Emeklilik

Emeklilik Evrak Takibi 2018

Uzun yıllar kamu ya da özel sektörde emek verdikten sonra bir nevi dinlenmek olarak yorumlayabiliyoruz emekliliği. Yoğun çalışma ve stres altında geçen yıllardan sonra, biraz nefes almak için yeterli sebebimiz de var. Gerekli yaş, prim ve sigorta gibi şartları karşılıyorsak da Emeklilik Evrak Takibi için ilk adımı atabiliyoruz.


Konuya bir başka açıdan bakacak olursak, yıllarca sigortalı çalışmak hem bireyi hem de ailesini etkileyen bir durumdur. Kişi çalıştığı müddetçe tüm sağlık haklarından yararlanabilir. Bu da hastanelerden tutun da eczanelere ve medikallere kadar birçok isteğinizi ya ücretsiz ya da çok az bir ücretle gerçekleştirmenizi sağlar. Herhangi bir durumda bankalarla yapacağınız işlemlerde dahi önce sigortalılık durumunuz kontrol edilir. Düzenli bir sigortalı çalışma hayatınız varsa bankalar sizden sonu gelmez kefiller ya da senet benzeri evraklar istemezler. Çekeceğiniz kredi miktarına kadar her konuda size yardımcı olurlar. Sigortalı olmak aslında devlet önünde kendini ispat etmek gibi bir şeydir.

Uzun zaman bu tip haklardan yararlandıktan sonra iş hayatınız emeklilikle birlikte bitecek, haliyle sigorta durumu da çıkmaza girecektir. Devlet bunun için adı emeklilik olan bir sistem uygulamaktadır. Emeklilik sayesinde de rahat bir yaşlılık geçirebilirsiniz. Bu süre zarfında tıpkı çalıştığınız sürede olduğu gibi her imkandan faydalanabilirsiniz. Yapacağınız emeklilik evrak takibi ile de sorunsuz bir süreçten geçip huzurlu bir emeklilik yaşayabilirsiniz.

Emeklilik İçin Hangi Evraklar Gerekir?

Ülkemizde üç tip sigorta çeşidi bulunmaktadır. Bunlar sırası ile SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı’dır. emeklilik evrak takibi konusunda sizden istenecek evraklar aşağıdaki gibi gösterilebilir:

 • SSK emeklilik başvuruları için (4a)

-Gelir vergisinden muafiyet belgesi: Bu belge alınmaz ise, emekli olunduğunda aylık maaştan % 10 oranında sosyal güvenlik destek primi kesilebilinir. Bu yüzden bu belgeye kesinlikle sahip olmalısınız.

-Sigortalı işten ayrılış belgesi

-Tahsis, talep ve beyan taahhütnamesi: Emeklilik evrak takibi için olmazsa olmaz bir belgedir. Anne, baba, eş ya çocukların ölüm durumunda aylık almaları hususunda önem arz eder. Bu taahhütnameyi almayan kişileri Sosyal Güvenlik Kurumu aylık maaşa bağlamamaktadır.

-Emekliliğe hak kazandığınızı kanıtlayan belge

gereklidir. Ayrıca e-Devlet Kapısı kullanılarak 4A Emeklilik Kaydı’nızı sorgulatabilir, 4A Emekli Aylık Bilgisi başlığı altından ne kadar emekli maaşı alacağınızı öğrenebilirsiniz.

 • Bağ-kur emeklilik başvurusu için (4b)

Bu tip bir emeklilik evrak takibi söz konusu olduğunda

– Tahsis, talep ve beyan taahhütnamesi

-Sigortalılık belgesi

gerekmektedir. Küçük bir not olarak e-Devlet Kapısı sitesinden 4B Emekli Aylık Bilgisi’ni kontrol edebilir ve 4B Emekli Aylık Kesintileri hakkında bilgi alabilirsiniz.

 • Emekli sandığı emeklilik başvurusu (4c)

Emekli sandığı üzerinden emekli olmak isteyenler için e-Devlet sisteminin kullanılması gerekmektedir. Bunun için öncelikle e-Devlet şifresiniz yoksa bile almanızı öneririz. Herhangi bir PTT şubesine giderek yeni şifre istemeniz yeterli olacaktır. 2,00 TL ücret karşılığı bu şifreyi edinebilirsiniz. Devamında:

-Tarayıcı yoluyla gireceğiniz https://www.turkiye.gov.tr/sgk-tahsis-talep-taahhut-beyan internet sayfasında  “Kimliğini Şimdi Doğrula” kısmından gerekli alanları doldurmanız gerekecektir.

-Bu basamaktan sonra ise sırasıyla işlemleri takip edin. Bu seçenek için e-Devlet Kapısı’nın uygulama alanları içinde 4C Emeklilik İşlemleri Evrak Takibi, 4C Emekli Aylık Bilgisi ve 4C Emekli Aylık Kesintileri gibi konular da vardır.

 • Herhangi bir engeliniz varsa emeklilik başvurusu

Emeklilik evrak takibi yapabilmek için aşağıdaki belgelere sahip olmalısınız. Ancak bu belgelerde değişiklik yapılabileceğini unutmamalısınız.

-Emeklilik başvuru dilekçesi

-Sigortalı isten ayrılış belgesi

– Tahsis, talep ve beyan taahhütnamesi

-Fotoğraf

– Gelir vergisinden muafiyet belgesi

gerekir.

 • Yurtdışı borçlanması ile emeklilik başvurusu

Yurtdışında çalışarak ya da yaşayarak geçmiş yıllarınız varsa bunları belgelerle kanıtlayarak emeklilik evrak takibi sürecini başlatabilirsiniz. Burada önemli olan nokta çalıştığınız yabancı ülke ile Türkiye arasında sosyal güvenliğe dayalı bir anlaşmanın imzalanmış olmasıdır. Gerekli belgeler:

-Yurtdışı Hizmet Borçlanma talep çizelgesi

-Sigortalı geçirilen zamana dair süre bildirir bir belge

-İş yerinin ait olduğu belediyeden alınacak hizmet belgesi

-O ülkenin vergi dairelerinden çalışılan süre için alınacak süre bildirir evrak

-Belli bir dönem çalışılmamışsa yine o ülkenin iş bulma kurumlarından istenebilir onaylı bir işsizlik süresi raporu

-Resmi kuruluşlardan alınacak diğer hizmet belgeleri

Not: Eğer kişi zaten resmi dairede çalışmış ise ayrıca onaylı belgelere gerek yoktur.

-Kişi bir başkası ya da devlet adına değil de kendi hesabına çalışmış ise bağlı olduğu vergi dairesi ya da diğer kurumlardan alabileceği hizmet belgesi

-Yabancı ülkedeki Türk konsolosluğu ya da sosyal güvenlik birimlerinden alacağı ve yurtdışı borçlanma için kullanacağını bildirdiği ayrıca bir hizmet belgesi

gerekmektedir.

Emeklilik Evrak Takibi Süreci Nasıl Oluyor?

Sosyal Güvenlik Kurumu resmi web sitesi ya da e-Devlet Kapısı üzerinden başvurularınızı online gerçekleştirebildiğiniz gibi, ilgili kurumunun il müdürlüklerine giderek de bizzat başvuru yapabilirsiniz. Eğer online olarak başvuru yapacak iseniz T. C. Kimlik numaranızı yanınızda bulundurun. Hali hazırda bulunan şifrenizi de kullanarak giriş ekranından emeklilik evrak takibi yapın. Ayrıca sistemlere her an ulaşım sağlayıp, evraklarınız hangi aşamada olduğunu, incelenip incelenmediğini rahatlıkla kontrol edebileceğinizi unutmayın. Bizzat yaptığınız başvurularda kurum memurları sizi yönlendirecektir. Emeklilik işlemleriniz genel olarak on beş gün ile üç ay arasında sonuca ulaşacaktır.

İsteğe Bağlı Emeklilik 2018

Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım 2018

25 Yıl Evli Kalanlara Emeklilik Yasası Çıktı Mı ?

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Merhaba Ben Özlem yıldemir sitenize daha önce yazmış olduğum soruma cevap alamamıştım ve kendimi internette aradığımda daha önceki yazdıklarımın herkesin görebileceği şekilde yayınlandığını fark ettim. Bunun sitenizden kaldırılmasını ve cevap bile alamadığım bir yazının gösterilmemesini istiyorum. İlginiz için teşekkürler Özlem Yıldemir

 2. Merhaba,
  İzmir SGK’ya yurt dışı borçlanması yaparak 16.12.2017 ‘de 5427 işgününe sahip olarak emeklilik başvurusunda bulundum. Ancak 3 ay sonra 2011 yılında çalışmış olduğum bir işletmenin Ş kodlu olması nedeniyle burada çalışmış olduğum hizmet prim günlerim olan 210 işgününün dahil olmayarak emeklilik için gerekli prim günü sayımın eksik olmasından dolayı emeklilik talebim reddedilmiştir. Bunun üzerine bilgi almak için gittiğim Antalya SGK ise emeklilik işlemlerimin devam etmesi gerektiğini ve Ş kodlu firmanın denetiminin devam ettiği ve bu süreçte emeklilik tahsisimin yapılabileceği, Ş kodunun buna engel olmayacağı, ancak K kodu olsa idi hizmet sürelerimin eksiltilebileceğini ilettiler. Ancak bu süreçte eğer denetim sonucunda firma sahte veya kontrollü kodu alırsa emeklilik maaşımdan sayılan hizmet sürelerinin geriye dönük talep edilebileceğini söylediler. Yani anlayamadığım nokta İzmie SGK farklı Antalya SGK kanumları farklı mı yorumluyor ve mağdur olan ben oluyorum. Bu konuda sizin görüşünüzü merak ediyor ve ne yapmam gerektiği konusunda beni yönlendirmenizi rica ediyorum.
  Teşekkürler.
  TC: 28493008150

 3. 19 martta emeklilik hakkımı doldurdum. 20 martta sgk ya emeklilik dilekçemi verdim. E devlette tahsis numaram falan görünüyor. Aylık tarihimde ayın 20si diyor. 1 nisandan itibaren emekli sayılırsın dediler bana ayın 20sinde yatacak olan maaş 20 günlük mü olur yoksa 1 ay üzerinden mi? Özel sektör olduğumdan ilk maaş çift mi ödenir?

  1. Merhaba,

   Emeklilik işlemleri 45-60 gün içinde sonuçlanmaktadır. Siz de gecikme olmuş. Kurumla durumu ile ilgili görüşmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı