Genel

E-Nabız Şifremi Unuttum, Nasıl Değiştirebilirim ?

Sağlık Bakanlığı uygulaması olarak geliştirilen E-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi Portalına giriş yapmak isteyen kullanıcıların ilk kez uygulamaya dahil olmak istediklerinde E-Devlet üzerinden E-Nabız girişi yaparak profil ayarlarından şifre oluşturmaları gerekmektedir. Bunun dışında Aile Hekimlerinden de şifre alınması mümkündür. E-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi Portalına üç ayrı yol ile giriş yapılabilmektedir. Bunlar:


 • E-Devlet üzerinden giriş: E-devlet şifresi ile giriş yapılmaktadır.
 • E-imza ile giriş: Elektronik imza ile doğrudan giriş yapılmaktadır.
 • Aile Hekimi girişi: Vatandaşlar için oluşturulan geçici şifre ile giriş yapılmaktadır. Giriş sonrasında kişiler istedikleri şifreyi sistemden tanımlayabilmektedir.

E-Nabız Şifresi Nasıl Alınır ?

E-Nabız şifresi nasıl alınır sorusu çok fazla araştırılan ve bilgi almak için internetten araştırma yapılan konular arasında yer almaktadır. Bu konuda bilgi almak isteyenlerin başvurduğu ve de kişisel sağlık verilerinin tamamına ulaşılmasına imkan tanıyan portala giriş yaparak gereken bilgilerin alınması mümkündür. Bunun için adınıza tanımlanmış bir şifreye ihtiyaç duyulmaktadır. Vatandaşlar E-Nabız sistemi aracılığı ile toplanmış olan sağlık verilerine internet üzerinden ya da mobil cihazları aracılığı ile kolaylıkla ulaşabilmektedir.

Geçmiş kontrol bilgileri, tanı, tedavi, ilaç, rapor gibi geniş kapsamlı bilgilerin bulunduğu platformda kişisel verilere ulaşılabilmektedir. Bu sistem aracılığı ile sağlık kayıtlarının hekimlerce kontrol edilmesi de mümkün olmaktadır. Kaliteli ve hızlı tedavi sürecinde güçlü bir iletişim ağının kurulması söz konusudur. Platform dünyada güvenilirlik açısından geniş ve kapsamlı bir alt yapıya sahiptir.

E-Nabız Kişisel Sağlık Sistemine Nasıl Giriş Yapılır?

Sisteme giriş yapabilmek için iki farklı doğrulama yöntemi bulunmaktadır. Bunlar:

 • E-Devlet Portalı üzerinden E-Devlet şifresi alarak, E-imza ya da mobil imza kullanarak sisteme giriş yapılabilmektedir. Sisteme giriş yapıldığında profil bilgilerinin oluşturulması için yönlendirilen sayfada sayfanın kullanımına yönelik şartlar bulunmaktadır. Profilin oluşturulması aşamasında “E-Nabız Sistemi Kullanım Koşularını Okudum ve Kabul Ediyorum” seçeneğini işaretlemek şartıyla giriş işlemi devam ettirilir.
 • E-Devlet ile giriş yapmak istemeyen kişiler Sağlık Bakanlığı’na kayıtlı Aile Hekimine cep telefonu numara kaydını yaptırmak sureti ile telefona gelecek olan kısa mesaj ile iletilen tek kullanımlık erişim kodunu girerek giriş yapabilmektedir.

E-Devlet sistemi ile giriş yapıldığında E-nabız şifresi sistem üzerinden alınabilmektedir. Yanı sıra Aile Hekimi de geçici bir şifreyi kullanıcılara vermektedir.

E-Nabız Şifremi Unuttum Ne Yapabilirim?

E-Nabız şifremi unuttum ne yapabilirim? Sorusu yaygınca karşılaşılan sorular arasında yer almaktadır. E-nabız şifresi portala giriş yapılması için son derece önemli bir detaydır. Şifrenin unutulması durumunda portalın bunu bize hatırlatmasını isteyebiliriz. Bunun için:

 • E-nabız sistem sitesine giriş yapılır.
 • Giriş alanında yer alan T.C. Kimlik Numarası ve e-Nabız şifresi giriş alanının altında yer alan ‘Şifremi Unuttum’ linkine tıklanır.
 • SMS Onayı Gönder alanı ekrana gelir.
 • Alanda T.C. Kimlik Numarası bilgisi ve sisteme kayıtlı cep telefonu numarasının girilmesi istenir.
 • Bilgiler girildikten sonra SMS gönder seçeneği işaretlenir.
 • E-Nabız sistemi tarafından telefona ilk olarak SMS onay kodu gönderilir ve sisteme girilmesi istenir.
 • Onay kodunun girilmesinin ardından geçici e-Nabız şifresi SMS olarak tekrar gönderilir.
 • Gereken bilgilerin girilmesinin ardından sisteme giriş yapılmaktadır.

E-nabız şifremi unuttum diyen tüm kullanıcılar bu adımları takip ettiğinde sisteme kolaylıkla giriş yapabilmektedir.

E-Nabız Şifresini Nasıl Değiştirebilirim?

E-nabız şifresini geçici olarak tanımlandığında ya da Aile Hekimi tarafından verildiğinde değiştirilmesi önerilmektedir. Değiştirme işleminin yapılabilmesi için:

 • E-nabız sistemine giriş yapılır.
 • Ana sayfanın sol tarafında yer alan profil fotoğrafının altındaki “Düzenle” butonuna basılır.
 • Bu sayfada ‘E-Nabız şifresini değiştir’ alanından mevcut şifre girilir.
 • Sonrasında yeni tanımlanmak istenen şifrenin girişi yapılır. 2.kez yapılması istenir ve şifre güncelle butonuna tıklanır.

Tüm bu işlem basamakları uygulandığında internet ve mobil ortamlar üzerinden giriş yapılacak olan şifrenin değiştirilmesi sağlanmış olur.

E-Nabız Sistemine Kayıt Olurken Şifre Gerekli midir?

E-nabız sistemine kayıt aşaması E-Devlet üzerinden gerçekleşmektedir. İlk kez kayıt olacak kullanıcılar için giriş şifresi gerekmemektedir. Yapılması gereken ilk şey E-Devlet üzerinden e-Nabız’a giriş yaparak profil ayarları aracılığı ile e-Nabız şifresi oluşturmaktır. Yanı sıra Aile Hekimi tarafından verilen geçici şifre ile de sisteme giriş yapılması mümkündür. Özetle:

 1. E-Devlet üzerinden e-Nabız girişi yaparak profil ayarlarından E-nabız şifresi oluşturulabilir.
 2. Aile Hekimine başvurularak geçici şifre alınabilir.

E-Nabız Sisteminde Şifrelemenin Önemi

Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya sokulan E-nabız Kişisel Sağlık Sistemi genel sağlık kuruluşları veri tabanından çekilen sağlık bilgilerine vatandaşların açık kaynak yani online olarak erişebilmeleri için tasarlanmış bir platformdur. İnternet ve mobil cihazlar üzerinden erişilebilmesi mümkün olan sistemde; muayene, tanı, tedavi gibi tüm detayların bulunduğu görülmektedir. Tüm sağlık bilgilerinin yer aldığı sistemde tıbbi özgeçmiş, kişisel sağlık kayıtları, kişisel veriler, analizler, dokümanlar, raporlar, hastalıklar, reçeteler, ilaçlar, hastane ziyaretleri görünmektedir.

Hızlı ve güvenilir bir sistem üzerinden dağlık işlemlerinin yürütüldüğü dünyanın en geniş ve kapsamlı alt yapısına sahip olan sisteminin şifre ile korunuyor olması oldukça önemlidir. Kişisel bilgileri barındıran sistem kullanıcılar tarafından özel olarak belirlenen şifreler ile korunmaktadır. Ancak kullanıcı istediği takdirde kişisel olan özel bilgilerini paylaşabilmektedir. Tüm sağlık bilgilerini istediği kişi ile paylaşmak isteyen kullanıcı bunu yapmak için bilgilerini paylaşmak istediği kişinin T.C. Kimlik Numarasını ve cep telefonu numarasını girerek bu işlemi gerçekleştirebilmektedir.

E-Nabız Şifresi Nasıl Alınır?

E-Nabız İlk Giriş

E-Nabız Nasıl Kayıt Olunur ?

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. Sistemde şöyle bi sıkıntı. Yaşıyorum Tece kimlik numarası ve cep telefonunu girdikten sonra sisteme kayıtlı böyle bir Tece kimlik numarası ya da sisteme kayıtlı böyle bir cep telefon numarası bulunmamaktadır sorunuyla sürekli karşılaşıyorum SMS bölümüne bu nedenle geçemiyorum. Şimdiden teşekkürler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu