Emeklilik

EMEKLİ İŞLEMLERİ SORGULAMA

Kişilerin emeklilik haline geçebilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen çalışma yaşını doldurması ve ayrıca prim gün sayısını da doldurması durumunda emeklilik için hak kazanılır. Bu süreçte her 2 şartı da sağlamayan kişiler emekli olamazlar. Emeklilik hakkı kazanan ve emeklilik işlemlerine başlayan kişilerin bu takibi gerçekleştirebilmesi için emekli işlemleri sorgulama yapması gerekmektedir. Bu yazıda sizlere emekli işlemleri sorgulama hakkında bilgi vereceğim.


Bu işlem artık internet üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Daha önceleri sorgulama ya da diğer işlemlerimizi SGK  ve benzer birçok devlet kurumuna giderek gerçekleştiriyorduk. Fakat sanal ortam üzerinden büyük bir kolaylık sağlayan ve ayrıca zaman kaybını da önleyen bir sisteme geçildi. Bu sistem E-Devlet kapısı olarak adlandırıldı. Size özel oluşturulan bir E-Devlet şifresiyle bizim konumuz olan emekli işlemleri sorgulama ve diğer pek çok işlemi E-Devlet kapısı üzerinden gerçekleştirebilir olduk. Şimdi sizlere E-Devlet şifresi temin işleminden kısaca bahsedip ardından emekli işlemleri sorgulama hakkında bilgi vereceğim.

Emeklilik İşlemleri Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet şifresi PTT Genel Müdürlükleri’nden temin edilir. Kişiye özgü bir şifre olduğu için TC kimlik bilgilerinizin sorulması gayet normaldir. Şifrenizi temin etmeniz için PTT’ye ödemeniz gereken 2 TL gibi bir ücret bulunmaktadır. E-Devlet şifrenizin temininin ardından artık sorgulama işlemimize geçebiliriz. Lütfen hemen altta verilecek adımları takip ediniz.

 • Sorgulama işlemi için ilk olarak aşağıda verilecek linke tıklayarak E-Devlet sayfasına yönlendirileceksiniz.
 • Açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basınız.
 • Hemen ardından belirli yerlere sırası ile TC kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi doğru bir şekilde girdiğinize emin olduktan sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.
 • Bu işlemle birlikte sorgulama işleminiz başarıyla tamamlanmış olacaktır.

Emekli İşlemleri Sorgulama İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. Merhaba, 1 nisan itibarıyla Ümraniye sgk dan emeklilik müracaatımı yaptım
  hala emekli olamadım,ŞİŞLİ SGK dan 4/b bilgimin beklenildiği söylendi
  şişli den takip etmeye başladım, vergi dairesinden yazı beklenildiği söylendi uzun dönem bekledim sonra bizzat vergi dairesinden bizzat kendim yazışmayı 16 MAYIS ta hallettim ve şişli den teyidini aldım o tarihten beri ÜMRANİYE ye henüz bilgi geçilmedi ŞİŞLİ yi ne zaman arasam müdür imzasında deniyor ve işlemim bir türlü sonuçlanamıyor bu konudaki mağduriyetimin giderilmesi için yardımlarınızı rica ediyorum.

  Mehmet ALTUNEL
  TC………….

 2. merhaba , 1996 eylül itibariyle meb de sınıf öğretmenliğine atandım. yalnız 1988 de sigortalı olarak 3 ay çalışmıştım.buna göre emeklilik yaşım kaç olur ve bu 3 ay bana ne kadar kazandırır, çok teşekkür ederim.

  1. Emeklilik yaşınızı geriye çekecektir. Ancak kesin bilgi için SGK müdürlüklerine giderek hizmet birleştirme işlemini gerçekleştirmelisiniz.

 3. 01.10.2014 yurt disindan gazintep sgk ya emekli (kismi aylik baglanmasi) dilekcem sonuclanmadi cok beklermiyim eger mumkunse sizi vekil tayin etsem olurmu.70 yasindayim.Almanyayim

  1. Sonucun çoktan belli olması gerekir. Konsolosluğa başvurunuz. SGK müdürlükleri ile irtibata geçiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu