Emeklilik

SGK, SSK, Emekli Sandığı Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK, SSK, Emekli Sandığı maaşlarının sorgulanması için kullanılacak yöntemler, e- devlet sitesi ya da Sosyal Güvenlik Kurumu sayfası olabilir. Bu sayfalardan yapılacak emekli maaşı sorgulama işleminde kişilerin bilgileri doğrultusunda emekli maaşının ne zaman yatacağı, ne kadar bir miktarla kişilere teslim edileceği gibi bilgiler yer alır. alınacak emekli maaşının miktarı kişinin sigorta türüne göre değişiklik gösterir.


Ayrıca kişinin ne kadar ücret üzerinden emekli maaşının yatırıldığı da önem taşımaktadır. Bu kapsamda emekli maaşlarının miktarını sorgulamak için kişinin, emekliliğine dair detayları biliyor olması gerekmektedir.

SGK, SSK, Emekli Sandığı Maaşı Sorgulaması Nerelerden Yapılır?

Emekli maaşının ne kadar olduğunu sorgulama işlemi, e-devlet üzerinden ya da Sosyal Güvenlik Kurumu resmi adresinden sorgulanabilmektedir. Kişiler aynı zamanda Sosyal Güvenlik Kurumu il veya ilçe müdürlüklerinden de sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilir. Bunun için yanınızda kimliğinizin olması yeterlidir. Bu sorgulama işlemleri, başka bir kimse tarafından yapılamaz. Kişinin kendisinin başvuru yapması gerekmektedir.

E- Devlet Üzerinden SGK, SSK, Emekli Sandığı Maaşı Nasıl Sorgulanır?

Emekli maaşının e- devlet üzerinden sorgulanması, kişinin PTT aracılığıyla e- devlet şifresi alması ile gerçekleşmektedir. Kişi, e- devlet şifresini PTT aracılığıyla 2 TL karşılında alabilmektedir. Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/ adresine giriş yapılmalıdır. Giriş ekranına ulaşıldığında T.C. kimlik numarası ve e- devlet şifresi ile giriş yapılmalıdır. Girişin ardından en alt kısımda bulunan e- hizmetler menüsüne ulaşılmalıdır. E- hizmetler arasından ‘Sosyal Güvenlik Kurumu’na ulaşılmalıdır.

Buradan seçenekler arasından SGK işlemleri menüsüne girilmelidir. İşlem menüsünde emeklilik ile ilgili işlemler ve sorgulama işlemleri olmak üzere iki seçenek bulunmaktadır. Sorgulama işlemleri menüsü içerisinde bulunan emeklilik sorgulama seçeneğine girilmelidir. T.C. kimlik numaranız üzerinden bağlantı sağlanan bilgilerinizle e- devlet üzerinden emeklilik sorgunuzu yapabilirsiniz.

E- Devlet Üzerinden Yapılan SGK, SSK, Emekli Sandığı Maaşı Sorgusu Mail İl Alınır Mı?

Yapılan emeklilik sorgusunu mail olarak almak için mail adresinizin güncel olması gerekmektedir. Sorgulama işleminizi tamamladıktan sonra ekranın sağ üst kısmında bulunan e-posta işaretine tıklamanız yeterli olacaktır. sayfayı kaydetme ve indirme butonunun yanında bulunan bu seçenek ile sorgulama sonucunu mail şeklinde alabilirsiniz.

4/A Emekli Maaşı Miktarı E- Devlet Üzerinden Nasıl Sorgulanır?

4/A emekli maaşının miktarını sorgulamak için öncelikle e- devlet sistemine giriş yapmalısınız. Ardından SGK menüsü üzerinden 4-A emekli maaşı sorgulama seçeneğine tıklamalısınız. Herhangi bir bilgi vermenize gerek kalmadan 4- A emeklilik durumunuz, T.C. kimlik numaranız üzerinden sorgulanacaktır.

4/A Emekli Maaşı Sorgulamak İçin TIKLAYIN

Emekli maaşınızı sorgulamak için yukarıda ki “4/A Emekli Maaşı Sorgulama” linkine tıklamanız yeterl.

4/B Emekli Maaşı E- Devlet Üzerinden Nasıl Sorgulanır?

4-B emekli maaşının miktarını sorgulamak için Sosyal Güvenlik Kurumu seçenekleri arasından 4/B emekli maaşı sorgulama seçeneğine girilmelidir. Yine herhangi bir bilgi istenmeden alınacak emekli maaşının miktarına buradan ulaşılabilir.

4/B Emekli Maaşı Sorgulama İçin TIKLAYINIZ

Sorgulama işlemi için yukarıda ki “4/B Emekli Maaşı Sorgulama” linkine tıklamanız yeterlidir.

4/C Emekli Maaşı E- Devlet Üzerinden Nasıl Sorgulanır?

4/C emekli maaşını sorgulamak için yapılması gereken işlem, yine e- devlet üzerinden sisteme giriş yapmaktır. Sistem girişinin ardından sorgulama menüsü üzerinden 4- C emekli maaşı miktarı sorgulama seçeneğine tıklanmalıdır. Ardından herhangi bir bilgiye gerek kalmadan sistemde bulunan sigorta bilgilerinizle alacağınız maaşın tutarını görebilirsiniz.

4/C Emekli Maaşı Sorgulama İçin TIKLAYINIZ

Sorgulama işlemi için yukarıda ki “4/C Emekli Maaşı Sorgulama” linkine tıklamanız yeterlidir.

Sosyal Güvenlik Kurumu Resmi Web Sitesinden Emekli Maaşı Nasıl Sorgulanır?

Sosyal Güvenlik Kurumu internet adresinden emekli maaşını sorgulamak için kişilerin yapması gereken, hesaplama işlemi yapmaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet adresinde ekranın sağ kısmında ‘emeklilik sorgulama’ menüsü yer almaktadır. bu menü üzerinden açılacak ekranda, bir form görülecektir.

Formun doldurulması ile hesaplama işlemi yapılır.  Yapılan hesaplama hiçbir zaman kesin değildir, ancak yaklaşık sonuç verir. Bunun yanında bu hesaplama işlemini yapabilmeniz için en az 3600 gün prim ödemenizin yapılmış olması gerekmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu Sitesinden Emekli Maaşı Sorgularken Form Nasıl Doldurulur?

Sosyal Güvenlik Kurumu sitesinden emekli maaşını sorgularken kullanılacak form, sistem üzerinde bilgi erişimi bulunmamasından dolayı önem taşır. verdiğiniz bilgiler sisteme kaydedilmez. Bu nedenle işlemlerinizde kullandığınız bilgiler doğrultusunda hesaplama işlemi yapılır. Yapılacak hesaplama işlemi için doldurulacak forma şu bilgileri vermeniz gerekecektir:

 • SSK prim ödenmiş gün sayısı
 • Diğer emeklilik türlerine yapılan ödeme günü sayısı
 • Fiili çalışma günü sayısı
 • 3600 gün sınırının doldurulduğu tarih
 • Kişiye ait kimlik bilgileri
 • Kişinin cinsiyetine ilişkin bilgiler
 • Sigorta başlangıcı bilgileri

Bu bilgilerin doğru bir şekilde forma işlenmesinin ardından emeklilik durumunda alınacak emekli maaşının tutarı sorgulanabilir.

Telefondan SGK, SSK, Emekli Sandığı Maaşı Sorgulanır Mı?

Telefon kullanarak emekli maaşı tutarını sorgulamak için kullanılacak numara Alo 170’tir. Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait olan bu hat, emeklilik günü, emeklilik durumunda alınacak maaş miktarı ve Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili tüm bilgileri size sunacaktır. Herhangi bir prim günü probleminde veya emeklilik prim ödemesinin yapılmadığı durumda da bu hattı kullanarak şikayetinizi bildirebilirsiniz.

Şikayet bildirimleriniz kimlik bilgileriniz ile birlikte kayda alınmakta ve en geç 72 saat içerisinde sonuçlandırılmaktadır.  İletişim adreslerinizi vermeniz durumunda başvuru sonucunuzu telefon numaranıza da alabilirsiniz.

SMS İle SGK, SSK, Emekli Sandığı Maaşı Sorgulanır Mı?

SMS kullanarak emekli maaşı sorgulama işlemi mümkün değildir. Sorgulama işlemi telefonla yapılacaksa kullanılacak tek hat Alo 170 olarak belirlenmiştir. Bu hatta da SMS gönderimi mümkün değildir. Bunun dışındaki sorgulama işlemlerinizi en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüğüne giderek de yapabilirsiniz. Bunun için ikamet adresinize yakın bir kurumu tercih  etmeniz önemli değildir.

Herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak kimliğinizin yanınızda olması şartı aranmaktadır.

SGK, SSK, Emekli Sandığı Emeklilik Zamanı Nereden Sorgulanır?

Tüm emeklilik türlerinden emekli olma zamanı sorgulama mercii http://e.sgk.gov.tr/wps/portal/anasayfa adresidir. Bu adresten yapılacak sorgulamalar için en az 3600 prim günü sayısına ulaşmış olmak gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait olan bu sitedeki uygulama sayesinde kişiler, ne zaman emekli olacaklarını ve emekli olduktan sonra ne kadar maaş alacaklarını görebilmektedir.

Kişilerin bu sorgulama işlemlerini yapmaları için ekrana verilen formu doğru ve eksiksiz olarak doldurmaları gerekmektedir.

SGK, SSK, Emekli Sandığı Emeklilik Zamanı Nasıl Sorgulanır?

Emeklilik türlerinde emekli olma zamanını sorgulama işlemi için öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu resmi sitesine giriş yapılmalıdır. Ardından site içinde en alt kısma inilmelidir. Bu kısımda ‘Ne Zaman’ bölümü görülecektir. Emeklilik hakkında ne zaman sorusunu sorabileceğiniz tüm bilgiler burada bulunmaktadır. Prim ödemelerinin ne zaman biteceğinden emekli maaşının ne zaman yatacağına kadar tüm soruların yanıtlarını buradan bulabilirsiniz. Ne zaman butonuna tıklamanızın ardından ekrana bir form gönderilir.

Bu formda emeklilik prim bilgileri, maluliyet durumu, yatan prim günü, prim günü başlangıcı gibi sorular yer almaktadır. Bu sorulara yanıt verilmesinin ardından en alt kısımda bulunan ‘Gönder’ butonuna tıklanmalıdır. Butona tıklanmasının ardından ekrana sorgulama sonucu iletilecektir. Böylelikle emekli maaşı sorgulama işleminin yanında emekli maaşının ne zaman alınmaya başlayacağına dair bilgileri de sorgulamış olursunuz.

Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım Hesaplama

Emeklilik Dilekçesi Örneği Nasıl Doldurulur ?

Kadınlar 3600 Günden Nasıl Emekli Olur? Tüm Detayları

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. 30 dan fazla gözüken ay yok , başka isimle kayıt yok daha önce 7500 e göre hesap yapıyordu emekli maaşı hesaplama sitesi

 2. E devlette hizmet dökümüne bakıyorum 7500 gün çıkıyor sgk nın emekli maaşı hesaplama sistemine giriyorum 7460 çıkıyor hangisi doğru anlamadım bana yardımcı olurmusunuz.

  1. Merhaba,

   Hizmet dökümünüzü incelediğinizde başka bir isim var mı?. Eskiden yanlışlıkar olabiliyordu. Veya 30 dan fazla gözüken ay var mı ?

 3. 08.01.2018 de emekli oldum ve agustos ve eylül icin gelen aylik 2883tl ama benim ayligim 1697tl iki aylikdan eksik aylik aldim..
  Yeni emekli olanlar icinde bayram ikramiyesi var diye okudum ama bayram ikramiyesinide alamadim neden peki.

 4. 08.01.2018 de emekli oldum ve agustos ve eylül icin gelen aylik 2883tl ama benim ayligim 1697tl iki aylikdan eksik aylik aldim..
  Yeni emekli olanlar icinde bayram ikramiyesi var diye okudum ama bayram ikramiyesinide alamadim neden peki.

 5. 2005 yılında ssk emeklisi olan babam vefat etti.Annem daha önce vefat etmişti.3 kızından biri olan ben eşinden boşanmış ve emekli sandığına bağlı çalışan bir öğretmenim.Bu durumda bana babamdan hiç bir maaş bağlanmadı.HALBUKİ EMEKLİ SANDIĞINDA VEFAT EDEN BABASI OLAN VE HALEN ÇALIŞAN VE SSK YA BAĞLI BEKAR KIZLARIN BABALARINDAN MAAŞ ALMALARI YASAL VE ALIYORLAR.BU DURUMDA HALEN SANDIKLAR ARASINDA BİR FARK OLMADIĞI VE HEPSİNİN SGK ALTINDA TOPLANDIĞI GÜNÜMÜZDE BENİMDE BABAMIN EMEKLİ MAAŞİNDAN YARARLANMAM GEREKMEZ Mİ.BU KONU İLE İLGİLİ DAVA AÇSAM KAZANIR MIYIM?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu