Emeklilik

EMEKLİLİK GÜN SAYISI

Emeklilik gün sayısı ; İnternet üzerinde pek çok kez aranmaktadır. Bu da konuyu merak edenlerin çok olduğu anlamına gelir. Çalışma hayatında yıllar geçirmek ve uzun sure boyunca da emek harcamak, nihayetinde emekli olma şansını da beraberinde getirir. Böylece belli bir yasa kadar ve belli bir sure dahilinde çalışmış olan kişiler, artık çalışma hayatından çıkarlar. Bu esnada ise hayatlarını kendilerine tanınan emekli maaşı ile idame ettirmek durumunda olurlar. Alınan bu emeklilik maaşının miktarı; yapılan ise göre ve çalışma zamanında alınmış olan maaşa göre değişkenlik gösterse de, söz konusu maaş için belli bir alt sınır ve üst sınır da mevcuttur. Bununla beraber 2018 yılı için aylık emekli maaşları emekli memur için en az 2721 TL’dir. 2018’in en yüksek emekli maaşı ise 10956 TL olmuş durumdadır.


Emeklilik için hak kazanmak adına, ilgilidir devlet kurumları tarafından belirlenmiş olan gün sayısı kadar çalışma hayatında bulunulmuş   olunmalıdır. Bunun yanında emekli olmak için belirlenmiş olan yaş sınırı da tamamlanmış olmalıdır. Bu şartları sağlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, emekli olmaya hak kazanmış kişiler olurlar. Emeklilik işlemlerinin takibi ise en sağlıklı şekilde e devlet portalı üzerinden yapılır.

Emeklilik Gün Sayısı

Emeklilik gün sayısı araması yapıldığında da muhtemelen karşınıza e devlet portalı çıkacaktır. E devlet, resmi işlemlerin takibi ve düzenlenmesini internet üzerinden sağlayan online işlem sağlayan resmi bir portalıdır. Bu portal üzerinden dileyen kişiler; zaman ve vakit sorunu yaşamadan istedikleri yerde ve istedikleri zamanda pek çok resmi işlemi gerçekleştirme imkanı bulur. Ayrıca aynı şekilde resmi işlemlerin takibini de gerçekleştirme şansı bulur. Tüm bu işlemleri e devlet üzerinden gerçekleştirmek için sadece internet bağlantısının var olması yeterlidir. Eskiden çok daha meşakkatli olan emekli sicil no sorgulama işlemleri günümüzde e devlet aracılığı ile çok kısa sürede yer, mekan farketmeksizin öğrenilebilir. Ayrıca emeklilik gün sayısı konusu hakkında aşağıdaki gibi bilgilendirme yapmak mümkündür.

E devlet Kapısı Üzerinden Resmi İşlem Gerçekleştirme ve Emeklilik Durumunun Takibinin Yapılması

Yukarıda da belirtildiği gibi e devlet kapısı üzerinden pek çok resmi işlemin ve takibin yapılması mümkündür.Emeklilik gün sayısı için de emeklilik durumu hakkında da yine e devlet üzerinden takip yapılması mümkün. E-devlet kapısı üzerinden emeklilik işlemlerinin takibi için gerekenleri aşağıdaki gibi aşama aşama şeklinde anlatmak mümkündür.

 • Öncelikle e devlet kapısından faydalanmak için ilk şifrenin postaneden alınması gerekmektedir. Bu şifre için postaneye 2 TL gibi bir ücret ödenir.
 • İlk şifre alındıktan sonra güvenlik amacıyla değiştirilmelidir.
 • E devlet kapısı üzerinden işlem yapabilmek adına öncelikle internet aracılığı ile e devlet kapısı portalına bağlanır.
 • E devlet kapısı üzerinden işlem yapmak için T.C. kimlik numarasının ilgili bölüme yazılması gerekmektedir.
 • C. kimlik numarasından sonra e devlet şifresi ile ilgili şifre bölümüne yazılmalıdır. Ayrıca şifre kullanılmak istenmiyorsa e devlet üzerinden bankacılık şifreleri ile de işlem gerçekleştirilebilir. Bunun için sadece şifre seçeneği yerini banka şifresinin olduğu seçenek tıklanır ve işlem yapılır.
 • Yukarıdaki işlemlerin ardından çıkan arama butonuna emeklilikle ilgili aranmak ve sorulmak istenen konu yazılır. Böylece konu hakkında bilgi edinme şansı elde edilmiş olur

Yukarıda internette sıkça aratılan emeklilik gün sayısı aramaları için açıklamada bulunduk. Emeklilik gün sayısı için e devlet üzerinden gün sayısı öğrenme yöntemlerini ise aşama aşama anlattık. Aşağıda ise emeklilik hakkında dikkat edilmesi gereken konulara değineceğiz.

Emeklilik Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekli Olan Konular ve Rahat Bir Emeklilik İçin Yapılması Gerekenler

Yukarıda emeklilik gün sayısı hakkında bilgilendirmede bulunduk. Bu aşamada pek çok kişinin aklını kurcalayan resmi işlemlerin e devlet üzerinden nasıl takip edileceğine değindik. Emeklilik gün sayısı aramaları için önünüze çıkacak olan en nihai ve işe yarar sonuç; e devlet kapısıdır. Bunların yanında emeklilik hakkında dikkat edilmesi gereken hususlara da değinmek ve rahat bir emeklilik için neler yapılmasının uygun olduğuna da değinmek gerek. Emeklilik süreci içerisinde ve emeklilik sonrasında yapılması gerekenleri ve dikkat edilmesi gereken hususların bazıları, aşağıda sıralandığı gibidir;

 • Öncelikle doğru bir emekliliğin doğru zamanda olmasına dikkat edilmelidir. Erken veya geç emekliliğin neler getirip neler götüreceği üzerine iyi düşünülmelidir.
 • Emeklilik esnasında emeklilik ikramiyesi emekli olunan işyerinden alınmalıdır. Ayrıca aynı işyerinde kalan yıllık izin gibi izinlerin karşılığı da alınmalıdır. Bunun yanında olası tazminat ücretleri de talep edilmeli ve alınmalıdır.
 • Emeklilik sonrası için emekli olan kişi, sağlığına çok dikkat etmelidir. Yıllarca iş rutinine uyum sağlamış, belli bir tempo ve strese alışmış vücut; emeklilik esnasında ihmal edilmemeli ve düzenli egzersizlerle formda, zinde tutulmalıdır.
 • Emeklilikte boş zamanlar doğru şekilde değerlendirilmelidir. Bunun için yeni hobiler de edinilebilir.
 • Emeklilik sonrası herhangi bir bunalım hali yaşamamak adına, kişinin ruhsal yapısını güçlendirici sosyal aktivitelerde bulunması da önemlidir.

Yukarıda emeklilik gün sayısı ve emeklilikte dikkat edilmesi gereken konulara değindik. Unutulmamalıdır ki emeklilik, uzun süren ve meşakkatli bir çalışma hayatının sunduğu bir ödül gibidir. Bu yüzden emek sarf etmiş her kes bunun farkına varılmalıdır.

E-Devlet İle Emeklilik Gün Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım Hesaplama

SGK Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

3600 Gün İle Emeklilik Hesaplama Tablosu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu