E-Devlet

E-DEVLET

E-DEVLET

E-Devlet, ülkemizde yeni bir kavram olarak ortaya çıkan E-Devlet internet üzerinden yapılan işlemlerin verimliliğini artırmak amacıyla ve çağdaş toplum olmanın bir gerçeği olarak hizmete sunulmuştur. Bu anlamda her türlü işlemin ‘dijital ortamda’ güvenilir ve ücretiz bir şekilde yapılabilmesi olanağı sağlamıştır.


E-DEVLET TANIMLARI

E-Devlet, çağdaş toplumlarda devlet ve birey ilişkilerinde, devletin vatandaşa karşı yerine getirmekle yükümlü olduğu görev ve hizmetler ile , vatandaşların devlete karşı olan görev ve hizmetlerinin karşılıklı olarak elektronik iletişim ve işlem ortamlarında kesintisiz ve güvenli olarak yürütülmesi demektir. E-Devlet, kavramı, geleneksel devlet modeline göre daha iyi bir devlet yapısını ifade etmektedir. E-Devlet, kamu kuruluşları, vatandaşlar ve ticari gruplar arasındaki bilgi, hizmet ve mal alışverişlerinde bilgi teknolojilerinin kullanılarak performans ve verimlilik artışını hedefleyen devlet modeli olarak tanımlanmaktadır. E-Devlet en geniş anlamda daha iyi devlet yapısının oluşturulmasını amaçlar yani E-Devlet “e” den çok “devlet” e odaklanmalıdır.

E-DEVLET’İN YARARLARI

  • Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişmeler, Türkiye ile diğer ülkeler arasında ki açığı artırmaktadır. Türkiye’nin bu açığı kapatabilmesi ve bilgi toplumuna ulaşabilmesi için devletin gelişmiş teknolojiyi kullanması ve yeni bir yapılanmaya gitmesi gerekmektedir. Bu yapılanma modeli E-Devlet olarak bilinmektedir.
  • Zamandan tasarruf sağlanacak,
  • Maliyetler düşecek verimlilik artacaktır,
  • Memnuniyet artacaktır,
  • Ekonomik gelişim desteklenecektir,
  • Hayat kalitesi artacaktır,
  • Bireysel katılım artacaktır,
  • Kağıt bağımlılığı ve kullanımı azalacaktır,
  • Kamu ile olan işlemler için vatandaşların talep ettiği bilgilere bir noktadan yani E-Devlet sayesinde doğru ve güvenilir bir şekilde ulaşacaklardır,
  • E-Devlet sayesinde Vatandaşların kamu ile işlerinde kısa sürede doğru bilgiye ulaşımı bakımından kamuya güveni artacaktır

E-DEVLET İLE AMAÇLANAN HEDEFLER

Devletin hızlı ve etkin bir şekilde işleyişinin sağlanması, her düzeyde vatandaşın yönetime katılımının sağlanması, devletin şeffaflaşması, kamunun hizmet verdiği vatandaşlarının yaşamlarının kolaylaştırılmasıdır.

E-Devlete geçerken atılması gereken öncelikli adımlar;

Hukuksal alt yapı yani gerekli olan sağlam bir zeminin atılması şart. Teknolojik alt yapı yani teknolojik alt yapı tasarımları gerçekleştirilmeli ve uygulamaya uygulamaya hızlı bir şekilde geçilmelidir. E-Devletin finansmanı yani finansman için klasik bütçe hazırlamalı ve usullerin dışına çıkılmalı, yeni modeller oluşturulmalıdır. E-Devlet hizmetleri, kullanıcıların bilgilerini güvenli bir ortamda saklamalı ve kullanıcılar gizlilik prensiplerini uygulandığından emin olmalıdırlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı