Bağkur

Ek-5 Tarım Sigortası Ne Kadar 2018

Ek-5 Tarım Sigortası denilince akıllara gelmesi gereken hususlardan birisi de tarım veya orman işlerinde sürekli çalışan kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanmak için isteğe bağlı olarak yapılan sigorta hizmetlerinden birisidir. 5510 sayılı kanunun 5. Maddesine eklenen madde kapsamında özellikle mevsimlik olarak çalışan işçilerin yanı sıra gündelik olarak çalışan kişileri kapsayan madde de primlerini ödeyen kişiler emeklilik hakkını kazanmaktadırlar. Her ne kadar bu kanundan yararlanan kişilerin çoğunluğu tarım işleri ile uğraşmıyor olsalar bile gerçek hak sahipleri Ek-5 Tarım Sigortası Ne Kadar 2018 yılı içerisinde diye hesaplayacak olurlarsa 2018 yılından itibaren 25 gün üzerinden yapılan hesaplama sonucunda; En düşük 538 TL ödeme yapmaları gerekirken en yüksek prim miktarı ise 4.376,00 TL olarak belirlenmiştir.


Ek-5 Tarım Sigortası Ne Kadar 2018

Tarım Sigortası 2018 yılı içerisinde prim miktarları yüksek olarak görülse de Bağ–Kur veya isteğe bağlı SSK primi yatıranların çoğu Tarım Sigortası tercih etmektedirler. Prim ödeyenler SSK tarafından denetlenirken bu hizmetten yararlanmak isteyen kişilerin bazı şartlara sahip olması gerekmektedir. Bu şartlar arasında;

 • SSK, Bağ – Kur gibi diğer sigorta kapsamında yer almamanız,
 • Çiftçilik yaptığınıza dair kaydınızın bulunması,
 • Vergiye tabi olmamak gibi şirket sahibi veya ortağı olmamanız,
 • SGK kapsamında emekli olup maaş almıyor almanız şartlar arasında yer alırken
 • Dul veya yetim aylığı alan kişiler çiftçi olduklarını belgelemeleri halinde Tarım Sigortasından yararlanabilmektedirler.

Ek-5 Tarım Sigortası Şartları 2018

Ek-5 Tarım Sigortası Ne Kadar 2018 yılı içerisinde 25 güne çıkarılmıştır. 2017 yılı içerisinde 24 gün üzerinden hesaplama yapılırken en düşük prim 490 TL alınıyordu. Gün sayısının artışı ile birlikte prim sayısında da artış olan Ek-5 Tarım Sigortası yaptıran kişiler 4A sigorta kapsamından yararlanarak emeklilik hesaplaması buna göre yapılmaktadır. İsteğe bağlı olarak yapılan tarım sigortasından yararlanan kişiler ödemelerini anlaşmalı bankalardan ve PTT şubelerinden yapabilmektedirler. Borcunuzu ve ödeme miktarınızı E Devlet sisteminin https://www.turkiye.gov.tr/sgk-ek5ek6-tescil-kaydi-ve-borc-dokumu adresinden öğrenilebildiği gibi tarım sigorta primlerini takip etmek veya borçlarını öğrenmek isteyen kişiler anlaşmalı bankalardan da öğrenebilirler. Ayrıca bankaların ATM’lerinden SGK Mosip ödemeler menüsünden Ek5- Ek6 bölümünden öğrenebilirler.

Ek-5 Tarım Sigortası Prim Sayısı

İsteğe bağlı olarak Tarım Sigortası 2018 yılında yaptıranlar en çok ne zaman emekli olabilirim sorusunu gündeme getirmektedirler. Tarım Sigortası olan erkekler 7200 prim sayısını doldurmaları gerektiği gibi 60 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Bayanlarda ise 58 yaşını tamamlamalarının yanı sıra 7200 prim sayısını doldurması gerektiği gibi 2008 yılından sonra giriş yapan kişiler ise emeklilikleri kademeli olarak artmaktadır. 2008 yılından sonra sisteme giriş yapan bayanlar ve erkekler 7200 prim sayısını doldurması gerekmektedir. Tıpkı normal emeklilik hesaplamasında olduğu gibi giriş tarihine göre kademeli olarak artış olurken, 1999 ile 2008 yılları arasında girişi bulunan kişiler giriş tarihlerine göre 4500 veya 3600 gün üzerinden emekliliği hak etmektedirler.

Ek-5 Tarım Sigortası yaptıran kişiler emeklilik tarihlerinden sonra ne kadar maaş alacakları konusunda da bilgi vermekte yarar bulunmaktadır. Diğer emekli olan kişilere göre daha düşük maaş alan emekliler bunun en büyük sebeplerinden birisi primin 25 gün üzerinden ödenmesinin yanı sıra brüt ücret üzerinden ödenmesinden kaynaklanmaktadır. 2018 yılı içerisinde 25 gün üzerinden prim ödemesi yapılırken 2023 yılından itibaren 30 gün üzerinden ödeme yapılacağından dolayı maaşlarında artış olacağı beklenilmektedir.  Ek-5 Tarım Sigortası Ne Kadar 2018 yılında maaşları ortalama olarak 800 TL ile 1000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Ödenecek prim miktarı en düşük seviyeden değil de en yüksek miktardan ödendiği takdirde ödeme miktarınıza göre emekli olduktan sonra alacağınız emekli ikramiyesi ve emekli maaşında farklılık gösterecektir.

Ek-5 Tarım Sigortası Gereken Evrakları

Tarım Sigortası yaptırmak isteyen kişiler orman işlerinde veya tarım işi ile uğraştıklarını belgelemeleri gerekmektedir. Bununla ilgili evrakları temin edenler evraklarını köy muhtarlarına, ziraat odalarına veya Orman Müdürlüklerine onaylatabilirler. Gerekli evrakları tamamlayan kişiler Sosyal Güvenlik Müdürlüklerine müracaat ederek sigorta girişlerini yapabilirler. Tarım Sigortası 2018 yılında yaptıranlar iş kazalarından, emeklilik haklarından ve sağlık yardımlarından yararlanabildiği gibi eş ve çocukları da sağlık hizmetlerinden yaranabilmektedirler.  Bu sigorta kapsamında bulunan kişiler başka işte çalışmaları halinde ve farklı sigorta kapsamına dahil olmaları durumunda bulundukları tarım sigortaları iptal edilmektedir. Ayrıca kişiler kendileri istemeleri halinde sistemden çıkabildikleri gibi kişinin ölümü halinde de sigorta sona ermektedir.

Ek-5 Tarım Sigortası yaptıran kişiler askere gitmeleri halinde, gözaltına alınıp tutuklarından ve mahkumiyet almaları durumunda, yurt dışına çıkış yaptıklarında sigortaları sona ermektedir. Ek-5 Tarım Sigortası Ne Kadar 2018 içerisinde sigortası iptal edilen kişilerin askerlik vazifelerini tamamladıklarında, mahkumiyetleri bittiğinde veya yurt dışından döndüklerinde sigortaları devam etmekte ancak arada bulunan prim boşluklarını bulunmaktadır. Bu durumda bulunan kişiler emekli olmak istediklerinde prim sayılarını doldurmaları gerekiyorsa arada bulunan boşlukları ödedikleri takdirde emekliliği erken hak edebilirler.

5510 sayılı kanuna eklenen bu madde ile özellikle gündelik çalışan kişiler sigortalı oldukları için her türlü sağlık hizmetinden yaralanırken tarım işlerinde bulunan kişiler Bağ – Kur veya Tarım Sigortası arasında tercih yaparak kendine en uygun olanı seçerek sağlık hizmetlerinden yararlanmaktadır. Daha detaylı bilgi almak ve sisteme dahil olmak isteyen kişiler illerinde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumlarına müracaat ederek konu hakkında bilgi alabildikleri gibi sisteme kayıt olarak emekli olabilirler.

BAĞKUR Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım 2018

Kadınlarda BAĞKUR Emeklilik Yaşı Hesaplama

2018 – Tarım Sigortası Ne Kadar?

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Merhaba

  2016,2017 ve 2018 ek 5 prim borcu var ana borcu 15 bin tl faiz 5 bin tl peşin olarak şimdi ödesek faiz indirim alırmıyız yoksa 20 bin mi ödüycez

  1. Merhaba,

   Prim eksik gün üzerinden ödense de 30 gün üzerinden değerlendirilir. Dolayısıyla 30 gün olarak ödenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı