• Emekli Maaşı Hesaplama


  Sigortalı olarak çalışmış olan kişiler, belirli bir süre boyunca prim ödeyip, yaş şartını da yerine getirdikten sonra, artık çalışma zorunluluğu içerisinde olmadan, karşılıksız olarak emekli maaşına bağlanmaktadırlar. Yıllar boyunca çalışma süreleri ve aldıkları maaşa göre farklı miktarlarda ödenen primleri ile birlikte de ne kadar maaş alacakları, resmi kurumlar tarafınca belirlenecektir. Genel olarak emeklilik yaşı gelen kişilerin merak ettiği konular arasında emekli maaşı hesaplama konuları kadar, emeklilik ikramiyesi olarak da ne kadar ödeme alacakları gelmektedir. Öncelikle bu iki durum arasındaki farklılığın kişiler tarafından bilinmesi gerekmektedir.


  Emeklilik ikramiyesi, prim ve yaş şartını tamamlayan kişilere toplu bir şekilde yapılan ödemelerdir. Emekli maaşı ise, ikramiyeden ayrı olarak kişilere daha düşük tutarlarda aylık olarak yapılan maaş ödemeleridir.

  Emekli Aylığı Hesaplama

  Emekli olduktan sonra ne kadar maaş alacağını merak eden kişiler, birçok farklı hesaplama yöntemini kullanabilirler. Burada, hangi kategoride sigortalı olduklarını bilmeleri gerekmektedir. Şuan çalıştığı kurum ve durumuna göre sigorta kategorilerini şu şekilde sıralayabiliriz.

  Sponsorlu Bağlantılar

  • 4A: Bilinen eski adı SSK mensuplarını kapsamaktadır. Şuan ise Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ya bağlanmıştır.
  • 4B: Bağ-Kur primi ödemiş olan kişileri kapsamaktadır.
  • 4C: Emekli sandığı mensubu olan kişileri kapsamaktadır.

  Kişilerin ait oldukları sigorta kategorisine göre, farklı şekilde hesaplama işlemleri yapılmaktadır. Şuan için kişilerin her ay yapıldığı primleri toplayıp gereken işlemleri yapması zor olduğundan dolayı, hesaplama işlemleri resmi kurumlar tarafınca yapılmaktadır. 4A ve 4C kapsamında sigortalı olan kişiler emekli maaşı hesaplama işlemleri için doğrudan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesine girerek, hesaplama işlemlerini yapabilirler. 4B kapsamındaki kişiler ise, E-Devlet sistemi üzerinden hesaplama yapabilmektedir.

  4A Emekli Maaşı Hesaplama

  4A kapsamında sigortalı olan kişiler, yukarıda belirtildiği gibi Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesine giriş yapması ve buradan hesaplama işlemi yapması gerekmektedir. Hesaplama ekranı geldiği zaman sizden TC kimlik numarası, SSK sicil numarası, baba adı, nüfusa bağlı olunan il ve doğum tarihiniz gün, ay ve yıl şeklinde doldurmanız istenmektedir. Bu bilgileri doldurduktan sonra Sorgula butonuna tıkladığınızda, emekli maaşınızı ne kadar alacağınızı net bir şekilde görebileceksiniz.

  4A Emekli Maaşı Hesaplama İçin TIKLAYINIZ

  4B Emekli Maaşı Hesaplama

  4B yani Bağ-kur güvencesinde olan kişiler, ne kadar maaş alacaklarını yalnızca E-Devlet üzerinden öğrenebilmektedirler. E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra kurum seçiminde Sosyal Güvenlik Kurumu’nun seçilmesi gerekecektir. Ardından açılan sayfada, 4B emekli aylık hesaplama şeklindeki menüye girdiğinizde, otomatik olarak sonuç karşınıza çıkacaktır.

  4B Emekli Maaşı Hesaplama İçin TIKLAYINIZ

  4C Emekli Maaşı Hesaplama

  4C’li olanlar yani emekli sandığı mensubu olan kişiler, son düzenleme ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlanmıştır. Bundan dolayı emekli maaşı hesaplama işlemleri için 4A’lılar da olduğu gibi SGK’nın internet sitesine girilmesi gerekecektir. Burada sizden sicil numarası ve TC kimlik numarası gibi bilgiler istenecektir. Sorgula butonuna tıklamanızın ardından da, hem ödenmiş primlerinizi hem de alacağınız maaş miktarını görebileceksiniz.

  4C Emekli Maaşı Hesaplama İçin TIKLAYINIZ  tıkla sorunu sor

  Emekli Maaşı Hesaplama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. ismail dedi ki:

   Selam 30-12-1968 doğumluyum işe giriş tarihim 01.11.1989 6669sigorta ödemem var 10 yıla yakında bağkur ödemem var son 3.5 yılıma sigortalı olarak ödedim ayrıca askerliğimsigorta başlangıcımdan önce olduğu için 530 gün olarak ödedim acaba ne zaman emekli olabilirim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    İsmail Bey merhaba,

    Yaşınız
    49 yıl 0 ay 14 gün
    Sigortalılık süreniz
    29 yıl 9 ay 0 gün
    Hizmet süreniz
    10669 gün

    Emeklilik Şartlarınız
    Yaş
    50 yıl
    Sigortalılık süresi
    25 yıl

    Sonuç
    Kalan yaşınız
    0 yıl 11 ay 16 gün
    Kalan sigortalılık süreniz
    0 yıl 0 ay 0 gün
    Kalan hizmet süreniz
    0 gün

  2. Ebru dedi ki:

   merhaba ;

   BEn İstanbuldan Ebru soracağım soru emekli aylığımın düşük olması ve bununla ilgili nasıl önlem alırım..
   04/10/74 doğumluyum 17/09/1990 yılından beri aktif olarak çalışıyorum. toplam 8152 günüm var SGk sitesinden maaş hesaplatınca 1071 tl maas görünüyor artırmak için ne yapabilirim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1990-1999 arası doğum var ise doğum borçlanması yaparak yüksek primden yatırırsanız yükselme olur. Yada emeklilik yaşına kadar primlerinizi yüksek tutun

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.