E-Devlet

E-Devlet SGK Prim Sorgulama

SGK’ya bağlı olan SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı kurumlarına bağlı olarak sigortalı çalışan kişilerin emekli olmaları için bazı şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Bu şartların bazıları çalışma hayatlarında adına yapılacak olan prim ödemesidir. Çalışılan kurum tarafından ya da kendilerinin yaptığı prim ödemeleri sayesinde emeklilik şartını gerçekleştirmiş olurlar ve aynı zamanda ödenen bu prim miktarı ile orantılı olarak emeklilik maaşı alırlar. Prim ödeme işlemleri takip edilmesi gereken ve sigorta için önemli olan bir işlemdir. SGK priminin ödenmemesi durumunda sigortanızın sağlayacağı sosyal ve sağlık hizmetlerinde sorun ile karşılaşabilirsiniz.


Hizmet sırasında sıkıntı çıkması durumunda işleminiz yarım kalabilir ya da daha başka problemler oluşabilir. Bu şekilde bir durum ile karşılaşmamak için önceden kontrol edip önlem almak her açıdan gereklidir. E-Devlet SGK prim sorgulama işlemi size bu imkanı sağlayan bir sorgulama işlemidir. E-Devlet sistemi günümüzde pek çok kamu kurumu ile anlaşmalı olarak online işlem imkanı sağlamaktadır. E-Devlet SGK prim sorgulama işlemi de E-Devlet sisteminin kullanıcılarına sunduğu hizmetlerden bir tanesidir. Bu işlem ile adınıza yatırılan primler ve sigortanız için gerekli olanlar ile ilgili detaylı bilgilere erişebilirsiniz. Yazımızın devamında E-Devlet SGK prim sorgulama işleminizi nasıl gerçekleştireceğiniz konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

E-Devlet SGK Prim Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet sistemi üzerinden SGK ile anlaşmalı olarak yürütülen ve bu sayede imkan sağlanan E-Devlet SGK prim sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet üzerinden yapacağınız işlemler için diğer tüm işlemlerde olduğu gibi E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekir. E-Devlet şifresini PTT şubelerine başvuru yapmanız doğrultusunda 2 TL ücret ödeyerek alabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra aşağıda sizin için paylaşmış olduğumuz bağlantı adresine tıklayınız. Açılan sayfada kimlik doğrulamanızı yapmanız istenecektir. İlk olarak “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.

4a hizmet dökümü

Sonra T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi görselde belirtilen alana giriniz. Son olarak “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

e-devlet

Sistem girişiniz ile birlikte E-Devlet SGK prim sorgulamanızı yapabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olan SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı kurumlarından herhangi biri için de aynı adımlar uygulanarak işlem yapılmaktadır. Bu şekilde adınıza yatırılacak olan primin detaylarına ve varsa borç bilginize kolay bir şekilde erişmiş olursunuz.

E-Devlet SGK Prim Sorgulama 4A İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet SGK Prim Sorgulama 4B İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet SGK Prim Sorgulama 4C İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet SGK Prim Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden prim günü sorgulamanızı yaptıktan sonra prim borcunuz var mı yok mu öğrenebilirsiniz. E-Devlet prim borcu sorgulama işlemi için de E-Devlet şifresi kullanmanız gerekecektir. E-Devlet şifresini nereden ve nasıl alacağınızı bir üstteki başlıkta anlatmıştık. Yeni bir şifre alarak ya da almış olduğunuz şifreyi kullanarak bu sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet SGK prim borcu sorgulama işlemi için yazı bitiminde sunulan bağlantı sekmesine tıklayınız. Açılan sayfada T.C. kimlik numaranızla beraber E-Devlet şifresini giriniz.

154

Sisteme giriş yaptığınız durumda E-Devlet SGK prim sorgulamanızı tamamlamış olacaksınız.

E-Devlet SGK Prim Borcu Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet SGK Prim Ödeme Nasıl Yapılır?

Prim borcu sorgulamanızı yaptınız ve adınıza olan borcu gördünüz. Bu borcun ödemesini yapmak için herhangi bir kuruma gitmenize gerek yok. Bu işlem için de E-Devlet kullanarak SGK kart ile prim borcu ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Yine E-devlet şifresini kullanacağınız bu işlem için direkt olarak yönlenebileceğiniz linki sizlere sunduk. Bu linke tıkladığınız durumda kimlik doğrulamanızı yapmanız gerekecektir.

215

Daha sonra açılacak sayfada sizden T.C. kimlik numarası ile E-Devlet şifresi istenecek. Bu bilgileri girdiğiniz durumda borç ödeme sistemine yönlendirileceksiniz. Ve bu sistemden kredi kartı ile SGK prim borç ödeme işleminizi gerçekleştirebileceksiniz.

E-Devlet SGK Prim Borcu Ödeme İçin TIKLAYINIZ!

İlgili Makaleler

2 Yorum

    1. E-Devletten günlerinizi görebilirsiniz. Borçlanma günleri görünmeyebilir, Alo 170 SGK hattından öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu