emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

E-Devlet Üzerinden Plaka ile Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet Üzerinden Plaka ile Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Aracın plakasına kesilecek cezayı e-devlet sisteminden sorgulamak için kesinlikle e- devlete erişiminiz bulunması gerekmektedir. sistem girişini gerçekleştirmeniz, ardından araç ve plaka bildirimlerine girmeniz gerekecektir. Plaka ile borç sorgulama işlemi sırasında yapılması gereken, e- hizmetler menüsüne girmektir. Buradan ceza sorgulamalarını görüntülemek mümkün olacaktır.

E- Devletten Plaka ile Borç Sorgulama İşlem Basamakları Nelerdir?

Plaka ile borç sorgusu yapma aşamaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Giriş aşaması: turkiye.gov adresine giriş yapınız. Burada size uygun giriş yöntemini seçerek T.C. kimlik numaranızı da kullanarak plaka üzerinde bulunan cezaları görüntüleyebilirsiniz. giriş işleminizin daha önce gerçekleşmiş olduğuna, ilk girişiniz olmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Girişin ardından en alt kısımdan e-hizmetler bölümüne tıklayınız. Buradan ‘Trafik ceza işlemleri’ bölümüne giriş yapınız.
 • Ekrana gelecek seçenekler arasından ‘Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama’ işlemini tıklamanız gerekmektedir.
 • Burada ekrana aracınızın plakasını yazmalısınız. Sorgulama sonucunuz ekrana getirilecektir.

Aynı sorgulama işlemine sağ üst kısımda bulunan  ‘ Size nasıl yardımcı olabiliriz?’ bölümüne tıklayarak da erişebilirsiniz. Bu kısma ‘Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama’ yazarak istediğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz. Ayrıca direkt olarak https://www.turkiye.gov.tr/emniyet-arac-plakasina-yazilan-cezasorgulama linkine tıklayarak da işleminizi sürdürebilirsiniz.

Plaka ile Borç Sorgulama İşleminde Hangi Bilgilere Ulaşılır?

Plaka üzerinde borç sorgusu sırasında ulaşılacak bilgiler şunları kapsamaktadır:

 • Son bir yıl içinde alınan trafik cezalarında, bu cezanın düzenlendiği il, ilçe,
 • Ceza tarihi,
 • Ceza saati,
 • Ceza tutarı,

Bilgileri görüntülenebilir. Bunlara ek olarak detay düğmesine tıklanması ile ekrana cezaya ait diğer bilgiler yansıtılır. Detay düğmesi ile cezanın maddeleri, nedenleri, tutanak seri no gibi ayrıntılar ekrana getirilir.

E-devlet sisteminde bulunan bu seçenekler, tamamen bilgi vermeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle daha detaylı bilgi için, cezanın kesildiği ilçe veya il trafik şube müdürlüğünün aranması gerekmektedir.

E- Devlet Üzerinden Yapılacak Plaka ile Borç Sorgulama İşlemi Geçmiş Kaç Yılı Kapsar?

E- devlet plaka ile borç sorgulamanın kapsamındaki dönem, son 5 yıldır. Kişiler, plakalarına ait son 5 yıllık borçlarını e- devlet üzerinden öğrenebilmektedir. Bu borçların öğrenilmesinin yanı sıra, son 1 yıldaki trafik para cezalarının da ayrıntıları sistem üzerinden istenebilmektedir.

Kişiler, sistemde yer alan seçeneklerden en fazla 1 yıl önceki cezalarının yerini, nedenini ve tutarını görüntüleyebilir. Ancak son 5 yılda yapılan borcun sadece varlığı görüntülenebilir.

T.C. Kimlik Numarası ve Şifre İle E- Devletten Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

T.C. kimlik numarası ve şifre kullanılarak e- devletten borç sorgulama işlemi için yapılması gereken, kişilerin PTT aracılığıyla şifre almaları gerekmektedir. Alınacak e- devlet şifresi, e- devlet sistemine girişi sağlayacaktır. Girişin ardından yapılması gereken, yine e- hizmetler üzerinden ‘Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama’ bölümüne girmektir.

Mobil İmza İle Plaka Kullanarak Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Mobil imza kullanarak e-devletten borç sorgulamak  için yapılması gereken, mobil imza kullanımını sisteme tanımlamak olmalıdır. Sistem tanımlamasının ardından seçtiğiniz mobil imza ile sisteme giriş yapabilir, işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ancak mobil imza, sistem açısından yüksek bir güvenliğe sahip değildir. Bu nedenle sistem, belirli dönemlerde mobil imzanın kullanımına kısıtlama getirmektedir. Kısıtlama kapsamında dönemsel olarak bazı hizmetlerin kullanımı engellenebilir.

Mobil imza uygulaması için ayrıca, mobil operatörlerden de destek alınması gerekmektedir. Bu destek kapsamında operatörler aracılığıyla mobil imza için ekstra bir ücret ödenmelidir.

İnternet Bankacılığı Kullanarak Plaka ile Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İnternet bankacılığını kullanarak e- devletten borç sorgulamak için internet bankacılığını kullanacağınız bankanın, e- devlet sistemi ile bağlantısının bulunması gerekmektedir. bu bağlantı kapsamında internet bankacılığına giriş yaptığınızda, seçenekler menüsünden e- devlet sistemini işaretleyebilir, şifre aracılığıyla e- devlet sistemine girişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Plaka ile borç sorgulama işleminde, işlem basamakları burada da değişiklik göstermez. Yine e- hizmetler menüsünden araç üzerinde ceza sorgulama menüsüne giriş yapmanız gerekmektedir.

E-Devletten Plaka ile Borç Sorgulama İşleminden Sonra Ödeme Yapılır Mı?

E- devlet sisteminden araç trafik cezası sorgulama işlemi mümkün değildir. Ancak buradan alınan ceza detayları ile araçların trafik cezaları, internet üzerinden ödenebilmektedir. Ceza detayları içerisinde verilen beyanların dilenirse çıktısı alınabilmektedir. Bu sayede olası bir hatada kullanılmak üzere, barkotlu bir resmi evrak elde tutulmuş olunur.

Plaka ile Borç Sorgulama İşlemi Nerelerden Yapılır?

Plaka kullanılarak borç sorgulaması yapılabilecek merciler, şu şekilde sıralanabilir:

 • E- devlet üzerinden
 • Gelir idaresi başkanlığı resmi sitesinden
 • Trafik şube müdürlüklerinden
 • Gelir idaresi başkanlığı il veya ilçe müdürlük binalarından sorgulama işlemi yapılabilmektedir.

Plakaya Kesilen Ceza Nerelerden Ödenir?

Plakaya kesilen cezanın ödemesi, aşağıdaki yerlerden gerçekleştirilebilir:

 • Gelir idaresi başkanlığı resmi web sitesinden
 • PTT veznelerinden
 • Bankaların internet şubelerinden

Nakit olarak verilecek ceza tutarları için PTT vezneleri tercih edilmelidir. Bunun yanında PTT vezneleri, kimlik ve plaka üzerinden direkt olarak sorgulama yapabildikleri için, sorgulama mercii görevi de görmektedir. Veznelerden yapılacak ödeme işlemlerinde kişilere verilecek makbuz sayesinde elde, trafik cezalarının ödendiğine dair bir belge de bulunmuş olur.

Plakaya Kesilen Cezaların Ödenmesinde Hangi Bilgiler Kullanılır?

Trafik cezalarının ödenmesinde kullanılan bilgiler, ödemenin yapılacağı mecraya göre değişiklik göstermektedir. Ödeme eğer internet üzerinden yapılacaksa, kullanacağınız kanal size cezanın tahsis numarasını sorabilir. Bu durumda yapmanız gereken, e- devlet üzerinden ceza sorgusunu gerçekleştirip detay düğmesi aracılığıyla tahsis numarasını öğrenmek olmalıdır.

Ceza tahsis numarasının yanında, kullandığınız siteye bağlı olarak plaka ve T.C. kimlik numaranız da istenecektir. PTT vezneleri aracılığıyla ödeme yapacaksanız, sizden kimlik numaranız ve plaka bilgisi istenir.

Plakaya Kesilen Ceza Kredi Kartı İle Ödenir Mi?

Araca ait trafik cezasının kredi kartı ile ödenmesi, gelir idaresi başkanlığı resmi adresinden mümkün olmaktadır. Burada yapacağınız işlemde, trafik cezanızı kredi kartı ile ödemek için size gönderilecek formu doldurmanız gerekmektedir. ekranınıza gelecek formda sizden istenen bilgileri girmeniz istenmektedir. Bu bilgiler için e- devlet sisteminde yer alan detaylı görüntüleme hizmetini kullanabilirsiniz.

İnternet bankacılığı aracılığıyla yapacağınız ödemelerde de kredi kartı kullanabilirsiniz. kullanacağınız kartın sizin adınıza tanımlı olması, internet bankacılığınızdan kontrol edilebiliyor olması şartı aranmaktadır. Bunun dışında pos makinesi kullanımı ile kredi kartından çekim mümkün değildir. Eğer ödemeniz için kredi kartı kullanacaksanız, mutlaka ödeme işlemini internetten yapıyor olmanız gerekmektedir.

Plakaya Kesilen Cezanın Ödenmemesi Durumunda Ne Olur?

Araç cezasının ödenmemesi durumu söz konusu ise, ortaya çıkacak olumsuzluk, icra yoluyla tahsildir. Araç cezaları, bekletilmeyen para cezaları arasındadır. Faizi bulunan cezanın ödenmemesi durumunda, yasal işlem başlatılmaktadır.

Ceza, size tebliğ edildiğinde, gerek belge üzerinde ve gerekse e- devlet üzerindeki bilgilerde bir son ödeme tarihi bulunmaktadır. Araç cezaları, ödenmemesi durumunda size asla süre vermez. Son ödeme gününün geçtiği tarihten sonraki ilk iş gününde ikamet adresinize icra tebligatı gönderilir. Bu nedenle plaka ile borç sorgulama işlemini, aracı olan her vatandaşın sıklıkla yapması gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.