• Emekli Maaşı Evde Ödeme


  Emeklilik yasaların belirlediği uzun bir süre içerisinde, hangi sektörde ve hangi statüde görev yapıyorsa, yasaların belirlediği sürenin sona ermesi durumunda kişinin, çalışma hayatından tamamen çekilmesi durumudur. Emeklilik, bir nevi kişinin finansal gelirinin yanında, statü açısından, sosyal hayattaki yerinin ya da rolünün değişmesi durumu ortaya çıkan bir durumdur. Bu kişilere emekli denir. Emekli maaşı evde ödeme konusunda yer alan emekliler uzun süren çalışma hayatlarının ardından, devletin onlara sunduğu düzenli bir gelire sahip olurlar.


  Emekli olan kişilerde, uzun bir süre çalışmanın ardından büyük bir boşluk oluşabilir. Çünkü alıştığı çalışma ortamından uzaklaşmış, gelir kaybı yaşamış, sosyal hayattaki statüleri değişmiştir. Bu durumun ardından emekliler, yani hayatlarına motive olmakta zorluk yaşayabilirler, gelecek günler için bir plan yapma isteği oluşmayabilir. Ama bu durum bazı emekliler için geçici bir durumdur, bazı emekli maaşı evde ödeme konusunda bulunan emekliler bu durumu daha kısa sürede kabullenip, kendilerine yeni bir uğraş bulmaktadırlar.

  Emekli maaşı evde ödeme konusunda kast edilen emeklilerin çalışmış oldukları sürede, ülke gelişimi için birçok hizmette bulunmuşlardır. Bu sebeple sosyal devletin emeklilerin haklarını korumak, onlara daha iyi bir gelecek için çalışmak görevleri arasındadır. Sosyal devlet emekliler için görevlerini yerine getirmek için, tüm bireylerin eşit haklara sahip olabilmesi için Sosyal Güvenlik adı verilen bir hizmetin oluşması için, sosyal devlet 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile emeklilerin hakları platformu oluşturulmuştur. Devlet Sosyal Güvenlik Kurumu’nun teknolojik altyapının yapılandırılmasına ve daha hızlı bir şekilde emekli maaşı evde ödemesi hizmetleri konusunda yer alan emeklilere hizmet verebilmek için birçok çalışma yapmaktadır.

  Emeklilikle İlgili Bazı Kavramlar

  Türkiye’deki Eylül 1999 yılından itibaren prim ödemelerini gerçekleştirmiş olanlar için emeklilik yaşı bayanlar için 58 ve erkekler için 60’tır.

  1. Sigortalılık Süresi : Çalışanların sigortalılık süresinden öncesinde, yaşlılık, malullük, ölüm sigortalarına bağlı olarak, çalışanların işe başladıkları tarih ve tahsis yapılması için çalışanların yazılı talepte bulunduğu tarih, ölen sigortalı çalışanlar için de ölüm tarihine kadar olan zamandır. Sigortalı çalışanların sigortalılık başlangıcı, tahsis talebi ve ölüm tarihi arasında yer alan bir zaman dilimidir. Bu nedenle, sigortalılar, sigorta süresini daima çalışarak ya da dışarıdan prim ödeyerek tamamlanmış olması gibi bir şart yoktur. Sigortalının bu süre içerinde gerçekleştirmiş olduğu birden fazla iş yapması ya da aralıklarla çalışmasının da bir önemi bulunmamaktadır.
  2. Prim Ödeme Gün Sayısı : Emeklilik hizmetindeki prim ödeme gün sayısı, ölüm sigortası, yaşlılık, malullük gibi durumlara bağlı olarak geçen zamanlara ait olan gün sayısını ifade etmektedir.
  3. Yaş : Emeklilik konusunda yer alan yaşlılık ve ölüm sigortaları ödemelerinin, aylığa bağlanması gibi hizmetlerden yararlanmak için, aranan şartlardan birisi de yaştır. Emekli maaşı evde ödemesi hizmetinde var olan çalışanlar için var olan hizmetlerden olan tahsis talep tarihinde yaş şartı vardır ve bu yaş şartı, çalışanların tahsis talep tarihinden, kendi doğum tarihlerinin çıkartılması işlemiyle belirlenmektedir.

  Emekli Maaşı Evde Ödeme Hizmeti Nasıldır?

  Ülkemizin büyük bir çoğunluğunu oluşturan emeklilere sunulan en büyük hizmet ve sağlanan büyük kolaylık ise emekli maaşını evde ödeme hizmetidir. Sosyal Güvenlik Kurumu emekli maaşı evde ödeme hizmetinin nasıl gerçekleşeceğini 2011/58 nolu SGK Genelgesinde açıkça ifade etmiştir. Bu hizmet ilk olarak Türkiye’de 2011 yılında başlamıştır. Bu hizmet için gerekli şartlar ve esaslar, Sosyal Güvenlik Kurumu ile PTT Genel Müdürlüğü kurumlarının arasında gerçekleşen “Prim Tahsilatı ve Ödemelere İlişkin Protokol” ile ifade edilmiştir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Eskiden sadece belirli bir yaşa sahip olan emekliler, emekli maaşı evde ödeme hizmetinden yararlanıyordu. Toplumun diğer emekli kısmının duruma itirazı sonucunda artık isteyen her emekli, emekli maaşı evde ödeme uygulamasından yararlanabiliyor. Emekli maaşı evde ödeme uygulamasından yararlanmak isteyen emekliler, isterlerse Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi’nde ‘PTT şubesi’ kısmında talep ettikleri aylıklarını alabilirler ya da PTT şubesi aracılığının haricinde ‘konutta’ kelimesini ekleyerek isterlerse dilekçe şeklinde bu uygulamadan yarar sağlayabiliyorlar. PTT şubeleri aracılığı şeklinde maaşlarını alan her tür emekli, yani SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı gibi emekliler, emekli maaşı evde ödeme uygulamasından yararlanmak istemeleri halinde ek bir ücret ödemeden ve yaş sınırı olmaksızın, emekli maaşlarına erişimleri sağlanmaktadır.

  Emekli maaşı evde ödeme hizmetini uygulamaya geçirmek için internet üzerinden E-Devlet resmi adresinde bulunan ‘adres ve banka/PTT değişikliği ‘ bilgilerini kullanarak, emekliler, emekli maaşı evde ödeme uygulamasını talep edebiliyorlar. PTT kuruluşu, emekli maaşlarını bir kimlik belgesi ve emeklinin imzası karşılığında teslim ediyor. Bu uygulamayla ilgili hiçbir ücret talep edilmiyor.
  tıkla sorunu sor

  Emekli Maaşı Evde Ödeme İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. mehmet ali cırık dedi ki:

   e devlet ile başvurudan sonra hemen ilk aylık evde elden ödenir mi ?

  Sorunuzu Yazın