emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Emeklilere Banka Promosyonu Ne Zaman Ödenecek?

Emeklilere Banka Promosyonu Ne Zaman Ödenecek?

Bildiğiniz üzere, ülkemizde emeklilikle ilgili işlemlerin tamamı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılıyor. Ancak, yer yer aracı kurumlar kullanılarak Sosyal Güvenlik Kurumunun yükü azaltılmaya çalışabiliyor. Emekli maaşları da bu aracı kurumların kullanıldığı hizmetlerden biri. Her ne kadar tüm emekli maaşları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yatırılsa da hiçbir emekli gidip maaşını SGK Müdürlüklerinden almıyor. Bunun yerine bankalar aracı kurum oluyor; SGK maaşları sigortalının kendi seçtiği bankalardan birindeki hesaplarına yatırıyor, sigortalı da güçlük çekmeden gidip bankadan maaşını çekebiliyor. Fakat, bankaların gelirlerini yapılan işlemlerden sürdürdüğü düşünülünce; çalışanları kendi bankalarını tercih etmeleri için ikna etmeleri ve bazı avantajlar sağlamaları gerekiyordu. 2016’nın son aylarında gündeme banka promosyonu olarak yansıyan teklif, Sosyal Güvenlik Kurumunun 2017 Şubat ayında 16 bankayla protokol imzalamasıyla hayata geçirildi. Emeklilere banka promosyonu ne zaman ödenecek sorusunun da cevaplandığı bu yazımızda bu konu hakkındaki diğer soru işaretlerini de gidermeye çalıştık.

Emeklilere Banka Promosyonu Kimlere ve Ne Zaman Ödenecek?

Maaşlarını Sosyal Güvenlik Kurumunun protokol imzaladığı bankalardan birinden alan tüm emeklilere banka promosyonu ödenecek. Ayrıca vefat eden emeklilerin hak sahipleri olan dul ve yetimler de bu haktan faydalanabilecek. Emeklilerin ve hak sahiplerinin bu promosyondan yararlanması için gerçekleştirmeleri gereken üç şart bulunuyor:

1.Emeklilerin promosyon almak istedikleri banka ile bir sözleşme imzalayarak en az 3 yıl boyunca maaşlarını o bankadan alacaklarını taahhüt etmeleri

2.Elektrik, su, telefon, doğal gaz gibi faturalardan en az ikisi için otomatik ödeme talimatı vermeleri

3.Promosyonların yatırılabilmesi için bir kredi kartı ya da kredili mevduat hesabı açmaları

Ancak bu ödemeler tek seferde şartları sağlayan tüm emeklilere değil, 3 aylık bir süre içinde kademe kademe ödenecek. Bu ödemelerin T. C. Kimlik numarasına göre yapılacak. Örnek vermek gerekirse, T. C. kimlik numarasının son rakamı 9-7-5 olanlar Mart ayında, 3-1-8 olanlar Nisan ayında, 6-4-2-0 olanlar da Mayıs ayında promosyonlarını alacaklar.

Ödemeler emeklilerin maaşlarını aldıkları tarihlere göre yapılacak. Örneğin siz emekli maaşınızı her ayın 20’sinde alıyorsanız, T. C. kimlik numaranıza göre sıranızın geldiği ayın 20’sinde banka promosyonunuz hesabınıza yatacak.

Promosyon ödemelerini almak için bankayla sözleşme imzalaması gereken ancak evden çıkıp şubeye gidemeyecek olan emekliler bu taleplerini Sosyal Güvenlik Kurumuna ve promosyon alacakları bankaya bildirdikleri durumunda, sözleşmeyi evde imzalayabilir, emekli maaşlarını ve promosyonlarını evlerinde alabilirler.

Ne Kadar Banka Promosyonu Ödenecek?

Ödenecek promosyon tutarları kişilerin emekli maaşlarına göre belirlenecek. An itibariyle bu tutar kesinleşmediyse de, taban ücretlerin belli olduğu gelen haberler arasında. Emekli maaşı 1000 TL altında olanlara 300 TL , 1000-2000 TL arası olanlara 375 TL, 2000 TL ve üzerinde olanlara da 450 TL banka promosyonu ödenecek. Halihazırda protokol imzalanan 16 kamu bankasından sonra özel bankalarla da protokol imzalanması sonucunda bu tutarların artması da mümkün.

Hangi Bankalar Emekliye Promosyon Ödeyecek?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, Sosyal Güvenlik Kurumunun protokol imzaladığı 16 banka var şimdilik. Özel bankalarla görüşmelerin yapıldığı bilindiği için bu sayının ödeme vaktine kadar artması bekleniyor. Güncel listede bulunan bankalar ise şöyle:

 • Ziraat Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • Yapı Kredi
 • ING Bank
 • Burgan Bank
 • Vakıfbank
 • TEB
 • Garanti Bankası
 • Akbank
 • QNB Finansbank
 • Şekerbank
 • PTT
 • Fibabanka
 • Halkbank
 • ICBC Turkey
 • Denizbank
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.