• Ek Ders Miktarı Ne Kadar?

  Ülkemizde birçok öğretmen görev yapmaktadır ve her sene de yeni atamalarla yeni öğretmenler atanmaktadır. Öğretmenler okulda verdikleri dersleri tamamladıkları takdirde gerek olursa ek ders verebilmektedir. Ek derslerin süreleri okul yönetimi tarafından belirlenir ve öğretmenlere bildirilir. Biz de bu yazımızda ek ders miktarı ne kadar sorusuna cevap vereceğiz.


  Ek ders, öğretmenlerin yükümlü oldukları derslerin dışında ücret karşılığında verdikleri derslere denmektedir. Öğretmenler her dönem belirli sayıda ek ders alabilmektedir ve ek derslere karşı ödenen ücretler bazı şartlara göre değişebilmektedir. Ek derslerin ücretlerinin değişmesine neden olan etkenleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Ek dersi veren öğretmenin eğitim durumu (Lisans, yüksek lisans ya da doktora eğitiminin olması ek derslerin ücretlerini değiştirmektedir.)
  • Ek dersin verilme zamanı. (Hafta içi, hafta sonu ya da tatil zamanında verilen derslerde ücretler farklılık gösterebilir.)
  • Ek dersin verildiği kurum. (Ek dersler örgün ve yaygın eğitim kurumlarında, özel sınıf ve cezaevlerinde, destekleme ve yetiştirme kurslarında verilebilir.)

  Yukarıda belirttiğimiz sebeplere göre öğretmenlerin aldıkları ek ders ücretlerinde değişiklikler olabilir. Örneğin, sadece lisans eğitimi veren bir öğretmen, doktora ya da yüksek lisans eğitimi olan bir öğretmene göre daha az ek ders ücreti almaktadır. Ek dersin verildiği zamana göre de ücreti değişebilir. Hafta içi verilen ek derslere göre, hafta sonu ya da tatil zamanlarında verilen ek derslerin ücretleri daha yüksektir. Ek derslerin ücretlerinin hesaplanmasını etkileyen diğer bir etken de ek dersin verilmekte olduğu kurumdur. Belirlenene göre, destekleme ve yetiştirme kurslarında verilen ek derslere ödenen ücretler diğer kurumlarda verilen ek derslere göre daha yüksektir. Ek derslerin ücretlerinin hesaplanması bu etkenlere göre yapılmaktadır. Ek ders miktarı ne kadar sorusu da bu kapsamda cevaplanabilir.

  Ek Ders Miktarları

  Şimdi gelelim ek ders miktarı ne kadar sorusunun cevabına. Bilindiği gibi her öğretmenin belirli oranda ek ders alma hakkı bulunmaktadır. Bunun dışına çıkılamaz fakat bu miktarların altında ek ders verilebilir.

  Ek ders miktarı ne kadar sorusu ek derslerle alakalı yönetmelikte belirlenmiştir. Ek dersle ilgili kanun maddesinde belirtilene göre, örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görev yapan ve aylık karşılığında vermekle yükümlü oldukları dersleri tamamlayan bazı kişiler ek ders almaya hak kazanmaktadır. Bu kişilerin ek ders miktarı ne kadar, şimdi bunu inceleyelim.

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Müdür, müdür başyardımcısı ve diğer müdür yardımcıları haftada 6 saate kadar ek ders alabilmektedir.
  • Genel bilgi ve meslek dersinin öğretmenleri 6 saati zorunlu olarak 15 saate kadar ek ders verilebilir.
  • Atölye ve laboratuvarda öğretmenlik yapanlara 20 saati zorunlu ders olmak üzere 24 saate kadar ek ders verilebilir.

  Yukarıdaki belirttiğimiz kişileri, zorunlu görevlerini tamamladıktan sonra istekleri doğrultusunda bu kadar saat ek ders alabilmektedir.

  Ek ders miktarı ne kadar sorusu okul öncesi ve sınıf öğretmenlerinde de önemlidir. Bu öğretmenlerin zorunlu oldukları ders saatlerinin dışında okuttukları her ders saati zorunlu ek ders görevi sayılmaktadır.

  Bir okulda öğretmen sayısı yetersiz olduğu durumda da öğretmenlere ek ders verilebilmektedir. Bunun için öğretmen yükseköğrenimli olmalıdır. Bu karar kapsamında ilk, orta öğretim ve yaygın eğitim kurumlarında bir hafta içerisinde 8 saate kadar ek ders verilebilir. Resmi görevi olmayanlara, emeklilere, okul öncesi, ilk ve orta öğretim ile özel eğitim kurumlarında ise haftada 30 saate kadar ek ders verilmektedir. Ek ders miktarı ne kadar sorusunun cevabı da böyle yanıt bulmaktadır.

  Ek ders miktarı ne kadar sorusunun cevabı uzman ve usta öğretici olanlarda da değişiklik göstermektedir. Resmi görevi olanlara haftada on saate kadar, resmi göre olmayanlara ise haftada kırk saate kadar ek ders görevi verilebilir.  tıkla sorunu sor

  Ek Ders Miktarı Ne Kadar? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın