Emeklilik

EMEKLİ OLURKEN YAPILMASI GEREKENLER

Çalışan kişiler belli bir yaşa geldiklerinde ve devlet tarafından onlara verilen çalışma süresini doldurduklarında emeklilik süreçleri başlar. Emeklilik bir anlamda da çalışan kişilerin aktif çalışma hayatını noktalaması ve çalışmayarak aylık belirli bir miktar maaş almasıdır. Emekli aylığının alınması için çalışma hayatındaki primlerin tam ve eksiksiz ödenmesi gerekir. Ödenmeyen primler var ise ödeme işlemi gerçekleştikten sonra emeklilik başlar. Emekli olurken yapılması gerekenler başlığı altında anlatacaklarımızı 3 kısımda inceleyebiliriz.


Emekli olurken yapılması gerekenler SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığına bağlı bulunan kişiler için her birinde farklılık göstermektedir.

 • SSK’ya bağlı bulunup ve emekli olmak isteyen kişilerden birtakım belgeler istenecektir. Bu belgeler; gelir vergisinden muafiyet belgesi, sigortalı işten ayrılış belgesi, tahsis ve talep belgesi ve son olarak emekliliğe hak kazandığına dair belgedir. Bu belgeleri temin ettikten sonra kuruma götürmeniz gerekmektedir.
 • BAĞ-KUR’dan emekli olurken yapılması gerekenler ise tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi ile sigortalılık belgesidir. Emeklilik için bu belgelerle başvuru yapılması gerekmektedir.
 • Son olarak Emekli Sandığı’na bağlı olanlar için emekli olurken yapılması gerekenlerin  yer aldığı E-Devlet sorgulama sayfasını linki aşağıda verilecektir. Bu sorgulama için E-Devlet şifresi gerekecektir. E-Devlet şifrenizi en yakın PTT şubesinden 2 TL karşılığında kolayca temin edebilirsiniz. Daha sonra tıkladığınız linkte “Kimliğimi Şimdi Sorgula” butonuna basarak sorgulama sayfasına yönlendirileceksiniz. Sırasıyla TC kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girerek “Sisteme Giriş Yap” butonuna basınız. Böylelikle sorgulama işleminizi başarıyla gerçekleştirmiş olacaksınız.

Emekli olurken yapılması gerekenler için yukarıda verilen adımlar takip edilmelidir.

Emekli Sandığına Bağlı Olanlar Evrak Sorgulama Sayfası İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

İlgili Makaleler

14 Yorum

 1. Babam emekli olacak 2015 yılında ssk’dan emekli olmak için yapılandırmaya girdi. Ancak emekli olma gün sayısı 2018 ağustos’da doluyor. Eylül ayında emeklilik dilekçesini verebilirmiyiz?

  1. Merhaba,

   SGK’nın 8 kodunun açıklaması : Emeklilik (yaşlılık) veya toptan ödeme nedeniyle
   İş Kurun 8 kodunun açıklaması : Kapsam Dışı Fesih

 2. Emekli sandığı çalışanıyım,yıl ve yaşı doldurmuş emekliliği haketmiş durumdayım.2016 yılından kalan 30 ve 2017 yılından hak ettiğim 30 (Toplam 60) gün izinlerimi kullanıp emekli olmak istiyorum.Hal böyle iken işyerim beni il dışına tayin ediyor.Gittiğim yerde izinleri mi kullanıp emekli olabilirmiyim.Çalışmak istemiyor olmama rağmen beni zorla çalıştırmak gibi bir hakları var mı?Önerilerinizi bekliyorum,teşekkürler…

 3. SGK çalışaniyim 02 mart 2017 emekliligim doluyor emekli olmak için hangi yolu takip etmem gerekiyor öncelikle iş yerimizden çıkışını almalıyız yoksa SGK ya emeklilik dilekçesini vermem gerekiyor bilgi verirseniz sevinirim hayırlı günler

 4. Merhabalar

  Ben Naci Gurbaz , hollandada yasiyorum esimden ayrildim
  Su anda yabanci bir bayanla hayatimi devam ediyorum size sormak istedigin sorum olacak,

  Yasadigim kisi polanyali , evlendik yalniz yasdigim kisi turk vatandaslinina gecmedi

  Turkiyede emekli olmasi icin ne yapmamiz lazim , beni bu konuda aytinlatici bilgi verirseniz cok memnun olurum

  Sagilar
  Naci Gurbaz

 5. Merhaba
  Eşim 23.04.1971. Dogumlu.
  1.Ssk dan veya bag-kur dan emekli olma şansi var mi?
  2 . Eşim hollanda dan iş göremez ödenegi aliyor. Yani malülen emek, Türkiye den emekli olabilir mi?
  3. Hollanda dan aldıgı ödrnegi etkiler mi?

  1. Türkiye’den ssk ya da bağkur girişi varsa emeklilik şartlarını sağladığında emekli olabilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 6. Merhaba

  ben 1993 yilinda bir firmada sigortali olarak calistim.Ama nekadar sureyle sigortali olarak calistihimi bilmiyorum,43yasindayim ve yurtdisindayim,emeklige
  bas vurmak istiyorum ne yapmam lasim.

  saygilarimla tesekkur ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu