• Emekli Maaşına Kredi Alınır Mı?


  Emekli vatandaşlarımız banka kredileri için başvuru yaptıklarında, çoğu zaman sorunlar ile karşılaşmaktadırlar. Hem yaşlarının ilerlemiş olması hem de emekli maaşlarının miktarının düşük olması, bankalar tarafından risk olarak algılanmakta, bundan dolayı da kredi işlemlerinde onay sürecinde problemler ortaya çıkmaktadır. Ancak, bankaların maaş müşterilerine yönelik hazırladığı kredi paketleri ve emekli maaşına kredi alınabilmesi için hazırlanan kredi paketlerinde, bu tarz durumlar daha aza inmektedir. Bundan dolayı, emekli olan ve emekli maaşı üzerinden kredi almak isteyen kişilerin, öncelikli olarak çalıştıkları bankaya başvuru yapmaları doğru olacaktır.


  Emekliler için hazırlanan kredi paketleri, ihtiyaç, konut ve taşıt kredilerinde geçerli olarak hazırlanabilmektedir. Eğer sadece emeklilerin kullanımı için hazırlanan kredi paketine başvuru yapılacaksa, başvuru yapacağınız kredi paketine yönelik bir kampanyanın olmuş olması size fayda sağlayacaktır.

  Emekli Maaşına Ne Kadar Kredi Alınır?

  Emekli maaşına kredi alınabilmesi için, başvuru yapılan kredi tutarı ile birlikte, aylık ödenecek taksit tutarının, kişilerin emekli maaşlarının yarısını geçmiyor olması gerekmektedir. Bundan dolayı da, kişilerin ne kadar kredi alacakları hesaplanırken, aylık olarak aldıkları emekli maaşlarının bilinmesi gerekecektir. Genel olarak ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredileri için, hangi maaşa ne kadar kredi alınacağını şu şekilde sıralayabiliriz.

  İhtiyaç kredisi için;

  • 1000 TL’ye kadar alınan emekli maaşı için 17 bin 500 TL, 1.500 TL’lik bir emekli maaşı için 26 bin TL ve 2 bin TL’lik emekli maaşı için de 35 bin TL kredi alınabilecektir. Burada kişilerin 48 aylık vade seçeneğini seçmiş oldukları göz önünde bulundurulmuştur

  Konut kredisi için;

  Sponsorlu Bağlantılar


  • 1000 TL’ye kadar olan emekli maaşına 37 bin TL, 1.500 TL’ye kadar olan emekli maaşına 55 bin 500 TL ve 2 bin TL ile üzerindeki emekli maaşına 74 bin TL konut kredisi alınabilmektedir.

  Taşıt kredisi için;

  • 1000 TL’ye kadar olan emekli maaşına 17 bin 750 TL, 1.500 TL’lik emekli maaşına 26 bin 750 TL ve 2 bin TL ile üzerindeki emekli maaşına 35 bin 500 TL taşıt kredisi sunulmaktadır.

  Emekliler Kaç Yaşına Kadar Kredi Kullanabilmektedir?

  Emekli maaşına kredi alacak kişilerin maaşlarına yönelik en fazla alabilecekleri kredi tutarı yukarıdaki gibidir. Buna ek olarak, kredi başvurusu yapacak kişilerin bir de yaş kriterini taşımaları gerekmektedir. Bankaların geneli, kişilerin 70 yaşına kadar kredi kullanabilmelerine olanak sağlamaktadır. Bundan dolayı kredi başvurusu yapacak kişilerin 70 yaşını geçmemiş olması, 70 yaşından önce alacakları kredilerde ise, vade süresi tamamlandığında 70 yaşını tamamlamamış olmaları gerekmektedir.

  Örnek ile açıklayacak olursak; 65 yaşında bir kişinin kredi başvurusu yaptığında, yaş kriterinde herhangi bir problem bulunmamaktadır. Ancak, alacakları kredi için geri ödeme planında en fzla 5 yıllık vade süresine yönelik seçim yapmaları gerekecektir. Bunun üzerindeki bir vade süresi, 70 yaşın tamamlanmasından dolayı onaylanmayacaktır.

  Yaş kriterini de tamamlamış kişiler, belirttiğimiz bankaların hizmetlerinden faydalanabilirler. Borçlarına karşılık olarak emekli maaşlarını gelir olarak gösterecek kişiler, başvuru işlemleri için aşağıdaki evrakları hazırlamaları ve şubeye teslim etmeleri gerekmektedir.

  • Emekli maaşı aylık dökümü
  • İkametgah belgesi
  • Ek gelir elde ediliyorsa buna yönelik belgeler
  • Konut kredisi başvurularında alacakları evin tapusu
  • Taşıt kredilerinde, sıfır km araçlar için proforma faturası, ikinci el otomobillerde ise aracın ruhsatı

  Emekli maaşına kredi alacak kişiler, evraklarını tamamlayıp şartları da tamamladıktan sonra, doğrudan başvurularını yapabilirler. Başvuru sırasında hangi miktarda ya da hangi kredi paketine başvuru yapmış olurlarsa olsunlar, kesinlikle banka tarafından sigorta yapılacağı ve bunun da krediye ek maliyet oluşturacağının unutulmaması gerekmektedir.
  tıkla sorunu sor

  Emekli Maaşına Kredi Alınır Mı? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın