E-Devlet

E-DEVLET ŞİFREMİ UNUTTUM

E-DEVLET ŞİFREMİ UNUTTUM

 • E-Devlet şifremi unuttum ne yapmam gerekiyor diyenler için, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numarası kullanılarak, bir çok alandaki devlet işlemlerini tek bir kapıdan vatandaşa ulaştırmak ve kolay bir şekilde sunmak amacıyla, 2005 yılında ihalesi yapılan E-Devlet projesi hayata geçti.
 • E-devlet şifresi günümüzde online olarak birçok vatandaşlık işlemlerini gerçekleştirebileceğimiz bir anahtar haline gelmiştir. SSK sorgulamasından, tapu sorgulaması, E-okul öğrenci bilgileri, plaka sorgulama v.b. işlemlerde sıklıkla kullandığımız işlerde zorunlu olması gereken bir şey haline gelmiştir.
 • Zamanla E-Devlet şifrenizi unutabilirsiniz.

E-DEVLET ŞİFRESİNİ UNUTTUM NE YAPMAM GEREKİYOR?

 1. E-Devlet şifrenizi şehrinizde bulunan PTT şubesine giderek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numaranız ile kolaylıkla öğrenebiliyorsunuz ve sadece bu işlem karşılığında 2 TL ödemeniz yeterli oluyor.
 2. E-Devlet şifrenizi unuttuğunuz zaman da, internet üzerinden bu bilgiyi elde edemezsiniz. Tekrar ilk şifre aldığınızda yaptığınız gibi PTT şubesine gidip almanız gerekecektir. Bu uygulama; sizin yerinize başka bir kişinin şifre alıp, adınıza işlem yapmasının önüne geçmek için gerekmektedir. E-Devlet kapısı üzerinden verilen hizmetler yüksek güvenlik seviyesi gerektirdiğinden, şifreler başvuru yapan kişi için özel olarak oluşturulmaktadır.
 3. Ancak şahsınıza ait kimlik ile E-Devlet şifrenizi alabilirsiniz.
 4. E-Devlet şifresini ilk aldığında 2 Tl olan işlem ücreti, E-Devler şifrenizi unuttuğunuz ve yeniden aldığınız durumlarda 10 TL’ye çıkmaktadır.
 5. Bu nedenle E-Devlet şifresi unuttum dememek ve tekrardan PTT ye gidip 10 TL ödememek için E-Devlet şifrenizi güvenli ve her zaman ulaşabileceğiniz bir yere kaydetmeniz sizin yararınıza olacaktır.

E-DEVLET ŞİFREMİ UNUTTUM DİYENLER İÇİN EN YAKIN PTT ŞUBESİ: LÜTFEN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

23 Yorum

 1. yeni e devlet şifresi aldım ama nasıl tekrar şifre alabileceğimi anlayamadım.eski e devletimde telefon numaram kayıtlı değil bana bir yol gösterebilirmisiniz lütfen.

 2. bn ortaalama hemen hemen 4 5 aydır edevlet şifresi aldım ama ben edevlet şifremi kullanmadığım için şifremi unuttum şimdi bana edevlet şifrem lazım ama ama hatırlamıyorum bana yardımcı olurmusunuz

  1. Eğer ilk E-Devlet şifresi aldığınızda e-posta ve telefon bilgilerinizi E-Devlete işlemişseniz şifrenizi kendiniz değiştirebilirsiniz. Böyle bir uygulama yapmadıysanız PTT şubelerinden yeni şifre talep edebilirsiniz.

  1. e devlet şifresi alınca sisteme girip mail veya gsm numaranızı sisteme kayıt ederseniz. her zaman ptt ye gitmenize gerek olmaz.

  1. Yukarıda detaylı bilgilendirme yapılmıştır. E-devlet şifrenizi kabul etmiyorsa yanlış giriyorsunuz demektir. Yeniden şifre almalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı