• Emeklilik Başvurusu Sorgulama


  Emeklilik başvurusu gerçekleştirildikten sonra vatandaşlar heyecan içinde sonucun ne olacağını ve nasıl bir süreç izleneceğini merak etmektedir. Emeklilik başvurusu yapıldıktan sonra emekli başvurusu sorgulama işlemi ile kolaylıkla sürecin ne durumda olduğuna ulaşılabilmekte, maaş bağlanıp bağlanmayacağı gibi konular hakkında bilgi alınabilmektedir. Emeklilik başvurusu sorgulama işlemleri kişilerin bağlı olduğu hizmet tütüne göre değişmektedir.


  Örnek olarak kişi çalıştığı süreçte birden fazla sigorta türünde hizmet vermişse(4A, 4B,4C) bu hizmetler birleştirilmektedir. Bu birleştirme işlemi de süreci uzatabileceğinden aylığın bağlanma süresi de uzayabilmektedir. Bunun dışında İstanbul, İzmir ve Ankara gibi nüfus yoğunluğu fazla şehirlerde başvuru sayısı fazla olduğundan maaşın bağlanma süresi ve işlemin değerlendirilmesi süresi uzayabilmektedir. Emeklilik başvurusu sorgulama işlemleri yapılırken tüm bu etkenler göz önünde bulundurulmalıdır. Normal koşullarda emeklilik tahsis işlem süresi yaklaşık olarak 1-3 ay arası sürmektedir.

  Emeklilik başvurusu sorgulama adımlarıevrak kayıt sistemi aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Bu işlem ise TC kimlik numarası ile ya da E-Devlet üzerinden şifre ile gerçekleştirilmektedir. Bununla birlikte emeklilik başvurusu yapılmış olan SGK merkezi aranarak emeklilik tahsis merkezi ile iletişime geçilebilir. Görevli memur ile görüşülerek varide numarası veya TC kimlik numarası ile konu ile ilgili ayrıntılı bilgi alınabilmektedir.

  TC Kimlik Numarası İle Emekli Başvurusu Sorgulama

  Hiçbir şifre olmaksızın yalnızca TC kimlik numarası ile gerçekleştirilen emekli başvurusu sorgulama işlemi ile evrak hareketleri görüntülenmektedir. Çok fazla resmi terim ve ayrıntı yer almaması nedeni ile tercih edilen bu sistem ise emeklilik başvuru işlemleri kolaylıkla takip edilebilmektedir. İşlemi gerçekleştirebilmek için ise https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/ bağlantısına tıklanıp TC kimlik numarasının girilmesi gerekmektedir.

  E-Devlet Emeklilik Başvurusu Sorgulama

  1. E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilecek emeklilik başvurusu sorgulama işlemi için emeklilik başvurusu yapılan günden 15 gün sonrasından itibaren sayfa ziyaret edilip maaşın bağlanıp bağlanmadığı kontrol edilebilmektedir.
  2. Aylık maaş bilgileri sayfası düzenli olarak kontrol edilerek bu sayfa aracılığı ile de maaşın bağlanıp bağlanmadığı güncel olarak kolayca kontrol edilebilmektedir.
  3. E-Devlet emeklilik başvuru su sorgulama işlemi yapılırken çalışılan sürede bağlı olunan kurum seçilerek girişyapılmalıdır. Bu kurumlar ise 4A(eski adıyla SSK), 4B(eski adıyla BAĞ-KUR), 4C(eski adıyla Emekli Sandığı) olarak üç türden oluşmuştur.
  4. Ayrıca tüm bunların dışında vatandaşların emekli başvurusu sorgulama hizmetinden yararlanma hakkı SGK kurumlarında da geçerlidir. Emeklilik başvuru işlemi yapılan SGK kurumuna gidilip başvurunun durumu ve maaşın bağlanıp bağlanmadığı hakkında ayrıntılı bilgi alınabilmektedir.

  emeklilik başvuru1

  Sponsorlu Bağlantılar

  Daha sonra ise yönlendirildiğiniz sayfada T.C. kimlik numaranızı giriniz. Sonrasında sağ tarafta bulunan kayıt yılı kısmında doğru bir şekilde belirtiniz. İstenilen bilgileri doğru bir şekilde girdiğinizden emin olduktan sonra ise “Evrak Ara” butonuna tıklayınız.

  emeklilik başvuru2

  Bu adımlar doğru bir şekilde uyguladığımız takdirde emeklilik başvuru sonucu sorgulama işlemini tamamlamış olursunuz. Bu şekilde başvuru da bulunduğunuz emeklilik işlemleri hakkında detaylı bilgileri edinebilir, işlemlerin takibini gerçekleştirebilirsiniz.

  SGK Emeklilik Başvurusu Nasıl Gerçekleştirilir?

  Kişi eğer emeklilik şartlarını taşıyor ise emeklilik başvurusu yapabilmek için iki farklı yol bulunmaktadır.

  1. Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidilerek kurumun belirlediği evrakların doldurulması ve başvurunun gerçekleştirilmesi
  2. PTT şubelerinden 2 TL karşılığında kişiye özel E-Devlet şifresi alınarak internet üzerinden E-Devlet aracılığı ile emeklilik başvurusunun gerçekleştirilmesi

  Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile yapılan başvurularda 4A grubundan yani eski SSK çalışanları ile 4B grubu yani eski BAĞ-KUR çalışanlarının yapması gereken işlemler farklıdır. 4A yani SSK çalışanlarının izleyeceği adımlar;

  • Tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi formu tutarlı ve doğru şekilde, tüm açıklamalara dikkat edilerek doldurulmalıdır.
  • 1 tane yeni yakın tarihte çekilmiş vesikalık fotoğrafgötürülmelidir.
  • Vergi indiriminden yararlanıyor olan 4A yani SSK’ya bağlı kişiler için Gelir Vergisi Muafiyet Belgesi alınmalıdır.
  • İşten ayrılan 4A(SSK) çalışanları işten ayrıldıktan sonraki on gün süresince emeklilik başvuru işlemi yapılırken yanlarında Sigortalı İşten AyrılBelgesi de almaları ve belgeyi yetkililere teslim etmelidir.
  • 4A yani SSK’ya bağlı çalışan TC vatandaşlarının emeklilik başvurusu işlemlerini gerçekleştirebilmek için yukarıdaki adımları gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bu adımlar geçekleştirildikten sonra ise emekli başvurusu sorgulama işlemi yapılabilmektedir.

  4B grubu yani BAĞ-KUR’a balı çalışanların emeklilik başvurusunda izleyeceği adımlar ise;

  • Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi adlı belge ayrıntılı olarak incelenerek tutarlı ve eksiksiz şekilde doldurulmalıdır. Belge internetten bulunabilmekte ya da müdürlüklerden istenebilmektedir.
  • Vergi kaydı, dernek ya da oda kaydı olan BAĞ-KUR çalışanlarının sigortalılık belgesi formunu doldurması gerekmektedir.
  • 1adet yakın tarihte çekilmiş vesikalık fotoğraf gerekmektedir.
  • 4B grubunda BAĞ-KUR çalışanlar yukarıdaki belge ve evrakları eksiksiz ve doru doldurdukları takdirde emeklilik başvurusu işlemi gerçekleştirilmektedir. Ancak evraklar eksik veya yanlış olursa işlem uzamakta ve zorlaşmaktadır.
  • Emeklilik başvurusu işlemi gerçekleştirildikten sonra işlemin onaylanıp onaylanmadığı ve emeklilik maaşının bağlanıp bağlanmadığı gibi durumlar emeklilik başvurusu sorgulama ile öğrenilebilmektedir.

  E Devlet İle Emeklilik Başvurusu Yapma

  Önceki dönemlerde emeklilik başvuru işlemi gerçekleştirmek için formun posta ile gerekli kurumlara gönderilmesi gerekmekteydi. Uzun ve yorucu bir süreç olan bu başvuru artık E-Devlet üzerinden oldukça kolay ve pratik bir şekilde gerçekleştirilmektedir. E-Devlet ile emeklilik başvurusu için izlenmesi gereken adımlar ise;

  • E-Devlet sistemine TC kimlik numarası ve E-Devlet şifresi aracılığı ile giriş yapılır.
  • Sisteme giriş yapıldıktan sonra talep ve istek beyannamesi ile istenen alandaki tüm bilgiler eksiksiz şekilde doldurulmalıdır.
  • Eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulan form direkt Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerine bağlı bulunan Merkezi Evrak Servisine yollanır.
  • Merkezi Evrak Servisine yollanan form ile başvuru gerçekleştirilir.

  Emeklilik Başvurusu Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

   

  Ne Zaman Emekli Olurum ? 4A – 4B – 4C

  Emekli Maaşım Bağlandı Mı, Ne Zaman Bağlanır

  4500 Gün Emeklilik Şartları Nelerdir, Maaşı Ne Kadar?  tıkla sorunu sor

  Emeklilik Başvurusu Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın