• Emekli Sandığı Ölüm Halinde Eşe Maaş Bağlanması


  Ölüm Halinde Eşe Maaş Bağlanması

  Emekli Sandığı genel olarak memurları kapsayan bir sigortadır. Hem meslek hayatında kendisi ve hak sahiplerine sosyal güvence tanınır hem de yapılan prim ödemeleri sayesinde ilerde emekli olunabilir. Peki sigortalının ölümü halinde, emekli ise emekli maaşı emekli olmadan önce vefat ettiyse yatırdığı primlerin durumu ne oluyor? Tabii ki bu haklar boşa çıkmayacaktır. Sigortalının vefatı halinde hak sahipleri bu haklardan yararlanır. Peki nedir bu haklar? Bu haklardan ilki ölüm aylığıdır. Bu aylığın alınamaması durumunda doğan diğer haklar ise toptan ödemedir. Ayrıca evlilik ve cenaze ödeneği gibi haklar da mevcuttur. Emekli Sandığına bağlı sigortalının ölümü halinde sağlanacak haklardan yararlanacak kişiler sırasıyla eş, çocuklar, anne ve babadır. Anne ve baba eğer diğerlerinden hisse kalmışsa veya 65 yaşını geçmişse hak sahibi olabilirler. Bunların dışında bir diğer şart ise gelirlerinin asgari ücretten az olması ve diğer çocuklardan herhangi bir gelir ve aylık almıyor olmalarıdır. Bu yazımızın konusu Emekli Sandığı ölüm halinde eşe maaş bağlanmasıdır. Sigortalının ölümü halinde ilk hak sahibi olan kişiler eşlerdir ve en yüksek oranda yardımları da eşler alır.


  Ölüm Halinde Eşe Maaş Bağlanması

  Emekli Sandığı ölüm halinde eşe maaş bağlanması 5434 sayılı kanunda ele alınmıştır. Emekli olmadan, hizmet etmekteyken (çalışırken) veya kişi emekli olduktan sonra eşlere aylık bağlanır. Emeklinin ölümü halinde dul eşine %50 oranda maaş bağlanır. Eğer çocukları yoksa bu oran %75’tir. Çocuk varsa çocuğa da %25 oranda ve anne babaya da aynı şekilde %25 oranda maaş bağlanır. Eş aylığa bağlı ve bir çocuğu varsa %60 oranda aylık verilir. Bu oranlar ölen emeklinin aldığı emekli maaşı üzerinden uygulanır. Örneğin ölen sigortalı 2.000 TL emekli maaşı alıyor ise %50 oranda maaş bağlandığı taktirde 1.000 TL maaşa bağlanır.

  Emekli Sandığı ölüm halinde eşe maaş bağlanması iki farklı duruma göre değişiklik göstermektedir. Bunlar, hizmet süresi 10 yıl ve daha fazla olan emeklinin ölümü ve hizmet süresi 5 ile 10 yıl arasında olan sigortalının vefatı. Bu durumlara göre şartlar değişir.

  Hizmet Süresi 10 Yıl Ve Daha Fazla Olanlar

  Hizmet süresi 10 yıl ve daha fazla olan sigortalının ölümü halinde dul eşlerine herhangi bir şart aranmaksızın maaş bağlanır.

  Hizmet Süresi 5 İle 10 Yıl Arasında Olanlar

  Hizmet süresi 5 ile 10 yıl arasında ise eş başkasının yardımı olmadan geçimini sağlayamayacak durumda olursa ölüm aylığı bağlanır. Ancak Emekli Sandığına bağlı kişilerin ölümü halinde hizmet süresi 5-10 yıl arasında olsa bile çocuklardan 18 yaşını geçmemiş, ortaöğrenim eğitimi alan 20, yükseköğrenim eğitimi alan 25 yaşını geçmemiş olanlara herhangi bir şart aranmaksızın aylık bağlanır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Emekli Sandığı ölüm halinde maaş bağlanmasına vefat eden kişinin eşinin herhangi bir yerde çalışıp maaş alıyor olması ya da devlet memuru olması bir engel oluşturmaz. Çünkü bunlar kazanılmış haklardır. Yardım değildir. Hak edilen emekli maaşı ve ödenen primlerin karşılığını eşler almaktadır. Emekli sandığı ölüm halinde eşe maaş bağlanması için sigortalının vefatından sonra emekli sandığına yazılı olarak müracaatta bulunulması gerekmektedir.

  Aylık Alan Eşin Evlenmesi Durumu

  Bu kişilerin evlenmeleri halinde evlendiği tarihi takip eden ay başından itibaren alınan dul aylıkları kesilir. Bir defaya mahsus olmak üzere aldıkları dul aylığının 12 katı miktarında evlenme ikramiyesi ödenir. Kişi boşanırsa aldığı evlilik ikramiyesinden dolayı 12 ay boyunca aylık alamaz. Bu süreden sonra dul aylığı tekrar bağlanır. Eğer boşanmaz da evlendiği kişi vefat ederse bu 12 aylık süre beklenmeden aylık bağlanır.

  Emekli Sandığı Ölüm Halinde Eşe Maaş Bağlanması İçin Hangi İşlemler Yapılmalıdır?

  Emekli sandığı ölüm halinde eşe maaş bağlanması için kişinin yapacağı bazı işlemler vardır. Emekli sandığına müracaatta bulunmak gerekir. Bunun için gerekli belgeler ve dilekçe örneğini alt kısımda yer almaktadır.

  Ölen kişilerin emekli ikramiyeleri de hak sahibi olan dul ve yetimlere toptan veya aylık olarak paylaştırılır. Eş emekli olsa dahi emekli sandığı ölüm halinde eşe maaş bağlanır. Emekli olması maaşın bağlanmasına engel teşkil etmez.

  Emekli Sandığı ölüm halinde eşe maaş bağlanması eşin hakkıdır. Başkası ile evlenmediği sürece maaşı kesilmez. Eş vefat eden kocasının hak ettiği emekli maaşı veya emekli olmamışsa ödemiş olduğu primleri dolayısıyla ortaya çıkan gelir ve aylıklardan faydalanır. Bu uygulamalar sigortaya bağlı olan çalışanların gelecekte karşılaşabilecekleri risk (ölüm) durumunda güvenceye sahip olabilmeleri açısından çok önemlidir.  tıkla sorunu sor

  Emekli Sandığı Ölüm Halinde Eşe Maaş Bağlanması İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. feridunyaman dedi ki:

   baba 85 yaşında bakımevinde kalmakta 4000tl emeklisandığı maaşı almakta…eşi 83 yaşında bakımevinde kalmakta 1600 tl emeklisandığı maaşı almakta..baba öldü..annenin maaşı bakımevigiderlerini karşılamıyor..
   soru 1….babadan anneye maaş bağlanırmı ..
   soru 2….ölüm parası alınabilir mi..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hem maaşını hem de cenaze ödeneği alabilir.

  2. Yasemin dedi ki:

   İyi günler dilerim eşim 8 yıllık emekli sandığına bağlı devlet memuruydu geçen ay vefat etti henüz emekli sandığına başvuru yapmadım.mühendis 4 derece 2 kademe deydi 72 aydan küçük iki çocuğum var çalışmıyorum eşimin son maaşı 4661 TL idi. Sizden ricam bu şartlarda bana ve çocuklarıma maaş bağlanır mı bağlanırsa ne kadar olur. Teşekkür ederim

  3. Abdullah dedi ki:

   Merhaba eşimin babası vefat etti ama babasının SSK 50 gün cıkıyor eşine maaş bağlanır mı

  4. AHMET ÇOBAN dedi ki:

   Babam 20/11/2017 tarihinde vefat etti.anneme maaş ne zaman baglanir.ŞAHVER Ç….. TC.5…….. PULUR/ÇEMİŞGEZEK.08/05/1936.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ahmet Bey Merhaba,

    Emekli maaşları 45-60 gün içinde bağlanmaktadır.

  5. özlem dedi ki:

   merhaba

   Babam 21 ağustos 2017 tarihinde vefat etti.Ölüm aylığı için eylül ayında emekli sandığına formla başvuruda bulunduk.fakat bugüne kadar bir sonuç alamadık.Anneme maaş ne zaman bağlanır acaba?teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Özlem Hanım merhaba,

    Emeklilik işlemleri 45-60 gün arasında sonuçlanmaktadır. Alo 170 Sgk hattındna veya annenize bir e devlet şifresi alarak e devlet emeklilik işlemlerinden takip edebilirsiniz.

  6. Aynur dedi ki:

   2015 te Süper emeklilikten emekli olan kişi vefat ettiği zaman eş ve çoçuklara dul ve yetim aylığı süper emeklilik üzerinden mi devam eder yoksa normal emeklilik üzerinden mi yetim ve dul aylığı bağlanır?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Aynur Hanım merhaba,

    Hak sahipleri yine aynı maaştan emekli maaşı almaya devam eder. Vefat eden kişinin son maaşından hesaplama yapılır.

  7. şevki ince dedi ki:

   emekli öğretmen olan bir yakınım vefat etti :çocuğu yoktur eşi çalışmıyor Bu durumda ölenin eşi emekli maaşını almak için ne yapmalıdır.Nasıl bir yol takip etmeli ve hangi evrakları hazırlamalıdır?

  8. Dr Gamze Gülfidan dedi ki:

   Haziran ayında vefat eden babam Cemal Gönül ( TC: 367 87 91 27 00) Emekli Sandığı’ndan maaş almaktaydı. Temmuz ayında Ankara’ya dilekçe göndererek emekli aylığının anneme bağlanmasını talep ettim. Geçen hafta Konak’taki SGK kamu çalışanları biriminden evrakların İzmir’e ulaştığı işlemlerin bitmek üzere olduğu bilgisini aldım. Ancak hala elimize bir evrak ulaşmadı. Ne yapmak gerekiyor, bilginizi rica edeceğim.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.