Emeklilik

2020 Emeklilik Aylığı (Maaşı) Hesaplama Nasıl Yapılır?

2020 yılında emekli maaşı (aylığı) hesaplama işlemlerini Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kendi resmî web sitesi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun her sigorta kolunu özel bir hesaplama aracı sitesinde mevcuttur. 4A, 4B ya da 4C sigorta kollarından hangisine mensupsanız SGK’nın sunduğu bu sigorta koluna ait olan hesaplama aracı ile emekli maaşı hesaplayabilirsiniz.


Emeklilik Aylıkları Nasıl Hesaplanır?

Emekli aylıklarının hesaplanması işlemleri, kişilerin emekli olup olmamasına göre değişiklik gösterir. Kişilerin şu an emekli olması durumunda sadece 2020 yılında emekli maaşına gelen %6,5 oranındaki zammı hesaplamaları, yaklaşık bir sonuç almaları için yeterli olacaktır. Ancak şu an için emekli olmayan kişilerin hesaplama yaparken e- devlet sistemini kullanmaları daha doğru olacaktır. Hesaplama işlemlerini kendisi yapmak isteyenlerin ödedikleri prim miktarlarını, prime ek promosyon miktarlarını, prim ödedikleri yıl sayısını bilmeleri gerekir. Tüm bu bilgiler e- devlet sisteminden elde edilebilir.

Henüz Emekli Olmayanlar, Alacakları Maaşları Nasıl Öğrenebilir?

Henüz emekli olmayanların alacakları maaş tutarlarını öğrenmeleri için yapılması gereken, e- devlet sistemini ya da Sosyal Güvenlik Kurumu binalarını kullanmaktır. Bu kanallardan yapılacak sorgulamalarda kişilerin emekli olma yaşı, emekli olduklarında alacakları maaş bilgilerine ulaşılabilir. Kişinin yasal değişikliklerin kesin olarak yapıldığı 2008 yılından önce mi, yoksa sonra mı emeklilik girişinin yapıldığı dikkate alınarak işlemler yürütülür.

Maaş değişimi için kesin olarak baz alınacak yıllar, 2000- 2008 yıllarıdır. Bu yıllardan önce mi sonra mı emeklilik girişinin yapılmış olduğu, alınacak maaşın miktarını ve emekli olma yaşını belirler. 2000 yılından önce emeklilik girişi yapılan kişilerin maaşları daha yüksek olmaktadır. maaşın yüksek olmasının bir diğer nedeni de, kişinin var olan maaşının yüksek olması, dolayısıyla primlerin yüksek ödenmesidir.

E- Devlet Üzerinden Emekli Maaşı Miktarı Nasıl Sorgulanır?

E-devlet maaşının sorgulanması için kişilerin e- devlet şifresine sahip olmaları gerekmektedir. E- devlet sistemine sahip olan kişiler, sisteme giriş yaparak maaş bilgisini sorgulayabilir. Bunun için PTT şubelerinden alınacak 2 TL karşılığındaki şifrenin kullanılması yeterlidir. Sayfa içerisinde bulunan e- hizmetler bölümünden Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasına ulaşılabilir. Buradan hangi emeklilik sistemine tabi iseniz, onu seçerek sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz. bu seviyede herhangi bir form kullanmanıza gerek yoktur. Bilgileriniz, T.C. kimlik numaranız üzerinden erişime açılır ve sistemden görüntülenir.

E- Devlet Üzerinden Yapılacak Sorgulama İşlemi Yazılı Olarak Alınır Mı?

E-devlet üzerinden yapılacak maaş sorgulamasını yazılı olarak almak için, kişilerin iletişim adreslerinin e- devlet sisteminde kayıtlı ve güncel olması gerekmektedir. E- devlet, ilerişim bilgileri kayıtlı olan kişilere, SMS ve e-posta ile bilgileri kalıcı hale getirme özgürlüğü kılar. Yapmak istediğiniz sorgulama için emeklilikte ne kadar emeklilik maaşı alacağınızı ekrana gördükten sonra yapmanız gereken, sorgulama sonuç sayfasının sağ üst kısmında bulunan yazdır işaretini tıklamaktır. Dilerseniz ekranın kapatma tuşunun yanında ‘Bilgileri e- posta ile al’ seçeneğine tıklayarak da işleminizi yürütebilirsiniz. Bu sayede hem sayfayı e- posta olarak alma hem de çıktı alma şansını elde edersiniz.

4/A Emekli Maaşı Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

4A emekli aylığını hesaplamak için öncelikli olarak 3600 günlük prim ödemesinin gerçekleştirilmesi gerektiğini unutmamak gerekir. Akabinde Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmî web sitesinde bulunan aylık hesaplama aracına girmeniz gerekmektedir. Bu sayfada sizden T.C. kimlik numarası, SSK sicil numarası, baba adı, nüfusa kayıtlı olduğunuz il ve doğum tarihiniz talep edilir. Bu bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girdikten sonra “Sorgula” seçeneğini tıklayarak 4A emekli aylığı hesaplama işleminizi tamamlayabilirsiniz. Talep edilen bu bilgiler arasında yer alan SSK sicil numaranızı bilmiyorsanız SSK sicil numaranızı öğrenmek için Hizmet Dökümü sorgulaması yaparak bu sorgulama içerisinde SSK sicil numaranızı ulaşabilirsiniz.

4/A Emekli Maaşı Hesaplama

Hizmet Dökümü Sorgulaması Nasıl Yapılır?

SGK Hizmet Dökümü sorgulamasını Sosyal Güvenlik Kurumu merkezlerinden yapabilirsiniz. Fakat SGK hizmet dökümü sorgulaması yapmanın kolay yöntemlerinden biri de e-devlet sistemini kullanmaktadır. e-devlet üzerinden SGK hizmet dökümü sorgulaması yapmak için e-devlet şifresine ihtiyacınız vardır. E-devlet şifrenizi ise PTT şubelerine müracaat ederek 2 TL hizmet bedeli karşılığında oluşturabilirsiniz. Eğer şifrenizi daha önce oluşturmuşsanız fakat unutmuşsanız şifrenizi yenilemek için önümüzde iki seçenek bulunur. Bunlardan ilki e-devlet giriş menüsünde bulunan şifre yenileme seçeneğidir. Bu kısımlar şifrenizi kimlik bilgileriniz ile değiştirebilirsiniz. Cep telefonu numaranızı sistemde kayıtlı değilse e-devlet sistemi üzerinden yapacağınız şifre değişikliği işlemi de yarım kalacaktır. Böyle bir durum yapmanız gereken PTT şubelerine müracaat etmek ve şifre yenileme işleminde bulunmak. PTT şubeler üzerinden yapacağınız şifre yenileme işlemi için 4 TL hizmet bedeli kesilir.

Eğer e-devlet şifrenize sahipseniz öncelikli olarak T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile e-devlet sistemine giriş yapın. Sonrasında kurumların yer aldığı kısımdan “Sosyal Güvenlik ve Sigorta” sayfasına girin ve bu sayfada yer alan hizmetler arasından “SGK Tescil ve Hizmet Dökümü” kısmını tıklayın. Açılan sayfada SGK Hizmet Dökümü belgeniz oluşturmuş olacaksınız.

İsminizden SGK Hizmet Dökümü belgesi sorgulama ki mümkündür. Bunun içinse SGK’nın resmî web sitesini kullanmanız gerekir. SGK tarafından sunulan bu hizmetten yararlanmak için web sayfasına giriş yaparken sizden talep edilecek bilgiler ise aşağıdaki gibidir:

 • T.C. kimlik numarası,
 • Doğum tarihi,
 • Nüfusa kayıtlı olunan il ve ilçe,
 • T.C. kimlik cilt numarası,

Bu bilgilerle birlikte tek kullanımlık şifrenizi de girerek sisteme giriş yapabilir ve size ait olan SGK Hizmet Dökümü belgenizle birlikte diğer bilgilerinizi de görüntüleyebilirsiniz.

4/B Emekli Aylığı Hesaplama

4B emekli maaşı hesabı işlemlerinizi de e-devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bu hizmet için de e-devlet şifresine ihtiyacınız vardır.

Eğer e-devlet şifreniz varsa izlemeniz gereken adımlar şöyledir:
 • T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile e-devlet sistemine giriş yapın.
 • “Kurumlar” sekmesinde yer alan “Sosyal Güvenlik Kurumu” sayfasına girin.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından e-devlet üzerinden sunulan hizmetlerden “4B Emekli Aylığı Hesaplama” aracını tıklayın.
 • Bu kısımda kurum seçeneğinden tarım ya da esnaf bölümünü seçin.
 • Bu işlemi tamamladıktan sonra “Sorgula” butonunu tıklayın ve işleminize devam edin.

4/B Emekli Aylığı Hesaplama

Bu sekme üzerinden 4B emekli maaşınızı hesaplamış olursunuz fakat hesaplanan bu değer net bir değer değil yaklaşık bir değerdir. Ayrıca hizmet bilgilerinizin doğru ve tam girilmemiş olması durumunda da hesaplama işleminiz tamamlanmaz. E-devlet üzerinden 4B emekli aylığı hesaplama işlemi için en az 5400 günlük priminizi bulunması gerekir.

4/C Emekli Aylığı Sorgulama İşlemi

4C emekli aylığı hesaplaması için sosyal güvenlik kurumunun resmî web sayfasında bulunan “4C (Kamu Çalışanları) İkramiye ve Maaş Hesaplama” aracı kullanılmalıdır. Bu araç üzerinden 4C emekli aylığı hesaplama işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Bu hususta kamu çalışanları 4C emekli maaşı hesaplama işlemi için aşağıdaki adımları takip etmelidir:
 • https://uyg.sgk.gov.tr/IkramiyeMaasHesapla4c/Welcome.do sekmesine girin.
 • Hesaplama aracında bulunan “Derece” kısmından derecenizi seçin.
 • “Kademe” kısmından kademinizi seçin.
 • Hizmet yılınızı girin.
 • Hizmet ayınızı girin.
 • Ek göstergenizi girin.
 • Kıdem yılınızı girin.
 • Maaş tarihinizi ilgili kısımdan işaretleyin.
 • Pay ve payda oranınızı yazın.
 • Makam + temsil + görev tazminat göstergenizi yazın.
 • İkramiye yılınızı yazın.
 • Taz.Ek göstergenizi ilgili kısma girin.

4/C Emekli Aylığı Hesaplama

4C emekli aylığı hesaplama işlemi için derece, kademe ve aylık tarihinizi kesinlikle doldurmanız gerekmektedir. Bu hesaplama aracı üzerinden yapılacak olan 4C emekli maaşı hesaplama işlemi yalnızca sizin bu hesaplama aracıyla girdiğiniz bilgiler doğrultusunda belirlenir. Yani bu hesaplama aracından alacağınız sonucun resmi bir sonuç olduğunu söyleyemeyiz. Bu hesaplama aracı ile birlikte tahmini bir 4C emekli aylığı tutarı belirlenmektedir.

Ne Zaman Emekli Olacağım?

Emekli olacağınız tarihi öğrenmek için SGK’nın resmî web sitesini kullanabileceğiniz gibi e-devlet sistemini kullanabilirsiniz. Bu seçeneklerden herhangi biri diğerinden daha zor değildir. Dolayısıyla istediğiniz yöntemi seçerek emekli olacağınız tarihe dair bir sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Fakat e-devlet üzerinden sorgulama yapmak için e-devlet şifresini ihtiyacınızın olduğunu unutmamalısınız.

SGK Üzerinden Emeklilik Tarihi Sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmî web sitesi üzerinden emeklilik tarihi hesaplaması yapmak için öncelikle SGK resmî web sitesi üzerinden ilgili sayfaya girmeniz gerekir. Akabinde emekli olacağınız tarihi öğrenmek için yapacağınız hesaplarını işlemine sizden aşağıdaki bilgiler talep edilir:

 • Doğum tarihi,
 • Cinsiyet,
 • Hizmet vermeye başlanılan tarih,
 • Herhangi bir maluliyet olup olmadığı,
 • Erken yaşlanma olup olmadığı,
 • SSK prim ödeme gün sayısı,
 • Askerlik gün sayısı,
 • Diğer kurumlarda hizmet süresi varsa bu hizmetlerin gün sayısı,
 • Fiili gün sayısı,
 • Yurt dışında hizmet verilen gün sayısı,
 • 3600 prim gününün doldurulduğu tarih.

Yukarıda yer alan bilgi taleplerinin eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlanmasının ardından ilgili sayfada bulunan “Gönder” butonunu tıklayın ve emeklilik tarihini izin sorgulama işlemini tamamlayın.

E-devlet Sistemi Üzerinden Emeklilik Tarihi Sorgulama

E-devlet üzerinden emekli olacağınız tarihi öğrenmek için öncelikle e-devlet şifresi temin etmelisiniz. E-devlet şifreniz varsa T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile e-devlet sistemine giriş yapmalısınız. Akabinde e-devlet üzerinden emekli olacağınız tarihi sorgulamak için aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

 • E-devlet üzerinde bulunan “e-Hizmetler” kısmından “Sosyal Güvenlik ve Sigorta” bölümüne girin.
 • Bu kısımda yer alan hizmetlerin arasından “Emeklilik Uygulamaları” başlığının altında “Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim?” adıyla sunulan hizmeti tıklayın.
 • Sonrasında yapmamız gereken 4A, 4B ya da 4C sigorta kolundan hangisinde bağlıysanız o sigorta kolunu seçmek ve o sigorta koluna bağlı olarak çalışmaya başladığınız tarihi girmektir.

Bu işlemin ardından e-devlet üzerinden emeklilik tarihi sorgulamamızı tamamlamış olacaksınız. Emeklilik tarihinizi de emeklilik maaşı hesaplamanızı da e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirmeniz mümkündür.

Sosyal Güvenlik Kurumu Resmi Web Sitesinden Emekli Maaşının Miktarı Hesaplanır Mı?

SGK resmi internet adresinden maaşın hesaplanması için kişinin emekliliğine ait tüm detayları bilmesi gerekmektedir. kişinin emeklilik yılını, aylığını, sigorta başlangıcını, sigorta türünü ve diğer tüm detayları bilmesi gerekmektedir. Çünkü SGK resmi sitesinde bu işlemi yapan sistem, bir hesaplama aracıdır. Verdiğiniz bilgilere göre hesaplama işlemi yaparak emeklilikte ne kadar maaş alacağınızı söyler.

Sosyal Güvenlik Kurumu Resmi Web Sitesinden Yapılacak Sorgulamada Form Doldurma İşlemi Nasıl Yapılır?

SGK maaş hesaplama formunu doldurmak için emekliliğinize dair tüm bilgilerden haberdar olmanız gerekmektedir. Size verilecek formu doldururken ihtiyacını olacak bilgiler şu şekilde sıralanabilir:

 • SSK prim ödenen gün sayısı
 • Diğer sandıklar için ödenen prim günü sayısı
 • Fiili gün sayısı
 • 3600 gün sınırının doldurulma zamanı
 • Kimlik bilgileri
 • Cinsiyete ilişkin bilgiler
 • Sigorta başlangıç tarihi ile ilgili bilgiler

Ekrana gelecek formun bu bilgilerle doldurulması durumunda kişilerin emeklilikte alacakları maaş hesaplanarak ekrana getirilir.

Emekli Maaşı Bilgisi Telefonla Alınır Mı?

Telefon kullanarak maaş bilgisi öğrenmek için ALO 170 hattı kullanılmalıdır. Kişilerin bu hattı kullanarak emekliliklerine ilişkin tüm bilgileri edinme hakları bulunmaktadır. Bu bilgileri edinebilmek için yapılması gereken, numarayı aradığınızda ulaşacağınız görevliye bilgilerinizi vermek olmalıdır. Bilgi paylaşımınızı yapmanızın ardından görevli, bilgilerinizle sisteme girerek ne kadar emeklilik aylığı alacağınızı söyler.

SMS Kullanarak Emeklilik Aylığı Bilgisi Nasıl Alınır?

SMS ile maaş öğrenmek mümkün değildir. Telefon kullanılarak emekli maaş bilgisine ulaşılabilecek tek hat ALO 170 hattıdır. Bu hatta da kişilerin SMS göndermesi mümkün değildir. Hat, sadece sesli aramalara yanıt vermektedir.

Emeklilik Zamanı Nasıl Sorgulanır?

Emeklilik zamanının sorgulanması için yapılması gereken, e- devlet sisteminden Sosyal Güvenlik Kurumu seçeneklerine girmektir. Buradan ‘Ne Zaman’ seçeneğine tıklanarak emeklilik zamanı sorgulaması mümkün hale gelir. Aynı menü içinden emeklilik aylığı da sorgulanabilmektedir. Bunun için menü içinden, kişilerin emeklilik türünü seçmesi yeterli olacaktır. Bu şekilde e- devlet sisteminden tüm emeklilik türlerinin sorgulaması yapılabilir.

Emeklilik Yaşı ve Prim Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Sigorta koluna göre SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) üzerinden; 4/A, 4/B, 4/C emeklilik yaşı ve prim hesaplama işlemlerinin yapılması mümkündür. Hesaplama sırasında ise dikkate alınan temel unsur kişinin işe başlama tarihi ve ilk sigortalılıktan itibaren yatırılan mevcut prim gün sayısıdır.

01.05.2008 tarihinden önce işe başlayan yani sigorta başlangıcı yapılanlar için emekli yaşının hesaplanmasında dikkate alınan temel unsur sigorta başlangıç tarihi olacaktır. Ancak 2008 yılı ve sonrası için belirleyici unsur primin hangi tarihte tamamlandığıdır. Bu değişkenler dikkate alındığında işe başlama tarihine göre farklı hesaplamalar yapılacağı için SGK veya e – devlet hesaplama araçlarını kullanmanız tavsiye edilir.

Ne Zaman Emekli Olurum? Emeklilik Hesaplama

İsteğe Bağlı Emeklilik Şartları Nelerdir ?

Erken Emeklilik Şartları Nelerdir ?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

11 Yorum

 1. Merhaba, benim öğrenmek istediğim konu biraz farklı. Şimdiye kadar hep kurumsal büyük firmalarda çalıştım ve dolayısıyla maaşım hep olduğu gibi göründü bu da emwklilikte maaşımı daha yüksek yapıyor ancak EYT çıkmaz ise tamamlamam gereken 700 günüm var, şu anda bir işe girsem ve asgari ücrerten sigortam ödense bu emekli aylığımı ne kadar düşürür, 2 yıl gibi bir süre tabandan sgk ödenmesi ortalamaya ne kadar etki eder. Genel hesaplamalara göre şimdi emekli olsam aylığım 3bin TL olacak gibi gözüküyor. Yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   2 yıl için yatacak asgari ücret üzerinden prim maaşınızı düşürmez. Yine 3 bin civarı bir maaş bağlanır.

 2. merhaba yüzde 49 engelli raporum var 4170 gün sigorta pirimim var sigorta başlangıcım 1998 özürlü olarak emekli olsam nekadar maaş alırımteşekkürler

  1. Merhaba,

   Asgari ücretten yattı ise 1200 1400 civarı bir maaş bağlanabilir

 3. Ben 5840 gun sigortam var 25 senden askin calistim dogum tarihim 15 08 1969 50 yasindayim sigorta baslangic 88 3 ay simdi emekli olsam nekadar emekli maasi allein.

 4. Merhabalar 08 09 2000 tariginde sgk girisim var sonradan %40 engelli oldum. engellu kadrosunda calusiyorum .3500 gun sayim var. Ne zaman emekli olurum .

 5. Slm ben 05-05-1969 doğumluyum.ilk işe giriş SSK 14-09-1987
  30-07-2004 yılına kadar 3608 gün ssk 770 gün emekli sandığı olarak çalıştım.21-02-2008 yılından itibaren esnaf bağkuru oldum halende devam etmekteyim. Hizmet birleştirmesi yapmak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim emekli sandığının günlerinin faydası olurmu.maaşım ne kadar olur .Şimdiden teşekkürler

 6. Slm ben 2 ci evliligimi yaptim ilk evliligimde ceyiz parasi almadim bosandikdan sonra yetim maasi almaya basladim evlendim maasim kesildi

  1. Merhaba,

   İkinci evliliğinizde çeyiz parası başvurusu yapabilirsiniz. Evlendikten sonra 5 yıllık bir zaman aşımı süresi mevcut.

  2. Tip 2 diyabet hastasıyım diabetes mellitus E10-E14 yazıyor .sonradan kalp rahatsızlım cıktı Kroner arter hastalımdan raporumda I25.4 yazıyor ,ayrıca Hiperlipidemi içinde E 78.4 yazıyor doltorum kontrol için anjio oldum ana damarlarımda bir sorun cıkmadı ama kılcal damarlarımda %20 daralma varmış şimdi sizden ricam vergi indirimi için %40 rapor alabilirmiyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu