emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

E-Devlet Üzerinden Ehliyet Ceza Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-Devlet Üzerinden Ehliyet Ceza Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-devlet sorgulama işlemleri, sisteme getirilen ek hizmetler sayesinde her geçen gün daha çok hizmetin bu portal üzerinden sorgulanabilmesine veya yapılmasına olanak sağlamaktadır. E-devlet üzerinden sorgulama yapmak bireylerin zaman ve efor tasarrufu yapmalarını sağlamaktadır. Önceki dönemde bireylerin ilgili kuruma müracaatını zorunlu kılan durumlar için artık e-devlet sistemi üzerinden rahatlıkla işlemler yapılabilmektedir. Ehliyet ceza sorgulama işlemi de yeni dönemde eklenen ve e-devlet üzerinden verilmesine başlanan hizmetlerden bir tanesidir. Bireylerin bu hizmet sayesinde Emniyet Genel Müdürlüğü veya vergi dairelerine gitmelerine gerek kalmadan evlerinden sorgulama ve ödeme işlemleri gerçekleştirebilmeleri sağlanmıştır.

Trafik Cezası Nedir?

Trafik cezası, ara kullanan bireylerin araç kullandıkları süre zarfında uyması gereken kurallara uymaması ve ihlal etmesi sonucunda verilen cezadır. Trafik kuralları Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından uygulanmaktadır. Trafik kurallarını ihlal ettiği tespit edilen bireylerin şahsına, kullandıkları aracın plakasına veya bireylerin sürücü belgelerine işlenebilmektedir. İşlenen bu cezalarla birlikte bireylerin belirlenen miktarlarda ödeme yapmaları gerekirken, sürücü puanı olarak belirlenen puanları da düşürülür. Bu nedenle bireyler bir sonraki işlemlerinde daha fazla miktarda ceza alırlar veya ehliyetlerinin sınıfını yükseltmek için girecekleri sınavlarda başarılı olma ihtimalleri azalır.

Trafik Cezası Nereye Ödenir?

Trafik cezası ödeme işlemi için daha önceden yalnızca vergi daireleri kullanılmaktaydı. Ancak yeni dönemde internet bankacılığının gündelik hayatta yerini alması ve yaygınlaşması sebebiyle ödemeler internet üzerinden de yapılabilmektedir. Belirlenen cezanın sorgulanabileceği sistemler olan e-devlet sistemi ve Emniyet Genel Müdürlüğü internet sistemi, bu belirlenen cezaların ödenmesine de olanak sağlamaktadır.

Geçtiğimiz yıllarda bireylerin aldıkları cezaları, adreslerine posta yoluyla gönderilen yazılarla öğrenmeleri gerekiyordu. Ancak posta işlemi bireyin evde olmaması veya açık adresinin yanlış yazılması gibi durumlarda sekteye uğramaktaydı. Bu nedenle getirilen düzenlemeler ile birlikte bireylerin trafik cezaları SMS yoluyla bireylere bildirilmekte ve aynı zamanda e-devlet platformu ve EGM internet sitesi aracılığı ile sorgulanarak öğrenilebilmektedir.

Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır?

Trafik cezası sorgulama işlemleri getirilen düzenlemeler ile birlikte e-devlet platformundan ve EGM resmî internet sitesi üzerinden sorgulanabilmektedir. Bu sistemlere giriş yapılarak belirtilen zorunlu bilgileri girerek sorgulama işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Sorgu işleminde bireyin T.C. kimlik numarası, kullandığı aracın plaka numarası ve sürücü belgesi numarası gibi bilgiler gerekli olabilir. Bu nedenle sorgulama sırasında bireylerin istenen bu bilgileri verebilecek konumda olmaları gerekir. Girilen bu bilgilerle internet sitesi üzerinden yapılacak yönlendirmeler sonucunda bireyler ehliyet ceza sorgulama işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilirler.

E-devlet Üzerinden Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-devlet trafik cezası sorgulama işlemleri için öncelikle bireyin e-devlet şifresine sahip olması gerekmektedir. E-devlet şifresi olmayan bireyler bu şifrelerini il ve ilçelerde bulunan PTT şubeleri aracılığıyla temin edebilirler. Şifre alındıktan sonra https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ internet adresi ziyaret edilmelidir.

E-Devlet Trafik Cezası Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

Bu işlemden sonra açılacak ekranda arama çubuğuna ilgili karakterler girilerek veya ilgili kurumun bölümüne erişim sağlanarak sorgulama işlemi gerçekleştirilir.

Şahsa Yazılan Ceza E-devletten Sorgulanır Mı?

Şahsa yazılan ceza sorgulama işlemi de e-devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Sisteme giriş yapıldıktan sonra açılacak olan sorgu ekranında hangi bilgileri seçerek sorgulama yapılacağına dair seçenekler sunulmaktadır. Bu seçenekler arasından T.C. kimlik numarası ile sorgulama seçeneği seçilerek girilecek kimlik numarasının ardından sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir.

Araç Plakasına Yazılan Ceza E-devletten Sorgulanır Mı?

Plakaya yazılan ceza sorgulama işlemi e-devlet internet sitesi üzerinden gerçekleştirilebilir. Bu sorgulama işlemi için e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra ilgili kurum seçiminin yapılmasının ardından sorgulama ekranına geçilir. Burada açılacak olan ekranda plaka numarası ile ceza sorgulama seçeneği tercih edilir. Bu adımdan sonra bireyler kullandıkları aracın plaka numarası ile ceza sorgulama işlemi yapabilirler. Plaka numarası bilgisinin yanı sıra ruhsat bilgileri ve araç kayıt bilgileri gibi bilgiler de talep edilebilir. Bu yüzden sorgulama yapacak olan bireyin bu bilgilere de sahip olması gerekebilir.

Otoparka Çekilen Araç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Otoparka çekilen araç sorgulama işlemi için araç plaka numarası ve araç ruhsat bilgileri gereklidir. Aracın otoparka çekilmesinin ardından görevliler tarafından araç plakasının ceza sistemine kaydı yapılır. Bu nedenle araç plaka numarasının bilinmesi sorgu işlemi için gereklidir. Bunun yanı sıra sorgulamayı yapan kişinin gerçek kişi olduğunun veya aracın sahibi olup olmadığının tespiti için de ruhsat bilgileri istenebilir. Bu araçların sorgulanması işlemi e-devlet platformu ve EGM internet sitesi üzerinden yapılabilir.

Trafik Cezası İndirimi Nedir?

Trafik cezası indirimi görevliler tarafından trafik kurallarına uymadığı tespit edilen bireylere verilen cezanın erken ödenmesi halinde yapılan indirimdir. Bireylerin aldıkları cezaların tebliğ edilmesini takip eden 15 gün içerisinde trafik cezasını ödemeleri halinde, toplam ceza tutarı üzerinden bir miktar para indirim kapsamına alınır ve ödeme zorunluluğu kalkmış olur. Bireylerin cezaya itiraz etmeleri halinde ceza itiraz süreci içerisinde geçen zaman indirim için gerekli zaman sınırlamasının dışında tutulur. İtiraz süreci son bulduğunda mahkeme tarafından bireyin trafik cezasını ödemesine karar verilmesi halinde bu süre tekrar başlamaktadır. Trafik cezasının erken ödenmesi sürücü puanına uygulanacak azaltma işleminde herhangi bir etkiye sahip değildir.

2020 Trafik Cezaları Ne Kadar?

2020 Trafik cezaları Karayolları Genel Müdürlüğü ve EGM tarafından belirlenmekte ve ilgili kurumların internet sitelerinde yayımlanmaktadır.

Bununla birlikte en çok karşılaşılan trafik cezası şekillerinden bazıları şunlardır:

 • Emniyet kemerinin kullanılmaması 132 TL
 • Seyir halindeyken cep telefonu veya araç telefonu kullanmak 288 TL
 • Muayenesiz bir araçla trafiğe çıkmak 288 TL
 • Kırmızı ışığa riayet etmemek 288 TL
 • Hız sınırını %10- %30 arasında aşmak 288 TL
 • Hız sınırını %30- %50 arasında aşmak 598 TL
 • Hız sınırlarını %50 ve daha fazla oranda aşmak 1,228 TL
 • Sollama yapmanın yasak olduğu yerlerde önündeki aracı sollamak 288 TL
 • Öndeki aracı sollarken kurallara uymamak 288 TL
 • Dönüş kurallarına uymamak 132 TL
 • Şerit takibi ve şerit değiştirme kurallarına uymamak 132 TL
 • Mevzuatta izin verilmeyen araçlara ışıklı ve/veya sesli uyarı veren cihazları takmak ve kullanmak 1,228 TL
 • Uyuşturucu veya uyarıcı madde alarak araç kullanmak 6,334 TL
 • Sürücü Belgesi olmadan araç kullanmak 2,474 TL
 • Araç tescil belgesi ve tescil plakası almadan trafiğe çıkmak 1,228 TL

EGM Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

EGM trafik cezası sorgulama işlemi için kurumun resmî internet adresi üzerinden trafik cezası sorgulama bölümüne gidilir. Bu bölümde sunulan seçenekler olan T.C. kimlik numarası ile sorgulama, sürücü belgesi numarası ile sorgulama veya plaka numarası ile sorgulama seçeneklerinden biri seçilerek ilgili bilgiler girilir ve sorgulama işlemi yapılır.

Eski Dönem Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır?

Eski dönem trafik cezası sorgulama işlemleri e-devlet sistemi ve Emniyet Genel Müdürlüğü resmî internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Sorgulamanın yapılabilmesi için istenen bilgilerin birey tarafından verilmesi gerekir. Bilgilerin düzgün ve doğru şekilde girilmiş olması halinde sorgulama işlemi yapılabilir.

Sürücü Puanı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sürücü puanı sorgulama işlemi yürürlüğe yeni girmiş olan sürücü puanı uygulaması ile bireylerin aldığı cezaların sürücü puanlarında düşüşe yol açması sonucu merak edilmekte ve sorulmaktadır. Ehliyet ceza sorgulama işlemi ve ceza ödeme işlemleri gibi sürücü puanı sorgulama işlemi de  e-devlet platformu üzerinden yapılabilmektedir.

Plakadan Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır ?

E-Devlet Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama İşlemi

OGS Borç, Ceza ve Bakiye Sorgulama İşlemleri

Yorumlar
 1. Yasemin Şehitler dedi ki:

  Ehliyet ceza