• EMEKLİ SANDIĞI ÖLÜM YARDIMI


  SGK kapsamında ödenen ölüm yardımını, malullük veya vazife malullüğü aylığı alanların, vefatları halinde yapılan Emekli Sandığı ölüm yardımı olarak nitelendirebiliriz. Emekli Sandığı ölüm yardımını, 4C kapsamında çalışan veya emekli kimsenin, sağlığında beyan ettiği kişiye, herhangi bir beyan yoksa ailesinde ödenmektedir.


  Emekli Sandığı Ölüm Yardımı Ödemeleri

  5434 sayılı kanuna göre bu yardım, Emekli Sandığı’nda çalışan kimsenin vefatından önce aldığı aylık kadar uygulanmaktadır. Ölüm yardımının esas hesaplanması katsayılar sonucu bulunan tutarın emekli aylığından fazla hesaplanması halinde bir aylık emekli maaşı tutarı ödenir. Emekli Sandığı ölüm yardımına vazifeler ile kazanılmış tazminatlar dahil edilmemektedir.

  Emekli Sandığı Ölüm Yardımından Kimler Faydalanabilir?

  Emekli Sandığı ölüm yardımı, vefat eden kişinin sağlığında öncelikle beyanname gösterdiği kişiye bağlanmalıdır. Beyanname yok ise ikinci planda çalışanın eşi gelmektedir. Eşten sonra ölüm yardımı hakkı çocuklara geçmektedir. Bu ana kadar yardım kimseye geçmemişse, vefat eden kimsenin anne veya babasına, hala kabul görmeme durumunda ise kardeşlerine devredilmektedir. Saydıklarımızdan hiçbiri olmayan ve Emekli Sandığı kurumunda çalışan ancak vefat eden kişilerin, cenaze masrafı yapan ve bunu ispatlayan kişiye yapılmaktadır.
  tıkla sorunu sor

  EMEKLİ SANDIĞI ÖLÜM YARDIMI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Esen dedi ki:

   10 gün önce vefat eden kardeşim emekli sandığından emekli idi. Benden başka hiç bir yakını yok. Ölüm yardımı alabilir miyim? alabiliyorsam hangi belgelerle, nereye ve nasıl başvurmalıyım?
   Teşekkürler

  2. ALİ YAREN dedi ki:

   Kamu çalışanıyım emeklilikleri olmyan ve bakmakla yükümlü olduğum anne ve babamın ölümü halinde ölüm parası alabilirmiyim.

  3. ruhi dinçer dedi ki:

   iyi günler annem babamdan bağlanan maaşı alıyordu ancak 06/07/2018 tarihinde annemde vefat etti biz çocukları olarak ölüm yardımı alabilirmiyiz.

  4. Emine Şahin dedi ki:

   Teyzem Mahkeme kararı ile Evlatlık olarak verilmiş ve Emekli Sandığından Babasından Yetim aylığı alıyordu. Mirasçısı olarak ben görünüyorum. Bu durumda ölüm yardımı alabilir miyim ? Şimdiden Teşekkürler.

  5. m. Coskun akar dedi ki:

   ölüm yardımı alabilmek için ölümden sonra ne kadar bir süre içinde başvurmak lazım?

  6. Alp Usar dedi ki:

   Halam Zekiye Usar vefat etmişti.Benden başka kimsesi yoktu,onun
   ölüm yardımını alabilirmiyim ?

  7. ADNEN SOLAK dedi ki:

   EŞ SÜREKLİ İŞ KENDİSİ 657 DEVLET MEMURU
   06.07.2017 TARİHİNDE DOĞUP, 09.07.2017 TARİHİNDE VEFAT EDEN BEBEĞİ İÇİN TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNE GÖRE 1300 tl ÖLÜM YARDIMI YAPILMIŞ
   MEMUR OLAN EŞEDE 657 GÖRE AYRICA ÖLÜM YARDIMI YAPILABİLİRMİ SAYGILAR

  8. YUSUF dedi ki:

   Merhaba,
   Vefat eden kişi dedem ve malulen emekli oldu, varislerin üçüde emekli sandığımda emekli, fakat bir tanesi bekar herhangi bir maaş bağlanması gibi bir durum söz konusumu? Birde ölüm defin işlemleri için nasıl bir yol izlememiz gerekmekte yardımcı olurmusunuz.

   syg

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Yusuf Bey Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi yetimler evli olmasa da yetim maaşı alamazlar. Cenaze yardımı ödeneği için Sosyal Güvenlik Merkezlerine dilekçe ve ekinde ispatlayıcı bir belge ile defin ruhsatı veya ölüm tutanağı gibi, başvurabilirsiniz.

  9. Sakine per dedi ki:

   Eşim ekmekli öğretmen vefat etti ölüm yardımı nasıl alabilirim nereye dilekçe vermem gerekiyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Cenaze yardımı için

    -Talep dilekçesi (varislerden ayrı ayrı istenir)

    -Emeklinin ölüm tarihini gösteren Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ile birlikte;

    Kamu Görevlileri emeklilik İşlemleri Daire Başkalığı

    Milli Müdafaa Cad. No: 24 06643 Bakanlıklar / Ankara adresine Taahhütlü posta ile müracaat edebilirsiniz.

  10. Ali osman Çevik dedi ki:

   Babamın vefatından dolayı 14.6.2017 tarihinde ölüm yardımı dilekçesi verdim 26 gün geçti henüz cevap yok

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ölüm cenaze yardımı 15-45 gün içinde ödenir.

  11. kemal üre dedi ki:

   babam 2017 ocak ayında vefat etti, emekli devlet memuru idi, ölüm yardımı için tüm evrakları hazırlayıp emekli sandığı adresine yaklaşık üç ay önce gön derdim henüz tarafıma [oğluyum]bilgilendirme ve ödeme yapılmadı, yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim…

  12. Deniz dedi ki:

   Emekli sandığına bağlı babam 2007 yıllın da vefat etti emekli aylığını anneme bağladılar 2017 yılında annem vefat etti biz çocukları ölüm yardımı alabiliyor muyuz

  13. CELAL GÜNEY dedi ki:

   Kayın pederim emekli memur.
   Eşi vefat etti (herhangi bir sigortası yoktu).
   Kayın pederim ölüm yardımı alabilir mi ?

  14. HASAN AKBULUT dedi ki:

   İYİ GÜNLER BABAM MART 2017 VEFAT ETTİ EMEKLİ SANDIĞINDAN EMEKLİYDİ. GEREKLİ İŞLEMLERİ YAPTIKTAN SONRA ANNEME EMEKLİ MAAŞI BAĞLANMASI İÇİN SGK EMEKLİ SANDIĞINA 17 MART’TA BAŞVURUMUZU YAPTIK. HENÜZ TARAFIMIZA HERHANGİ BİR BİLGİ VERİLMEDİ. EMEKLİ MAAŞI NE ZAMAN BAĞLANIR. VEYA BUNU NEREDEN TAKİP EDEBİLİRİZ. ANNEMİN EDEVLETİ YOK ACABA AÇSAK ORADAN GÖREBİLİRMİYİZ. AYRICA ÖLÜM YARDIMI VE CENAZE YARDIMI ALABİLİRMİYİZ .ALABİLİRSEK NEREYE MÜRACAAT ETMELİYİZ. VERDİĞİMİZ ÖLÜM YARDIMINIDA İŞARETLEMİŞTİK. ODA MAAŞI İLE BİRLİKTEMİ GELİR. AYRICA CENAZE YARDIMIDA ALABİLİRMİYİZ. BU YARDIMLAR HANGİ BANKAYA GÖNDERİLMEKTEDİR. SAYGILAR. CEVABINIZI BEKLİYORUM.

  15. SALİH dedi ki:

   MRB BABAM DDY EMEKLİ 11 SENE ÖNCE VEFAT ETTİ. ANNEMDE 11-04-2017 DE VEFAT ETTİ ÖLÜM YARDIMI ALABİLİRMİYİM ALIRSAM DA NEREYE MÜRACAAT ETMEM GEREKIR.

  16. Gülay dedi ki:

   Eşim %60 özürlü annesi emekli sandığında emekli idi geçen ay vefat etti eşim çalışmıyor annesinden maaş alabilirmi

  17. Mine dedi ki:

   Babam 26/12/2016 tarihinde vefat etti.Anneme dul maaşı bağlandı ve bugün aldık.Yalnız ölüm parası almadık Ölüm parası alıyormuyuz.Alıyorsak ne yapmamız gerekiyor.
   1981 yılında ssk dan emekli oldu.
   [{Yasa maddesi 506-66/A
   genel toplam 8182/8182
   (Aylık Bağlanma kağıdındaki bilgiler)}]
   Teşekkür Ederim

  18. ali dedi ki:

   yukarıda yazan engin bey ler üç kardeş oldukları için mi üç parçada almışlar acaba,tam anlamadık, ölüm yardımı ile ilgili dilekçemizde varislerin adresleri ile iban numaraları belirtilmesi gerekiyormu veya hangi bankalardaki iban veya hesap numaralarımızı belirtebiliriz.Alo 170 den başka03124587000 telefonu da varmış emekli sandığının ama ulaşması çok zor. bu konuda kısa ve öz bilginiz varmı?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Evet varisler doğrultusunda dağıtım yapılır. Diğer bilgiler de eklenmelidir.

  19. yunus dedi ki:

   iyi gunler babam ocak ayi icerisinde vefat etti 5434 sayili kanuna gore 4/c mekli sandigindan aktif calisan memurdu ve hastaligi nedeniyle vefat etti emekli ikramiyesi (galiba calisti yila gore bi tazminat veya ikramiye sanirim) odeniyormu ve baska hangi tip odemeler yapiliyor bilgi verirseniz sevinirim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Kamu görevlileri emeklilik işlemleri daire başkanlığına başvuruda bulunabılırsinız. Ayrıca Ölüm yardımı alabılırsınız.

  20. Engin dedi ki:

   Babam polis emeklisi idi 02.26.2016 da vefat etti. SGK dan bir ölüm yardımı aldık 3 parça şeklinde totalde 2.375₺ yatırmışlar. SGK dan aldığımız bu yardım haricinde emekli sandığı ndan da ayrıca bir yardım alabiliyor muyuz? Saygılarımla

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Ayrıca ödenen bir yardım ücreti bulunmamaktadır.

  21. Yeliz dedi ki:

   Birde annemin hayat sigortasi vardi 1 yillik suresi vardi bu sona erdi bu sona erdikten yaklasik 5 ay sonra annem vefat etti bu hayat sigortasindan cocuklari yararlanabilirmi yoksa sona erdigi icin bosami gitmis oldu ama 1 yil boyunca duzenli odenmisti cvp verirseniz sevinirim tesekkurler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Eğer özel sigorta ise mevzuatımız dışında olduğu için kendi kurumunuza başvurunuz

  22. Yeliz dedi ki:

   Merhaba benim babam 2008 yilinda vefat etti ama ssk emeklisiydi sonradan anneme kaldi annemde 4 ay once vefat etti butun cocuklari evli olum parasi alabiliyomu cocuklari simdiden tesekkur ediyorum saygilarimla

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Yetim aylığı, çalışmama durumunda alınabilmektedir. Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  23. Kadir yaz dedi ki:

   Emekli sandığından emekli bir memurun 35 yaşındaki kızı sigortalı olarak çalışmaktadır. Bekarte olan bu kız babasının vefatından birlikte baba dan da maaş alabilir mi?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Kendi sigortasından dolayı ALAMAZ

  24. Kadir yaz dedi ki:

   Emekli sandığından emekli olmuş bir devlet memurunun ölümü halinde ailesi ölüm yardımı alabilir mi? Alırsa ne kadar ve nasıl alır?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Alır. Detaylı hesaplama için ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI‘nı ARAYABİLİRSİNİZ

  25. MEHMET KÜÇÜKÖMER dedi ki:

   İyi günler. Annem vefat etti. babamdan dolayı 657 sayılı Devlet Memuru emekli maaşını alıyordu. Ölüm yardımı alacak mıyım? Nereye başvurmam lazım? Saygılarımla.
   Emekli sandığına bağlı bir kamu kuruluşunda görev yapmaktayım.

  26. Ayse dedi ki:

   Merhaba babam ekim 1 de vefat etti sgk emeklisi yedi. Sgk ya gidip hem maaş için başvurduk hemde cenaze masrafı için başvurmak istiyoruz dedik ilgölene kişi ziraat hesap açın yatacak dedi ama bizden masraflar için fatura belge falan istememesi. 3 ay geçti halen yatmadi yanlış yonlendirme olmuş olabilir mi ya da bu kadar ödemeler geç mi yapılıyor tskler

  27. süleyman dedi ki:

   Merhaba,
   Dedem yaklasık 50 gun once rahmetli oldu kendisi zabıta memuru emeklisiydi ve 3 ayda bir 5500 lira civari emekli maasi alirdi dedem vefatından sonra babanem emekli maasinin bildigim kadariyla %75 alacak henuz maas yatmadi ama babanemin merak etti harici ölüm parası diye bisey yatyrmus bu dogrumu ve tâhmini ne kadar yatar.saygılarimizla

  28. kadir eti dedi ki:

   Emekli Öğretmen ( emekli Sandığı) annem 24/09/2016 tarihinde vefat etti ..Ölüm yardımı dilekcesi verdim geri dönüş olmadı nasıl ve nerden bilgi alabilirim..

  29. Kamuran atay dedi ki:

   Ben annemin vasisi idim. Vefat tarihi. 2010

   Olum yardimi alabilirmiyim

  30. ayhan çelik dedi ki:

   smekli sandığı memur emeklisiyim bakmakla mükellef olduğum annem vefat etti ölüm yardımı alabilrmiyim ne yapmam gerekir selamlar

  31. osman dedi ki:

   merhaba,
   babam emekli sandığından emekli, vefat etti .
   annem, cenaze yardımı alabilir mi ?
   alabilirse ne yapması gerekir ?

  32. Kemal dedi ki:

   Babamın vefatından sonra maaşı anneme veriliyordu. 14 Ağustosda annemi kaybettim. Ölüm yardımı alabilir miyim.

  33. Erdem Teker dedi ki:

   Emekli Sandığından emekli babam vefat etti. 3 ayda bir emekli maaşı alıyordu. Anne ev hanım 3 çocuğu var ama hepsi evli.
   Anne ölüm aylığı ne kadar alacak yine 3 ayda bir mi alacak.
   Ayrıca ölüm yardımı alabilir mi ? alırsa ne kadar alacak? ölüm yardımı alabilmesi için ne yapması gerekir?
   ilginiz ve cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  34. korhan dedi ki:

   emekli sandığı ölüm yardımı için başvuru yerleri nerelerdir. dilekçe örneği nasıl temin edebiliriz. internetten bu işlem yapılabiliyor mu. yapılyorsa nasıl
   teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  35. Güler yıldız dedi ki:

   Cenaze yardımı beyanını nereye yapacağım.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  36. Emine dedi ki:

   İyi geceler dedem devlet demir yollarından emekli dedemin parasını anneannem ve annem almaktadır . anneannem 23.04.2016 da vefat etti anneannemin maaşı anneme kalır mı ikisi ortak alıyordu şimdi anneme hepsi kalır mı bunun için nereye başvuru yapmamız gerekiyor ? Şimdiden teşekkür ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Anneniz şuan için maaşı tek alacaksa aylığı artacaktır. SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  37. Gülseren dedi ki:

   İyi günler. Teyzem vefat etti. Kendi çocuğu olmadığı için ölüm yardımı kardeşleri: dayım ve teyzelerime yapıldı. Diğer kardeşi annem ise daha önce vefat etmişti. Tek mirasçısı benim. Ben de ölüm yardımı alacak mıyım? Nereye başvurmam lazım? Saygılarımla.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maalesef siz ölüm yardımı alamıyorsunuz.

  38. Şenay dedi ki:

   Babam emekli öğretmen Rahmetli annem ev hanımıydı.Annem 15.06.2015’de hakkın Rahmetine kavuştu.Babam ölüm yardımı alabilir mi?Şimdiden teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yazımızda gerekli bilgiler verilmiştir.

  39. Şenay dedi ki:

   İyi geceler,babam emekli öğretmen.annem rahmetli ev hanımıydı.Annem 15.06.2015’de hakkın rahmetine kavuştu. Babam ölüm parası alabilir mi? şimdiden teşekkür ederim.Saygılar.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maalesef alamıyor, Şenay Hanım.

  40. ayse sibel ozkan dedi ki:

   Rahmetli babamdan emekli sandigindan annem ve ben maaş almakta idik. Ancak 23 gün evvel annemi kaybettik. Olum yardimi alabilir miyim.saygilarimla

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Anneniz emekli ise alabilirsiniz. Değilse aldığı payın yarısı size aktarılır.

  Sorunuzu Yazın