• 2019 Emeklilik Aylığı (Maaşı) Hesaplama Nasıl Yapılır ?

  2019 Emeklilik aylığı (maaşı) hesaplama işlemleri nasıl yapılır ? her sigortalının merak konusu olmaya devam etmektedir. Emekli olma ve alınan emekli aylığının miktarı gibi parametreler emeklilik türüne göre değişkenlik göstermektedir. Ülkemizde SSK, Bağ-kur ve Emekli Sandığı olmak üzere üç farklı sosyal sigorta türü bulunmaktayken bu sigorta türleri daha sonradan yapılan reformlarla Sosyal Sigortalar Kurumu çatısı altında birleştirilerek yeniden düzenlenmişlerdir.


  SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı olarak kurulan bu sigorta türleri SGK bünyesinde birleştirildikten sonra emekli maaşı hesaplama 4A, 4B ve 4C olarak yeniden adlandırılmışlardır.

  Sigortalı Olma Türlerine Göre Emeklilik Türleri Nelerdir?

  Ülkemizde 01 Ekim 2008 tarihli ve 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu çerçevesinde yapılan reform ile Sosyal Güvenlik Kurumu olarak birleştirilen SGK’da yukarıda da belirttiğimiz üzere üç sigorta türü bulunmaktadır. Bunlar;

  • 4A, bir iş yerinde çalışarak sigorta yaptırılan eski adıyla SSK’lı sigortalıları,
  • 4B, kendine ait bir işletmesi olan esnafları ya da çiftçilik yapıp kendi sigortasını ödeyen eski adıyla Bağ-kur’lu sigortalıları,
  • 4C, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan ve sigortası kamu tarafından yatırılan eski adıyla Emekli Sandığı olan sigorta türleridir.

  Burada sıklıkla karıştırılan bir isim benzerliğine dikkat çekmek gerekiyor. Kamuda 4a, 4b ve 4c adıyla kadro tipleri bulunmaktadır. Bu kadro tipleri 4a kadrolu, 4b sözleşmeli, 4c ise kamu işçisi kadro tiplerini ifade etmektedir. Sigorta türü olan 4C ile kadro türü olan 4c karıştırılmamalıdır.

  Kamuda çalışan herkes eski adıyla Emekli Sandığı olan 4C sigorta türüne tabidir, yani kadrolu olarak 4a türündeki kadro türünde hizmet veren kamu çalışanı sigortada 4/C’lidir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Emekli maaşı hesaplama siteleri üzerinden arama yapılırken bu değişkenler mutlaka belirtilmelidir çünkü 01 Ekim 2008 tarihinden önce işe başlayan sigortalıların emekli aylıkları en çok bu değişken üzerinden hesaplanmaktadır.

  4/A Emekli Aylığı (Maaşı) Hesaplama Nasıl Yapılır ?

  Eski adıyla SSK, yeni adıyla 4A olan sigorta türünde emekli maaşı hesaplamak için en önemli değişken sigortalının ilk işe giriş tarihidir. Bunun sebebi ise farklı zamanlarda yapılan sosyal sigorta reformlarıdır. Yakın tarihimizde iki önemli reform yapılmış ve bu reformlar sonrasında işe başlayanların sosyal haklarında birtakım değişiklikler olmuştur. SSK yani 4A’lı sigortalıların işe başlangıç tarihlerine göre emeklilik yaşı ve emekli aylığı miktarları şu tarihlere göre değişkenlik göstermektedir;

  • 2000 yılı Ocak ayından önce ilk kez sigorta girişi yaptıranlar,
  • 2000 yılı Ocak ayı ile 2008 yılı Ekim ayı arasında ilk kez sigorta girişi yaptıranlar ve
  • 01 Ekim 2008 sonrası ilk kez sigorta girişi yaptıranların sosyal hakları birbirine göre bazı farklılıklar göstermektedir.

  Şimdi bu sigorta başlangıç tarihlerindeki değişikliklerin 4A emekli maaşı hesaplama robotunda ne gibi değişikliklere neden olduğuna detaylı olarak bakalım.

  2000 yılı öncesinde sigorta başlangıcı olan kişilerin emekli aylıkları, gösterge rakamı ve aylık bağlanma oranı çarpılarak elde edilen sonucun hesaplanmasıyla bulunur. 2000 öncesi dönem için aylık bağlama oranı, %60’dır. Bu dönemde işe başlayanların emekli aylıkları diğer dönemlere göre oldukça avantajlıdır.

  2000 yılı Ocak ayı ile 2008 yılı Ekim ayı arasında sigorta başlangıcı olan kişilerin emeklilik aylıklarının hesaplanmasında gösterge rakamı kaldırılarak bunun yerine güncelleme katsayısı getirilmiştir. Güncelleme katsayısı, büyüme hızı ve TÜFE rakamlarındaki değişiklik esas alınarak belirlenmektedir. Güncelleme katsayısı ve aylık bağlanma oranının çarpımı bize emekli aylığını verecektir. Bu dönemdeki aylık bağlama oranı ise en az %35’dir.

  2008 yılının Ekim ayı ve sonrasında ilk sigorta girişini yaptıran 4A’lılar ise bu üç dönemin en az emekli aylığını alacak olanlar diyebiliriz. Bu dönemde emekli aylıkları hesaplanırken güncelleme katsayısı TÜFE ile büyüme hızının %30’u şeklinde alınır yani bir önceki döneme göre daha düşük olan güncelleme katsayısı düştüğü gibi aylık bağlanma oranları da yıllık %2’ye düşürülmüştür. Bu dönemde aylık bağlama oranı yaşlılık ve ölüm için en fazla %40’dır. SSK emekli maaşı hesaplama – ne kadar maaş alırım diyenler için emekli maaşı hesabı bu şekildedir.

  4/B Emekli Aylığı (Maaşı) Hesaplama Nasıl Yapılır ?

  Bağ-kur adıyla da bilinen 4B türündeki sigortalılık genel olarak iki ana başlığa ayrılır. Bunlar Esnaf ve çiftçi olarak hayatlarını kazanan şahısların sigortalılıkları 4B sigorta türündedir. Bu sigorta türünde de 4A’lı sigortalılarda olduğu gibi yine 2000 yılı öncesi, 2000 yılı ile 2008 yılı Ekim ayı arası ve 2008 yılı Ekim ayı sonrası işe başlangıç tarihli olmak üzere 3 dönem üzerinden emekli aylığı hesabı yapılmaktadır.

  2000 yılı öncesi sigorta başlangıç tarihi olan şahısların emekli aylığı hesaplanırken, gösterge rakamı, aylık bağlanma oranı çarpımıyla elde edilen rakam üzerinden hesaplanmaktadır. Bu dönemde aylık bağlanma oranı en az %70 olarak hesaplanmaktayken 25 yılın üzerindeki her çalışma yılı için de %1 oranında arttırılmaktadır. Emekli maaşı hesaplama formülü 2019 yılında 2000 yılı öncesi sigorta başlangıç tarihi olanlar için bu şekilde hesaplanmaktadır.

  2000 yılı ile Ekim 2008 dönemi arasında sigorta başlangıcı olan şahısların emekli aylığı hesaplanırken bu dönemde de yine 4A’lı sigortalılarda olduğu gibi gösterge rakamı yerine büyüme hızı ve TÜFE rakamlarıyla elde edilen güncelleme katsayısının, aylık bağlanma oranıyla çarpılması sonucu bulunur. Bu dönemde aylık bağlanma oranı ilk on yıl için %35 olarak belirlenmekte sonradan ödenen her yıl için %2 oranında arttırılmaktadır.

  2008 Ekim ayından sonra sigorta başlangıcı yapan Bağ-kur’luların emekli aylıkları hesaplanırken de yine aynı SSK’lılarda olduğu gibi hem güncelleme katsayısı hem de aylık bağlanma oranı oldukça düşüktür. Güncelleme katsayısı TÜFE ile büyüme hızının %30’u şeklinde alınırken aylık bağlanma oranı ise %50 olup sonradan ödenen her yıl için %2 oranında alınmaktadır.

  4/C Emekli Aylığı (Maaşı) Hesaplama Nasıl Yapılır ?

  Eski adıyla Emekli Sandığı olan ve daha sonra yapılan reformla 4C olarak isimlendirilen sigorta türünün diğerlerinden en büyük farkı kamu çalışanlarının faydalanabildiği bir sigortalılık türü olmasıdır. Memur emekli maaşı hesaplaması yapılırken 4A ve 4B’lilerden farklı olarak hesaplama yapılmaktadır. Bunu nedeni kamu çalışanlarının unvan, kademe, derece, emeklilik derecesi, kademesi gibi pek çok farklı parametreyi barındırıyor olması gösterilebilir.

  4C’li sigortalılar emeklilik aylıkları ve ne zaman emekli olabilecekleri gibi pek çok sorularının cevaplarını kanunda belirtilen tablolardan bulabileceklerdir ancak bu ve buna benzer soruların tam cevaplarını emeklilik hak edilmeden önce hesaplatmak pek doğru sonuçlar vermeyecektir. Bunun sebebi ise emeklilik dönemine kadar pek çok parametrede değişiklikler olacak olmasıdır.

  4A, 4B ve 4C’li Sigortalılar Emekli Aylıklarını Nereden Görebilir?

  SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı olarak da bilinen bu sigortalı türlerinin emekli aylıklarını kendilerinin hesaplaması biraz zor bir durum olabilir ve uzmanlık isteyen hesaplar olarak bilinirler. Bu hesabın emeklilik tam olarak hak edilmeden hesaplanması da sağlıklı sonuç vermeyebilir ve yaklaşık sonuçlar elde edilmektedir. Emekli aylığı hesaplama veya görüntülemek için Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi sitesinden ya da E devlet üzerinden sigorta başlangıç tarihi ve prim ödeme gün sayıları gibi kriterler girilerek online olarak öğrenmek mümkündür.

  Ne Zaman Emekli Olurum? Emeklilik Hesaplama

  İsteğe Bağlı Emeklilik Şartları Nelerdir ?

  Erken Emeklilik Şartları Nelerdir ?  tıkla sorunu sor

  2019 Emeklilik Aylığı (Maaşı) Hesaplama Nasıl Yapılır ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. suat dedi ki:

   merhaba yüzde 49 engelli raporum var 4170 gün sigorta pirimim var sigorta başlangıcım 1998 özürlü olarak emekli olsam nekadar maaş alırımteşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Asgari ücretten yattı ise 1200 1400 civarı bir maaş bağlanabilir

  2. Abdullah yildiz dedi ki:

   Ben 5840 gun sigortam var 25 senden askin calistim dogum tarihim 15 08 1969 50 yasindayim sigorta baslangic 88 3 ay simdi emekli olsam nekadar emekli maasi allein.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    emekli maaşınızı sigorta ödeme tutarlarını bilmediğimiz için https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ linkinden bilgileri girerek görebilirsiniz.

  3. Havva can dedi ki:

   Merhabalar 08 09 2000 tariginde sgk girisim var sonradan %40 engelli oldum. engellu kadrosunda calusiyorum .3500 gun sayim var. Ne zaman emekli olurum .

  4. kemal dedi ki:

   Slm ben 05-05-1969 doğumluyum.ilk işe giriş SSK 14-09-1987
   30-07-2004 yılına kadar 3608 gün ssk 770 gün emekli sandığı olarak çalıştım.21-02-2008 yılından itibaren esnaf bağkuru oldum halende devam etmekteyim. Hizmet birleştirmesi yapmak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim emekli sandığının günlerinin faydası olurmu.maaşım ne kadar olur .Şimdiden teşekkürler

  5. Aysel dedi ki:

   Slm ben 2 ci evliligimi yaptim ilk evliligimde ceyiz parasi almadim bosandikdan sonra yetim maasi almaya basladim evlendim maasim kesildi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İkinci evliliğinizde çeyiz parası başvurusu yapabilirsiniz. Evlendikten sonra 5 yıllık bir zaman aşımı süresi mevcut.

   2. ALİ CAYMAZ dedi ki:

    Tip 2 diyabet hastasıyım diabetes mellitus E10-E14 yazıyor .sonradan kalp rahatsızlım cıktı Kroner arter hastalımdan raporumda I25.4 yazıyor ,ayrıca Hiperlipidemi içinde E 78.4 yazıyor doltorum kontrol için anjio oldum ana damarlarımda bir sorun cıkmadı ama kılcal damarlarımda %20 daralma varmış şimdi sizden ricam vergi indirimi için %40 rapor alabilirmiyim

  Sorunuzu Yazın