Genel

E-Nabız Şifremi Unuttum, Nasıl Değiştirebilirim?

E-nabız şifresini unutanlar; SMS doğrulaması ile sisteme giriş yapabilmekte ve yeni şifre belirleyebilmektedirler. E-nabız sistemi; muayene, tetkik ve tedaviler ile ilgili bütün bilgilerin saklandığı bir platformdur. Sağlık Bakanlığı’na ait olan bu sistem kapsamında hem devlet hem de özel hastanelerde gerçekleştirilen bütün tedaviler kayıt altında olmaktadır.

En geniş ve kapsamlı sağlık bilişim altyapısı olan e-nabız sistemine güvenli bir şekilde erişim sağlayabilmek ve sağlık konusunda geçmiş kayıtlara hızlı bir şekilde ulaşabilmek mümkündür. İlk kez kayıt olacak olanlar; e-devlet şifreleri ile veya aile hekimleri aracılığı ile sisteme kolay bir şekilde kayıt olabilmektedirler. İstenildiği zaman şifre değiştirilebilmesi veya şifre unutulduğunda yeni şifre talep edilebilmesi mümkündür.

E-Nabız Şifresini Unutanlar Ne Yapmalıdır?

E-nabız şifresinin unutulması durumunda izlenmesi gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

 • E-nabız web sitesine giriş yapılmalıdır.
 • Ana sayfada bulunan e-nabız şifreniz ile sisteme giriş yapın butonuna tıklanmalıdır.
 • T.C. kimlik numarası ve e-nabız şifresi ile sisteme giriş yapılabilecek sayfa açılmaktadır. Giriş butonunun yan tarafında şifremi unuttum butonu bulunmaktadır ve buna tıklanmalıdır.
 • Ardından sisteme kayıtlı olan cep telefonu numarası ile SMS onayı gönderildikten sonra yeni şifrenin belirlenebilmesi mümkün olmaktadır. Bunun için öncelikle T.C. kimlik numarası yazılmalıdır. Ardından sisteme kayıtlı cep telefonu numarası girilmeli ve SMS gönder butonuna tıklanmalıdır.
 • Girilen cep telefonu numarasına gönderilen onay kodunun sisteme girilmesi gerekmektedir. Doğru onay kodunun girilmesi ile beraber SMS olarak geçici bir e-nabız şifresi gönderilmektedir ve bu şifre ile sisteme giriş yapılmalıdır.
 • Geçici şifre ile sisteme giriş yapıldıktan sonra şifre değiştirilebilmektedir.

E-Nabız Şifresini Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılabilir?

Aile hekiminden e-nabız şifresi alanlara verilen kod tek kullanımlıktır ve bu yüzden sisteme giriş yaptıktan sonra şifrelerini değiştirmeleri gerekmektedir.

E-Nabız şifre değiştirme adımlar;

 • enabiz.gov.tr adresine girin
 • açılan sayfada şifremi unuttum kısmına tıklayınız
 • E-devlet yada E-Nabız sisteminde kayıtlı olan telefon ve T.C  numaranızı girin.
 • Telefonunuza gelen tek kullanımlık şifreyi ekrana girin

E-Nabız Şifre Değiştir

Telefonunuza gelen kod ile yeni E-Nabız şifre belirleyebilirsiniz.

E-Nabız Şifresinin Önemi Nedir?

E-nabız platformunda kişinin tıbbi özgeçmişi, kişisel sağlık kayıtları, kişisel verileri, analizleri, dokümanları, raporları, hastalıkları, reçeteleri, ilaçları ve hastane ziyaretleri yer almaktadır. Geniş ve kapsamlı bir altyapıya sahip olan sistem; güvenliğe önem vermektedir ve şifre ile korunmaktadır. Kullanıcıların özel bilgilerinin yer aldığı bir sistem olduğu için şifrelerin bir başkası ile paylaşılmaması önerilmektedir.

T.C. kimlik numarası ve cep telefonu bilgisi olmadan kimse kişinin e-nabız şifresini ondan habersiz şekilde değiştirememektedir. Bu sebeple T.C. kimlik numaralarını başkalarına vermemeleri ve şifrelerini de kolay tahmin edebilecek şifrelerden tercih etmemeleri; özel sağlık bilgilerine bir başkasının onlardan habersiz ulaşamaması için oldukça önemli olmaktadır.

E-Nabız Sistemine Nasıl Giriş Yapılabilmektedir?

E-nabız sistemine giriş yapmak isteyenlere 4 seçenek sunulmaktadır:

 • E-devlet sistemine e-devlet şifresi ile giriş yaptıktan sonra e-nabız sistemine giriş yapabilmek mümkündür.
 • E-imza ile e-nabız sistemine direkt giriş yapılabilmektedir.
 • Aile hekimi girişi kısmından sisteme giriş yapılabilmektedir.
 • Daha önce alınmış olan e-nabız şifresi ile giriş yapabilmek mümkündür.

E-Nabız İletişim Numarası Nedir?

E-Nabız için çarpı merkezi numarası 0312 248 51 51 olmaktadır.

E-Nabız Girişi İçin Ne Gerekiyor ?

E-nabız sistemine giriş yapmak isteyenler e-devlet şifreleri ile veya aile hekimlerinin cep telefonu numaralarına gönderdikleri tek kullanımlık erişim kodu ile giriş yapabilmektedirler.

E-Nabız Kayıt İşlemi Nasıl Yapılır?

E-devlet sisteminden veya aile hekimleri aracılığı ile kayıt işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

E-Nabız Covid-19 Test Sonucu Sorgulaması Yapılabilir Mi?

E-nabız şifresi ile giriş yaptıktan sonra covid-19 testinin sonucu e-nabız üzerinden görülebilmektedir.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. Sistemde telefon kayıtlı değil bu neden ile şifremi yenileyemiyorum e devlet den giremiyorum ne yapmam lazım

 2. Birincil telefon numaramı artık kullanmıyorum ama değiştirmeye izin vermiyor sistem nasıl yapabilirim?

 3. e nabız şifremi unuttum . ve telefon numaram değışti. şimdi yeniden şifre nasıl alacağım?

 4. Sistemde şöyle bi sıkıntı. Yaşıyorum Tece kimlik numarası ve cep telefonunu girdikten sonra sisteme kayıtlı böyle bir Tece kimlik numarası ya da sisteme kayıtlı böyle bir cep telefon numarası bulunmamaktadır sorunuyla sürekli karşılaşıyorum SMS bölümüne bu nedenle geçemiyorum. Şimdiden teşekkürler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu