Emeklilik

Emekli Maaşı Evde Ödeme 2018

Emeklilik kişilerin çalışma hayatının yasaların belirlemiş olduğu yaşlar itibariyle sona ermesidir. Emekliler çalışma hayatlarının sona ermesinin sonrasında devletten düzenli şekilde belirli bir miktar maaş alırlar.


Türkiye Cumhuriyeti sosyal devlet anlayışı ile idame edilmektedir. Bu kapsamda Türkiye nüfusunun büyük bir çoğunluğunu oluşturmuş olan emeklilerimize emekli maaşı evde ödeme 2018 hizmeti sağlanmaktadır.

Emekli maaşı evde ödeme 2018 hizmeti emeklilerimize kolaylık sağlamak konusunda büyük bir adımdır. 2011/58 numaralı Sosyal Güvenlik Genelgesinde emekli maaşı evde ödeme 2018 işlerinin nasıl gerçekleşeceği açıkça anlatılmıştır.

Evde emekli maaşı ödeme işleri 2011 yılında başlamış bir uygulamadır. Bu işlem PTT Genel Müdürlüğü ve Sosyal Güvenlik Kurumunun ‘’ Prim Tahsilatı ve Ödemelere İlişkin Protokol’’ anlaşması ile gerçekleşmeye başlamıştır.

2011 yılından önce sadece belirli bir yaş koşulunu sağlamış olan emekliler emekli maaşı evde ödeme 2018 hizmetinden yararlanabiliyordu. 2011 yılından sonra ise emekli maaşı evde ödemesi hizmetini bütün emeklilerimiz alabilir hale gelmiştir.

Çalışanların emekli olurken doldurması gereken belgelerden olan Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt belgelerinde bulunan ‘’ PTT şubesi’’ veya ‘’konutta’ kısımlarından hangisi daha faydalı ise onu işaretlemelidirler.

Maaşlarının ödemelerini PTT şubelerinden alan emekliler istedikleri halde maaş ödemelerini evde ödemeler şeklinde alabilirler. SSK, BAĞ-KUR veya emekli sandığı ayrımı olmaksızın bütün emekliler maaşlarını evde ödeme yöntemiyle alabilirler.

4A, 4B veya 4C emeklisi olan bütün vatandaşlar emekli maaşlarını evde ödeme ile alırlarken ekstra bir ücret ödemek zorunda kalmazlar. Ayrıca emekliler için herhangi bir yaş sınırı da yoktur.

Emekli maaşı evde ödeme hizmetinden yararlanmak için ne yapmak gerekir?

Emekli maaşı evde ödeme 2018 hizmetini hayata geçirmek isteyen emekli vatandaşlar;

  • E-Devlet sistemi sayesinde bu işlemlerini kısa süreler içerisinde yapabilirler. E-Devlet şifreniz yoksa PTT şubeleri aracılığıyla 2 lira işlem ücreti ödeyerek E-Devlet şifrenizi alabilirsiniz. E-Devlet şifrenizi alırken kimlik ibraz etmek durumunda olduğunuzu unutmayınız.
  • E-Devlet sistemine şifreniz ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız ile giriş yaptıktan sonra arama kısmına ‘’adres ve banka/PTT değişikliği’’ yazın. Açılan uygulama üzerinden emekli maaşı evde ödeme hizmetinden yararlanmak için gerekli talebi gerçekleştirebilirsiniz.
  • PTT şubelerini talep ederek maaşlarını PTT şubelerinden alacak olan emekliler maaşlarını alırken PTT personeli kimlik belgesini ve imzalarını ister. İmza ve kimlik karşılığından maaşlarınızı kolaylıkla alabilmeniz mümkündür.
  • Emekli maaşlarını bankalardan alan emekliler maaşlarını bankalardan PTT’ye transfer edebilirler.
  • Sosyal Güvenlik Kurumuna da dilekçe vererek emekli maaşınızı PTT’ye aktarma yapabilirsiniz.

Emekli maaşı evde ödeme hizmetinin faydaları

Türkiye’de milyonlarca emekli bulunur. Emekli maaşlarını almak için banka şubelerine giden emekliler yüzlerce kişiyi sırada beklemekteydiler. Belirli bir yaşa gelmiş kişiler için sıra bekleme işi çok zahmetliydi. Emekli maaşı evde ödeme 2018 hizmetiyle beraber emeklilerimiz böyle bir sıkıntı yaşamaktan kurtulmuş oldular.

Emekli maaşlarını bankamatiklerden de çekebilmek mümkündür. Bankanın vermiş olduğu bank kart ile emekli maaşını alabilecek olan emekliler bankamatik kullanmayı bilmedikleri için bu uygulamadan korkarlar.

Bankaların emeklilerin maaş kartlarına vermiş oldukları eksi bakiyeler emeklilerin maaşlarını çekerken endişe yaşamasına sebep olur. Maaşı eksi bakiyeden çekip faiz ödeme korkusu yaşayan emekliler bu uygulamadan da hoşlanmazlar.

2011 yılından önce gazete manşetlerinde emeklilerin maaşlarını almak için beklemiş olduğu banka sıralarında kalp krizinden vefat ettiği haberlerini duyardık. Bu haberlerden sonra sosyal devlet hareket geçmiş ve emekliler için en uygun olan ödeme yöntemlerini harekete geçirmiştir.

Yaşanan bütün bu olumsuz durumlar ve maaş çekme korkularının önüne geçmek adına emekliler için emekli maaşı evde ödeme 2018 hizmeti uygulamaya koyulmuştur.

Konutta ödeme alırken ekstra ücret öder miyim?

Maaşlarını emekli maaşı evde ödeme 2018 hizmeti ile evde alacak olan emeklilerin aklına ‘’ekstra bir ücret ödeyecek miyim?’’ sorusu gelir. Emeklilerin en çok merak ettiği hususlar arasında olan ekstra ücret uygulamasıdır. PTT Genel Müdürlüğü ve Sosyal Güvenlik Genel Müdürlüğü’nün hayata geçirmiş olduğu emekli maaşı evde ödeme hizmetinden yararlanırken maaşınızdan herhangi bir kesinti yapılmamaktadır. Eve ödeme sisteminden yararlanmanız sırasında ekstra hiçbir ücret ödemeden hizmet alırsınız. Tamamen ücretsiz olan bu uygulamanın amacı sadece emeklilere kolaylık sağlamaktır.

Emekli maaşlarını bankalar aracılığıyla almak

Emekli maaşlarını emekli maaşı evde ödeme 2018 hizmeti dışında yakınında bulunan herhangi bir banka aracılığıyla almak isteyen vatandaşlar olabilir. Bu bankalara giderek müşteri temsilcileriyle görüşme yapabilirler.

Eskiden tek bir bankadan alınabilen emekli maaşları emeklilerin saatler boyunca bankada sıra beklemelerinde neden olurdu. Emeklinin 1 gününü sadece emekli maaşı alabilmesi için ayırması gerekirdi.

Uygulamaya koyulan emeklilerin istediği bankalar aracılığıyla maaşlarını alabilmesi olanağı bankalarda rahatlamalara, emeklilerimizi yorulmamasına olanak sağlamıştır.

Emekli maaşınızı isterseniz emekli maaşı evde ödeme 2018 uygulamasıyla alabilirsiniz. İsterseniz de işinize yarayan bir banka aracılığıyla alabilirsiniz.

Emekli maaşlarını bankaları aracılığıyla almasını isteyen çeşitli bankalar bazı kampanyalar düzenlemektedir. Düzenlenmiş olan kampanya ile gerçekleştirilmek istenen amaç bankalarına emekli maaşlarını taşımaktır.

Bazı bankalar emekli maaşını taşıyan müşterilerine bir maaş ikramiye, çeyrek altın veya aylık faiz uygulamasını hayata geçirmiştir. Maaşları üzerinden ekstra gelir elde etmek isteyen emekliler maaşlarını bu yöntemler ile de alabilir. Devlet emeklilere rahat edebilmeleri adına her türlü maaş alabilme imkanını ve özgürlüğünü sağlamış bulunmaktadır.

Emekli Maaşınızı Arttırmanın Yolu 2018

Emeklilik Prim Sorgulama 2018

Emeklilik Kademeli Geçiş 2018

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu