E-Devlet

E-Devlet Maaş Sorgulama İşlemleri

2008 yılında vatandaşların hizmetine açılan E Devlet sistemi sayesinde, kişilerin devletten alacakları hizmetleri en kolay ve etkin şekilde almalarını sağlamaktadır. E Devlet sayesinde işlemler elektronik ortamda yapılmaktadır. Vatandaşların yapacakları bazı hizmetlere kolaylıkla erişmesini sağlayan bu hizmetten yararlanmak oldukça kolaydır. Zamandan tasarruf sağlayan bu hizmet sayesinde vatandaşın kendi verilerine ulaşması kolay hale gelmiştir. E Devlet sistemine giriş yapmak isteyenler, PTT tarafından kendilerine verilen şifre ile, mobil imza, e imza, TC kimlik kartı ve internet bankacılığı ile giriş yapılması mümkündür. PTT’den aldığınız şifre ile sisteme giriş yaptığınız zaman şifrenizi değiştirmeniz gerekmektedir. Bunun yanında güvenliğiniz için telefon numaranız ve e mail adresinizde istenilmektedir. E-Devlet maaş sorgulama yaptığınız gibi birçok hizmetten de yararlanabilirsiniz.


E-devlet sistemi sayesinde birçok işlemi yapmanız mümkün bulunmaktadır. Çocuğunuzun eğitim durumu ile ilgili gelişmeleri, hakkınızda herhangi bir adli işlem olup olmadığını, cep telefonlarınız ve hatlarınız ile ilgili tüm işlemleri, gelir idaresi ile ilgili tüm işlemlerinizi, belediyecilikle ilgili yapacağınız işlemleri, Vatandaşlıkla ilgili tüm işlemleri yapmanız mümkün haldedir. Tüm bakanlıklarla ilgili tüm işlemleri yapmanız mümkündür. Bunun yanında şehriniz veya başka herhangi bir durum ile ilgili olarak tüm şikayetlerinizi bildirebileceğiniz BİMER sistemi sayesinde hakkınızı veya şikayetlerinizi daha dile getirme şansına sahip olmaktasınızdır. E-Devlet maaş sorgulama sayesinde ne kadar maaş alacağınızı da öğrenebileceksiniz.

E Devlet Maaş Sorgulama Sistemi

EDevlet maaş sorgulama portalından herkesin yaralanma imkanı bulunmaktadır. E devlet sistemine giriş yaparak Sosyal Güvenli Kurumu hizmetlerinde yer alan sisteme giriş yaptığınız zaman 4/A, 4/B ve 4/C sisteminde yer alan herkes kullanabilmektedir. 4A yani SSK emekli olanlar sisteme giriş yaparak sicil numaraları ve tahsis numaraları otomatik olarak yer alacağı için sistem maaş durumunuzu ekrana yansıtacaktır. Burada maaşını hangi bankadan aldığınız, ne kadar maaş alacağınızı, ne kadar kesinti yapılacağını görmeniz mümkündür. Bu ekranda yıllara ait bağlanma oranlarını gibi tüm detayları görmeniz mümkün bulunmaktadır. Böylelikle zamlı maaşınızı ve ne kadar maaş alacağınızı tek bir tuşla görme imkanınız bulunmaktadır.

E-Devlet maaş sorgulama sisteminde 4B yani kendi hesabına çalışanlar Bağ-Kur emeklileri sisteme giriş yaptıkları esnasında maaşlarına ait tüm kesintilerini görmeleri mümkündür. Bunun yanında maaşında bulunan kesintileri, yıllara göre aylık bağlanma oranlarını görmeleri mümkündür. Borç bilgileri, aylık bilgileri, borç durumu, ödeme dökümlerini, hizmet bilgilerini, adres ve banka değişikliklerini de bu sistem içerisinde yapmaları mümkündür. Emeklik aylık hesaplamasının yapılması gibi birçok işlemler E Devlet aracılığıyla yapılması mümkündür. 4C yani kamu görevlileri de banka işlemlerini, aylık bilgilerini, tescil kayıtlarını, emeklilik işlem takiplerini, aylık ödeme ve kesinti bilgilerini ve maaş sorgulama gibi tüm işlemelerini E Devlet aracığıyla yapabilirler. Bu sayede her şeye en kısa zamanda ulaşmaları mümkündür.

E-Devlet Maaş Sorgulama Nasıl Yapılır

E-Devlet maaş sorgulama sisteminde sadece maaş sisteminin sorgulanmasının yanı sıra 4A hizmetinde yer alanlar için banka ve adres değişikliği, aylık bilgisi, belge doğrulama, belge dökümü gibi hizmetler yar aldığı gibi ev hizmetleri için çalışanlara yapılan sigorta işlemleri de E Devlet’in Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasında yapmanız mümkündür. Bununla birlikte 4A ve 4B’liler için iş görmezlik ödemesini sorgulama, 4A,4B ve 4C’liler için aldıkları ilaçların kullanım sürelerini sorgulama, muayene katkı payını öğrenme ve emeklilik işlemlerini takip etme şansları bulunmaktadır. Bu kadar hizmeti en kısa sürede almamız mümkün olduğu için tek yapmamız gereken E Devlet şifresi almaktır.

E-devlet sisteminde E Devlet maaş sorgulama sistemini yanında davalı veya davacı olduğunuz tüm dava dosyalarını görme şansınız bulunmaktadır. Sisteme kayıt olduktan almış olduğunuz cep telefonunuzu sorgulayabilirisiniz. Yurt dışından getirmiş olduğunuz telefonların kayıtlarını hızlı bir şekilde yapma imkanınız bulunmaktadır. Cumhurbaşkanlığı ile direk irtibata geçerek sorunlarınızı ve isteklerinize dile getirebilirisiniz. Aracınız ile ilgili trafik cezalarını öğrenebildiğiniz gibi İş-Kur’un sayfası sayesinde işçi arayan iş firmalarını görme şansınız bulunmaktadır.

Daha önceki dönemlerde maaş alınmadan önce kurumlara gelen bordro sayesinde maaşlarını öğrenme şansını bulan çalışanlar artık E Devlet sayesinde maaşlarını hemen öğrenme şansını bulmaktadırlar. Bunun yanı sıra aldığı zamdan sonra maaşının ne kadar arttığını bilmeyen emekliler, zamlı maaşlarını E Devlet maaş sorgulama sayesinde hemen öğrenme şanslarını elde etmektedirler. Bu sistem kağıt tasarrufunda bulunduğu gibi en çokta zaman tasarrufunda bulunmaktadır. İstenilen her bilgiye zamanında ulaşılma imkanı sunan bu sistem şeffaf devlet anlayışını ortaya koymaktadır. Ayrıca daha önceki yıllara ait maş bordrolarınıza ulaşma imkanınız bulunduğu için maaşını karşılaştırma şansınız bulunmaktadır.

E-Devlet sistemi sayesinde hızlı ve etkin bir şekilde işleyişin sağlanması, vatandaşların yönetime katılması, kurumlar arasında bilgi alış verişinin sağlanması, vatandaşlarının işlemlerinin kolaylaşması, yaşamlarının kolaylaşması, karar verici kurumlara karar verme süreçlerini hızlandırmaktadır. E Devlet maaş sorgulama sayesinde zamandan tasarruf sağlayacak, memnuniyetiz artacaktır.  E Devlet kullanımın bazı yaraları bulunmaktadır. Bu yarlar arasında; Maliyetlerin düşmesi, ekonomik gelişmeler, bireysel katılımlar, kağıt kullanımın azaltılması, insan yanlışlarının azaltılması, vatandaşın ön plana çıkması, güven ortaya çıkması, doğru bilgiye kısa sürede erişilmesi gibi bir çok faydası bulunmaktadır. Her vatandaşın E Devlet sisteminde bulunan bilgileri kullanarak işlerini daha hızlı halletmeleri için mutlaka sisteme kayıt olmak gerekmektedir.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

6 Yorum

    1. Merhabalar,

      İşlemlerinizi yapabilmeniz için turkiye.gov.tr adresine TC no ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekiyor.

    2. Merhaba,

      Hizmet dökümü şeklinde alabilirsiniz. Ayrıca bir belge çıkmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu