Emeklilik

Emekli Aylığı Sorgulama

İnsanların yetişkinliğe eriştikten sonra hayatını idame ettirebilmesi için çalışması gerekmektedir. Bu çalışma, çeşitli şekillerde olabilmektedir. İnsanları yapabileceği birçok iş bulunmaktadır. İnsanlar belirli bir yaşa kadar, güçlerinin yettiği yere kadar çalışmaktadır. Güçlerinin yetmediği yerde ise çalışamayacakları için bu noktadan sonrası için başka planların yapılması gerekmektedir. Burada devlet insanların bu durumu için emeklilik sistemini getirmiştir. Tüm dünyada bu sistem uygulanmaktadır. Temel mantık aynı olmakla birlikte ufak farklılıklara da rastlanmaktadır. Emeklilik ile belirli şartlar sağlandıktan sonra devlet tarafından emekli olan kişiye maaş ödenmektedir. Emekli olan kişiler emekli aylığı sorgulama işlemi ile maaşları hakkında bilgi edinebilmektedir. Emeklilik için belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartların herkes için aynı olması beklenirken emeklilik sistemi ve yasalardan kaynaklanan farklılıklar bulunmaktadır. Bu durum maaşlara da yansımaktadır. Yani emekli olan herkesin maaşı aynı değildir.


Emekli Aylığı Sorgulama ve Maaş Farklılıklarının Nedenleri

Emekli aylığı sorgulama işlemi yapan kişilerin maaşları farklı olabilmektedir ki çoğunlukla böyle olmaktadır. Bazen ciddi farklar olurken bazen de küçük farklar bulunmaktadır. Bu durumum birçok sebebi bulunmaktadır. Bu farklılığı tam olarak anlamak için emeklilik sistemi ile ilgili bilinmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Emekli maaşını etkileyen hususlardan bazıları hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Böylelikle emekli maaşlarının neden farklı olduğu konusu daha net anlaşılacaktır. Devletin yasalara göre uyguladığı emeklilik sisteminde mesleklere göre sigorta birimi seçimi yapılmaktadır. Yani her çalışan istediği birime kayıt olamamaktadır. Sigorta birimi farklı olunca bununla birlikte birçok uygulama da farklılaşmaktadır. Emekli maaşlarının farklı olmasının sebeplerinden bir tanesi bu durumdur. Aynı anda çalışmaya başlayan kişiler, farklı sigorta birimine kayıt olduklarında emeklilik zamanına kadar olan uygulamalar farklı olduğu gibi emekli maaşları da farklı olmaktadır.

Emekli aylığı sorgulama yaparken, hangi sigorta birimine kayıtlı olunduğu önemlidir. Ülkemizde yapılan mesleklere göre düzenlenmiş üç tane sigorta birimi bulunmaktadır. Bunlardan emekli sandığı ya da yeni ismiyle 4/c sistemine sadece memurlar kayıt olabilmektedir. Bu sisteme istenilse bile memur olmayanların kayıt yaptırması mümkün değildir. Kamu kurumlarında göre yapan memurlar sisteme devlet tarafından alınmakta ve sigorta primleri devlet tarafından ödenmektedir. SSK ya da yakın zamanda 4/a olarak adlandırılan sisteme ise sadece işçiler kayıt olabilmektedir. İşçilerin sigorta primleri işverenleri tarafından yatırılmaktadır. İşçilerden, işten ayrıldıkları zaman primler ödenmemeye başlamaktadır. Bu durumda emekliliği etkilemektedir. BAĞKUR ya da yeni adıyla 4/b sistemine ise esnaf ve çiftçiler kayıt olabilmektedir. Bu iki meslek grubunda bulunan kişiler, sigorta primlerini kendileri ödemektedir. Emekli aylığı sorgulama işlemi yapıldığında ekran görülen emekli maaşının miktarı burada anlatılan sigorta birimleri tarafından etkilenmektedir.

Emekli aylığı sorgulama işlemini emeklilik hakkı kazanan herkes yapabilmektedir. Emeklilik hakkı kazanan kişilerin emeklilik maaşlarını etkileyen hususların bir kısmı yukarıda anlatılmıştır. Maaşları etkileyen bir başka husus ise yatırılan prim miktarlarıdır. Emekli sandığına kayıtlı bulunan kişilerin sigorta primleri devlet tarafından belirlenmektedir. Devlet sigorta primlerini belirlerken memurların maaşlarını dikkate almakta ve buna göre sigorta primlerini ödemektedir. SSK’ya bağlı bulunan işçilerin sigorta primleri ise işverenler tarafından ödenmektedir. İşverenler sigorta primlerini maaşlara göre ödemesi gerekmektedir. Fakat ülkemizde bu durum bazı işyerlerinde sıkıntılıdır. İşverenler daha az masraf yapmak için sigorta primlerini asgari ücret üzerinden ödemektedir. Bu durum da işçilerin emekli olduktan sonra alacakları maaşı olumsuz etkilemektedir. BAĞKUR’a kayıtlı olan kişiler sigorta primlerini kendileri ödediği için ödenecek olan sigorta primini kendileri belirlemektedir. Diledikleri prim seçeneklerinden biri üzerinden ödeme yapabilmektedirler.

Emekli aylığı sorgulama ile öğrenilen maaşları etkileyen hususlardan birisinin de prim miktarları olduğundan yukarıda bahsedilmiştir. BAĞKUR’a kayıtlı bulunan esnaf ve çiftçilerin kendi primlerini ödeme seçenekleri olduğu gibi benzer durumda olan başka uygulamalar da bulunmaktadır. İsteğe bağlı sigorta primi ödeme seçeneği bulunmaktadır. Bu seçenek BAĞKUR ve SSK’da bulunurken emekli sandığında böyle bir uygulama bulunmamaktadır. Bu uygulamadan devlet memuru olmayanlar ve herhangi bir yerde işçilik yapmayanlar yararlanabilmektedir. Kısaca bu uygulamadan yararlanabilmek için bir kurum ya da özel kuruluş tarafından sigorta priminin yatırılmaması gerekmektedir. Bu durumda olan kişiler yasanın belirlediği çerçevede prim ödemelerini diledikleri seviyeden yapabilmektedir. Ödenecek olan prim miktarının yüksek olması emekli aylığı sorgulama işleminde daha yüksek maaşla karşılaşılmaya neden olacaktır.

Emekli Aylığı Sorgulama ve E-Devlet

Emekli aylığı sorgulama işlemi daha önce Sosyal Güvenlik Kurumu sitesinden yapılmaktaydı. Bu site üzerinden belirli kişisel bilgilerin girilmesi ile sorgulama yapılması belirli güvenlik sorunlarına neden olabilmekteydi. Bu yüzden bu site üzerinden yapılan sorgulamalara bazı değişiklikler getirilmiştir. Bu değişikliklere göre emekli aylığının sorgulamasını sadece emekli olan kişi yapabilmektedir. Yeni uygulama ile sorgulama yapılabilmesi için e-devlet şifresi gerekmektedir. E-devlet şifreleri PTT üzerinden alınmaktadır. PTT’ye gidilerek 2 lira karşılığında bu şifreler alınmaktadır. Bu şifre ile e-devlet sitesine giriş yapabilme imkânı bulunmaktadır. E-devlet sitesi, devletin resmi sitesidir. Devlet dairelerinde yapılabilen birçok işlem burada yapılabilmektedir. E-devlet sitesinden yapılan sorgulamalar, devletin elinde bulunan en güncel kayıtları yansıtmaktadır. Bu siteye giriş yapıldıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu bölümüne giriş yapılması gerekmektedir. Bu bölüme giriş yapıldıktan sonra ilgili menülerin yardımıyla rahatlıkla emekli aylığı öğrenilebilmektedir. Ayrıca emekli aylığı ile ilgili birçok ayrıntı da bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı