• Emekli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

  İnsanlar belli bir yaştan sonra rahat hayat yaşayabilmek için gençlik çağlarında çalışmakta, belli bir birikim yapmakta, sigorta primlerini ödemektedir. Amaç emeklilik vakti gelip emekliye ayrıldıktan sonra maddi olarak kimseye bağlı kalmadan yaşamayı başarabilmektir. Emekli olabilmek ve emekli maaşı alabilmek için yetkili makamlarca belirlenen gün sayısınca sigorta priminin ödenmiş olması ve belirlenen yaş sınırını doldurmuş olmak gerekmektedir. Kadınlar ile erkeklerin emeklilik şartları birbirinden farklıdır. Ayrıca çalışanın işe giriş tarihine göre de emeklilik tarihi değişmektedir. Bu konu ile ilgili gerekli bilgileri ilgili konuya bırakarak bugünkü yazımızda emekli maaşı sorgulama işleminin nasıl yapılacağını anlatacağız. İnternetin hayatımıza girmesi ve yaygın olarak kullanılması ile bu tür konulara erişim eskiye göre çok daha kolay gerçekleşir oldu.


  Emekli Maaş Sorgulama İnternet Üzerinden Yapılır mı?

  İnternet hayatımızda yaygınlaşmadan önce bir kişinin emekli maaşıyla alakalı konular hakkında bilgi alabilmesi için bağlı olduğu kuruma bizzat gitmesi gerekiyordu. Emekli Sandığı, Bağ-Kur veya SSK kurumlarının her birinin ayrı kurumu bulunduğundan kişi bağlı olduğu kuruma gitmeden sorularının cevabını alamazdı. Günümüzde artık bu kurumların hepsi bir çatı altında, Sosyal Güvenlik Kurumu adı altında toplandı. Yani kişi ister SSK’lı olsun ister Emekli Sandığı istese Bağ-Kur’lu olsun fark etmeden bütün işlerini Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan halledebilmektedir. Emekli maaş sorgulama işlemi için dileyen Sosyal Güvenlik Kurumu’na bizzat gidebilir. Özellikle yaşlılarımız bunu daha çok tercih edebilir. Oysaki SGK’ya gitmekten çok daha kolay bir yolu vardır ki o da e-devlet kapısından öğrenmektir.

  E-Devlet Üzerinden Emekli Maaş Sorgula Yapabilmek İçin Şifre Nerden Alınır?

  Evden devlet kurumları ile ilgili her türlü sorunuza cevap bulabilirsiniz. Devletin vatandaşlara sunduğu e-devlet kapısı ile bu mümkün olmaktadır. Prim sorgulama, emekli maaş sorgulama, doğum ücretleri, ne zaman emekli olunacağı gibi daha birçok işlem e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Bunu yapabilmek için T.C. Kimlik Numarasına ve şifreye ihtiyaç olacak. T.C. Kimlik Numarasını herkes ezbere bilmektedir. E-devlet şifresi ise PTT şubelerinden alınmaktadır. Oturduğunuz yere en yakındaki PTT şubesine gidip e-devlet şifresi için sıra alınmalı. Memur 2 TL karşılığında zarf içerisinde e-devlet şifresini verecektir. Zarf içerisindeki şifreyi ilk giriş için kullanmanızı ve sonrasında onu dilediğiniz farklı bir şifreyle muhakkak değiştirmeniz önerilir.

  Ne Kadar Maaş Alacağınızı Emekli Maaş Sorgula ile Öğrenebilirsiniz

  2018 yılında emekli maaşlarına belli bir oranda zam yapıldı. Zam yapılmasının ardından vatandaşlar ne kadar aylık alacağını merak etmeye başladı. Sonuçta emekli maaş sorgulama işlemini nerden ve nasıl yapacaklarını araştırmaya başladılar. Çalıştınız emekli oldunuz veya yeni zam geldi maaşınız yükseldi ama ne kadar emekli maaşı alacağınızı bilmiyorsanız öğrenmenin iki yolu var:

  • Birincisi, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun uygulaması olan emekli maaşı hesaplama programıdır. Dileyen kişiler internette bulunan bu program üzerinden hesaplamalar yapabilir. Emekli maaşı hesaplama uygulamasında Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK’lılar için ayrı program geliştirilmiştir. Vatandaşın yapması gereken sadece ilgili olduğu kurumun bölümüne giriş yaparak istenilen bilgileri girmektedir. Girilmesi istenen bilgiler, T.C Kimlik Numarası, sicil numarası, baba adı, nüfusa kayıtlı olduğu il, doğum tarihidir. Uygulama kişinin ne kadar emekli maaşı alacağını hesaplayacaktır.
  • Emekli maaş sorgulama için ikinci yol ise e-devlet şifresini girerek hangi kadrodan emekli olunduysa o birimden maaş bilgilerini öğrenmektir.

  E-Devlet Kapısından Emekli Maaş Sorgulama Nasıl Yapılır?

  İnternetin hayatımızdaki kolaylıklarından birisi de e-devlet kapısıdır. E-devlet üzerinden işlem yapabilmek için öncelikle arama motorlarından herhangi birine e-devlet yazılması veya direk olarak http://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresinden giriş yapılır. Açılan sayfada T.C Kimlik No ve e-devlet şifresi girilerek sisteme giriş yap butonu tıklanır. E-devlet sayfasına Sosyal Güvenlik Kurumu bulunur. Kurumun açılan sayfalarında 4A, 4B, 4C emeklileri ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Kişi hangi kuruma bağlı olarak emekli oldu ise birimi tıkladığında emekli maaş sorgulama yapabilmektedir. Örneğin SSK emeklisi yani Hizmet Akdiyle Çalışan ise 4A kısmını tıklayarak, Bağ-Kur emeklisi ise 4B, emekli sandığı emeklisi ise 4C’yı tıklayarak kendi ile ilgili her türlü bilgiye ulaşabilir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  E-devlet uygulamasın içindeki Devlet Kurumlarının arsında yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu 4A, 4B, 4C emeklilerinin hepsinin bilgisini barındırmaktadır. Bu alandan, emekli maaş sorgula, tescil hizmet dökümü, emekli aylığı kesintileri, emekli aylık bilgisi belge doğrulama, emekli ödeme bilgileri, sigorta tescil kaydı tespiti gibi işlemler yapılıp bilgiler edinilmektedir. Ülkemizde yaklaşık olarak 9 milyon kadar emekli bulunmaktadır. Bu emekliler her yapılan zamla birlikte ne kadar alacakları ile ilgili kamu kuruluşlarını meşgul ettiğinde personel gerekli diğer işlerini yapmaya vakit bulamayacaktır. Bundan dolayı e-devlet bu konuda ciddi bir ihtiyacı karşılamaktadır.

  Son Yapılan Zamla Emekli Maaşı Sorgulama

  2018 yılının Ocak ayında yüzde 5.69 oranında artırılarak zam yapılmıştı. Temmuz ayında da enflasyon oranında zam beklentisi bulunmaktaydı. Temmuz ayında enflasyon tahminlerine göre kamu görevlileri ile memur emeklilerine Temmuz ayından itibaren geçerli olacak şekilde yüzde 8,65, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ise yüzde 9,17 zam yapılmış oldu. Emeli maaş sorgulama işlemlerine göre yapılan en son zamla birlikte en düşü memur maaşı 1.978 TL’den 2.149 TL’ye yükselmiş oldu. SSK ve Bağ-Kur’lu emeklilerde aldıkları zam oranında eklenen maaşlarını temmuz ayı itibariyle alabilecekler.

  SSK (4A) Emekli Maaşı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  SSK’ya bağlı olup, emekli maaşı sorgulama işlemini yapabilmek için öncelikle ilgili yazımızın sonundaki kurumunuza uygun bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Bağlantı adresine tıkladığınızda karşınıza çıkacak olan sayfa aşağıda bulunan resimde olduğu gibidir.

  4A Emeklilik Aylık Bilgisi

  Bu resimde bulunan ve daire içerisine alınarak gösterilmiş olan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıklayıp işlemine başlayabilirsiniz. Daha sonra karşınıza çıkacak olan kimlik doğrulama sayfası aşağıda bulunan resimde olduğu gibidir.

  Kimlik Doğrulama Platformu

  Bu sayfada bulunan ve resimde ok işaretleri ile gösterilmiş olan bölümlere sırası ile T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi yazdıktan sonra bilgilerinizi kontrol etmenizi öneririz. Bilgilerinizin doğruluğundan emin olduktan sonra resimde daire içerisine alınmış olan “Sisteme Giriş Yap” seçeneğine sayfa üzerinde tıklayınız. Böylelikle SSK’ya bağlı emekli maaşınızı sorgulama işleminizi tamamlamış olacaksınız.

  SSK (4A) Emekli Maaşı Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

  BAĞ-KUR (4B) Emekli Maaşı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  BAĞ-KUR’a bağlı olan vatandaşlarımız emekli maaşı sorgulama işleminizi yapabilmek için ilgili yazımızın sonunda sizler için vermiş olduğumuz kurumunuza uygun bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Bağlantı adresine tıkladığınızda karşınıza çıkacak olan sayfa aşağıda bulunan resimde olduğu gibidir.

  4B Emeklilik Aylık Bilgisi

  Bu sayfada bulunan ve resimde daire içerisine alınarak gösterilmiş olan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Kimlik doğrulama sayfasına yönlendirileceksiniz. Yönlendirileceğiniz sayfa aşağıda bulunan resimde olduğu gibidir.

  Kimlik Doğrulama Platformu

  Yukarıda bulunan resimde ok işaretleri ile gösterilmiş olan bölümü sayfa üzerinde sırası ile T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi yazarak doldurmanız gerekmektedir. Bilgilerinizi yazdıktan sonra kontrol etmenizi öneririz. Bilgilerinizin doğruluğundan emin olduktan sonra hemen alt tarafta bulunan ve resimde daire içerisine alınarak gösterilmiş olan “Sisteme Giriş Yap” seçeneğine tıklayınız. Böylelikle BAĞ-KUR yani 4B emekli maaşı sorgulama işleminizi tamamlamış olacaksınız. Açılan sayfada bilgilerinizi görebilirsiniz.

  BAĞ-KUR (4B) Emekli Maaşı Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

  Emekli Sandığı (4C) Emekli Maaşı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  Emekli Sandığı kurumuna bağlı olup emekli maaşı sorgulama işlemi de diğer kurumlarda olduğu gibi kolay bir şekilde yapılmaktadır. Emekli Sandığı kurumu için emeklilik maaşı sorgulama işlemi yapabilmek için ilk olarak ilgili yazımızın sonunda bulunan kurumunuza uygun bağlantı adresine tıklayınız. Daha sonra açılacak olan sayfa aşağıdaki resimde olduğu gibidir.

  4C Emeklilik Aylık Bilgisi

  Bu sayfada bulunan ve resim üzerinde daire içerisine alınarak gösterilmiş olan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Kimlik doğrulama işlemini yapmanız için açılacak olan sayfa aşağıdaki resimde olduğu gibidir.

  Kimlik Doğrulama Platformu

  Bu resimde bulunan ve ok işaretleri ile gösterilmiş olan alanlara sırası ile T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi yazmanız gerekmektedir. Bilgilerinizi yazıp, kontrol etmenizi öneririz. Kontrol edip, doğruluğundan emin olduktan sonra hemen alt tarafta bulunan ve resimde daire içerisine alınarak gösterilmiş olan “Sisteme Giriş Yap” seçeneğine tıklayınız. Böylelikle Emekli Sandığı kurumu için emekli maaşı sorgulama işleminizi tamamlamış olacaksınız.

  Emekli Sandığı (4C) Emekli Maaşı Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  Emekli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Nazife dedi ki:

   08.01.2018 de emekli oldum ve agustos ve eylül icin gelen aylik 2883tl ama benim ayligim 1697tl iki aylikdan eksik aylik aldim..
   Yeni emekli olanlar icinde bayram ikramiyesi var diye okudum ama bayram ikramiyesinide alamadim neden peki.

  2. Nazife dedi ki:

   08.01.2018 de emekli oldum ve agustos ve eylül icin gelen aylik 2883tl ama benim ayligim 1697tl iki aylikdan eksik aylik aldim..
   Yeni emekli olanlar icinde bayram ikramiyesi var diye okudum ama bayram ikramiyesinide alamadim neden peki.

  3. AYLA TAN dedi ki:

   2005 yılında ssk emeklisi olan babam vefat etti.Annem daha önce vefat etmişti.3 kızından biri olan ben eşinden boşanmış ve emekli sandığına bağlı çalışan bir öğretmenim.Bu durumda bana babamdan hiç bir maaş bağlanmadı.HALBUKİ EMEKLİ SANDIĞINDA VEFAT EDEN BABASI OLAN VE HALEN ÇALIŞAN VE SSK YA BAĞLI BEKAR KIZLARIN BABALARINDAN MAAŞ ALMALARI YASAL VE ALIYORLAR.BU DURUMDA HALEN SANDIKLAR ARASINDA BİR FARK OLMADIĞI VE HEPSİNİN SGK ALTINDA TOPLANDIĞI GÜNÜMÜZDE BENİMDE BABAMIN EMEKLİ MAAŞİNDAN YARARLANMAM GEREKMEZ Mİ.BU KONU İLE İLGİLİ DAVA AÇSAM KAZANIR MIYIM?

  Sorunuzu Yazın