Emekli Sandığı

EMEKLİ SANDIĞI EMEKLİ AYLIĞI

Emeklilik Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışan vatandaşların çalışma hayatı boyunca verdikleri emeklerin karşılığı olarak dört gözle bekledikleri bir dönemdir. Emekli olabilmek için belirli şartların sağlanıyor olması gerekmektedir. Bunların en önemlilerinden bir tanesi de Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim ödenmesidir. Ödediğiniz primler sayesinde emekli aylığı alabilirsiniz. Aynı zamanda ödediğiniz primlerin oranına göre emekli aylığınızı alırsınız. Mesela priminizi yüksek ücretle ödediyseniz aylığınızı da yüksek ücretle alırsınız. Emekli Sandığı emekli aylığı, Emekli Sandığı’na bağlı olarak çalışan vatandaşların emekli olduktan sonra aldığı maaştır. Emekli Sandığı emekli maaşı bir süre önceye kadar şifresiz olarak istenen bilgilerin girilmesi ile SGK’nın resmi sitesi üzerinde bulunan E-SGM uygulması ile online hizmet vermekteydi. Fakat E-SGM uygulmasının kapatılması ile birlikte artık sorgulama işlemlerinizi E-SGM üzerinden değil halen bünyesindeki pek çok sorgulama işlemi ile hizmet veren E-Devlet sistemi üzerinden rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet sistemi üzerinden sorgulama işleminizi gerçekleştirebilmek için E-Devlet şifrenizin olması yeterli olacaktır. Yazımızın devamında E-Devlet sistemi üzerinden Emekli Sandığı emekli maaşı sorgulama işleminizi nasıl gerçekleştireceğiniz konusunda detaylı bilgileri paylaşacağız.


E-Devlet Şifresi İle Emekli Sandığı Emekli Aylığı Nasıl Sorgulanır?

E-Devlet üzerinden yapacağınız Emekli Sandığı emekli aylığı sorgulama için E-Devlet şifresine ihtiyacınız vardır. Şifreniz yoksa bir PTT şubesine giderek başvuruda bulununuz. Başvurudan sonra işlem ücretini ödeyiniz ve şifrenizi alınız. Ardından işleminizi başlatınız.

  • Yazının sonundaki Emekli Sandığı emekli maaşı linkine tıklayınız.
  • Daha sonra kimlik doğrulamanızı yapınız.
  • Doğrulamadan sonra E-Devlet şifrenizi ve T.C. kimlik numaranızı giriniz.
  • Sisteme giriş yaptıktan sonra Emekli Sandığı emekli aylığınızı sorgulayınız.

Şifreyle Emekli Sandığı Emekli Aylığı İçin TIKLAYINIZ!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Emekli sandığına bağlı emekliyim. Emekli olduktan sonra 20 yıldır çalışıyorum ve prim kesilmekte kesilen primlerin emekli maaşım da artış sağlaması gerektiğine inanıyorum. Fakat artmıyor. Bu konuda bilgi verebilirmisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu