Emeklilik

Emekli Maaşınızı Arttırmanın Yolu 2018

Herkes emekli olmak hayali ile çalışırken emekli olduktan sonra yapacakları planları da yapmaktadırlar. Evi olmayanlar ev almanın, araba almanın hayalini kurarken çoğu kişi emekli olduktan sonra alacağı ikramiyenin veya maaşın yeterli olmayacağını düşünerek yeni bir iş kurmaktadırlar. Emekli Maaşınızı Arttırmanın Yolu 2018 yılı içerisinde daha çok gündeme gelince emekliler veya emekli hayali kuran kişiler bunu nasıl arttıracağının planını yapmaktadırlar.


Sosyal Güvenlik Kurumuna prim ödeyerek 12 milyon emekli kişi bulunmaktadır. Kamu hizmetinde çalışanlar Emekli Sandığı üzerinden primleri ödenirken, özel sektörde çalışanlar SSK primleri, isteğe bağlı olarak ta Bağ – Kur primleri ödenerek emeklilik hakkı kazanmaktalar. Her ne kadar aynı çatı altına birleşmiş olsalar da emekli olduktan sonra alınan maaşlar ve verilen zam oranları farklılık göstermektedir.

Önceden Planlayarak Emekli Maaşınızı Arttırmanın Yolu 2018

Özellikle SSK ve Bağ – Kur primlerinin ödenmesi maaşı etkilediği gibi hesaplama yapılırken dönemlere dikkat edilmektedir. 2000 yılından önce emekli olanlar, 2000 ile 2008 arasında ve 2008 yılından sonra emekli olanların maaşlarında değişiklik göstermektedir. 2000 yılından önce emekli olanların maaşlarına refah payı eklenmiş ancak maaşınızı belirlenirken çalıştığınız dönemde aylık brüt kazancınız etkili olmaktadır. Bunun yanında 1996 ile 1999 yılı arasındaki eksik sigorta primlerinizi tamamladığınız zaman 4 yılınız tam olarak görüleceği için maaşınıza 150 TL ile 400 TL fark yansıyacaktır. Emekli Maaşınızı Arttırmanın Yolu 2018 yılı içerisinde emekli olmayı düşünenler eksik primleri bulunuyorsa mutlaka tamamlamaları gerekmektedirler.

2008 yılından sonra primlerini eksik 360 gün üzerinden yatıran kişiler emekli olduklarında maaşları ortalama 1.500 ile 1.600 TL kadar çıkabilmektedir. Eksik primi bulunan kişiler emekli olduklarında ortalama 400 ile 500 TL arasında eksik maaş almaktadırlar. Bu durum Tarım Bağ – Kur’u yatıran çiftçiler içinde geçerlidir ki, primlerini yüksek yatıranlar ve tam yatıran kişiler emekli olduklarında maaşlarını daha yüksek alabilirler. Emekli Maaşınızı Arttırmanın Yolu 2018 yılında almış olduğunuz bordroya dikkat etmeniz gerekmektedir. Genellikle özel sektörde çalışan kişiler yüksek maaş almalarına rağmen aldıkları bordrolarında asgari ücret üzerinden gösterildiği için emekli olduklarında maaşları buradaki brüt ücret üzerinden hesaplama yapılarak ödenmektedir.

Buda maaşınızın düşmesine neden olduğu için çalıştığınız dönem içerisinde ne kadar maaş alıyorsanız, maaşınıza ekstra olarak ödenen kira ve aile yardımı, primlerinizi mutlaka brüt kazancınıza ekletmelisiniz ki emekli maaşınızı yüksek almalısınız. Bağ – Kur primi yatıran kişiler emekli olduklarında maaşları SSK primi yatıranlara göre daha düşük olmaktadır. Emekli Maaşınızı Arttırmanın Yolu 2018 yılında nasıl olur diye düşünenlere isteğe bağlı olarak yatırılan Bağ – Kur primlerinizi SSK primlerinize dönüştürerek maaşınızı arttırabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken Bağ – Kur priminizi ödedikten sonra 3.5 yılınızı SSK primi üzerinden yatırırsanız SSK üzerinden emekli olmuş gibi kabul edileceksiniz. Buda alacağınız maaşa ortalama 800 TL gibi fazlalık yansımaktadır.

Emekli Maaşınızı Arttırmanın Yolu 2018 Maaş Hesaplama

Emekli olanlar ve olacak kişilerin aldıkları maaşların zam oranları Ocak ve Temmuz ayları esas alınarak 6 aylık dönem içerisinde Enflasyona göre zam yapılmaktadır. Emeklilerin 2018 yılında ne kadar zam alacakları 2017 yılının son 6 aylık dönemde ortaya çıkan enflasyon oranına göre belirlenmiştir. Memur emeklisi olanlar da sistem farklı çalışarak 2 yılda bir Hükümet ile Sendika Temsilcilerin yaptıkları görüşmeler sonucunda belirlenmektedir. Belirlenen bu maaşlara yıl içerisinde hedeflenen enflasyon oranı tutmadığı zaman enflasyon zammı ayrıca eklenmektedir. Emekli Maaşınızı Arttırmanın Yolu 2018 yılı içinde emekli olacak kişiler hemen emekli olmayarak son 6 aylık dilimi veya yılsonunu beklediklerinde alacakları emekli maaşlarını ve toplu emekli ikramiyelerinde değişiklik gösterecektir.

Emekli Maaşınızı Arttırmanın Yolu 2018 yılında emekli olmak isteyenler kendilerine verilen Tahsis Formu’nu dikkatli doldurmaları gerekmektedirler. Bu form’da bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler yer aldığı için buda maaşınıza artı fark olarak yansıyacaktır. Bir firmada SSK’lı olarak çalışmış olan kişiler çalıştıkları yerde primlerinin eksik olarak yatırdığını veya yatırılmadığını tespit etmeleri durumunda dava açarak primleri tam olarak hesaplandığında maaşlarında artış olacaktır. Özellikle 2000 yılı ve öncesinde eksiksiz primi olan kişilerin maaşlarında gözle görülür artış bulunacaktır. Bu konu ile ilgili uzmanlar birçok görüş bildirse de ortak görüş 7 noktada birleşmektedir. Eğer sizlerde daha fazla maaş almak istiyorsanız bu noktalara dikkat etmelisiniz.

Emekli Maaşınızı Arttırmanın Yolu 2018 yılı içinde fazla almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken hususlar arasında;

 • Eksik olan primlerinizi tamamlamak için borçlanma yaparak primlerinizi tamamlayınız.
 • Özellikle 2000 yılından önce çalışmış olan kişiler emeklilik yaşından ne kadar geç emekli olmayı tercih ederlerse maaşları o kadar fazla olacaktır.
 • Son 3.5 yılınızı SSK’lı olarak tavan primden ödemeyi tercih ediniz.
 • Eksik primlerinizin tespit edilmesi halinde bununla ilgili dava açarak primlerinizin tamamlanmasını sağlayınız.
 • Ek iş yapanlar yaptıkları işin niteliğine ve aylık gelirine göre bildirimde bulunması emekli maaşını arttıracaktır.
 • Tahsis Formu doldururken dikkatli ve eksiksiz doldurulması gerekmektedir.
 • Bordronuzda almış olduğunuz maaşın yazılı olmasına dikkat etmelisiniz.

Emekli Maaşınızı Arttırmanın Yolu 2018 yılında emekli olmayı düşünenler veya emekli olacak kişiler bu hususlara dikkat ettiklerinde maaşlarında belirli oranda yüksek olduğunu göreceklerdir. Ayrıca maaşında eksiklik olduğunu düşünenler maaşlarını bankadan çekmeyerek Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek maaşlarında hata olduğuna dair dilekçe yazdıklarında değerlendirmeye alınmaktadır. Yanlış oldukları maaşlarını çeken kişiler maaşlarını aldıkları için itiraz etseler dahi değerlendirmeye alınmaya bilmektedir.

Emeklilik Kademeli Geçiş 2018

Emeklilik Geriye Dönük Borçlanma 2018

Kısmi Emeklilik Şartları 2018

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. 15 Aralık 1992 sigorta başlangıç tarihim. En son işten ayrılış tarihim16 Haziran 2014. 13 ay gibi sigorta doldurma sürem kaldı. Ondan sonra yaşı bekleyeceğim. Emekli maaşımı yüksek alabilmek için ne yapmam gerekiyor

 2. Esim Alman1961 dogumlu 1992 yilindan 1998 yilina kadar sgk calismasi 2004yilindan 2008 yilina kadar tekrar sgk calismasi, 2008 yilindan 2011 yilina kadar 4 b BAGKUR ödemesi bulunmaktadi.
  Almanya da 1981 sigortali calisma baslangici 1985 -1986-1987calismasi bulunmaktadir.Türkiyeden sgk ve bagkur calisma ve ödemeleri emekliligini kazanmistir. almanya calismalarini eklemekesim icin faydali yada gereklimidir? yoksa Türkiye calismalarindan emekli olmasi yeterlimidir?

  1. Merhaba,

   Emekli olması için gerekli değil ancak Ödeyeceği yüksek tutardan prim emekli maaşının yükselmesini sağlar. emeklilik başvurusundan önce kurum yetkilisinden maaşa yansıyacak tutarı öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu