giriş Tarihim 18.06.1990 (SSK 4a)
   Toplam Uzun Vade Gün Sayısı: 556 ( Yaz tatillerinde çalıştım, stajyer değildim).
   23.12.1997 yılından beri devlet memuruyum ( Devlet Memuru olduktan sonra hizmet birleştirmemi yaptım). 6 ay ücretsiz doğum izni kullandım.
   İlk işe başlama tarihim emeklilik yaşımı etkiler mi? Bu durumda hangi yıl emekliliği hakederim?
   Çok teşekkür ederim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Hatice Hanım.

  15. saadet çiçek dedi ki:

   1991 – 1993 yılları arası özel hastanede hemşire olarak çalıştım.1994yılı itibari ile halen eğitim araştırma hastanesinde çalışmaktayım.hiç ücretsiz izin almadım.ne zaman emekli olabilirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ bu yazımızdan emeklilik şartlarınızı öğrenebilirsiniz.

  16. nurgül sümer dedi ki:

   londra dan yurtdişi emeklilik evraklarımı kutudum kelkit oldugundan dolayi oraya bas vurmam gerekiyormus eraklarımı sıze en cabuk nasıl ıletebilirim malum yil sonu. fax veya mailie basurabilirmiyim suan samsunda bulunmaktayıim tesekkurler tlf 05444051493 05379823115.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Konsolosluğa ya da SGK müdürlüklerine müracaat edebilirsiniz, Nurgül Hanım.

  17. SEMRAS dedi ki:

   1 30.12.2015 ANKARA SGİM SIHHIYE SGM EMEKLİLİK SERVİSİ-7 ELDEN SEVK EDİLMEK ÜZERE İŞLENDİ
   2 30.12.2015 ANKARA SGİM SIHHIYE SGM EMEKLİLİK SERVİSİ-7 MALULEN EMEKLİLİK İÇİN YÜZDE 82 ALDIK 60 ALSAK YETERLİ MALATYA RED VERDİ ANKARAYA YOLLADIK SİZCE BU İŞLEM NE ANLAMA GELİYOR

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Gerekli bilgiler ve işlemleriniz için ilgili SGK müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz.

  18. hasan topçu dedi ki:

   01.01.1966 dogumluyum 01.04.1993 sigorta girişim askerligimin kaç gününü yatırrırsam kaç yasını doldurunca emekli olurum teşekkür ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Askerlik başlangıç tarihinizi paylaşırsanız yardımcı olacağız, Hasan Bey.

  19. ahmet dedi ki:

   Babam 01/05/1958 doğumludur. 15/03/1991 ssk girişlidir.Askerlikten önce ssk girişi yoktur.540 askerlik yapmıştır.şu anda 4479 gün primi bulunmaktadır.Askeriği yatılrıldığı durumda 1 sn 6 ay geriye çekme durumu var ise giriş tarihi 15/09/1989 yapacağına göre şu anda 21/01/2012 de 3600 günü doldurduğuna görede bu tarihte 21/07/2010 tarihi olarak gerıye cekme durumu var ıse ınt. bılgılere gore konusuyorum (24.05.2008-23.05.2011 Tarihleri arasında yerine getirenler 58 Yaşında) ıse babam ne zaman emeklı olabılır acaba yardım edersenız sevinirim…cunku ınt. 01/01/ 2017 olbr diyo

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Dediğiniz gibi sağladığı tarihte 58 yaşında emekli olabiliyor diyorsa 58 yaşını doldurduğunda emekli olabilir, Ahmet Bey.

  20. zeynep dedi ki:

   moldvada 17 yaşinda bır çocuğum var 2006 dan berı burda sıgortalı olarak çalışmaktayım ama çocuğum moldovan vatantaşi ben turk vatandaşiyım eğer çocuğumun doğumundan burda ıspat edersem veya burda nasıl bır işlem yapmam lazım kı emeklı yaşimi aşağiya çekebılırım veya çocuğun doğum yaşindan burda pırım borçlan ması papabılırmıyım gunsayım 3 400 gun falan erkn emeklı ne zamn olurum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yaşınızı geriye çekemiyorsunuz maalesef. 3600 prim günü ile erken emekli olabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Zeynep Hanım.

  21. NEJDET BEBEK dedi ki:

   1990 yılnda iki ay ticari faaliyetde bulundum bağkurum çıkmadı şimdi o tarihten bağkurlu olabilirmiyim,01/04/1996 yılından bu yana ssk lı olarak çalışmaktayım 18 ay askerlik yaptım 5000 günüm var ne zaman emekli olurum.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devlet üzerinde görünen sigorta girişi ile emeklilik şartlarınıza aşağıdaki yazımızdan ulaşabilirsiniz, Nejdet Bey.
    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/

  22. NAGEHAN dedi ki:

   babam emekli sandığından ssk’ya geçiş yaptı. prim gününü doldurması için 2.5 yıllık çalışması gerekiyor fakat kalan borçlarını direk yatrmak istiyor. böyle birşey mümkün mü acaba? eğer mümkünse ssk olarak mı yatırabilir emekli sandığı olarak mı?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Böyle bir durum mümkün değildir.

  23. Cemal ALTINTAŞ dedi ki:

   1550 GUN NET OLARAK SIGORTAM VAR DIGERINI GUN ASKERLIK BORCLANMASINI 1800 E TAMAMLAMAK ICIN ASKERLIK BORCLANMASINI YAPSAM EMEKLI OLARBILIRMIYIM ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yalnızca malulen emeklilikte 1800 prim günü yeterlidir. En erken 3600 prim gününden emekli olabilirsiniz. Cemal Bey.(sigorta girişiniz 1999’dan önce ise)

  24. mehmet dedi ki:

   merhaba. ben öğretmenim.2003 te göreve başladım ve belli bir süre ara verdim. öğretmen olarak 10 yılımı doldurduktan sonra istifa edip pirimlerimi dışardan yatıracağım.primlerimi tam ve düzenli yatırırsam ÖĞRETMEN olarak emekli olabilirmiyim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Mehmet Bey.

  25. Ali Yetilmezsoy dedi ki:

   1967 doğumluyum işe giriş tarihim 1985 2016 aralık ayında emekliyim günüm yeterli acaba pirimimi hala 30 gündenmi göstermeliyim şu anda 10 gün üzerinden görünüyorum 30 gün üzerinden olursa ne olur teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Primleriniz yeterliyse herhangi bir sıkıntı olmaz, Ali Bey.

  26. AYNUR KESKİN dedi ki:

   KENDİM EMEKLİ SANDIĞI( 2009 YILI) EMEKLİSİYİM. BABAM SSK ‘DAN EMEKLİ.BABAM 20.07.2015 TARİHİNDE VEFAT ETTİ. KENDİM BEKAR VE HİÇ EVLENMEDİM. BABAMDAN KALAN SSK MAAŞINI ALAMAZMIYIM. (SGK TEK ÇATI ALTINDA TOPLANDI FAKAT UYGULAMALAR AYRI AYRI UYGULANMAKTADIR.) TAFIMA AÇIKLAMA VERİLMESİNİ SAYGILARIMLA ARZ EDERİM.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Babanızdan kalan maaşı alabilirsiniz, Aynur Hanım.

    1. AYNUR KESKİN dedi ki:

     Başvurularıma tam olarak yanıt alamıyorum. Ayrıca yapmış olduğum başvurularımı hepsini burada göremiyorum.
     Babanızdan kalan maaşı alabilirdiniz Denilmekte. Ayrıca da 170 ve BİMER başvurularım da da alamazsınız denilmektedir. Tarafıma yol gösterilmemektedir. Dava açmam gerekiyorsa dava mı yoksa bir yolu varsa Mailimden tarafıma bilgi verilmesini saygılarımla arz ederim.

    2. AYNUR KESKİN dedi ki:

     Sayın Yusuf Bey, 170 ve BİMER’E YAPMIŞ OLDUĞUM MURACAATLARDA EMEKLİ SANDIĞI EMEKLİSİ OLUP, MAAŞ ALDIĞIMDAN DOLAYI BABA MAAŞINI ALAMIYORMUŞUM. SİZ ALIRSINIZ DENİLMEKTEDİR. NE OLUR BENİ AYDINLATIRMISINIZ. NE YAPMAM LAZIM. DAVA AÇMAM MI GEREKİR. SAYGILAR.

    3. AYNUR KESKİN dedi ki:

     SAYIN YUSUF KARATAŞ BEY; Defalarca yazmama rağmen tarafıma ayrıntılı cevap verilmemektedir. Tarafınızdan maaş alabilirsiniz denilmektedir. Fakat 170 ve BİMER ÜZERİNDEN ALAMAZSINIZ DENİLMEKTE. NE YAPMAM GEREKLİ, DAVA MI AÇMAM LAZIM. TARAFIMA YARDIMCI OLMANIZI SAYGILARIMLA ARZ EDERİM. ÇOOOOOOOOOOK AMA ÇOKKKKKKKKK ÜZGÜNÜÜÜÜM.

     1. Yusuf Karataş dedi ki:

      Aynur Hanım durumunuz karışık olduğu için kesin bir cevap veremiyoruz. SGK müdürlüklerine giderek durumunuzu netleştirebilirsiniz.

  27. AYNUR KESKİN dedi ki:

   KARDEŞİMİN (BAYAN)
   01.03.1970 DOĞUMLU. (3600 GÜNDEN) veya (NORMAL EMEKLİKİK) NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM.

   SSK GİRİŞİM
   02.01.1995 İLK İŞE GİRİŞİM
   07.01.1998 ÇIKIŞ
   TOPLAM: 773 GÜN

   BGK: GİRİŞİM
   02.01.2004 GİRİŞ
   30.09.2010 ÇIKIŞ
   TOPLAM: 6 YIL 8 AY 29 GÜN : TOPLAM: 2429 GÜN

   GENEL TOPLAM: 3202 GÜN

   EK-5 OLARAKTA (ŞU ANDA)

   2013-MAYIS AYINDAN İTİBAREN EK-5 ‘TEN ÖDÜYORUM

   GENEL TOPLAM 4000 GÜNÜM DOLDURMUŞ BULUNMAKTAYIM.
   (3600 GÜNDEN) VEYA (NORMAL EMEKLİ ) NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    3600 prim gününden 58 yaşında emekli olabilirsiniz, Aynur Hanım.

    1. AYNUR KESKİN dedi ki:

     Sayın Yetkili Yusuf Bey.

     ( KARDEŞİM BAYAN VE 01.03.1970 DOĞUMLUDUR.)

     1-Yukarıda görüldüğü üzere verilen cevaplama (3600 prim gününden 58 yaşında emekli olabilirsiniz denilmektedir. Bu açıklama SSK’dan mı Yoksa BAĞ_KUR ‘dan mı emekli olabilme şartlarını kapsamaktadır.

     SSK GİRİŞİM
     02.01.1995 İLK İŞE GİRİŞİM
     07.01.1998 ÇIKIŞ
     TOPLAM: 773 GÜN

     BGK: GİRİŞİM
     02.01.2004 GİRİŞ
     30.09.2010 ÇIKIŞ
     TOPLAM: 6 YIL 8 AY 29 GÜN : TOPLAM: 2429 GÜN

     GENEL TOPLAM: 3202 GÜN

     ŞU ANDA (EK-5 OLARAKTA )

     2013-MAYIS AYINDAN İTİBAREN EK-5 ‘TEN ÖDÜYORUM

     GENEL TOPLAM 4000 GÜNÜM DOLDURMUŞ BULUNMAKTAYIM.

     2- EŞİM SSK’DAN EMEKLİ, TEDAVİ GİDERLERİMİ KARŞIMAK İÇİN EMEKLİLİK GÜNLERİMİ SSK DAN TAMAMLAMAK İSTEMEKTEYİM. EN ERKEN NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM.

     SAYGILAR, HAYIRLI ÇALIŞMALAR. MEŞGUL ETTİĞİMİZ İÇİN ÖZÜR DİLERİZ.

     1. Yusuf Karataş dedi ki:

      Bağ-Kur için geçerlidir. Ancak yaş şartı farklılık gösterebilir SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  28. halime dedi ki:

   sigorta başlangıcım 01.09.1988 toplam 273 gün primim var emekli olma şansım varmı varsa şartları nedir teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Emeklilik şartlarınız 45 yaş ve 5300 prim günüdür, Halime Hanım.

  29. lütfüye yaman dedi ki:

   1964 doğumlu 4 çocuk annesi bayanım ev hizmetlerinde çalıştım 01,09,2005-13,06,2013 tarihleri arası mahkeme kararı ile 2803 gün sigortam tescil edildi yargıtay onayladı astım,migren.şeker hastasıyım çalışamıyorum .çocuklarımın hepsi sigorta girişimden önce doğum borçlanması ilmi emekli olabilirim yosa malulenmi benim için hangisi iyi olur .bu mahkeme kararı ile birlikte sgk yamı müracaat edeyim şimdiden sağolun

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum borçlanması yapamıyorsunuz maalesef. Malulen emeklilik için doktor raporu gerekmektedir. %60 rapor alabilirseniz emekli olabilirsiniz.

  30. sahili tas dedi ki:

   selamlar,ben yurt dissinda yasiyorum, 1992 yili tarim sigorta baslama tarihim 1999 yili bagkura gectim 2005 yilina kadar,sonra yurt disina ciktim ve kalp amaliyati oldum yuzde 56 calisamama raporum var ,bu rapor turkiyede gecerlimi erken emekli olma durumum varmi bilgilendirirseniz menmun oluruz tesekurler,dogum tarihim iki nisan 1968.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Konsolosluktan gerekli bilgileri alabilirsiniz.

  31. Hanim ALTUN dedi ki:

   Merhaba hocam,
   1/10/1987 Halk Eğitimde Usta Öğretici olarak işe başladım.
   1994’ün 6. ayına kadar aralıklarla çalıştım. Sistemde görülen 955 gün primim var.
   Sonra işten ayrıldım 10/2009’da bağkur olarak işe başladım. Ve hala devam ediyorum. Bu arada 3 tane çocuk sigortalı yaptırıp prim sayısı almak istiyorum. Ne zaman nasıl en kısa yoldan emekli olabilirim. araştırdığım kadarıyla SSK dan 5225 gün prim sayısını doldurmam gerekiyormuş
   Bilgi ve ilgileriniz için teşekkür ederim..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum borçlanması ile prim günlerinizi arttırabilirsiniz. SGK müdürlüklerine başvurunuz.

  32. Didem dedi ki:

   Iyi gunler, ben 2001-2008 yillari arasinda emekli sandigina bagli calisip, ardindan istifa ederek yurt disina ciktim. 7 yildir yurt disindayim, simdi burda calisma durumum olursa, disardan odeyerek Turkiyeden emekli sandigindan emekli olabilir miyim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yurt dışı borçlanması yapabilirsiniz, Didem Hanım. Bu şekilde emekli olabilirsiniz.

  33. Yesim dedi ki:

   Memurlarda 2017 Ocak zamlarindan faydalanmak için Ocak ayını beklemek gerekir mi yoksa 16 Aralık 2016 dan sonra dilekçe vermek yeteli midir teşekkürler…

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Bağlı bulunduğunuz kurumun müdürlüklerinde detaylı bilgi alabilirsiniz, Yeşim Hanım.

  34. Nazan A. dedi ki:

   Ben yurtdışında yaşıyorum. Aralık 2015’te yurtdışı hizmet borçlanması başvurusu yaptım ve kabul edildi. Ama sonradan öğremdim ki gereğinden çok daha fazla gün sayısı bildirmişim. Şu anda fazla olan günlerimi de ödemem gerekiyor. Ödeme yapmadan önce bu yanlışlığı düzeltebilirmiyim? Yani başvurumu değiştirmem mümlünmü?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Böyle bir durum olmayabilir. Yani durumunuz karışık. Konsolosluktan detaylı bilgi alabilirsiniz, Nazan Hanım.

  35. sabri Erbay dedi ki:

   selam ALEYKUM 15 02 1968 DOG TAR 16 09 1985 SSK GIRISLIYIM NE ZAMAN EMEKLI OLABILIRIM SAYGILAR

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Emeklilik için 49 yaş ve 5300 prim günü şartlarınız bulunmaktadır, Sabri Bey.

  36. nisa ay dedi ki:

   merhaba
   Nisan 2003 te özel bir bankada SSK girişliyim. 2005 ve 2010 yıllarında doğum yaptım. Ayrıca ssk da görünmeyen HAziran 2013-2014 yıllarında başka bir bankada sandıkta primim var 1 yıl olarak.
   Ne zaman emekli olabilirim?
   Doğum borçlanması yapsam kaç yıl daha erken emekli olabilir?
   Ayrıca başka bankada sandıkta görünen bu 1 yılımı SSK ya nasıl eklettirebilirim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Emeklilik şartlarınız 58 yaş ve 7000 prim günüdür. Hizmet birleştirmesi yaparak 1 yıllık hizmetinizi SSK’ya aktarabilirsiniz, Nisa Hanım.

  37. Hayati Kargavus dedi ki:

   Merhaba Yusuf bey, Ben 28.11.1961 dogumlu, Berlinde yasiyorum.Berline 1971 de geldim. Yurtdisindan borclanarak Emekli olmak istiyorum Türkiyeden. Türkiyeden hic calismisligim yok. Su an halen Almanyada calismaktayim 24 Yildir. Calismama ragmen Borclanmayi yapip Emekliligi dondurabilirmiyim isten cikana kadar ? Mümkünse ,kac günden borclanirim, asagi yukari ne kadar öderim, SSK mi Bagkurmu, Dilekcemi Almanyadan Antalyadaki SGK ya gönderebilirmiyim Postayla? Mümkün oldugu kadar cevaplayabilirseniz memnun olurum. Tesekkürler!

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Konsolosluktan gerekli bilgileri alabilirsiniz, Hayati Bey.

  38. Özlem dedi ki:

   Iyi günler benim 01/02/1995 ten 1 günlük sigorta kaydım var 07/12/1999 tarihinden bugüne kadar da emekli sandığında görünüyorum 1 cocuk annesiyim öğretmenim nezaman emekli olurum. Normalde % 57 engelliyim gırtlak kanseri dolayısı ile ama ben normal olarak emekli olabilirmiyim diye sormak istiyorum 1995ile 1999 arasını ödersek normal emeklilik hakkını kazanıyormuyum bukonuda yardımcı olursanız sevinirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    1995 ile 1999 arası döneme ödemeniz şuan için mümkün değildir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Özlem Hanım.

  39. Nalan dedi ki:

   Yusuf Bey
   01.08.1993 SSK giriş 1 yil ve 14.03.1996-07.01.2004 kadar 8 yıl üniversitede vizeli kadroda çalıştım 07.01.2004 memur oldum halen calismaktayim 15.09.2015 tarihli % 55 engelli surekli raporum var erken emekli olabilirmiyim maas ne kadar alirim ve toplu para alirmiyim tesekkurler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Nalan Hanım.

  40. Hayati Kargavus dedi ki:

   Merhaba Yusuf bey, Ben 28.11.1961 dogumlu, Berlinde yasiyorum.Berline 1971 de geldim. Yurtdisindan borclanarak Emekli olmak istiyorum Türkiyeden. Türkiyeden hic calismisligim yok. Su an halen Almanyada calismaktayim 24 Yildir. Calismama ragmen Borclanmayi yapip Emekliligi dondurabilirmiyim isten cikana kadar ? Mümkünse ,kac günden borclanirim, asagi yukari ne kadar öderim, SSK mi Bagkurmu, Dilekcemi Almanyadan Antalyadaki SGK ya gönderebilirmiyim Postayla? Mümkün oldugu kadar cevaplayabilirseniz memnun olurum. Tesekkürler!

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yurt dışı borçlanması için öncelikle Türkiye’de SGK girişinizin bulunması gerekiyor, Hayati Bey. Gerekli bilgiler için konsolosluğa başvurabilirsiniz.

  41. kadir dedi ki:

   Merhaba 15,06,1995 sigorta başlangıç tarihim askerlik den sonra sigortalıyım 15,11,1992 askerlik borçlanmasını miktarını öğrenmek istiyorum ve ödemem dahilinde emeklilik gününde degişiklik olur mu prim gün atım 6114 gün.son bir sorum fazla prim gün sayısının emeklilik maaşıma yansıması nedir. Cevpalarsanız memnun olurum şimdiden teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Askerlik borçlanması ile emeklilik yaşınız geriye çekilecektir. Detaylı bilgi için SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz, Kadir Bey.

  42. Mehmet dedi ki:

   Türkiye´de bir hafta çalışmışlığım var.1995´te18 ay askerliğimi tamamlayıp Almanya´ya geldim 2006´dan beride çalışıyorum.
   Kaç yaşında ve nezaman emekli olabilirim?
   Teşekkür ederim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Askerlik borçlanması ev yurt dışı borçlanması yaparak prim günlerinizi belirleyebilirsiniz. Konsolosluktan ya da SGK müdürlüklerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

  43. ozturk adamhasan dedi ki:

   Su an memur olarak çalışıyorum 1993 de memurluğa başladım 1987 yılından SSK girişim var stajdan dolayı,1988 yılında prim yatarak SSK kaydim var. şu an için ilk işe giriş tarihi olarak hangisini dikkate almaliyim emeklilik takibim nasıl olacak,1970 doğum yılım tesek

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devletten kontrol edebilirsiniz. İlk işe giriş tarihi bölümünde yazan tarih geçerli olacaktır. Hizmet birleştirmesi yapabilirsiniz.

  44. ÇETİN dedi ki:

   İYİ GÜNLER.1975-2011 YILLARI ARASINDA ÇALIŞMIŞ BİR ÖĞRETMENİN NET EMEKLİ MAAŞI NE KADARDIR ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maaşın miktarı konusunda bir bilgi veremiyoruz maalesef.

  45. MEHMET dedi ki:

   MERHABALAR;

   EŞİM 15.03.1967 DOGUMLU VE 10.08.2010 TARİHİNDEN BERİ TARIM BAĞKURU PRİMİ ÖDEMEKTEDİR. NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİR.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    58 yaş şartı ve 9000 prim gününü sağlamanız gerekir.

  46. Yasemin korkmaz dedi ki:

   Yusuf bey lütfen cevaplayın babam 12.05.1958 doğumlu 210 günluk askerlik primi yatırdık toplamda 3667 günü var ne zaman emekli olabilir.cevaplayabilirmisiniz

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    3600.günü tamamladığı tarihe göre emeklilik yaşı değişmektedir. 2014 sonrası primler tamamlanmışsa 60 yaşında emekli olabilir.

  47. Zafer Çelik dedi ki:

   Merhaba babam 06.04.2016 tarihinde is yerinin ihmali yüzünden is kazası sonucu vefat etti. İş yeri sgk ya is kazası bildiriminde bulunmadı normal ölüm gibi maaşını yapmaya çalışıyorlar. Bu konuda annemin alacağı maaş değişir mi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  48. cenk turan dedi ki:

   iyi günler.. annem hem ölen ssk lı eşinden hem de ölen ssk lı babasından aynı anda maaş alabilir mi acaba..dedemin ölüm tarihi 2001 ve babamın ölüm tarihi 2012..kolay gelsin

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    2008 sonrası ölümler için çift maaş durumu olmuyor maalesef.

  49. Hasan dedi ki:

   Yusuf Bey,
   23.10.1989 tarihinde göreve başlayan, 28.03.1970 doğumlu bayan memur ne zaman emekli olur.
   Yanıtınız için şimdiden teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    20 yıllık hizmet süresi sonunda emekli olabilir.

  50. Hasan Altuntaş dedi ki:

   Yusuf Bey,
   23.10.1989 tarihinde göreve başlayan, 28.03.1970 doğumlu bayan memur ne zaman emekli olur.
   Yanıtınız için şimdiden teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    20 yıllık hizmet süresi tamamlandığında emekli olabilir.

  51. Metin dedi ki:

   Merhaba Esim 28-04-1977 Dogumlu 16-12-1991 sigorta girisi var 1996 dan beri yurt disinda yasiyor Ve Odenmis 1600 gunu var Binim sorum kac yasinda emekli Olabilir yaklasik nekadar odeme yapmamiz gerekiyor.Tesekkurler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yurt dışı borçlanması yapması gerekir. Hesaplaması için konsolosluğa başvurabilir.

  52. Tamer Doğruer dedi ki:

   Merhaba, Ben Tamer DOĞRUER
   Eşim,30.01.1974 doğumlu. 08.10.1999 yılında öğretmenliğe başladı. Ne zaman emekli olur?
   Ayrıca bende 21.02.1975 doğumluyum. 12.10.1998 yılında öğretmenliğe başladım. 14.06.1990 tarihinde sigorta girişim yapıldı. Ne zaman emekli olurum? Teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    58 yaş ve 9000 prim günü şartını sağladıktan sonra emekli olabilir. Siz ise hizmet birleştirmesi yapabilirsiniz. Kurumunuz ile görüşebilirsiniz. Toplamda 25 yıllık hizmet sürenizi tamamlamanız gerekir.

  53. Ayşe Ay dedi ki:

   Merhaba,eşim 11/05/1971 doğumlu.Eylül 1989 Emekli Sandığı girişi var.15/05/2004 tarihine kadar ordu mensubu olarak görev yaptı.3 yıl 9 ay da yıpranması çıktı.2004 den bu yana herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna prim ödemedi.Hangi şartlarda ve ne zaman emekli olabilir?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Toplamda 25 yıllık hizmet süresini tamamladıktan sonra emekli olabilir.

  54. hasan dedi ki:

   506 sayılı kanunun
   2. maddenin
   a) fıkrası (solunum ve cilt yoluyla vücuda geçen gaz veya diğer zehirleyici maddelerle çalışılan iş yerleri)
   e) fıkrası (tabi ışığın hiç olmadığı münhasırhan suni ışık altında çalışılan iş yerleri)
   4. maddenin
   2) fıkırası (zehirli boğucu yakıcı öldürücü ve patlayıcı gaz asit boya işleriyle gaz maskesi ile çalışmayı gerektiren işlerde
   bu 3 maddeye görenergis ve boydak holding teçalışılmış olup neregis holding te 1993-2003 yılları arası çalışılmış 2004-2007 arası boydak honding te arsı çalışılmış oluıp erken emeklilik için vermiş olduğu her yıla 90 günlük ek gün alabilmek için ne yapılması gerekir.Dava açtığımız taktirde zaman aşımı ne olur.Kazanma şansımız olur mu ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  55. mustafa dedi ki:

   1984 yılında iki yıl süreyle çalıştığım işyerinde sigorta yapmamışlar. Bu işyeri hakkında ne yapmam lazım.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine bildirebilirsiniz.

  56. Erol Şahin dedi ki:

   merhaba eşim 1983 sigorta başlangıcı 06/06/2016 itibarı ile 3600 günü doldurdu 58 yaşını bitirdigindemi yani 59 dan gün alıncamı emekli elabilir bunu ögrenmek istiyorum birde 58 yaş deniyor ögle degilse 59 dan gün alınca diye degiştirsinler insanların kafası karışmasın şimdiden teşekkür ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    58 yaşını tamamlayınca emekli olabilir. Yani 59’dan gün alınca.

  57. nedım kaya dedi ki:

   12 05 1968 dogumluyum ılk ssk 01 12 1989 suan 7800 prım var 28 02 1988 28 08 1989 tehrıs 18 ay askerlık 2001 de 540 gun prım yatırıldı ne zaman emeklı olurum sımdıden tesekurler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    50 yaşınızı tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

  58. Güler Çelik dedi ki:

   Merhabalar
   01/01/1970 doğumluyum.
   1993 ve 1997 yılında iki doğum yaptım.
   10/08/2000 tarihinden, 28/02/2016 tarihine kadar 4B kapsamında prim ödemesi yaptım.
   Bu durumda doğum borçlanması yapılması durumunda ne zaman emekli olabilirim.
   Emekli olduğum da maaşı yüksek olacağı için, eksik olan gün sayımı ise 4A kapsamında sigortalı olarak doldurmayı düşünüyorum.Bu uygulama alınacak olan emekli maaşını yükseltir mi ?
   İlginiz için çok teşekkür eder saygılar sunarım.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğumlarınız sigorta girişinden önce olduğu için maalesef doğum borçlanması yapamıyorsunuz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  59. Tülin Ural dedi ki:

   Merhaba

   Doğum tarihim eylül 1972. Kadınım.
   15.4.1992’de 4a ile işe başladım. Prim günüm 454
   Bir süre kesintiden sonra 26.10.1998’de 4c ile işe başladım, prim günüm 2760
   Kaç yaşında ve hangi tarihte emekli olabilirim?
   (Ayrıca 4 ay önce doğum yaptım. Doğum borçlanması yolu ile hemen emekli olabilir miyim?)

   Cevap için teşekkürler ve iyi çalışmalar

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Kurumunuza hizmet birleştirmesi için başvurabilirsiniz. Emeklilik şartlarınız değişiklik gösterebilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  60. Derya Yilmaz dedi ki:

   Merhaba bana ocak/Şubat 2001 tarihinde 15 günlük sigorta yapılmıştı. Bunun tam tarihine nasil ulaşabilirim ve normal sigorta gün sayıda nasıl ekletebilrim
   Kayıtlarda 01.08.2001 olarak görünüyor sigorta başlangıcim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devlette detaylı olarak görebilirsiniz.

  61. İlhan dedi ki:

   İşe giriş tarihim 1991 çıkış 1993 evlendiğin için çıktım hiç çalışmadım geçen sene 7.8 ay kadar çalıştım 3 çocuğum var çocukborçlanmasıyla birlikte nezaman emekli olurum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    3 çocuk borçlanması yapabilirsiniz. Emeklilik şartlarınız 5525 prim günü ve 48 yaştır.

  62. Kemal dedi ki:

   İyi geceler bizim yıllardır çözemediğimiz bir sorumuz olacaktı cevaplarsanız Çok Minettar kalırız size. Babam 1955 doğumlu 1984 yılında bagkur kaydı olduğu halde yeşil kart icin iptal etmiştir bize bu kayıt tEkrar canlandırılır deyip bizden para alıp sonrada arkalarına bile bakmıyorlar lütfen yardımcı olun bir umut varmı acaba imkansızmış saygılarımla arz ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Bu tür durumlara sıkça rastlanıyor maalesef. Şuan yapabilecek pek bir şey görünmüyor gibi mahkemelere başvurabilirsiniz ancak sonuç alamayabilirsiniz.

  63. kübra dedi ki:

   İyi günler
   annem 2015 de tarım bağkurundan emekli oldu 2015 torba yasasına göre prim borçları silinecek dediler.bankalar kredi verecek dediler. ancak borç 32 milyar olunca banka krediyi aylık düşük olduğu için vermedi. fakat annem emekli prim borcunu ödeyemedik annemin emekliliği kaldı. 2016 yılında devlet tekrar bir şans verecek mi ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  64. Gürkan dedi ki:

   1968 doğumluyum işe giriş tarihim 1986 dır. Günümü tamamladım. Yaş olarak sadece 49 dan gün almam yetiyormu yoksa 49 yaşımı tamamen bitirmem gerekiyor mu?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    49 yaşınızı tamamlamanız gerekir.

  65. nimetullah edebali dedi ki:

   25.07.1964 dogdum.1.11.1983 ssk işe basladım.toplam 1370 gun siğ.yatmıs.sonra kendi işimi kurdum.3.8.1994 den 6.ayın 2008 kadar bagkur yatırdım.su anda ş yapmıyorum.borcum var .nasıl bır yol izlemelıyim.emeklı olmam için ne kadar gunum var.tşk.ler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hizmet birleştirmesi yapabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  66. Mustafa Burçak dedi ki:

   01.01.1972 doğumluyum, sigorta giriş tarihim: 13.12.1993
   Maden Yer altı Sigorta Pirim Sayısı: 2608
   Yer üstü Sigorta pirim Sayısı: 198
   Bağkur Pirim Sayısı: 511

   bu durumda ne zaman emekli olabilirim, çok teşekkür ederim, iyi günler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hizmet birleştirmesi yapmanız gerekir. SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz. Kurumda emeklilik şartlarınız belirlenecektir.

  67. Nilgün dedi ki:

   Merhaba yusuf bey, 1976 doğumluyum ve 01.02.1989 yılında işe başladım ve 6000 prim günüm ödendi. Şuan için bir rahatsızlığım mevcut ve bununla ilgili malulen emekli olabiliyorum.Sorum şudur ki; eger malulen emekli olursam emekli maaşını ne kadar düşük alırım?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maaş düşük olur ancak bunu saptamak zor. En net SGK müdürlüklerinde öğrenebilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  68. Ahmet dedi ki:

   1988 sigorta başlangıcım
   3200 iş günüm var
   4.9.1969 doğumluyum
   Ne zaman emekli olurum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    51 yaş ve 5450 pri günü şartını sağladığınızda emekli olabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  69. Arif Parlak dedi ki:

   Merhaba Yusuf bey 25.02.2015’inde emekli oldum ve 01.03.2016 esnaf olarak işyeri açtım maaşımda ne gibi farklılıklar olur. Bana bi getirisi olurmu?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Herhangi bir fark oluşmaz.

  70. Ayşe dedi ki:

   Ağustos 2008 girişli sigortam var ve o yıldan beri düzenli olarak devam ediyor.kaç yılında ayrılıp yaşı beklemek için hak kazanicam

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    9000 prim gününü sağladıktan sonra ayrılıp tazminat alabilirsiniz. 3600 günden de ayrılabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.