EmeklilikHaberler

EMEKLİ MAAŞINIZI ARTTIRMANIN YOLU!

Bu yazımızda size emekli maaşınızı arttırmanın yollarından bahsedeceğiz. Şuan da çalışan vatandaşlarımızın ileride emekli maaşlarının düşme riski vardır. Özellikle SSK ve BAĞ-KUR kurumlarına bağlı olarak emekli olacak olan vatandaşlarımız daha çok risk grubundadır. Emekli Sandığı’na bağlı olan vatandaşlarımız bu açıda daha şanslıdır. Emekli maaşı hesaplama sistemi ay içerisindeki ortalama kazandığınız miktarın gün sayısına bağlı olarak belirlenen aylık bağlama oranı ile çarpılmasıdır.


Üç kez sistemin değiştirilmesi ile birlikte Türkiye’de emekli maaşı hesaplama yöntemi için üç farklı yöntem uygulanmaktadır. 1999 yılına kadar 25 yıllık sigortalılık süresi ve 9000 prim ödeme gün sayısı için aylık bağlama oranı % 76, 3600 prim ödeme gün sayısı için de aylık bağlama oranı %70’di. 2000 ve 2008 yılları arasında sistem değiştirildi ve 25 yıl sigortalılık süresi için bu aylık bağlama oranı %65 olarak indirildi. 2008 yılından sonra sosyal güvenlik sisteminin bir araya toplanmasıyla birlikte sistem yine değiştirildi ve 25 yıl sigortalılık süresi için aylık bağlama oranı %50’ye çekildi.

Ve maalesef sistem değişiklikleri yüzünden bu aralıkla çalışanların emekli maaşlarında belirli oranlarda azalmalar yaşandı. Peki çalışanların yılda belirli miktarlarda emekli maaşlarında azalma yaşamalarına rağmen emekli maaşlarını arttırmanın yolu var mı ? Biz de size bu yazımızda emekli maaşınızı arttırmanın yolu başlığı altında bunun mümkün olmasından bahsedeceğiz.

Emekli Maaşınızı Arttırmanın Yolu Nedir?

Emekli maaşınızı arttırmanın yollarından en önemli unsur kazandığınız miktarın belli bir seviye üzerinde gösterilmesidir. Belirtilen seviye de yaklaşık olarak 3000 liradır. Kazandığınız miktar brüt olarak 3000 lira üstü ve kazandığınız tavan ücret de 6961,50 arasında ise emekli maaşınızı arttırabilirsiniz. Çünkü bu miktarlar arasında çalışan vatandaş emekli maaşını yaklaşık olarak yılda 80 lira arttırmaktadır. Emekli maaşınızı arttırmanın yolu işte bu! Kısacası değiştirilen yasalar ile birlikte emekli maaşınızı arttırmanın yolu çok çalışmak çok fazla emek verip ya da çok fazla para kazanmak değil. On yılda 800 liraya kadar olan bu artmanın tek yolu 3000 liradır.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Emekliligime 5 yil var. 5700 pirimim var.yasi bekliyorum. 01.04 1972 dogumluyum.ssk girisim 05.20 .1987 emekli maasimi arttirmak icin ne yapabilirim.su an calismiyorum.

    1. Merhaba

      Emeklilik bağlanma oranı en yüksek olduğu 1999 yılı öncesi askerlik süreniz varsa, yüksek prim ödeyerek borçlanma yapıp emekli aylığınızı yükseltebilirsiniz.

    1. Diğer detaylı bilgileriniz olmadığından dolayı lütfen alo 170 hattını arayınız

  2. Emekliliği iptal ettirip, birkaç ay çalışıp, yeniden emekli olmak için müracaat edilebilirmi, edilirse emekli maaşı artarmı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı