Emeklilik

2020 Emeklilik Aylığı (Maaşı) Hesaplama Nasıl Yapılır?

Emeklilik aylığının hesaplanması sırasında kullanılacak ölçütler, kişinin emeklilik durumuna ait tüm detaylardır. Kişinin yaşı, cinsiyeti, emeklilik giriş tarihi, kaç yıl prim ödediği gibi detaylar, alınacak maaşı etkiler. Ayrıca sigorta başlangıç tarihi de emeklilik yaşını belirler. Bunların hesaplanması, bireysel olarak yapıldığında hatalı sonuç verecektir. Bu nedenle hesaplama motorlarının kullanılması daha doğru olur.


Emeklilik Aylıkları Nasıl Hesaplanır?

Emekli aylıklarının hesaplanması işlemleri, kişilerin emekli olup olmamasına göre değişiklik gösterir. Kişilerin şu an emekli olması durumunda sadece 2020 yılında emekli maaşına gelen %6,5 oranındaki zammı hesaplamaları, yaklaşık bir sonuç almaları için yeterli olacaktır. Ancak şu an için emekli olmayan kişilerin hesaplama yaparken e- devlet sistemini kullanmaları daha doğru olacaktır. Hesaplama işlemlerini kendisi yapmak isteyenlerin ödedikleri prim miktarlarını, prime ek promosyon miktarlarını, prim ödedikleri yıl sayısını bilmeleri gerekir. Tüm bu bilgiler e- devlet sisteminden elde edilebilir.

Henüz Emekli Olmayanlar, Alacakları Maaşları Nasıl Öğrenebilir?

Henüz emekli olmayanların alacakları maaş tutarlarını öğrenmeleri için yapılması gereken, e- devlet sistemini ya da Sosyal Güvenlik Kurumu binalarını kullanmaktır. Bu kanallardan yapılacak sorgulamalarda kişilerin emekli olma yaşı, emekli olduklarında alacakları maaş bilgilerine ulaşılabilir. Kişinin yasal değişikliklerin kesin olarak yapıldığı 2008 yılından önce mi, yoksa sonra mı emeklilik girişinin yapıldığı dikkate alınarak işlemler yürütülür.

Maaş değişimi için kesin olarak baz alınacak yıllar, 2000- 2008 yıllarıdır. Bu yıllardan önce mi sonra mı emeklilik girişinin yapılmış olduğu, alınacak maaşın miktarını ve emekli olma yaşını belirler. 2000 yılından önce emeklilik girişi yapılan kişilerin maaşları daha yüksek olmaktadır. maaşın yüksek olmasının bir diğer nedeni de, kişinin var olan maaşının yüksek olması, dolayısıyla primlerin yüksek ödenmesidir.

E- Devlet Üzerinden Emekli Maaşı Miktarı Nasıl Sorgulanır?

E-devlet sisteminin kullanılması ile emekli maaşının sorgulanması için kişilerin e- devlet şifresine sahip olmaları gerekmektedir. E- devlet sistemine sahip olan kişiler, sisteme giriş yaparak maaş bilgisini sorgulayabilir. Bunun için PTT şubelerinden alınacak 2 TL karşılığındaki şifrenin kullanılması yeterlidir. Sayfa içerisinde bulunan e- hizmetler bölümünden Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasına ulaşılabilir. Buradan hangi emeklilik sistemine tabi iseniz, onu seçerek sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz. bu seviyede herhangi bir form kullanmanıza gerek yoktur. Bilgileriniz, T.C. kimlik numaranız üzerinden erişime açılır ve sistemden görüntülenir.

E- Devlet Üzerinden Yapılacak Sorgulama İşlemi Yazılı Olarak Alınır Mı?

E-devlet üzerinden yapılacak maaş sorgulamasını yazılı olarak almak için, kişilerin iletişim adreslerinin e- devlet sisteminde kayıtlı ve güncel olması gerekmektedir. E- devlet, ilerişim bilgileri kayıtlı olan kişilere, SMS ve e-posta ile bilgileri kalıcı hale getirme özgürlüğü kılar. Yapmak istediğiniz sorgulama için emeklilikte ne kadar emeklilik maaşı alacağınızı ekrana gördükten sonra yapmanız gereken, sorgulama sonuç sayfasının sağ üst kısmında bulunan yazdır işaretini tıklamaktır. Dilerseniz ekranın kapatma tuşunun yanında ‘Bilgileri e- posta ile al’ seçeneğine tıklayarak da işleminizi yürütebilirsiniz. Bu sayede hem sayfayı e- posta olarak alma hem de çıktı alma şansını elde edersiniz.

4/A Emekli Maaşı Miktarı Nasıl Sorgulanır?

4/A emekli maaş miktarı sorgulamak için yapılması gereken, e- devlet sistemine giriş yapmak olmalıdır. Burada sol üst kısımda boşluk görülecektir. Boşluk kısmına Sosyal Güvenlik Kurumu yazılmalıdır. Aynı bölüme alt kısımda bulunan e- hizmetler kısmından da ulaşılabilir. Burada karşınıza herhangi bir form çıkmadan emeklilik ile bilgileri öğrenebilirsiniz.

4/A Emekli Maaşı Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

Ekranda bulunan ‘Ne kadar’ ve ‘ Ne zaman’ seçeneklerini kullanarak emekliliğinize ait tüm bilgileri edinebilirsiniz. Ayrıca bu aşamaları hızlı geçmek için da https://www.turkiye.gov.tr/4a-emekli-aylik-bilgisi  linkini de kullanabilirsiniz.

4/B Emekli Maaşı Miktarı Nasıl Sorgulanır?

4/B emekli maaş miktarını sorgulamak için yapmanız gereken, e- devlet şifresi ile sisteme giriş yapmaktır. Ardından en alt kısımda bulunan hizmet seçenekleri arasından Sosyal Güvenlik Kurumu seçeneğini işaretlemek olmalıdır. Burada karşınıza çıkacak emeklilik seçenekleri arasından yapmanız gereken, 4/B emeklilik bilgisi seçeneğini işaretlemektir. Bu işaretleme ile emeklilik zamanınızı, paranızı ne zaman alacağınızı, ne kadar para alacağınızı ve diğer tüm bilgileri öğrenebilirsiniz.

4/B Emekli Maaşı Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

Bunun yanı sıra https://www.turkiye.gov.tr/4b-emekli-aylik-bilgisi sayfasından da direkt olarak sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz. sorgulama işlemlerinden sonra emeklilik zamanınızı öğrenmek için bir menü geri gelerek Ne Zaman seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır. Buradan ne zaman emekli olacağınızı ve kalan prim günü sayınızı öğrenebilirsiniz.

4/C Emekli Maaşı Miktarı Nasıl Sorgulanır?

4/C emekli maaş miktarını sorgulamak için şifre ile e- devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. buraya giriş yapmanızın ardından en altta bulunan e- hizmetler bölümünü incelemelisiniz. Bu bölümde yer alan sosyal Güvenlik Kurumu seçeneğine tıklamalısınız. Buradan seçenekler arasından 4/C emekli aylık bilgisine tıklamalısınız.

4/C Emekli Maaşı Hesaplamak İçin TIKLAYINIZ

Size herhangi bir form gösterilmeyecektir. T.C kimlik numaranız üzerine kayıtlı olması nedeniyle sisteme T.C: kimlik numaranızı girdiğinizde bilgileriniz görülecektir. Ayrıca https://www.turkiye.gov.tr/4c-emekli-aylik-bilgisi  linkinden de aynı sayfaya erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu Resmi Web Sitesinden Emekli Maaşının Miktarı Hesaplanır Mı?

SGK resmi internet adresinden maaşın hesaplanması için kişinin emekliliğine ait tüm detayları bilmesi gerekmektedir. kişinin emeklilik yılını, aylığını, sigorta başlangıcını, sigorta türünü ve diğer tüm detayları bilmesi gerekmektedir. Çünkü SGK resmi sitesinde bu işlemi yapan sistem, bir hesaplama aracıdır. Verdiğiniz bilgilere göre hesaplama işlemi yaparak emeklilikte ne kadar maaş alacağınızı söyler.

Sosyal Güvenlik Kurumu Resmi Web Sitesinden Yapılacak Sorgulamada Form Doldurma İşlemi Nasıl Yapılır?

SGK maaş hesaplama formunu doldurmak için emekliliğinize dair tüm bilgilerden haberdar olmanız gerekmektedir. Size verilecek formu doldururken ihtiyacını olacak bilgiler şu şekilde sıralanabilir:

 • SSK prim ödenen gün sayısı
 • Diğer sandıklar için ödenen prim günü sayısı
 • Fiili gün sayısı
 • 3600 gün sınırının doldurulma zamanı
 • Kimlik bilgileri
 • Cinsiyete ilişkin bilgiler
 • Sigorta başlangıç tarihi ile ilgili bilgiler

Ekrana gelecek formun bu bilgilerle doldurulması durumunda kişilerin emeklilikte alacakları maaş hesaplanarak ekrana getirilir.

Emekli Maaşı Bilgisi Telefonla Alınır Mı?

Telefon kullanarak maaş bilgisi öğrenmek için ALO 170 hattı kullanılmalıdır. Kişilerin bu hattı kullanarak emekliliklerine ilişkin tüm bilgileri edinme hakları bulunmaktadır. Bu bilgileri edinebilmek için yapılması gereken, numarayı aradığınızda ulaşacağınız görevliye bilgilerinizi vermek olmalıdır. Bilgi paylaşımınızı yapmanızın ardından görevli, bilgilerinizle sisteme girerek ne kadar emeklilik aylığı alacağınızı söyler.

SMS Kullanarak Emeklilik Aylığı Bilgisi Nasıl Alınır?

SMS ile maaş öğrenmek mümkün değildir. Telefon kullanılarak emekli maaş bilgisine ulaşılabilecek tek hat ALO 170 hattıdır. Bu hatta da kişilerin SMS göndermesi mümkün değildir. Hat, sadece sesli aramalara yanıt vermektedir.

Emeklilik Zamanı Nasıl Sorgulanır?

Emeklilik zamanının sorgulanması için yapılması gereken, e- devlet sisteminden Sosyal Güvenlik Kurumu seçeneklerine girmektir. Buradan ‘Ne Zaman’ seçeneğine tıklanarak emeklilik zamanı sorgulaması mümkün hale gelir. Aynı menü içinden emeklilik aylığı da sorgulanabilmektedir. Bunun için menü içinden, kişilerin emeklilik türünü seçmesi yeterli olacaktır. Bu şekilde e- devlet sisteminden tüm emeklilik türlerinin sorgulaması yapılabilir.

Ne Zaman Emekli Olurum? Emeklilik Hesaplama

İsteğe Bağlı Emeklilik Şartları Nelerdir ?

Erken Emeklilik Şartları Nelerdir ?

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. merhaba yüzde 49 engelli raporum var 4170 gün sigorta pirimim var sigorta başlangıcım 1998 özürlü olarak emekli olsam nekadar maaş alırımteşekkürler

  1. Merhaba,

   Asgari ücretten yattı ise 1200 1400 civarı bir maaş bağlanabilir

 2. Ben 5840 gun sigortam var 25 senden askin calistim dogum tarihim 15 08 1969 50 yasindayim sigorta baslangic 88 3 ay simdi emekli olsam nekadar emekli maasi allein.

 3. Merhabalar 08 09 2000 tariginde sgk girisim var sonradan %40 engelli oldum. engellu kadrosunda calusiyorum .3500 gun sayim var. Ne zaman emekli olurum .

 4. Slm ben 05-05-1969 doğumluyum.ilk işe giriş SSK 14-09-1987
  30-07-2004 yılına kadar 3608 gün ssk 770 gün emekli sandığı olarak çalıştım.21-02-2008 yılından itibaren esnaf bağkuru oldum halende devam etmekteyim. Hizmet birleştirmesi yapmak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim emekli sandığının günlerinin faydası olurmu.maaşım ne kadar olur .Şimdiden teşekkürler

 5. Slm ben 2 ci evliligimi yaptim ilk evliligimde ceyiz parasi almadim bosandikdan sonra yetim maasi almaya basladim evlendim maasim kesildi

  1. Merhaba,

   İkinci evliliğinizde çeyiz parası başvurusu yapabilirsiniz. Evlendikten sonra 5 yıllık bir zaman aşımı süresi mevcut.

  2. Tip 2 diyabet hastasıyım diabetes mellitus E10-E14 yazıyor .sonradan kalp rahatsızlım cıktı Kroner arter hastalımdan raporumda I25.4 yazıyor ,ayrıca Hiperlipidemi içinde E 78.4 yazıyor doltorum kontrol için anjio oldum ana damarlarımda bir sorun cıkmadı ama kılcal damarlarımda %20 daralma varmış şimdi sizden ricam vergi indirimi için %40 rapor alabilirmiyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı